Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve. (Bontonfilm SK)

Razzor_82

"Závody se vyhrávají hlavou." Za mě dost velké zklamání. Konečně jsem se těšil na kvalitní tuzemský biják. Hezké panoramata Krkonoš ale rozháraný příběh. Mělo to být výpravné drama ale strhující to bylo až poslední půl hodinu. Nemáme čas se tady pořádně seznámit se všemi postavami. 6/10 ()

Tomo

Filmařům hrál do karet velmi silný a lidský příběh, ale využili jej citlivě a s vkusem. Vznikl tak jeden z mála kvalitních českých snímků, který snese i mezinárodní srovnání. Hercům a tvůrcům není co vytknout. Pan Emerich Rath byla neskutečná osobnost a způsob, jakým se k němu země zachovala zůstane navždy skvrnou naší historie. 9/10 ()

FeriusParfax

Spoiler. Tak já teda nevím, za co má film tak vysoké hodnocení? Myslím, že děj dost dobře shrnul xxmartinxx. Děj byl strašně plytký, takový o ničem. Prostřihy, které přicházely jak velká voda, z ničeho nic a bez varování, byly strašně otravné a časté. Líbilo se mi jen prostředí Krkonoš a herecké obsazení. Jinak to byla totální nezajímavá bída. Za dva umrzlé no name chlápky snad nikdo nemohl uronit ani slzu. Ani vlastní nesympatická pizda manželka za něj tu slzu neuronila. Leda za sebe, že bude na všechno sama, když manžílka kvůli penězům chtěla nahnat na frontu na smrt. Už jsem se jen těšila, až bude konec. ()

JohnnyKladno

Film vyprávěný skrze „flashforwardy“ z pohledu Emericha Ratha, světoběžníka, multisportovce v podání Oldřicha Kaisera. Kryštof Hádek jako nejlepší český závodník na lyžích kolem roku 1912, Bohumil Hanč. Proti nim tvrdé, nevyzpytatelné Krkonoše a závod na 50Km. Muselo to být, s tehdejším vybavením, obzvlášť „výživné“. Jde vlastně o souboj národů. Politická situace doby, jak roku 1912, tak roku 1959, kde to vypráví mistr Kaiser, je napjatá. Pěkně natočené, zajímavé nápady a musím uznat, že vizuálně mě to velmi uspokojilo. Vše zní dobře, ale dohromady to na mě úplně nefunguje. Je toho nakousnuto spoustu, ale nakonec jde „jen“ o ten závod. Mě by to nevadilo a možná by to i stačilo. Je to celkem napínavý survival se zajímavými nápady. Můj problém je, že to ostatní je jen takové UHO a já bych chtěl lepší omáčku. Hodně silných 60% ()

Tomash58

Tak takováto zima mi snad nikdy v kinosále nebyla! Magická atmosféra hor je filmu vdechnuta hned v prvních chvílích a funguje perfektně celou dobu. Ať už krásné západy/východy slunce, jasný den či finální chumelenice. Zároveň kostýmy jsou parádní a autentické, stejně jako kulisy a celé okolí. A to jak v době před první světovou válkou, tak v roce 1959. Ano, film funguje retrospektivně, vzpomínáním Emericha Ratha, i když většinu času zabírá rok 1912/13, kdy se uskutečňuje poslední závod. Obě časové roviny jsou skvěle vyvážené, mají tak dlouhý prostor na plátně, jaký si zaslouží. To se avšak nedá říct o Vrbatovi, ten má minimální screentime, za mě škoda. Jinak ale za mě vše funguje na špičkové úrovni, napětí i strach o lyžaře je, i když divák ví, jak to dopadne. A podle mě si snímek užije jak divák neznalý, tak znalý příběhu o synech Krkonošských hor. Zároveň se ani nejedná o životopis celého života některé z postav a to je pro mě velké plus. Za mě skvělé sportovní překvapení, které v mých očích překonává i loňského Zátopka! ()

rivah

Solidně vyprávěný (příliš) rozbíhavý příběh s výborným Kaiserem, ostatní jsou slabší, ale závod ve vánici je perfektně natočený. ()

Trixinka

Bohumil Hanč zemřel v 26 letech. Hádkovi je 40 let. Opravdu se nenašel mezi českými herci někdo, kdo by byl věkově blíže hlavnímu hrdinovi? Hádek byl prostě na Hanče starý, nešlo tomu dost dobře věřit. Hančovo chování ke své ženě, a až nezdravé sportovní soutěžení, mi sympatické nebylo. A bohužel na jeho sobecké chování doplatil jeho kamarád Vrbata. Rozhodně to dle mého názoru nebyl žádný oslavování hodný hrdina, nýbrž sobec, který nevěděl kdy je lepší se ctí závod vzdát. Dějová linka z roku 1958/1959 byla dle mého trochu zbytečná, Kaiser tomu moc přidané hodnoty nepřinesl, a  násilně vložená Samková rozhodně také ne. ()

rublik05

Z Posledního závodu jsem měl upřímně velký strach. Jednak nejsem úplně fanoušek dramatického žánru, ale především jsem se bál, aby to nakonec dopadlo jako valná většina současných českých filmů. Naštěstí je snímek natočen překvapivě obstojně, na české poměry dokonce až poměrně nadstandardně, strašně se mi líbily exteriérové záběry, české horské prostředí je zkrátka úžasné. Příběhová stránka mě zas až tak moc nezaujala, měl jsem velký problém s pomalejším tempem a s ne zrovna ideálně zpracovanými dějovými linkami. S emocemi je snímek prakticky na nule, o nějaké dobové atmosféře ani nemluvě. Závěrečné vyvrcholení se totálně mihlo účinkem, až jsem si nakonec říkal, proč se film většinu času zaobírá Hančem a Vrbatou, když tvůrci nakonec nejvíc vypíchnou úplně jinou postavu. Herecké obsazení je spíše průměrné, nikdo z herců mě nijak zvlášť nezaujal. Věřím, že snímek u spoustu lidí může vzbudit zájem o tehdejší události a o představený příběh, já ho však vnímám jako solidně natočené, přesto bohužel průměrné sportovní drama, které nejvíce doplácí na nepříliš kvalitní scénář. 5/10. ()

Likan7

Možná za to mohlo větší očekávání, ale mě se těch 100 minut neskutečně vleklo. Považuju se celkem za člověka, který všeobecný přehled má, ale o této události jsem nevěděl. A vlastně stále nevím proč to bylo zfilmováno a co je na tom "tak pamětihodného". Hádek je fajn, Adamczyk také, přítomnost Evy Samkové je nejspíš jen lákadlo na Instagram. Film o sportu, jenže vlastně není o sportu...a jen o nastínění "české hrdosti". Táhne se to ale strašně moc. ()

darjeeling

Krásné natočené historické drama s úžasnou kamerou a zajímavou hudbou. Tento poměrně známý příběh dvou lyžařů, kteří během závodu zahynou ve sněhové vichřici na krkonošských vrcholcích, je rozhodně filmařsky atraktivní a jsem ráda, že se film povedl. Příběh byl vyprávěn v podstatě z pohledu Emericha Ratha, poněkud pozapomenuté postavy, která v původním snímku Synové hor nedostala tolik prostoru. (i když ve starším snímku Synové hor si dokonce Rath zahrál menší roli myslivce). Zde v podstatě nahrazuje v roli Hančova kamaráda Vrbatu, ten je zde pouze taková nenápadná postava (což ve výsledku bylo možná ještě více napínavé a šokující pro diváka, který s příběhem nebyl tolik obeznámen) . Nejvíce jsem se bála toho, že bude snímek vystaven černobíle, jak bývá v současnosti v historických dramatech zvykem. Že zde budou patetické scény, ploché postavy a že z Ratha udělají mučedníka a velkolepého hrdinu, kterého hlavně komunisté zničili (upřímně mám už dost těchto historických laciných dramat, připomínají mi budovatelské filmy z 50.let, tam taky víte, kdo je dobrý a špatný a film s vámi velmi očividně manipuluje). Ale zde tomu tak nebylo. Postavy a vztahy mezi nimi působili velice lidsky a autenticky (nejvíce mě překvapil vedoucí hotelu, u kterého sem čekala, že bude personifikovat zlý komunistický režim a bude se bezmyšlenkovitě a nelidsky Ratha chtít zbavit, ale naopak postava vedoucího byla uvěřitelné a jednala jako člověk a ne jako karikatura). Hlavním důvodem toho, že film takto dobře fungoval, bude asi to, že režisér si s filmem dal opravdu práci, a snažil se příběh i postavy vyobrazit, co nejvíce podle skutečnosti (jak vyprávěl na debatě po filmu). Konec filmu je velice příjemný, i když samozřejmě smutný, na mě působil velice nostalgicky a dojemně. Herecké obsazení filmu odvedlo dobrou práci, hlavně Kryštof Hádek v roli Hanče. 8,5/10 (Finále 2022) ()

bearmeedek

Od filmu jsem čekal víc. Víc filmu. Úvod - to jsme my a běžkujeme. Potom - běžíme závod, počasí se změní do smrtelna, ostatní to vzdají, jen Hanč si dokazuje nevím co a sune se dál do mlhy a vichru. Hrdina, o kterém bych na základě viděného ve filmu řekl, že je to jen magor. (pozn.: ... a doma měl těhotnou ženu). Jediné, co se ve filmu opravdu povedlo, byl Oldřich Kaiser. ()

gemi

Solidní životopisné drama. Krakonoš a lyžníci bez Krakonoše a bez humoru, zato docela s napětím. Slušně vykreslená atmosféra horské bouře. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)