Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiálny text distribútora)

Honny2

Pěkné drama o tom, jak je pro člověka těžké být jiný - geniální, ale hlavně o tom, že nejtěžší je pesvědčit o tom i svět. Je zde krásně nastíneno to, co nás jako lidstvo nejvíce brzdilo a brzdí dodnes... ()

jandula00

Když jsem na Fenomén narazila, měla jsem velkou radost, protože mě filmy s podobnou tématikou vyloženě baví. Nebyla jsem ani nadšená, ani zklamaná, Fenomén je prostě takový příjemný film na večer, který sice nenadchne, ale zároveň není nudný nebo bezduchý. John Travolta zahrál myslím solidně, dobře se na něj kouká a ještě k tomu má sexy hlas. Konec mi přišel trošku slabší, neočekávala jsem happy end, ale nějaké velkolepější ukončení tam být mohlo. Myslím, že se na Fenomén ještě někdy určitě podívam... ()

Brtniik

Viděl jsem to kdysi dávno, kdy jsem o ČSFD neměl ani páru, byla-li vůbec. Velice mne fascinovalo, jak si Johny pročítal knihy rozložené na stole, jejichž stránkami listoval průvan... To by se, v době studií, bylo občas hodilo. Jo, Kyra Sedgwick je docela báječný kousek. ()

zahadum

Prečo mám rád tento film ? napriek tomu, že je to možno sentimentálna vec ? Preto, že je to dobre napísaná, zahraná sentimentálna vec...od námetu, od výkonu všetkých zúčastnených, krásnej hudby...Niekto má problém s tým, že príčina bola taká..." prirodzená ". Občas sa nám predsa dejú divné veci aj keď sa držia pri zemi. ()

JB2203

V žánru sentimentálních a romantických filmů jeden z nejlepších jaký jsem viděl. Inteligentní scénář, přijatelná míra podbízivosti, skvělý John Travolta. A také nádherná scéna s jablkem. ()

agassi68

Táto rola sekla Travoltovi ako vyšitá! Sympaťák na prvý pohľad, osvietený zhora sa dostal do situácie keď mu ostatní až na výnimky prestali rozumieť len preto, že začal byť múdrejší ako oni. Aká to paralela s našimi politikmi.. Veľmi príjemný film. Naposledy som niečo podobné zažil pri sledovaní Kevina Spaceyho vo filme Svet podľa Prota. ()

Pet 510

Nemůžu si pomoct, ale tohle se mi pod kůži nedostalo. Hlavní myšlenka, že někdy je lepší být úplně obyčejný než geniální mi nijak úchvatná nepřišla a konec byl nechutně přeslazený. Ani atmosféra celého filmu mě nějak neoslnila. Nedá se říct že by to byla úplná nuda, je docela zábavné sledovat jak všichni žasnou nad genialitou travoltovi postavy a sám Travolta není vůbec špatný. Vlastně je skvělý. Takže celkem to jde ovšem žádný zázrak se nekoná. ()

Ben Nevis

Film o tom, jak lidská malost dokáže potopit sebelepší snahu o povznesení ducha. O probourávání zdí pohodlného stereotypu, protože se bojíme zklamání. Škoda, že se to ke konci proměnilo na ždímačku slz. Posledních pět minut u mě zařadilo snímek do lehkého nadprůměru. Nicméně film jsem si užila, hlavně díky výbornému Travoltovi a příběhu, který rozhodně není plytký. ()

helloween93

Hezký lidský příběh s perfektně načtrtnutými charaktery a s takovou venkovskou pohodou. V závěru je trocha sentimentu, ale u takhle pozoruhodného příběhu mi to ani nevadí. Hezký Johne, moc hezký. 4* ()

Hapretor

Spíše nudné. Ale chtěl bych taky umět, co tady předvádí Travolta ve své roli. To byli ještě časy, kdy Travolta neměl panděro, že si nevidí na pindíka. ()

BOURQUE

Už sa viackrát potvrdilo, že v jednoduchosti je krása. Platí to a aj v prípade filmu „Fenomén“, kde muž „len tak“ bude mať nadpriemernú inteligenciu a to sa snaží využiť na to, aby pomohol ostatným ľudom v jednom malom meste. Ale opäť sa potvrdzuje, to, čo ľudia nechápu alebo keď na niečo povedia „nerozumiem“, tak toho sa boja. Pekný film, kde už úvodný soundtrack od T. Newmana (hra na klavíroch pri obraze ako slnečné lúče dotknú listy stromov) chytí vaše srdce. J. Travolta v jednom zo svojich najsympatickejších hereckých výkonov. Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

Miki68

To jsem od Travolty nečekal! Dost dobrý. Naštěstí se Jon Turteltaub nesnažil z filmu vyždímat tolik uplakaných scén jako v "Zatímco jsi spal". Rád se na film podívám znovu. ()

Ondriss

Říkám tomu upřímná romantika - člověka to nenakrkne i když na tenhle žánr přímo není. Film je jednoduššího rázu, hezky svižně utíká a nechává velký prostor pro divákovo domýšlení (pokud se tímhle směrem divák rád vydává). Takhle "obyčejný film" bych hodnotil 4*, ale jsou zde dvě velké plus - vyváženost a jednoduchost. V žádném směru to není nic extra - ale dohromady to skvěle funguje a nenudí. ()

smrtacik

Príbeh obyčajného chlapa v malom mestečku. Je súčasťou nevysvetliteľného javu, vďaka ktorému má zvláštne schopnosti, ktoré na v malom meste vyvolávajú rôzné reakcie. Dej Vám až takmer do konca nepodá vysvetlenie, necháva to na vašej fantázii... a ukazuje aké ťažké je snažiť sa zapadnúť, keď začnete byť iný a vyčnievať a že je málo ľudí, čo ostanú naozaj pri vás, ale že aj takýto ľudia sú tu a v Georgovom (John Travolta) prípade je to jeho najlepší kamarát (Forest Whitaker) a Lace (Kyra Sedwick), ktorej srdce sa mu nakoniec podarí odomknúť i keď to nebolo vôbec ľahké. Sám George márne hľadá odpoveď na to, prečo sa to stálo práve jemu a poviem, že nakoniec sa on aj vy odpovede dočkáte. Herecky nikdo nesklamal, herci akoby pekne plynuli medzi riadkami deja, ktorý perfektne akoby splýval s takým malomeským prostredím a prírodou navôkol. Takže ak v nedelu poobede nechcete nič akčné alebo extra zábavné je táto dráma s prvkami romantiky pre vás ako stvorená... Hodnotenie: 70% ()

Kingjiri

Fenomén má svý kvality (herci, technická stránka), ale u mě doplatil na to, že se až moc skákalo mezi žánrama. Nejdřív jsem měl pocit, že jde o komedii pro celou rodinu, postupně se ze snímku stávala romantická komedie a v druhý polovině se začínalo rodit drama. To celý navíc okořeněný fantasy zápletkou. Scénáristi měli podle mě už od začátku rozject drama s fantasy prvkama, protože dramatická část fungovala nejlíp. A celej snímek bych rozhodně ukončil před zbytečnou patetickou scénou "rok poté". Takovej dobrej námět si podle mě zasloužil lepší dramaturgický zpracování. Nakonec pouze průměrná jednohubka. ()