Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiálny text distribútora)

heyda

Opět další potvrzení toho, jak jsou devadesátkový filmy skvělé a ani v roce 2015 neztrácí na svojí chytrosti a poutavosti. Plná palba samozřejmě :)))) ()

eraserhead666

Travolta jednou za čas hodí zajímavou roli v zajímavém filmu. Whitaker skoro vždycky. Tohle je film, který je o tom, o čem chcete a dokážete si ho zamilovat. Je skromný, nikam se nežene, přebíhá z žánru do žánru a kdo ví, kdo si na něj dneska vzpomene. Ale dokáže zaujmout. Už jsem ho viděl třikrát, a to i navzdory tomu, že fakt nemusím Kyru Sedgwick, je mi krajně nesympatická až odpudivá. A i přesto se na ten film kdykoliv rád podívám znovu. Líbí se mi jeho vesnická prostota. 3.5* ()

Bauer

Ještě než Johny Travolta začal hrát v tupých filmech, které míří rovnou na DVD (pořád na tom není ale tak špatně jako jeho kolega Nicolas Cage z Tváří v tvář), tak měl za sebou skutečně dobré snímky. Fenomén patří rozhodně mezi ně. Travolta podává velmi dobrý výkon. Příběh je obyčejný, ale zatraceně dobře se na to dívá. Dokonce i přes svou délku není místo, které by vyloženě nudilo. A například učení se cizího jazyka během 20-ti minut mě pobavilo. Nádherná hudba Thomase Newmana. Výborné vedlejší obsazení v čele s Forestem Whitakerem a Robertem Duvallem. Po Kokosech na sněhu se jedná určitě o nejlepší a poslední kvalitní film režiséra Jona Turteltauba. ()

Lacike

V polovici 90tych rokov mal Travolta velmi stastnu seriu a na co siahol to premenil v zlato. Fenomén je velmi prijemny mix pohodoveho filmu, romantiky a melodramy z vidlakova, ktory spusti originalny napad o nahlom zachvate geniality dovtedy bezneho tupeho vidlaka. A nasledne sledujeme jak sa s tym vyrovnava jak on tak aj okolie, ktore ma uz tradicne strach z neznameho. Velkym plusom su herecke vykony. Charizmaticky Travolta v hlavnej ulohe, Whitaker ako jeho sympaticky kamarat, respektovana otcovska figura doktora v podani Duvalla a Kyra Sedgwick ako zena, ktoru si snazi Travolta cely film ziskat. Ale aj ostatne postavicky su dostatocne zaujimave a aj na malej ploche vyniknu. Naviac mi pripada len zapletka s FBI a sebeckym doktorom. Na reakcie okolia uplne stacili miestny vidlaci. Velkym plusom je nadherna dojimava Newmanova hudba, ktora mi miestami pripominala soundtrack Shawshanku. Takze aj po opakovanom zhliadnuti som stale spokojny. 8/10. ()

bouncer

Jistým podtextem tohoto trochu patetického díla je určitě strach z těch lepších, nadanějších a jejich utlačování. Přesto mě to jako snímek nijak závažné či přespřilíš kvalitní nepřišlo. Na druhou stranu se tomuto filmu nebraňte, takový mírný nadprůměr. ()

zablaga

Z rokov deväťdesiatich som vzišla ja, čo dokazuje, že všetko dobré sa vtedy urodilo. A že hojne:) Toto je samozrejme jeden z dôkazov. Zaujímavá myšlienka či príbeh filmu je rozhodne veľkým plusom, taktiež super hlavná postava a celý podmanivý štýl. Veľmi dobre :-) ()

corpsy

Dojímavá fantasy ( ? ), ktorá stojí a padá na Johnovi Travoltovi. Síce vypočítavá a prvoplánovane slzopudná, ale nadpriemerne zábavná ( ak to slovíčko môžem použiť ). ()

Torision

Na můj vkus až moc v rodinném duchu vedený film s nevyužitým potencionálem. Je to ovšem docela zábavný a pořád se tam něco děje. Čekal jsem, kdy a jak George svoji genialitu využije dál, bavil jsem se u toho, jak ho testovali na FBI nebo jak lidi žasli nad jeho telekinezí. Zajímavý bylo sledovat i davový šíenství kolem něj, strach ostatní před jeho genialitou. Za zkouknutí to stálo, to není pochyb, má to i bezva hudbu, ale lepší to mohlo bejt o dost. ()

schizmo

Film, který má nemálo společného se svým mladším a slavnějším kolegou K-PAXem, na kterého však ztrácí asi po všech stránkách - především venkovská produkce, podstatně slabší obsazení, kamera, ale třeba i hudba, scénář, ale hlavně klasická US romantická šablonovitost v poslední třetině snímku dost ubírají i přes jinak velmi sympatický Travoltův herecký výkon. ()

Adasin

Ani milý, ani příjemný, spíš mě s každou minutou otravoval víc a víc. Přeslazený film s potenciálem pohřbeným hodně hluboko pod zemí. 4/10 ()

Pragrik

Výborná role Johna Travolty.Opravdu tady vyznívá jako fenomén.Nechybí zde láska, tajemno, zábava i dobře zpracovaný dojemný konec. ()

slunicko2

Docela zajímavý snímek o vztazích mezi lidmi 1) a ostrakizací jako prostředkem obrany nevědomých vůči strachu z neznámého._____ 2)  Škoda jen toho podbízivého přeslazeného balení._____ 3)  Jak je patrné z komentářů, většina diváků vnímá film jako komedii se scifi prvkem nebo jako melodramatickou romanci. Ano, prvotní důvod, proč jsem se díval, byl ten scifický moment. Tloustnoucí Travolta ani připitomělá romance by mě k obrazovce nedostali._____ 4)  Spoiler. Mně přijde film zajímavý něčím jiném. Je o reakcích běžných vesničanů na neobvyklý pro ně nepochopitelný jev. O sociálním vyloučení, k němuž dojde v důsledku toho, že se lidé toho "nového" George bojí a netuší, co od něho mohou čekat. O strachu z neznámého._____ 5)  41letý (1995) John Travolta tu už není tím kulervoucím týpkem (rád jí, jak sám říká) z Horečky sobotní noci, ale stále si zachovává jisté charisma. ()

Desperado

Pomerne zaujímavý počin, ktorý sa spočiatku tvári ako idylkový rodinný film, s príjemnou malomeštiackou atmosférou, neskôr sa zmení v mysterióznu drámu, stále balansujúcou na hrane pohodového TV filmu. A koniec? Zhruba ten pocit, akoby som šiel rýchlosťou 80km/hod. po rovnej ceste na mojej ojazdenej Favoritke a omylom zaradím spiatočku. Melodráma ako vyšitá. ()

PogoJoe

Celkem solidní a pohodově plynoucí film se sympatickým hlavním hrdinou, obyčejným venkovanem Georgem v charismatickém podání Johna Travolty, který se bohužel v poslední půlhodině zvrtnul v nehorázně zdlouhavé, přeslazené a zbytečné melodrama, ze kterého jsem si odnesl velice negativní pocity. Co to proboha bylo v závěru za nudný kýč?! Do té doby jsem film vnímal jako průměrný, relax film s klasickým námětem a dobrými herci, včetně vedlejších postav, tak na 70%. Ale ten konec vše tak zkazil, že dávám 2 hvězdičky, že zaokrouhluji hodnocení 2.5/5 dolů. || Režie: **, Scénář: ***, Herci: ****, Hudba: ***, Výprava: *** ()