Před čtyřiceti lety získal Pulitzerovu cenu. A to bylo naposledy, kdy svět slyšel o Williamu Forresterovi (Sean Connery). Proměnil se v nerudného tajemného starce, uzavřeného celou věčnost ve stěnách svého bytu v Bronxu. Před jeho okny hraje denně basketbal skupina černošských mladíků. Mezi nimi je i sportovně nadaný šestnáctiletý Jamal (Rob Brown), student s velkými literárními ambicemi a mimořádným talentem. Mezi oběma naprosto rozdílnými osobnostmi se zrodí neobvyklé přátelství, které zásadně ovlivní jejich další osudy. Inteligentní chlapec nachází u uzavřeného podivínského spisovatele podporu, díky níž dokáže překonat sociální bariéry a rozvinou naplno své schopnosti. Na oplátku dává svému svéráznému učiteli dávno ztracenou radost ze života i odvahu vyrovnat se s minulostí. Rodinu netvoří vždy jen příbuzenstvo, ale někdy do ní mohou patřit i lidé, které si najdeme, nebo kteří si najdou nás. Právě o tom vypráví film renomovaného režiséra Guse Van Santa. (oficiálny text distribútora)

Tommassi3

"To jste všechno přečet ??" - "Ne, to tu mám, abych udělal dojem na návštěvy.." ;) Skutečně výborný snímek, jehož hlavní síla tkví především v chemii mezi ostříleným Skoťákem, totiž kozákem, Seanem Connerym a naopak hereckým panicem Robem Brownem, když oba zaslouží absolutorium.. Hodně se tu plácá o Dobrém Willu Huntingovi, jakkoli na první dobrou oba snímky jistě nabízí velmi podobnou zápletku, mně ovšem daleko více asociuje třeba Vůni ženy.. Když už jsme nakonec u těch často (ne)podstatných asociací, když Seanovu Forresterovi jméno Jamal Wallace zní jako nějaká marmeláda, mně zase jméno Guse Van Santa zní dost vánočně, a nutno dodat, že tentokrát nám divákům režisér, pohrávající si s tématem marginalizovaných subkultur a outsiderů velmi často, pěkně nadělil.. Tohle rozhodně nebylo žádné další Psycho..;) ()

DEXTER099

Příběh chlapce,který je posuzován předsudky okolí,ale má v hlavě víc než všichni ti co ho soudí a když mu ke všemu pomáhá spisovatel a životem zmoudřelý Sean Connery tak je o film ,který vás povzbudí a dá naději,že každý muže uspět vystaráno.Dobře natočeno i zahráno.Jeden z posledních filmu Conneryho před důchodem.Za mě 75 % a čtyři hvězdy. ()

ArsenalEagle

31. 10. 2020 byl přesně ten den, který mě donutil pustit dlouho odkládaný předposlední hraný film jednoho velikána. Ač se život Williama Forrestera (krom toho že byl génius ve svém oboru) a Seana Conneryho lišil, tj. že jeden žil v ústranní téměř celou svou dospělost a až v samotném stáří se opět začlenil do společnosti, naproti tomu sir Connery prožil bohatý život a své stáří prožil v klidu a mimo záři reflektorů, tak tam vidím obrovskou similaritu. Nejde tu o žádné herecké koncerty, ty vlastně ani nejsou k dobrému dramatu potřeba, ale už jen přítomnost tohoto legendárního herce je jakousi zárukou herecké kvality. Příběh sice není žádným stoprocentním originálem a prolínají se zde dějové linky z mnoha jiných filmů, ale svou stopu si dokáže držet a zachovává si velmi dobrou atmosféru. Každopádně chápu, že se někomu Santova inspirace Santem a jeho Dobrým Willem nelíbí, já mu to brát nebudu, ale odsoudit opravdu dobré drama na základě něčeho takového mi nepřijde fér. Dlouho jsem si myslel, že Rob Brown je pro mě velká neznámá, pak jsem ale začal poznávat rysy a nakonec i zjistil, že později natočil například i Coache Cartera. A střihnout si podobnou premiérovou roli s podobným mentorem a podobným výsledkem musí být sen. Chemie dvou hlavních aktérů je navíc naprosto ukázková a jiskří při každé interakci. Na závěr jen dodám, odpočívej v pokoji mistře, obohatil jsi film o spoustu dobrého. ()

kaylin

Sean Connery se hodil skvěle na roli mentora, který je trochu výstřední a trochu nemocný stářím a vším prožitým. Prostředí ghetta, z kterého jen těžko může vyjít nějaký myslitel, i když tam naděje jsou, je takovou sázkou na jistotu, jako celý film, jehož poselství v závěru ale stejně na diváka dovede dopadnout. ()

René.girl

Úžasný Sean Connery ve filmu s dojemnou a často omílanou tématikou - jak starý bručoun ke smyslu života opět přišel - chyběla tomu, ale špetka osobitosti a originality. 75% ()

slunicko2

Trochu nevýrazné a klišoidní, ale i tak pěkné. Zaujala mě po zenu vonící rada pro začínající (nejenom) spisovatele: Prvním krokem ke psaní je psát, ne myslet. ()

italka63

Connery i Rob Brown jsou velmi dobří a jako třešnička na dortu je zde Anna Paquin, kterou mám moc ráda, v příběhu, který se může komukoliv stát, pokud má literární nadání, anebo kterékoliv jiné. Pomalu plynoucí, leč zajímavé. ()

Aiax

Slabší čtyři hvězdičky za příjemnou podívanou typu Dobrého Willa Huntinga, sice opět ne stoprocentně věrohodnou, ale inteligentní, dobře zahraná a zručně natočená zábava se dnes vyvažuje zlatem, tak co. ()

radektejkal

Velice profesionální film, všechno tam je, jak má být a sedí, jak má sedět. Příběh, který svým optimistickým laděním sice nemůže nikoho urazit, ale nakonec přece nedá to, co slibuje. Popis světa, který je svůdný, ale přesto jen vysněný.... Čemu ale nutně věřím je, že když někdo chce hrát dobře basket, musí mít míč neustále u sebe. Ale i to se dá zpochybnit: Budu-li všude chodit s tágem (jako v "Sedícím slonovi"), budou moje výsledky v kulečníku lepší? ()

kinderman

Docela by mě zajímalo, kdy ten klouček stíhal všechno ostatní, když pořád jen četl (vlastně měl už v šestnácti přečtené všechno a pamatoval si každou větu), psal, přepisoval nebo se honil pod basketbalovým košem. Kouzlo tohoto filmu je asi pro mnohé v tom, že by taky chtěli v něčem vynikat a mít k tomu takového dědu, jako je Sean Connery. Bohužel, většině se ani jedno z toho nepodaří. Takže nejzábavnější zůstává scéna, v níž si to po Jménu růže Connery s Abrahamem opět vzájemně "vyříkali". ()

honajz2

Byl by to krásný film, kdyby nebyl tak těžce, ale fakt těžce šablonovitý. Kvůli tomu mu nevěřím nic, hlavně postavy, které jednají vždy a pouze tak, jak se to scénáristovi hodilo a životnost a uvěřitelnost jim prostě chybí. A kvůli tomu zde chybí i nějaký silnější moment, protože všechny scény které se o takový efekt snaží jsou prostě jen vykalkulované. Natočené je to ale naprosto skvěle, zahrané taktéž (a Sean Connery tu má velké charisma a je fajn, že tu vůbec ještě hrál, když už se pak nikde moc neobjevil) a atmosféru to má dost podmanivou, díky které nemůžu říct, že bych se u toho nudil. Navíc i ten námět mě zaujal a příběh o geniálním mladém spisovateli mi je určitě blíž, než o geniálním mladém matematikovi (ono to vůbec má dost podobného s Dobrým Willem Huntingem), jen je strašná škoda, že Van Sant neměl zájem ho vést jakkoli jinak než cestou typického hollywoodského dramatu. Pak bych poprvé v životě uznal, že je schopný natočit i něco skvělého, ale holt se nestalo a skončilo to pro mě i pod Willem Huntingem, protože ten mě sice tolik nechytl, ale zato je promyšlenější a ne tak hollywoodský jako Osudové setkání. Otázka taky je, jestli by vůbec Van Sant byl schopný natočit i něco lepšího, ale těžko říct... 3* ()

Martin741

Pokus o druhy Good Will Hunting tentokrat s Connerym? Scenar sice trestuhodne vykrada uz spominany film, ale kedze Conneryho od cias legendarneho Goldfingera uznavam, tak si to pozriem a napliaskam tomu 77 % ()

laik_60

A čo keď ?? A čo keď , že to je "Bill Hunting v čiernom" ???!!!! Mne sa ten film páčil. Napriek podobnej téme, a aj keď Rob Brown nie je Mat Damon, či starnúci Connery nie je Robin Williams, film má svoje kúzlo. ()

C0r0ner

Gus van Sant je skvělý režisér, ale obsahově mě tenhle film kdovíjak nechytl. Ono totiž podobných příběhů je natočeno už hodně a vše se v nich opakuje, takže se jakékoli překvapení co se týče děje nekoná. Jelikož se ani žádné emoce nevyskytly, přes průměr se to nedostane. 55% ()

Juto

Je len zriedka možné vidieť film, ktorý si užíva takú radosť zo sily slova, aby nevytváral vznešené umelecké diela, ale aby pôsobil jednoduchým a potrebným prekladom toho, čo má človek v srdci a mysli. 8/10 ()

emo

Pre mňa "uveriteľnejšie" ako Good Will Hunting... Film má síce aj pár slabšich miest, ale celkove je to určite hodnotný zážitok... ()

Osudové setkání se dočká seriálové verze

Osudové setkání se dočká seriálové verze

25.11.2020

Ve snímku Guse Van Santa z roku 2000 se samotářský spisovatel William Forrester (Sean Connery) seznámí s nadaným černošským basketbalistou Jamalem (Rob Brown) a vznikne mezi nimi nečekané pouto.… (viac)