Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

Morholt

Napoleona moc nemusím a jeho doba ani jeho války mi nic moc neříkají. I proto jsem neměl potřebu se rýpat v historických nepřesnostech a bitevních nesmyslech. Mohl jsem se tak soustředit pouze na film a ten se mi jako takový líbil. Nicméně je tu několik ale. Tím největším je asi vztah Napoleona a Josefíny, kterým je to celé prodchnuté. I přes všechny ty proklamované emoce mu chyběla jiskra. I když na sebe řvali či po sobě házeli příbory, byl v tom všem takový konstantní chlad. Chyběly mi i výraznější vedlejší postavy a některé velké osobnosti Francouzské revoluce se tu vlastně jen mihly, ačkoliv by si v daném kontextu zasloužily větší prostor. Co mě naopak bavilo bylo těch pár scén z revoluční ulice ovládané lůzou, celkem solidně ztvárněnou Napoleonovu cestu na trůn a samozřejmě bitvy. Nebyly to sice středověké řezničiny, takže fandové useknutého čehokoliv si nepřijdou na své, ale masové nástupy armád dokázaly brát dech a Ridleymu se povedlo udělat zábavu i z něčeho tak nudného, jako je střílení z děla. Co se herců týče, tak tady se vlastně dají hodnotit jen Phoenix a Vanessa Kirby a oba zahráli podle očekávání solidně, ale minimálně Phoenixovi to šlo lépe, když nebyli spolu. Celkově je to dobré, ale nemůžu si pomoci, čekal jsem víc. Tak třeba to režisérská veze napraví. 70% ()

Rohy212

„You think you’re so great because you have boats!“ Ridley Scott natírající Napoleona nebude pro každého. Kdo má rád válečné spektákly s kopancema do hlavního hrdiny, bude se dobře bavit. Joaquinu Phoenixovi ty role ubožáků prostě neuvěřitelně sednou a Vanessa Kirby chichotající se mezi slzami je výborná herecká partnerka. ()

RelaxMan

Jedno z největších zklamání roku. Ridley Scott sice stále umí natočit nejlepší výpravné bojové scény, ale když se nedrží u takové filmu historických faktů, tak je to obrovská chyba. U záběrů "Napoleon u popravy Marie Antoinetty, odstřelování Egyptských pyramid nebo ledová bitva u Slavkova", tak musí mnozí kroutit očima a to nemusí být, ani dobří historici, aby si řekli, že takto, to asi určitě v reálu nebylo. Co se týče Joaquina Phoenix, tak si nejsem úplně jist, jest-li to byla správná volba. I když se herec snažil, tak jsem v něm toho Napoleona moc neviděl. Spíš mi připadal, jak zpěvák Robbie Williams v uniformě, co tam párkrát hodí výraz Jokera. Vanessa Kirby herecky nebyla špatná, ale podoba s Josefínou, také nic moc. Soundtrack také žádná sláva, občas mi to záběrů hudba vůbec nepasovala. Co říci na závěr: Ridley Scott měl raději natočit nového Vetřelce a přenechat Napoleona třeba nějakému schopnému rejžovi z Francie. Celkové hodnocení bych dal 2,5 hvězdy. ()

Conner.s

Řemeslně zručně odvedená práce, dobře zahraná, jak jinak, ale ničím nepřekvapující. Je to velké, hlasité, ale ve dvou a půl hodinovém sestřihu překotně a rychle vyprávěné tak, že z toho nemáte pocit uceleného a komplexního zážitku, spíše fresky. Scény s Josephine jsou nejzajímavější na celém filmu, ale je jich vlastně málo nebo jim je věnováno málo času na to aby jakkoliv hlouběji rezonovaly. Bitevní scény standartní, nepřekvapivé. Relativně dobře se na to kouká, ale nedá vám to nic moc navíc. ()

argenson

O Napoleonovi jsem načetl poměrně dost knih a nepředpokládal jsem, že by film naplnil moje očekávání. Chtěl jsem si užít vizuální podívanou s tím, že občasný prohřešek dokážu odpustit. Jenže tenhle Napoleon kupí od první minuty tolik zásadních nesmyslů, že jeho vizuální podoba neměnná několik desetiletí nebo rozvodový protokol sepsaný v angličtině se v celku jeví jako prkotina. Že se Napoleon ke svému okolí často choval jako netaktní hovado, je obecně známo, ale dalo se to ukázat i na jiných doložených událostech s jinými lidmi než jenom ve zdlouhavých scénách s Josefínou. Války a bitvy se dějí nahodile bez jakýchkoliv vysvětlivek a všechno je to pořád zastíněno vztahem k Josefíně. Svým způsobem je to v pořádku, byla to osudová žena jeho života a dal by se natočit film jenom o nich dvou s historickým pozadím, ale v tomhle pojetí je geneze jejich vztahu neúměrně zdlouhavá až rušivá. V bitvě u Slavkova je úplně hnusný počasí, zatímco historicky známý pojem slavkovské slunce patří k významné symbolice napoleonských válek a v Napoleonově vnímání vlastních úspěchů mělo důležitou pozici. Krom toho bych řekl, že Slavkov i Borodino se točily ve stejných exteriérech, v případě Slavkova ale s nesmyslně vysokou hornatinou v pozadí. Kromě drobného výstupu Luciena Bonaparta při státním převratu 1799 film úplně ignoruje další sourozence, kteří přitom obsadili několik evropských trůnů a svými neustálými nároky a hašteřením rozesírali Napoleonovy vize a plány. S tím souvisí i vůbec nezmíněná občanská válka ve Španělsku, která Napoleonovi několik let blokovala miliónovou armádu a významně přispěla k rozkladu celého systému. Že se z Egypta a Elby vracel hlavně kvůli Josefíně je naprostej nesmysl ignorující jakýkoliv politický souvislosti nehledě k tomu, že Josefína zemřela prakticky rok předtím a nikoli v řádu hodin před Napoleonovým návratem. Nutno ale přiznat, že Napoleonova triumfální cesta z Elby do Paříže s postupným přechodem celé armády na jeho stranu na mě z celýho filmu zapůsobila nejvíc. Plus ještě byla fajn korunovace, která vizuálně zcela odpovídala podrobnému Davidovu obrazu v Louvru. Kromě těchhle dvou scén a efektního zobrazení bitvy u Waterloo mě Napoleon hodně zklamal. Strašně slabou stránkou jsou i dialogy, přitom historicky je doložena spousta rozhovorů, které se v literatuře vyjímají skvostně, ale v tomhle ohledu film naprosto postrádá napětí. Jako příklad se dá uvést Napoleonovo vystoupení před Direktoriem po návratu z Egypta. Bylo to vynikajicí rétorické cvičení, zatímco film se omezí na jeho nesmysné lakonické sdělení, že Josefína je děvka. ()

salisbury

Napoleon Phoenix svým charismem těžce utáhl film od počátku až do závěrečných titulků, ale snímku k dokonalosti přeci jen stále něco chybělo. Ridley Scott možná vystříhal z pohyblivých obrázků víc než je zdrávo a filmu to dle mého skromného názoru neprospělo. Joaquin je bez debat skvělý, tomu nelze vytknout ani porážku v bitvě u Waterloo, která dějinami již stejně utkána byla. Film působí velkopansky, má plno zajímavých momentů, ale celkově nevyzní jak rozezvučená polnice před sebevražedným útokem. Zas na druhou stranu Ridleymu je něco kolem 86let, což je věk, který si může dovolit nějakou tu nedokonalost a i díky tomu film nezatracuji a velmi rád si počkám na nějakou tu režisérskou verzi s absencí stříhorukého Edwarda. ()

EastWicka

Nádherná podívaná na velké plátno, která dokáže navodit pocit, že nejste pouhými svědky, ale přímo návštěvníky v pár momentech vytržených z Napoleonova časoprostoru. Obrazy jsou to úchvatné: halucinogenně pojatá bitva u Slavkova, liduprázdná Moskva pohlcená plameny, krvelačná horečka  francouzské revoluce... Nad událostmi se ale jako pojítko vine Bonapartova fascinace Josefínou, která nabourává standardní velikášskou image vojevůdce a ukazuje ho jako plachého, poťouchlého chlapíka, který celkem s grácií unese i parohy, protože ty nejsou podstatné. To pro něj ale nejsou ani statisíce padlých. Nevěřila bych, ale chci víc. Sem s Ridleyho 47000000 minutami... :) ()

maddy

Ja toho Ridleyho občas nechápem, v rozmedzí krátkej doby dokáže natočiť ako historickú pecku The Last Duel, tak absolútnu historickú podpriemernosť akou je Napoleon, ktorý má skôr bližšie k jeho Robin Hoodovi. Bez duše, bez citu, bez záujmu tie historické postavy alebo udalosti akokoľvek bližšie predstaviť. Všetko je Ridleym, síce technicky opäť bez problémov, ale len nahádzané na seba v tesnom slede za sebou, no bez toho, aby sa mal divák možnosť s čímkoľvek alebo kýmkoľvek vžiť. V rukách Ridleyho tak vznikla iba ďalšia nadmieru chladná, chaoticky skratkovitá a odťažitá lekcia z histórie, avšak divákom nijako neprecítená. Usledovať tých nepútavých 158 minút v plnej pozornosti je tak pomerne ťažký oriešok. A silne pochybujem, že to Ridleyho directors cut akokoľvek vyrieši. Pre mňa najútrápnejší film roku 2023 a to mám dlhé filmy inak v obľube. CELKOVO: 4/10 ()

TomX2

Režisérsku verziu som zatiaľ nevidel, takže moje hodnotenie platí len pre zostrih určený pre kiná. A je to fajn. Bavil som sa. Napoleon je v tých niekoľkých scénach zobrazený ako nímand a ja som sa nad jeho správaním párkrát schuti zasmial. Bavilo ma mimo iné aj tých niekoľko scén na bojisku a aj tie počas putovania na koníkoch. Na druhej strane je ten strih tak strašne nekompaktný, že keď vojaci zložia zbrane a kričia "Sláva cisárovi", tak divák neoboznámený s historickými úspechmi Napoleona nemá ako pochopiť prečo. Prečo sa mu tí ľudia klaňajú a prečo ho obľubujú, keď je po celý film od prvej scény po poslednú úplne k smiechu. Film toho bohužiaľ veľa preskakuje, nezaujíma ho politický kontext a už vôbec nie nejaká historická dôveryhodnosť. Zaujíma ho len zopár segmentov z jeho života (ktoré ale neukazujú, aký geniálny stratég a vojvodca to bol), jeho toxický, no predsa zaujímavý a romantický vzťah s Jozefínou (v ktorom je Napoleon zobrazený ako submisívny a žiarlivý slaboch) a v neposlednom rade bojové scény (ktoré sú síce natočene výborne, ale nie tak, aby vám z nich spadla čeľusť). Čo, znova opakujem, nie je vôbec zlé - ja som sa bavil a film som si užíval po celý čas. Lenže Francúzi, historici, dejepisári a filmoví kritici to tak asi cítiť definitívne nebudú. Holt čo už, uvidíme čo ponúkne kompletný štvorhodinový zostrih. ()

Paxxx.cz

Filmem Napoleon jsem (nejspíše) uzavřel kino sezónu pro rok 2023 - netajím se tím, že jsem měl nemalá očekávání, ale celkové dojmy jsou hořkosladké. Velkofilmů z podobného období se věru moc netočí (posledním byl asi Patriot z roku 2000, uvidíme jestli na další takový budeme čekat zase přes 20 let...). Bitvy, kostýmy, představitelé Napoleona a Josefíny - vše fajn, ale ten pocit z rozkouskovanosti filmu a spousta skoků v ději - řešení vztahů, politiky a intriky mě dost zaskočily. Je to jako dívat se na desetidílný seriál, ze kterého uprostřed neuvidíte tři díly a máte pocit jako by Vám něco (co jste prostě měli vědět) uniklo. Nesestříhaná verze třeba bude působit ucelenějším dojmem, protože je jasné, že Scott se toho do filmu snažil vložit co se dalo (bitvám měl být věnován určitě větší prostor), ale kino verze je zkrátka pro mě mírným zklamáním a proto "jen" za 6/10. ()

Baronne

Jeden z nejvýraznějších postav naší historie. Tolik možných scénářů, desítky možných filmů o různých obdobích jeho života. Jsem ale dost zklamaný. Nečekal jsem, že půjdu do kina na Napoleona, ano, toho Napoleona, co vyhrál kolem 60 bitev a dobyl skoro celou Evropu,  a uvidím 40 minut boje, hodinu nudný a naprosto planý politiky a hodinu toho, jak se plazí pod stolem, chrochtá, nebo dělá ňamňam na svojí promiskuitní kurvičku, do který chce narvat svojí čtyřcentimetrovou anakondu. A i když se úplně odprostím od nepřesností, jakože ve filmu mluvil celou dobu jako schlíplý péro a párkrát mávnul rukou, přitom byl sebevědomý, excentrický a energický, nemůžu se zbavit dojmu, že tohle fakt šlo natočit líp a je to velká škoda. Ani zmínka o Josefovi, Karlovi, Alexandr jako vlastně nejdůležitější člověk, co se týče jeho kariéry, se tu objeví tak na pět minut, haló. Slavkov je mimochodem u Brna, a ne kurva na severu Finska. Navíc Vanessa Kirby je absolutně neatraktivní a ač tu štětku zahrála dobře, mně se ani nepostavil a to je velká chyba, za Jodie Comer bych byl výrazně radši. Autentický Toulon a Waterloo a samozřejmě skvělý Joaquin, to je za mě všechno, co jsem si tady užil. ()

Alementina

Ano, bitva u Slavkova je celá Ridley a nejlepší z celého filmu, i když do reálné podoby bitvy má daleko a pak je tu zbytek filmu .... jak to rict, vizualne dobry, ale studeny, holt všude je ta zima a snih a Napoleon vetsinu casu tak jako rozjima... prostě mě to nechytilo a ani nenadchlo, ještě před koncem druhé hodiny už jsem se těšila až to už skončí a to jsem neměla žádné velké očekávání.   To, že je to zkratkovité, je, že z toho mohl být dobrej 10-ti dilný seriál je pravda .... ale za současného stavu mně ani neláká se podívat na tu prodlouženou verzi. ()

Makky

Historický epos, ktorý napriek 158 minútovej stopáži pôsobí skratkovito a nekonzistentne. Jednotlivé pasáže nemajú náväznosť a namiesto vtiahnutia do deja som bol len divák sledujúci pohyblivé obrázky. Postavy nemajú hĺbku, pôsobia parodicky a doteraz neviem, či to bolo zámerom. Akokoľvek, podobné historické epopeje sú jednorožcami a buďme radi, že sa stále nájde niekto schopný ich natočiť. Bitky sú veľkolepé, dychberúce a Ridley si ich môže dať do vitríny medzi jeho najžiarivejšie diela. Režisérsky zostrih si časom určite nenechám ujsť. Verím, že napraví pošramotený dojem. ()

Rakosnicek77

Zasloužilo by si to stopáž o 25 minut kratší, když už je to sestříhané tak chaoticky, že to dějovou linii úplně zničilo. Plná 4½ hodinová řežisérská verze bude jistě úplný děj a úplně jiné kafe. ()

Kaluž

Jedna za Slavkov, druhá za Waterloo a ta třetí za krásnou Jósephine. Jinak je to tak trošku nůďo… ale moc hezky natočený. ()

italka63

Výborný Joaquin, skvělá výprava a bitevní scény. To, co se mírně odchýlilo od tématu není třeba řešit, nebyl to dokument. Celkově si to čtyři hvězdy zaslouží. ()

PogoJoe

Podle mě nešel film o životě Napoleona B. natočit lépe nebo o moc lépe. Joaquin opět výborný, technicky na jedničku s hvězdičkou. Nicméně u filmu jsem se zase tolik nebavil. Život Napoleona a jeho milníky znám velice dobře, takže tady nebylo nic, co by mě překvapilo. Přesto - několik, řekněme, epizodek/scén/drobností mě docela pobavilo. Pro milovníky historických velkofilmů "mustsee", silné tři hvězdy, spíše tak 70%, ovšem já v hodnocení upřednostňuji spíše jak jsem se u filmu bavil, jak moc mě dokázal vtáhnout do děje, takže ***. Možná delší 270 min verzi ve formě minisérie bych si užil víc. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům