Před čtyřiceti lety získal Pulitzerovu cenu. A to bylo naposledy, kdy svět slyšel o Williamu Forresterovi (Sean Connery). Proměnil se v nerudného tajemného starce, uzavřeného celou věčnost ve stěnách svého bytu v Bronxu. Před jeho okny hraje denně basketbal skupina černošských mladíků. Mezi nimi je i sportovně nadaný šestnáctiletý Jamal (Rob Brown), student s velkými literárními ambicemi a mimořádným talentem. Mezi oběma naprosto rozdílnými osobnostmi se zrodí neobvyklé přátelství, které zásadně ovlivní jejich další osudy. Inteligentní chlapec nachází u uzavřeného podivínského spisovatele podporu, díky níž dokáže překonat sociální bariéry a rozvinou naplno své schopnosti. Na oplátku dává svému svéráznému učiteli dávno ztracenou radost ze života i odvahu vyrovnat se s minulostí. Rodinu netvoří vždy jen příbuzenstvo, ale někdy do ní mohou patřit i lidé, které si najdeme, nebo kteří si najdou nás. Právě o tom vypráví film renomovaného režiséra Guse Van Santa. (oficiálny text distribútora)

POMO

Finding Forrester je zručne natočená dráma s peknými humanistickými  myšlienkami. Ale jej dejové motívy sme už videli stokrát niekde inde. ()

T2

Rozpočet $43miliónovTržby USA $51,804,714Tržby Celosvetovo $80,049,764║ Pekne natočená dráma, ktorá ale nemá až tak citeľný dopad aký by si zaslúžila /65%/ ()

gouryella

Bohuzel sliby o jakemsi druhem Willu Huntingu byly hodne nadnesene a z tohoto filmu se vyklubalo prumerne drama s klasickym hollywoodskym koncem. A ani Connery neodehral sve maximum. ()

tron

"Dnes začíname čítať román, ktorý ponúka dosť - od autora, ktorý mohol ponúknuť oveľa viac." DOBRÝ WILL HUNTING 2? Možno, len s horším scenárom a viac znudenými hercami, v čele s unaveným Connerym. Odporúčať snímku môžeme tým, ktorí by sa radi živili písaním, pričom na konci sa mihne jeden slávny mladý herec... ale stále to akosi nestačí, toho willhuntingského povznášajúceho pocitu je málo. ()

movie

Nádherný příběh v dokonalé režie "tohoconatočilwillahuntinga" Gus Van Santa s nepřekonatelným Seanem Connerym, který na sebe ve staří dokáže srthnout více pozornosti, než-li zamlada jako James Bond! ()

Shit

Tenhle film se snaží vypadat jako že v sobě má nějakou hlubší myšlenku, což o to, má jí, ale bohužel, jak už je tady napsáno v jiných komentářích, tak všechno už je to někde k vidění a je to ještě horší v tom, že jsem to viděl ve filmu od stejného režiséra. Myslim že Gus Van Sant by si měl už začít vybírat jiné příběhy. Ale přesto, že je to víc než podobný Willu Huntingovi a že jeho slávy to asi dosáhnout nemůže, tak musim uznat že to kvalitní film je a těm 2 hodinám filmu neni moc co vytknout, nebýt toho že je to druhej film s podobným námětem, tak bych možná dal 5*, ale takhle to opravdu nejde ()

choze

Odvar z Dobrého Willa Huntinga - opět v režii Guse van Santa a s cameem Matta Damona a několika základními postřehy o románopisectví. V podstatě je tu vše na svém místě, ale tentokrát to nestrhne. Bez basketbalových scén bych se obešel. ()

Kaka

Až příliš líbivá a korektní odpolední káva, která nemá náročnějšímu divákovi zhola nic co nabídnout. Sean Connery nepředvádí žádnou divočinu a ultra chytrý černoch je na tom podobně. Abraham zde však ukazuje další svou zápornou exhibici a nutno podotknout, že mu to jde s grácií sobě vlastní. Dějově je celek nevyvážený, s tunou hluchých míst, zbytečných dialogů a těžko spořádatelných gest. Myšlenka tu však je a charisma Conneryho rovněž. Nejlepší bude na celém projektu s největší pravděpodobností závěr a to i přesto, že je jedná o typicky provařenou "to on!" verzi. Ta ovšem přijde ve chvíli, kdy to člověk tak nějak nečeká, neboť je zabrán do rychlého spádu děje. Bohužel než se tento lehce existencionálně se tvářící snímek rozjede, uplyne hodně času, který člověk tak říkajíc prokouká do blba. ()

castor

Gus Van Sant mi dal Dobrého Willa Huntinga a to pro mě bude navždy hrozně moc znamenat. Osudové setkání je sice někde jinde, přesto zaujme. Nerudný děda a literárně nadaný mladík. Jeden je držitelem Pulitzerovy ceny, který je opředený „zaručenými“ legendami, druhý černoch, který v chudinském jižním Bronxu nemá úplně nejlepší vyhlídky. Hraje s kamarády basket, nicméně hodně čte a často něco literárního načmárá do sešitu. Shodou okolností mezi nimi vznikne zvláštní vztah. Stařec mu dá pár lekcí ze spisovatelského řemesla, sám při tom vyklouzne ze své uzavřenosti. Do toho ještě vstoupí ješitný pedagog, který brzdí chlapcům literární rozlet. Není toho moc, ale funguje to. Zápletka je svým způsobem prostá, nicméně nezávislý tvůrce nepotřebuje nějaká okázalá gesta, sází na komorní atmosféru a šlapající chemii mezi dvěma hlavními hrdiny. Umí výborně vyprávět, navíc měl štěstí na skvělé herce. Škoda, že někdy se snaží být až moc líbivý, jindy si v docela přepálené stopáži neví rady s hluchými místy. A také toho jazzu bylo trochu moc. ()

Aky

Je to trochu pomalé, což ve spojení s tím, že i námět je lehce ošuntělý, film trochu sráží. Čtyřmi hvězdami mu trochu pomáhám, hlavně kvůli Sean Connerymu. ()

misterz

Tak neviem čím to je, ale Gus Van Sant sa mi dokáže iba málokedy dostať pod kožu. Také striedavo - oblačno. V tomto prípade síce výsledok nie je najhorší, no očakával som viac, vzhľadom na režisérove renomé. Dejová linka sa mi zdala uťahaná, pomerne predvídateľná a presne nalinajkovaná podľa osvedčenej schémy: záhadný starší muž začne vyučovať chalana čo má potenciál. Zo záhadného muža sa vykľuje macher. Aj z chalana sa vykľuje macher... Ani o krok doľava alebo doprava. Ten jeden konflikt s profesorom literatúry sa mi zdal veľmi málo, chcelo to viac drámy, emócií a ešte nejaký nápad. Ale zopár myšlienok bolo veľmi pekných, to treba uznať. Lepší priemer. 65/100 ()

Aidan

Odvar z Dobrého Willa Huntinga. Změnila se barva pleti hlavního hrdiny a forma jeho nadání - tento oproti Willovi ovládá spíše slova nežli čísla. Ne, že by to nebyla zábava, ale člověku znalému předchozího Van Santova filmu na téma mladistvých geniů bude námět připadat natolik povědomý, že se bude cítit trochu trapně i za režiséra. Buď se tu jedná o nezvladatelnou posedlost talentovanými lidmi, anebo o pastvu na vlastním úspěchu. ()

Tomco

aj ked tento film nebol velmi zly, ale "len" nudne priemerny viem, ze ho uz nikdy v zivote nechcem vidiet.. skoda vynikajuco hrajuceho conneryho do takychto filmov. ten si pred odchodom do penzie mal vyberat trosku lepsie.. vid vele podarena liga vynimocnych :). ()

FrodoF

Gus Van Sant je zkrátka skvělý režisér, sice po výborném Willu Huntingovi tak trochu krok zpět, a Sant určitě nezklamal. ()

Chrustyn

Tímto snímkem se Van Sant, pokusil navázat na úspěch, který slavil s "Dobrým Willem Huntingem" a opět nám přináší příběh geniálního mladíka, který se střetává s tajemným a pro okolní svět uzavřeným starcem, aby si navzájem ukázali, co to znamená život. Bohužel tentokrát nemá k ruce tak dobré herce (nic proti Connerymu ale Williams byl v Huntingovi, daleko zajímavějším lektorem hlavního hrdiny) ani tak propracovaný scénář a tak v tomto případě působí film velice prázdným dojmem, který nejen, že se kvalitám "Willa Huntinga" ani nepřibližuje ale i v globálu, působí příliš vlažně a obyčejně a bez Conneryho jména, by jistě rázem zapadl. ()

Osudové setkání se dočká seriálové verze

Osudové setkání se dočká seriálové verze

25.11.2020

Ve snímku Guse Van Santa z roku 2000 se samotářský spisovatel William Forrester (Sean Connery) seznámí s nadaným černošským basketbalistou Jamalem (Rob Brown) a vznikne mezi nimi nečekané pouto.… (viac)