Před čtyřiceti lety získal Pulitzerovu cenu. A to bylo naposledy, kdy svět slyšel o Williamu Forresterovi (Sean Connery). Proměnil se v nerudného tajemného starce, uzavřeného celou věčnost ve stěnách svého bytu v Bronxu. Před jeho okny hraje denně basketbal skupina černošských mladíků. Mezi nimi je i sportovně nadaný šestnáctiletý Jamal (Rob Brown), student s velkými literárními ambicemi a mimořádným talentem. Mezi oběma naprosto rozdílnými osobnostmi se zrodí neobvyklé přátelství, které zásadně ovlivní jejich další osudy. Inteligentní chlapec nachází u uzavřeného podivínského spisovatele podporu, díky níž dokáže překonat sociální bariéry a rozvinou naplno své schopnosti. Na oplátku dává svému svéráznému učiteli dávno ztracenou radost ze života i odvahu vyrovnat se s minulostí. Rodinu netvoří vždy jen příbuzenstvo, ale někdy do ní mohou patřit i lidé, které si najdeme, nebo kteří si najdou nás. Právě o tom vypráví film renomovaného režiséra Guse Van Santa. (oficiálny text distribútora)

r007

Podle mě krásný film o zvláštním přátelství. Vynikající Rob Brown, moje oblíbená scéna je ta, jak poučuje bělocha o historii firmy BMW. Některé scény jsou silně emotivně nabité,ale je tam pár slabších momentů. Sean exceluje především v bytě ( Punch the kees for god sake!!! ) , vtipně napsané dialogy se prolínají s těmi hlubokomyslnými s lehkostí a elegancí. Závěrečný Seanův projev patří k nejlepším z filmu. Nemůžu se ale ubránit pocitu, že přesně v té chvíli měl film skončit. P.S. A taky měl skončit Sean s kariérou a nekazit si ji stupidním filmem Liga vyjímečných. ()

black8

Už to tu napísal Kaka a presne takto to je: "Až příliš líbivá a korektní odpolední káva, která nemá náročnějšímu divákovi zhola nic co nabídnout." A čo mi ešte napadlo, že takto musí vyzerať filmárske "scratching the surface". Pretože tento film ide len po povrchu a takto sa ma aj dotýka. Len veľmi povrchne. ()

ariari

na to že mladý "jamal" tu hral svoju prvú rolu a nikdy dovtedy nebol hercom, fantasticky sekundoval Sean Connerymu. Výrazy tváre, ktoré povedali viac ako scenár a fakt, že pozeráme na film z roku 2000, keď ešte ani elektrika nebyua a kerá byua aj tá trásla, to bylo mimoriadne pekne nastrihané a atmosfericky dotiahnuté do filmovej balady bez vysokého rozpočtu. O 5 rokov si strihol film Couch Cartra ale tento bol prvý,. Jasne že mudrlant chrobák truhlík POMO napíše, že to tu už bolo, áno, bolo, ale tu to bolo prvý raz a ostatné filmy pajcovali look deja , výbornej soulovej muziky a atmosféry Bronxu . Dojem ostáva dlho potom, nevymaže sa vám z hlavy ani po rokoch. to je rozhodne viac, než u väčšiny iných filmov. ()

Kozlowski8

Osudové setkání kdysi slavného, Pulitzerovou cenou oceněného spisovatele, který je ale nyní spíš podivínským a nerudným staříkem a šestnáctiletého, literárně neobyčejně nadaného černošského kluka z Bronxu... Vcelku komorně natočené drama, přesto poutavé - hlavně v druhé polovině. Herecká představení a role Seana Conneryho v jeho pokročilém věku mne většinou baví víc, než ty z období jeho bondovek a tato jeho role spisovatele Forrestera k nim určitě patří. Velice dobrým hereckým parťákem je mu zde mladý Rob Brown a nelze nepochválit také Murraye Abrahama v roli, která mu ukládá být zlý, mstivý a hnusně nepříjemný - a to on umí velice dobře. Gus Van Sant nám servíruje ne mimořádný, ale velice hezky filmový zážitek. 75%. ()

imaginer21

Nádherné téma uchopené... tak nějak fádně. Samozřejmě Connery to vyzdvihuje o level výše, ale sám na to stačit nemůže, zvlášť když mu nemíří kamera do tváře po celou dobu stopáže filmu. Tu naopak vyplňují snaživě na city hrající, ale žel spíš nefunkční pasáže o tom, kterak afroamerický talent na snobskou školu přišel a jak mu (což už bylo viděno mnohde jinde) od počátku jen z principu nakládají. Kdyby nosným pilířem byla originální literální tvorba dosahující skutečně tech Pulitzerovských kvalit, jaké film proklamuje, jsme někde jinde. Zatímco Connerymu jeho asociálního a životem zvrásněného literárního génia uvěříte na první dobrou, všechny ostatní postavy včetně klíčového Jamala kolem něj jen poskakuji, aby onoho génia podepřeli. Samozřejmě jako good-feeling podívaná a jeden z posledních filmů s Connerym před jeho rezolutním odchodem do hereckého důchodu je toto jistá povinnost. Vysloveně neurazí, důstojnost si udrží, ale mohl to být výrazně oduševnělejší. ()

kolly13

Conneryfil asi plesá, ale mne naopak zaujala postava černošského mladíka. Takovou grácii a nadhled u mladého herce jsem už dlouho neviděl. Leč film jako takový se utápí intelektuálním pojetí a přestože fandím mladíkovi, mou pozornost neudrží. ()

Disha

Tento film jsem viděl v polské televizi a kdo neví co to je polský dabing,tak si to nedovede představit.Všechny osoby dabuje jeden snad 60ti letý dědek-prostě hrůza,ale i tak mě tento film zaujal,že jsem u něj vydržel!Fakt dobrý kousek! ()

Katie

Pro ty, kteri nemajii radi filmy plne strilecek, vrazd, konspiraci, apod. je to idealni film. Film, ze ktereho cisi nadeje a optimismus. ()

d4

Pekný príbeh. Veľmi pekný. S kopou zaujímavých myšlienok na zamyslenie sa. So štipkou humoru. No predovšetkým chytajúci za srdce. Ale čo z toho, keď sa za 136 minút nenájde nič, čo by v nás zanechalo hlbšiu ryhu? ()

Peenugirl

Deja vu! Niečo mi tam pripomínalo Good Will Huntinga a aj zmes námetov Clinta Eastwooda. Starec objaví talent, ctižiadosť, odlišnosť a naposledy vo svojom živote spraví " tú " správnu vec pre mladú generáciu, ktorá je predurčená na veľké veci. A starcovo dedičstvo ho má posunúť v život o level nad ostatných smrtelníkov. Inteligentný černoško z geta smeruje do nekonečna a ešte ďalej.65% ()

SantaCruz

Propojení dvou odlišných světů a přitom tak stejných. Film má dost světlých momentů a vždy když nějaký ten světlý moment příjde tak bohužel další scéna ho nechá vyšumět. Silně mi to přípomínalo DWH :) ale scénárista z toho udělal průměr. ()

Alexis

Standardní hollywoodské učitel-žák drama u něhož je nadprůměrná jen délka. Vývoj klišovitého příběhu je předvídatelný i pro diváka s minimálními filmovými znalostmi. Film, který ani nenaštve, ani nezaujme. ()

BallsCutter

Jako prvního jsem viděl Willa. Forrestera jsem viděl dneska tak půl roku po Willovi. Kromě režiséra a geniálního mladého kluka z chudinské čtvrti jsem nic stejného jako ve Willovi nezaznamenal. Kamera je výborná. Perfektně vykresluje atmosféru New Yorku a cítíte se skutečně fajn. Barvy jsou hodně teplé, příjemné. Co se týče scénáře tak není tak dokonalý jako scénáře od Sorkina, ale myslim, že určitě slepě netápe. Ve filmu jsem cítil potenciál být ještě lepším, ale nakonec jsem pochopil, že to nemá smysl. Prostě koukám na film jak je, ne jaký by mohl být. Takže u mě 5* protože mám chuť si ho pustit znovu. ()

noxi600

Pro mne hezký dojemný příběh. pro začínajícího spisovatele poučný a dokáže chytnout za srdce. Spousta pravd, rad, náznaků a poučení do života. Po dlouhé době film, který mě chytil za srdce. Škoda, že legenda Sean Connery je v důchodu. ()

Likeness Tie

"No thinking. That comes later. You write your first draft with your heart. You rewrite with your head. The first key to writing is to write. Not to think." Největší věc, kterou sem si z filmu odnesl. ()

Rajca

Objektívne by si film zaslúžil ***, ale kvôli charizme Seana Conneryho prižmurujem oko. Niečo medzi Untouchables a Coachom Carterom. Trochu priehľadné a predvídateľné, stále však svojim spôsobom pútavé a inšpiratívne. ()

Osudové setkání se dočká seriálové verze

Osudové setkání se dočká seriálové verze

25.11.2020

Ve snímku Guse Van Santa z roku 2000 se samotářský spisovatel William Forrester (Sean Connery) seznámí s nadaným černošským basketbalistou Jamalem (Rob Brown) a vznikne mezi nimi nečekané pouto.… (viac)