Krkonoše boli pred prvou svetovou vojnou chudobným regiónom, v ktorom sa stretával český živel s nemeckým. Bohumil Hanč bol najznámejším českým lyžiarom svojich čias, ktorý vyhrával preteky doma aj v zahraničí. Všestranný športovec Emerich Rath bol zase jediným Nemcom, ktorý sa pravidelne zúčastňoval na českých pretekoch. Ostatní Nemci z Krkonôš ich z národnostných dôvodov bojkotovali. Hanč a Rath sa dobre poznali a stretli sa aj na štarte osudných pretekov v roku 1913. Po prvom kole sa počasie rýchlo zhoršilo, vypukla snehová búrka a všetci súperi sa postupne vzdali. Hanč zostal na trati sám, boj o prvé miesto sa však čoskoro zmenil na boj o holý život. Václav Vrbata stojí na trati ako jediný divák, Emerich Rath sa vydáva Hančovi na pomoc a všetci traja začínajú v neľudskom mraze a nepreniknuteľnej víchrici písať príbeh o hrdinstve, odvahe, nezlomnej vôli a priateľstve. (Bontonfilm SK)

ostravak30

Debut Tomáše Hodana nedopadl vůbec zle. Film nejen o tragickém závodu, ale tak trochu i způsobu tehdejšího života, byť v tomto ohledu mohl být film rozhodně hutnější. Otevírá taky pro Čechy docela málo známou otázku Česko německých vztahů. Ty totiž nebyly ideální už před první světovou válkou. Další škoda. Ani toto nebylo rozvedeno nijak víc. A větší rozsah se nevěnuje ani době, ve které nám starší verze Emericha Ratha vypráví. A tak zůstává jen samotný závod. Film tak bude působit hlavně co se způsobu lyžování a myšlení týče. Takových filmů bych přivítal víc jelikož o době před oběma světovými válkami se moc netočí a filmaři jako by se Rakousko-Uherskému období vyhýbali. A stejně tak i době předtím, což je jistě škoda. ()

Tominni

Výborný film, který umně kombinuje lehké kopání do komunistického režimu (skvělý Oldřich Kaiser v roli Emericha Ratha) a samotný silný příběh Bohumila Hanče (skvělého lyžaře) a jeho přítele Václava Vrbaty, kteří mají v Krkonoších svůj pomník. Tomášovi Hodanavi se to povedlo skloubit na jedničku a k tomu přidal vizuálně skvěle vykreslené Krkonoše. Jen více podobných filmů. ()

curfew77

Já nevím. O filmu, jako je Poslední závod, se samozřejmě těžko říká křivé slovo. Strašně blbě se na něj musely shánět peníze. Natáčení muselo být setsakra náročné. Do značné míry záslužně napravuje desítky let udržovanou historickou křivdu. Spousta lidí na něm nechala spoustu práce a měsíce či roky života. A na mě to všechno bohužel moc nezafungovalo. Samotný Hančův příběh nemá (vyjma jeho tragické smrti) vlastně nijak zvlášť dramatický oblouk, takže to Tomáš Hodan vzal zdánlivě chytře přes Emericha Ratha. Jenže dělení filmu do dvou příběhových rovin oslabuje obě, takže dostatečně nosná není ani jedna. Chválené "survivorové" finále není tak působivé, jak jsem věřil, a ke všemu mi přijde velmi nepřehledné - nenastudovat si předem, co se vlastně (asi) na hřebenech tehdy stalo, z filmu bych to nepochopil. Rozumím tomu, že sled oněch událostí byl dost chaotický, a z velké části i nikdy neobjasněný, tvůrci by ale měli divákovi předat aspoň tuhle informaci, a ne pocit zmatku v hlavě. Pekelné herecké úsilí ekipy v čele s Hádkem a Kaiserem tak bohužel z mé strany vyznělo vlastně dost naprázdno. 50 %. PS: Judit Pecháček (co to nepřechýlené jméno?) prakticky hraje Martu Vančurovou ze Smrti krásných srnců, což mi bylo - nevím vlastně pořádně proč - ukrutně nesympatické. ()

cguio

Strhující sportovní drama z prostředí Krkonoš. Režijně téměř dokonalé, mistrně vystavěné, záběrováním a kamerou na české poměry výrazně nadstandardní, emocionálně vtahující. Prostě na to běžte (i vícekrát). P.S. Oldřich Kaiser i na malém prostoru opět dokázal, že je v českém rybníčku zoufale nedoceněný. ()

McMurphy

Dlouho se mi u filmu a zvlášt z domací produkce nestalo, že bych nakonci seděl až do konce titulků (i když bohužel skoro v prázdném kině). Po všech stránkách perfektní počin. Příběh je síla sám o sobě, ale z filmu bych rád vyzdvihl především parádní akci, hudbu a skvělé obsazení, kde nevím, komu dříve pogratulovat. Z hlavních rolí samozřejmě Hádek, Kaiser a Adamczyk. Zkrátka neuvěřitelný zážitek a rozhodně film, který patří na velké plátno! ()

Alden_Larson

Jedinečný film s jedinečnou tématikou. Zápletka i postavy jsou velmi působivé, ale je tam pár dialogů, které mi přišly trochu zvláštní. To samé se dá říct i o prezentaci. Film často používá ruční záběry a ve dvou konkrétních scénách nevypadají vůbec dobře. Herecké výkony jsou ale skvělé, obzvlášť v sekvenci onoho posledního závodu jede Kryštof Hádek na maximum. I hudba je úžasná, lepší hudební doprovod bych si představit nedokázal. 8/10 ()

Cibulka_C

Za mě se tenhle film naprosto povedl. Možná to bylo tím kinem, ale vtáhl mě do děje okamžitě, permanentně mi u toho byla zima a ke konci byl úžasně dramaticky laděný. I když jsem věděla, jak ten příběh skončí, hrozně mi u toho bušilo srdce. 😅 Snímek mě bavil a překvapil mě. Nechtěla jsem tomu dávat moc šancí, což byla nečekaně chyba, protože jsem si z kina odnesla zaprvé skvělý zážitek, za což mohlo i to výborné herecké obsazení 👉🏻 Kryštof Hádek spolu s Markem Adamczykem byli suproví, hrozně mě bavily ty vsuvky do roku 1959 s Oldřichem Kaiserem, kterej na tom historickém rotopedu vypadal fakt dobře 🔥 plus jsem měla tendenci se roztéct u té porodní babči, která byla strašně roztomilá. A zadruhé jsem se zase něco nového dozvěděla, protože příběh Hanče, Vrbaty a Ratha shledávám velmi zajímavým a k té jejich mohyle se určitě jednou podívám. 🗻 Takže za mě je to jeden z nejlepších filmů za posledních pár let! Doporučuju! 🙌🏻 ()

ZHODNOTITEL

Škoda té zanedbané propagace. Film je to na české poměry povedenější. Přesto jsem se nějakou dobu neorientoval v postavách. Ze začátku to vypadalo, že Kaiser byl starší verzí Hádka. Scéna, kdy táhnou mrtvého Hádka a Judit Bárdos, coby jeho manželka přibíhá s šokem v očích nikomu nestojí za útěchu a pár slov, přestože ji zúčastnění dobře znají, mě docela pobavila. Přitom by stačilo jenom vystřihnout pár záběrů. ()

papuchalk

Ok viděl jsem to už 3x. Zvyšuju hodnocení na 5 i přes pár nedostatků. Hodanovi se totiž povedla docela zásadní věc, pro maximální vyznění toho příběhu. Povedla se mu introspektiva do mysli sportovce, vítěze, uvědomujícího si vlastní výjimečnost a zodpovědnost za výsledek vyjímečného závodu. Tlak okolí porazit němce. Je tam jasně viditelný okamžik , kdy si ten sportovec uvědomí, že prostě musí jít a vyhrát. Vnuknutí přesahují cokoliv jiného v každodenním životě. Proto se nezastavil ani když už všichni ostatní byli dávno v chatách a on sám běžel dál pro výhru. Těch okamžiků je tam několik, od pohledu na hory den před závodem, kdy je vidět to rozhodnutí, opuštění rodiny. I třeba když si ve vánici bere od chataře citrón a jako první věc se ho ptá, Jsem první???!!! Je to skládačka těchto malých okamžiků, které z toho udělaly opravdu jedinečný film. Je to daleko víc pochopitelné a uvěřitelné, než film z roku 1956 Synové hor. Ještě jsem si uvědomil, kolik společného má Poslední závod s filmem Everest (2015), který patří do mých top 10 filmů všech dob. No a ta hudba je opravdu geniální. Dunivý přebasovaný synťáky, Yes. Stahuju soundtrack.   ************************************ O Hančovi a Vrbatovi slyšeli všichni. Jenže to bylo kdysi dávno, jezdilo se v košilích, a vůbec to mělo k opravdovému sportu daleko, že. Máme tendence z toho jejich závodění dělat spíš bezvýznamnou lokální událost místních dělňasů, co rádi jezdili po práci na lyžích do hospody. Ovšem právě díky postavě Emericha Ratha si můžeme uvědomit o jak špičkové sportovce se jednalo. V době, kdy sport zažíval obrovský boom, se tento člověk vypracoval ve špičkového sportovce, který na nejvyšší úrovni uspěl v atletice, hokeji, fotbalu, boxu, kanoistice atd. Účastník několika olypmpiád a tvůrce rekordních časů v různých disciplínách. Stačí si přečíst na wiki co dokázal a musí nám být jasné, že to byl na svou dobu neskutečně výkonný a talentovaný sportovec. Souhrn jeho úspěchů je tak jedinečný, že by měl vzniknout film jen o něm. A právě Ratha dokázal Hanč porazit v závodě na 50km. Je tedy jasné, že i Hanč byl vynikající atlet mezinárodní úrovně. Na tento film jsem se těšil delší dobu, protože právě objasnění závodu a dobových okolností u nás dlouho chybělo a divím se, že nebylo oživeno dříve. Film mě dokonale strhnul. Samotný závod je zfilmován bez vysvětlování, bez vypravěče, divákovi je ukázán spíš na pocit, než na dokumentární vyprávění průběhu závodu, co se jak odehrálo. Na pocit z vysokohor, a z extrémního počasí. Jak se zhoršuje počasí, závod graduje do katastrofy. Mě toto ztvárnění závodu zaujalo a bavilo mne, ale chápu, že ne každému to takhle nepřehledný sedne. Ovšem vytknul bych filmu asi dvě věci. Zaprvé, že film je nakonec více o Krkonoších a o Rathovi než o Hančovi, což nevím jestli byl uplně záměr. A zadruhé, že dějová linie s Vrbatou není moc dobře zobrazena ani vysvětlena. Je to takové zkratkovitě a retrospektivně nějak zasazeno do děje až po závodě, přehlednosti to vůbec nepřidá. Zejména tam je velice matoucí, proč když se tedy v závodu spolu setkali, a měnili si oblečení, takže si už museli uvědomit výjimečnost situace, ... proč se potom zase rozdělili. V různých zdrojích je to vysvětleno, ale proč to lépe neukázali ve filmu je mi záhadou, protože tohle je klíčový okamžik toho příběhu. Stačil jeden krátký dialog mezi těmi dvěma! Ale jak už jsem psal, závod nebyl natočen jako sportovní reportáž, ale spíš jako horečnatý souboj s počasím. Vynikající moderní hudba tomu opravdu dodala koule. Potěšilo. () (menej) (viac)

blondboss

Na české pomery ozaj zaujímavý snímok, ktorý nie je len samotnou survival drámou založenou na skutočnej udalosti, ale že tvorcovia nemajú problém aj s poukázaním na vtedajšie politické pomery a vzťahy nemeckých a českých občanov pred prvou svetovou vojnou. Technicky dobre zvládnuté pasáže, nenútené dialógy a tá pravá dobová atmosféra robia z tohto filmu výrazný nadpriemer v rámci žánru. A určite jedno z českých prekvapení tohto roku po Zátopkovi. U mňa 80 %. ()

Gig

Remake nebo spíš jiný pohled na Syny hor. O tragickém osudu českých sportovců bylo vypovězeno dost. Aspoň tedy poté, co se objevil tento film. Je tu pěkně zobrazen nejen německý Čech a vlastnectví v oněch dobách, ale i pohled na Němce v poválečném Československu. Strach, čecháčství... Kaiser dodává příběhu emoce. Jinak by to byl krásný film, s krásnými záběry bez života. Příběh je podán obdobně jako Obsluhoval jsem anglického krále - tj vzpomínkami, kde taky mimochodem Kaiser hraje své starší já. Vtipné je, že "Kaiser" hraje Němce (malý žertík). Dále, co se povedlo, je že malou roličku návštěvníků na chatě hraje Samková, nejen životní partnerka Adamczyka (Kaisera za mlada), ale sportovkyně, snowboarďačka, která Kaiserovi (starému Adamczykovi) říká, kdo je to za borce na těch lyžích. Jinak samozřejmě je nutno pochválit Marka Adamczyka a Vladimíra Javorského. ()

sardon

Vše podstatné už za mne shrnul ve své recenzi " xxmartinxx " a tak jen to v čem se neshodneme, že za mne 30%. Čekal jsem od filmu víc a mnohem zajímavější pro mne byly scény s Oldřichem Kaiserem z 50. let a postava Emericha Ratha by dozajista zasloužila samostatný film, jen s lepším scénářem. Velká škoda promarněné šance. ()

wowylgu313

Věřím že pro někoho kdo zná a ví kdo to byl a co se to jelo a kde se to jelo a proč se to jelo , to celé dokáže vtáhnout mnohem víc a tím pádem si to i mnohem víc užít. Já viděl prostě člověka co nandal lyže a jel závod. Příjemné herecké obsazení. Na konci ukapnutá slza. A bylo i nějaké to drama. Nehty jsem si sice neokousal ale jak říkám to bude zřejmě tím že nejsem s tímto panem Bohumilem Hančem propojený a než jsem viděl tenhle film, netušil jsem ani že někdo takový existoval. Za dramatičnost a obsazení a "zajímavě" napsaný zřejmě prožitý příběh dávám 60% ()

CZRohlik

Jeden z nejlepších českých filmů, který jsem za poslední dobu viděl. Hrozně pěkně si to na začátku vybudovalo to napětí, jak mezi jednotlivýma postavama tak i v konkrétních scénách. Samotnej rozjezd byl fakt dobrej. Mělo to taky solidní atmosféru, které dopomáhal kvalitní soundtrack. Co stojí taky za zmínku je kamera a vypiplaný záběry na samotný hory... reálně si nepamatuju film, kterej by měl tak hezký záběry na hory. Škoda jen nevyužitýho potenciálu hlavní postavy, trochu pokulhávající vedlejší dějový linky, která by si zasloužila o ždibec víc prostoru a samotnej tah na branku tam prostě nebyl. Skončilo to tak nějak unuděně a nezajímavě s ohledem na to s čím jsme začínali. I tak velice fajn... 8/10 ()

cunicekb

Jako nesportovce a neznalce mě film i tak vážně zaujmul. Jelikož v sobě nemám ani soutěživého ducha, nechápu, jak člověk navzdory hrůznému a jasnému nebezpečí, může chtít pokračovat... Za to mám schopnost cítit tíživou situaci v pohraničí v průběhu staletí a orientovat se ve vztazích, což mi zřejmě hodně pomohlo v tom, abych se do filmu vžila. Konečný závod pro mě byl čirá hrůza a tolik jsem si přála, aby se to zvrátilo, i když jsem věděla, že to dopadne, jak to dopadlo. Příběh jsem znala od babičky, akorát se mi za ta léta utvořil jiný obraz toho, jak tam ti chlapci zůstali. A musím říct, že Kryštof Hádek byl excelentní! Celkově se mi film vážně líbil. ()

sharka.68

Nádherná panoramata, ale tenhle příběh má obrovskej lidskej potenciál a šel natočit ještě líp..takže Synové hor, Poslední závod a pak...třeba do třetice..někdy za dalších 10-20-30 let... a k Emerichovi Rathovi: https://cs.wikipedia.org/wiki/Emerich_Rath možná se svého dočká i žena po frajírkovi,co kvůli své soutěživosti umrznul a ještě sebou vzal chudáka kamaráda Vrbatu..to,že se na pozadí tohoto příběhu, odehrával jiný , toho si snad ještě všimnou i další.. (skvělý příspěvek - verbal) ()

JohnCoffe

Závodění ve výstroji tehdejší doby, se dá považovat za bláznovství. Tihle nadšenci mají můj obdiv. Jako pocta jejich památce OK. Jinak ale film nemá čím zaujmout, napnout nebo ohromit. 65% ()

cerdax2

Vyrazne slabsi odvar letitysh Synu hor. Cele je to divne rozkouskovane, kdyby nechali Kaisera prihopkat a pak u cajicku ci u kotle povypravet cely pribeh velikonoc 1913, bylo by to vyrazne lepsi. 60% ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)