Zimní Krkonoše skýtají mnohé nástrahy, zvláště při přehnaných obavách z jejich zrádné nádhery. Poněkud nehrdinským hrdinou tohoto neobratně a nezáživně natočeného snímku je poštovní doručovatel, jenž se stane dobrovolným členem Horské služby. Teprve ve vánici překoná svůj strach z lavin, když zachrání život dvěma turistům, které zaskočilo náhle zhoršené počasí... (Lexikon českého filmu)

Marthos

Strach, odvaha, frajerství a vytrvalost. Krkonoše romantické i zrádné. Vynikající drama, postavené na okamžiku života a smrti. Film s aktuálním přesahem a dnes již také cennou dokumentární hodnotou. Josef Mixa v roli, která patří k těm nezapomenutelným. Spíše úsměv než smích pak do filmu vnáší také vedlejší figurky v podání Vladimíra Menšíka a Josefa Hlinomaze. Častější uvádění v rámci televizního vysílání by rozhodně nebylo na škodu. ()

Autogram

Čo to je za vola, čo sem dá takýto obsah. Recenzia v obsahu, naviac nepravdivá, pretože film vôbec nie je nezáživný a neobratne natočený, ale k príslušnému roku vzniku úplne primeraný. Skôr patrí k tým lepším a dokonca sa objavilo aj zopár adrenalínových scén. Teda do tej miery, ako sa to v Krkonošiach aj s trikmi vôbec dá. Na lepšie tri hviezdy. –––– Dokud je kalamita, bude to jako na vojně. Každý dostane svůj denní příděl a s tím musí co? Vystačit. ()

Jara.Cimrman.jr

Chtěl bych být ladným sjížděčem zasněžených svahů, ale mé pozadí se setkává se zemí příliš často na to, abych tento sen někdy uskutečnil. Snímky z hor mne však baví a z tohoto záchranářského kousku na mne pomrkává přesvědčení, že hercům větřík zákeřně pronikl pod Jägerovy drtiče mrazu a já jsem chvílemi spontánně mrznul s nimi. To se někdy stane, když meteorkáři ze Sněžky na chvilku zaspí. ()

MickeyStuma

Překvapivě dramatický snímek o nelehké práci Horské služby v Krkonoších v zimním časech. Byť se již v době vzniku psala 60.léta, filmové postupy jsou stále z let 50. což trochu celkový žánrový dojem narušuje. Hlavním postavou příběhu se zdá být horský pošťák trpící fóbií z lavin. Nebyl by to špatný nápad, jen kdyby to bylo daleko více rozkreslené. Počáteční náznak o psychologický motiv se náhle rozplývá a dál si to jde již svou cestou hrdinného a však velmi opatrného dobrodruha. Důvod jeho strachu z lavin taktéž není zrovna nijak zvlášť vysvětlen. Nejde však o jedinou postavu, kterého si dějství velmi všímá a tak je vyprávění vcelku rozmanité. Vše probíhá podle zavedených světových šablon, jen na československý způsob a vskutku velmi dobře. Děj se plynule rozvíjí a postupně nespěchajícím tempem buduje atmosféru, při kterém nechává diváka žasnout, jak se to tvůrcům za nelehkých podmínek podařilo natočit. Scéna s lavinou je vytvořena vskutku šalamounsky. A tak se jedná o zajímavý snímek, který by rozhodně neměl zůstat bez povšimnutí. ()

triatlet

Jednoduchá, ale realisticky vykreslená zápletka odehrávající se v horách, kde se počasí mění každou chvíli. Pokus o drama tříští některé zbytečné vtípky, i když některé dialogy pobaví: "-Hory jsou hory. / Ale já jsem od Pardubic. Proč někdo nehoruje pro rovinu?" Podobné filmy:Synové hor. ()

• Natáčelo se ve Špindlerově Mlýně, Vrchlabí, Slezské chatě, Vrchu Pláň a Svatým Petru. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)