Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (viac)

Ivuse

Mijazaki nabídne vždy něco originálního, ani Zámek v oblacích není výjimkou. Jeho rukopis je něco...proč vždy, když vidím jeho tvorbu, tak nedokážu popsat to, co jsem viděla, co jsem cítila - prostě nenalézám dostatečně silná slova.... ()

pytlik...

Ještě že se toho Disney nedožil, asi by jen těžko rozdýchával, jak moc dostává od nějakého Japončíka na zadeček: 1. Animaci nemá smysl srovnávat. 2. I když je libovolný americký příběh natočen ve 3D, pořád nemá tolik rozměrů jako tenhle japonský 3. V podobě Howla předběhl Mijazaki dobu o dobrých dvacet let, žádný současný hrdina se mu nevyrovná.. no, schopnostmi možná jo, ale filozofickými myšlenkami ne ("jaký smysl má žít, když už nejsem krásný?"), a už vůbec ne péčí o vzhled..protože je od pana režiséra hezké, že ukazuje, že i takový pašák se někdy zmýlí a s tím barvením vlasů a nastřelováním náušnic to přežene. No a dále se mi na Mijazakiho filmech líbí, že v nich v podstatě neexistuje zlo. I přes vybombardování půlky města má člověk na konci pocit, že se vlastně nic hrozného nestalo. PS: Nejen Disneymu, ale i babě Jaze by myslím nasadil tenhle film spoustu brouků či jiného hmyzu do hlavy, pod stromeček by si od dědy Mráze nepřála už nic jiného než tuhle báječnou vytuněnou chaloupku na muřích (nebo kuřích?) nohách. ()

Antek

Miyazakiho imaginace snad nepochází ani z tohoto světa. Najít v dnešní době jiného tvůrce, který se vydává neprobádanými cestami a vždy vás vyloženě praští mezi oči svým originálním přístupem, je věc takřka předem prohraná (ještě jeden tady je -- Neil Gaiman). Zámek v oblacích je (jak už jsme si u tohoto režiséra zvykli) příběh o dospělých tématech podávaný dětskýma očima. A je to především příběh o lásce -- která -- která prostě nefunguje. Howl v jedné chvíli suše konstatuje: "Našel jsem něco, co chci chránit." a tím to hasne. Je zamilovaný, nemá smysl bavit se o tom, proč to tak je, jak k tomu došlo. Škoda. Tahle piha kazí krásu tohoto kouzelného příběhu plného fantazie a čiré radosti z vyprávění ... ()

McM

Steampunková pohádka z rozvernou babčou v hlavní roli? To všechno v Miyazakiho kresleném kabátu, jemuž neumím odolat? A k tomu všemu strašák ve skvělém fraku! Tenhle film prostě miluji. ()

tere.z

Miyazaki zahalen do evropského hávu, přesto pořád skrz naskrz japonský. Nehemží se to tu sice tolika zajímavými tvory jako v Cestě do fantazie ani to nemá takový filozofický podtext Princezny Mononoke, přesto je Howl´s Moving Castle krásný příběh o lásce plný sympatických postav. (A celý ten Howlův „zámek“ - něco neuvěřtelného!). Btw. Anglický dabing … hlavně Christian Bale jako Howl … se dost povedl. ()

hroubek

Asi zatím nejslabší film jaký jsem od Hayao Miyazakiho viděl ale to slovo nejslabší v tomto případě znamená velmi dobrý ne skvělí ale jen velmi dobrý.Největším problémem pro mě bylo správné uchopení příběhu, který mi s porovnáním Cesty do fantasie nebo Princeznou Mononoke přišel neceliství a překombinovaný.Co snímek ztrácí v příběhu doplnuje v obraze, který je jako paleta všech odstínu a barev.Animace je perfektní ale hlavně každá postava vypadá jinak než všechny ostatní.Samotný Howl je na tolik zajímavá postava, že kdyby dostal více prostoru vůbec by to nebylo na škodu.Snad se mi podaří dostat se k dalším filmů tohle mistra anime filmů. ()

venalce

Člověk, který si navykne na poetiku japonské anime se jen těžko smiřuje s prohlášením, že nejlepší animáky točí Pixar, protože ví, že ty nejlepší "animáky" točí Ghibli. A v Ghibli kraluje Miyazaki. Uznávám, že je trochu zvláštní, že mi k srdci nejvíce přirostl film, který je víc britský než japonský, ale možná se tak nejlépe ukazuje onen rozdíl mezi japonskou a euroamerickou tvorbou. Takhle by to "naši" nenatočili. Ani po letech nemám problém vidět tenhle film několikrát během týdne, protože je hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát ("Je to naše nebo nepřátelská válečná loď?""A záleží na tom?"). Hlavním záporákem je válka, která je stejně krutá jako nesmyslná a mění lidi v nestvůry, a třeba kletbu Sophie neovlivňuje ani tak její zamilovanost do náladového Howla jako spíš úroveň jejího vlastního sebevědomí. Nu, dá se v tom najít spousta věcí, které tu nebudu vypisovat, ale je těžké je hned napoprvé vidět, protože vizuální a zvuková stránka jsou prostě fenomenální a strhují pozornost na sebe. Nejde jen o dechberoucí scenérie a steampunkové ladění, divák si užije i detaily. Mně třeba dostal Calcifer, jehož pohyby jsou odpozorované od chování skutečného plamene, nejde tu o žádnou stylizaci a la Disney. Je to krásné...co víc byste potřebovali před zhlédnutím vědět? ()

Brain-D

No jak to tak vidím mělo to na mě větší dopad než "Cesta do fantazie". Mělo to větší srdce a i lepší animaci. Taky chci takový bezvadný ohýnek :) ()

nevermore

Tak tenhle mě nechytil, jak Cesta do fantazie nebo Princess. Zkraje dobré, nevyzpytatelný příběh, bez vnitřmí logiky, a i na pohádku přespříliš tzv. "rodinných sra*ek", konec to u mě pohřbil. ()

VasaX

Mijazaki má rád pohádky, přírodu, letadla, kouzla měnící svět okolo a protiválečnou agitku. A zde se to vše snoubí. První dvě třetiny jsou zábavné a krásné, zejména Calcifer a Markl jsou skvělé charaktery. Ke konci už to přestává ve stínu happy endu dávat trochu smysl, Sofi dělá jedno zbrklé rozhodnutí, kterým zhorší situaci, za druhým a válka, která spočívá zejména v bombardování civilních cílů, jde ukončit tím, že si panovník jedné strany řekne "dost". A to v mých očích ten konec poněkud zkazilo. Ale animace je krásná a přinejmenším první polovina i dějově zábavná a fascinující. ()

Sany33

Japonci sú majstri v ceste do fantázie. Vo veľkej miere im v tom pomáha existencia mangy a anime. A v nemalej miere jeden veľký muž, Hajao Mijazaki. Nedávno som videl cestu do fantázie a bola o poznanie lepšia. Ale aj tu sú niektoré silné pasáže. Howlov domček na stračej nôžke, čarodejnica z pustiny, plamienok alias srdce domu... Ten vojnový konflikt v pozadí mohol byť väčším ťahačom deja. Niečo mi tam chýbalo na plný počet len neviem prísť na to čo... 89% ()

IvyH

Opět nádherný film. Spousta věcí pro mě zůstala nevyřešena - proč Hal nic nedělal, ani nekomentoval, se Sophiným prokletí, proč v pár scénách, kdy je Sophie znovu omlazena, si to neuvědomuje, celá linie čarodějnice z Pustin mi přijde nedotažená, to samé s tou válkou. Přesto, jestli hledáte film, kterým uniknete z reality do fantazie, není lepší volby. ()

blackJag

Originální námět (fantasy říznuté steam punkovou kulturou), výborné animované zpracování, na které jsou fanoušci Miyazakiho pohodlně zvyklí a melancholicky elektrizující atmosféra celého příběhu - to jsou klady bez záporů, čirá radost sledovat. V anglické verzi postavu kouzelníka Howla namluvil Christian Bale. 100% ()

Ravi

Na tento film jsem narazil úplnou náhodou a hned mě nanejvýš zaujal neotřelým zpracováním a propracovaným příběhem. Nestává se mi totiž často, že by mne film z dílny japonských kreslířů takto zaujal. Je to film pro mladé i starší, je to trochu pohádka, trochu Sci-Fi, studna fantazie a nápadů a najde se tu i kus pravého animátorského umění. Zkrátka pokud se chcete podívat na japonskou kreslenou kvalitu, musíte vidět "Zámek v oblacích". A to říkám jako člověk, který tenhle druh kreslení nemá uplně v lásce. 100% =5/5 ()

Vironey

Spolu s Mononoke a Cestou do fantazie nejlepší Miyazaki. Hodně velký symbolismus, o dost "evropštější“ než předchozí filmy, proto možná tak úspěšný. Nádherná scéna s padající hvězdou, ta mi utkvěla asi z celého filmu nejvíc. ()

vyfuk

Byl to mnohem pohádkovější příběh, než Princezna Mononoke... ale bylo to trošku víc psycho. Asi první hodina a půl byla úplně v pohodě a ukázkově. Poté se dětský příběh mění v takovéto psycho, které jsem nepobíral. Animace dopadla perfektně, i ten příběh byl super, ale pak se to někde zkazilo. Nakonec zbal jen divně provedený příběh a překrásná hudba. ()

PollyJean

Někdo tu trefně prohlásil, že jde o nejromantičtějšího Miyazakiho. To ale není žádná diskvalifikace, protože ani celkem banální příběh mu nezabrání, aby nepředvedl svůj obvyklý gejzír zajímavých a neobvyklých motivů. Už jen dva hlavní hrdinové, kteří v průběhu filmu neustále a nenápadně pozměňují svou podobu: nesmělá dívka Sofie zejména kvůli kletbě a Howl, poněkud metrosexuální (zvláště ze začátku) a charakterově nevyvážený čaroděj, nejprve neustále mění barvu a tvar vlasů, aby se pak stával (nenápadně) menším a mladším. Pak tu máme barvité vedlejší postavičky - vtipkující a přitom také zakletý plamen Calcifer, astmatický starý pes, strašák s tuřínovou hlavou, pro změnu rovněž zakletý, nebo záhadný chlapec Markl, jen tak mimochodem zcela bez minulosti. Nesmíme také zapomenout na zpočátku prostorově velmi dominantní Čarodějnici z pustin (s úžasně hlubokým a znělým hlasem v japonské verzi), jejíž vztah se Sofií je plný naprosto nečekaných proměn (nevím, nakolik do toho lze promítat východní způsob uvažování, ale Sofiino jednání vůči postavě, která vlastně zavinila veškeré její trápení, se velmi vymyká našim obvyklým stereotypům zobrazovaným ve filmech - zlých a dobrých postav a jejich vztahů, končících obvykle více či méně spektakulárním trestem pro postavu zápornou). Další důležitou roli hraje zasazení děje rámcově do doby přelomu 19. a 20. století, které Miyazakimu poskytlo spoustu příležitostí vyřádit se na zobrazení technických vymožeností, zejména automobilů, letadel a vozítek nejrozmanitějšího druhu. Jelikož zde dvě země vstupují ve válečný konflikt, neopominul přitom znovu zopakovat svůj ostře protiválečný postoj. Kontrastem k zdánlivě reálnému situování děje je svět fantazijní - především samotný Howlův "zámek" (koho vlastně vůbec napadlo něco takového nazvat zámkem?) - zvenčí dost nevzhledná kráčející architektonická změť na nožičkách, zevnitř až podezřele malý a útulný domeček. Nebo taky samotný Howlův pokoj (odrážející věrně nedospělou povahu majitele?), přecpaný a přeplácaný hračičkami a nejrozmanitějšími pohyblivými udělátky. Možná je těch různorodých motivů až příliš, možná je to občas celé až moc zdlouhavé, netvrdím taky, že Howl´s Moving Castle by měl patřit k nejlepším Miyazakiho filmům. Je zjevné, že evropská předloha (od Diany Wynne Jonesové) je pro něj občas příliš omezující. Zvlášť by mne ale zajímalo, jaký je Miyazakiho vklad, co se konce příběhu týká, protože ten řeší všechny spletité motivy (včetně válečného konfliktu) s tak překvapivou rychlostí a provokativní ledabylostí, až to připomíná nejzdařilejší nápady Cimrmanovy (zvláště pak co se týká proměny strašákovy, žel výrazně k horšímu, aspoň tedy vizuálně). České přetvoření (zde nelze použít slovo překlad) originálního názvu filmu, zvláště vzhledem k Miyazakiho starší Laputě, mi zůstává naprostou záhadou. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)