Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (viac)

ivan_drago

Fantazii se meze nekladou... Výtvarně famózní, krásné spojení technokratického světa ve válce se světem kouzelníků, čarodějnic a démonů... ()

Liznic

Asi jsem se těšil až moc a film tak nemohl naplnit mé očekávání, Zkusi jsem si to pustit znovu... ale ne. Krásný svět, krásná atmosféra, ale něco mi na tom srmdělo. Cesta do fantazie je pro mne nepřekonatelná. ()

Tosi

Vizuálně nádherné, střídavě zábavné a dojemné, trošinku mi chyběla větší filosofická hloubka, ale chápu, že jsem Princeznou Mononoke strašně namlsán. ()

Dado

S anime nemám príliš veľké skúsenosti a tak sa neodvážim povedať, či je to typickým znakom žánru ako celku. Dovolím si však tvrdiť, že Howlovmu putujúcemu zámku sa divák musí prispôsobiť; je nevyhnutné, aby sa stotožnil s pravidlami a logikou jeho sveta a dokázal akceptovať všadeprítomnú nepredvídateľnosť. Ja som to napokon dokázal, hoci to v prvých minútach rozhodne nebola jednoduchá úloha. Odmenou za moju trpezlivosť mi bol nezvyčajný, no nesmierne citlivý a zároveň hravý a nápaditý príbeh odetý do očarujúcej animácie, ktorého fragmenty ešte len postupne spracovávam. Myslím, že k dokonalému pochopeniu a doceneniu všetkého, čo sa v priebehu necelých dvoch hodín udialo, mi dopomôže až opakované zhliadnutie tohto nevšedného počinu. (80%) ()

Lachtaan

Třetí sraz se studiem Gibli a třetí sraz s Mijazakim. Sice ve výsledném součtu spíše pohádka pro menší obecenstvo, v mnoha pasážích ale zastoupená až temnými dospělými tématy, která zaujmou i náročnějšího dospělého diváka z Evropy. Na tu odkazuju zejména proto, že člověk se zkrátka musí navnadit na ten odlišný japonský narativ, aby se nezačal v nepříliš krátkém animovaném dobrodružství nudit. Více než ten občasně nesoustavný příběh mě tu uhranula technická stránka, kterou mi Japonci potvrdili, jak je důležité brát anime jako součást světového filmu. [viděno na Netflixu 17.1.2024] ()

Sarpele

Výrazně jednodušší film než v případě Cesty do fantazie, s jasným protiválečným vyzněním. Poměrně nízký počet postav, jasný příběh směřující tentokrát, snad že inspirací byla kniha žákyně C.S.Lewise, k závěrečnému ponaučení – (nejen)člověk je dobrý, jen když je schopen nesobecké lásky. I zde však zůstává prostupná a nejasná hranice mezi dobrem a zlem, pestrost jednotlivých postav a okouzlující dvojice hlavních hrdinů proměnlivých podob. A samozřejmě naprosto úžasná animace. ()

Tomasso001

Geniální. Miyazaki dokáže vtáhnout do říše fantasie. Japonci to mají prostě v krvi. Spousta nápadů a barevných světů, jen otevřít dveře. ()

T-pack

Úžasný (a když říkám úžasný, myslím tím Úžasný) a kouzelný film o lásce. Když chcete něco romantického, milého a vtipného, sáhněte po něčem jako je právě Howlův hrad. Á propos, je tam i ta proti-válečná propaganda a to se mi líbí. Tenhle film je zkrátka úžasný... ()

Micro41CZ

Nádherná animace, bezbřehá fantazie a parádní hudba. Jen ten příběh chvílemi trochu chaotický a natáhlý... I tak 5*, je to úplně jiný animátorský svět, než ten ze Západu. V pozitivním slova smyslu. ()

lennyd

Malá a nenápadná Sofie jednoho dne šlápne na kuří oko zlé Čarodějnici z Pustin, což odnese zakletím do podoby svrsklé stařeny. Aby nevzbudila podezření okolí, opouští rodný dům, aby se uchýlila do létajícího domu kouzelníka Howla, jako uklizečka. Postupem času se ale do Howla zamiluje, a i on v ní poznává mladou dívku, kterou dříve znal, ale společně musí ujít hodně dlouhou cestu, aby mohli být spolu šťastni. Howla pronásleduje královská čarodějnice, a navíc zde hrozí všudypřítomná válka - ale láska i hory přenáší, takže co je to nějaká válka pro ni ... Za prvé - u sledování Miyazakiových pohádek je třeba se odpoutat od pohádek, jak je známe od Boženy Němcové či KJ Erbena, a přijmout Miyazakiho svět, kde cokoliv, libovolně nesmyslné, může být reálné. Takže se zde setkáme se zajímavou kombinací "moderní" vědy a kouzel, strašáka, který je vždy tam, kde ho Sofie potřebuje nebo dům, který - ač v pustině, má východ v každém městě. Jakmile se na Miyazakiho notu naladíte, budete se perfektně bavit - ať už nádhernými obrazy, kdy představivost jen jásá, nebo skvělou hudbou Joa Hisaishiho. Sice mi Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie přišly o chlup lepší, ale i tak je Zámek v oblacích úžasná podívaná, kdy po jejím konci ve vás zůstává pocit, že náš svět je tak nějak šedivý ... ()

tomxxx

Od režiséra Hayao Miyazaki jsem už viděl Cestu do fantazie, Princeznu Mononoke a teď tohle. Pokaždé jsem byl nadšen a pokaždé jsem měl úplně odlišný pocit. Nemohu říci, který snímek z těchto tří byl nejlepší, každý měl něco svého... Ale teď k samotnému Zámku. Film jako by se inspiroval Vynálezem zkázy od Zemana různými létajícími stroji poháněnými pádly. Samotná animace byla jako vždy úžasná a příběh zaujme i staršího diváka. Sečteno podtženo zase dvě hodinky pěkné podívané. Miyazaki je prostě nejlepší ve svém oboru. ()

Elementál

Ano byl to Miyazaki, ale vlastně to Miyazaki nebyl - vždyť přece Miyazaki to znamená poetický, zamotaný, ale přesto výborný příběh, sympatické hrdiny, krásnou animaci... A všech těchto prvků tu bylo pomálu. Rozhodně se nejedná o vyloženě špatnou záležitost, problém je jen v tom, že nedává moc smysl. Příběh se hýbe maximálně tak odnikud nikam, postavy jednají nelogicky a závěrečné rozuzlení je jedno velké "wtf" (napŕ. hláška "Jsem princ ze sousední země..." :D). Jinak krásnými nápady Hauru no ugoku shiro jenom hýří - zejm. úžasný Calucifer ovládající celý zámek či kouzlo, kterým se maskuje ten kluk aj... Jenže polovinu z těhto vypečeností již jsme viděli v jiných géniových snímcích - Howlova proměna v letoještěra (Haku se mění na draka v Cestě do fantazie), uklízení domu (Sen uklízí lázně, Cdf), Solimanin pes (Yubabino děťátko, Cfd), hudba (Mononoke) a takhle bych mohl pokračovat. Možná, že si tenhle film zaslouží víc, ale vzhledem k tomu, kdo je tvůrcem a jaký chaos a mišmaš jsem viděl, hodnotím tak, jak hodnotím. ()

VittaBella

Hayao Miyazaki nás opět zavedl do světa plného fantazie a zase si jako hlavní postavu vybral nepříliš hezké či průbojné děvče, jež na cestě plné nástrah a dobrodružství našlo sebe samo a svou životní lásku. Ve snímku vystupuje řada zajímavých postav a nejvíce mě zaujalo charisma pohledného a záhadného čaroděje Howla. Někteří tvrdí, že v druhé půlce film ztratil kouzlo a že děj snímku je až příliš zapeklitý. Já však musím s oběma tvrzeními nesouhlasit a není v tom jen má velká slabost pro H. Miyazakiho filmy. Zámek v oblacích mě bavil od začátku do konce, kdy děj nabral na dramatu a vážnosti. A že děj filmu nebyl určen zrovna pro 5tileté? To mě naopak potěšilo! Vždyť animovaných pohádek je mnoho, avšak jen málo z nich dokáže ohromit i dospělé publikum tak, jak to umí jen H. Miyazaki. ()

July

Krásný film, který mě oslnil skoro tak jako Miyazakiho klenot Cesta do fantazie a hned po ní můj nejoblíbenější film od tohoto režiséra, řekla bych. Náladový Howl je perfektní, Sophie je hezky praktická a pragmatická (ale kdyby se hlavní postava hned na začátku zbláznila ze své kletby, jak by možná udělala většina lidí, film by z toho moc nebyl :)), celkově jsou postavy - a nejen ony - výborně zpracované. Nechybí humor, láska, válka, trocha napětí... Zkrátka všechny ty ingredience, které diváci milují :). A Zámku v oblacích tato směs jednoznačně vychází. ()

Monoxid

Romantická pohádka se vším všudy. Zakletá dívka, krásný princ, zlá (?) čarodějnice... Ještě jsem sice neviděla všechny Miyazakiho filmy, ale tenhle u mě zatím vede. Princezna Mononoke je moc depresivní;-) ()

danoo

Howl's Moving Castle nefunguje na 100 %. Keby som bol Sofiou, chcel by som preskúmať kráčajúci zámok, dozvedieť sa, prečo Howl stratil svoje srdce a vypátrať niečo viac o jeho vzťahu s čarodejnicou Suliman. ()

anli

Další romantická pohádka,která v rukách Miyazakiho dostala kabát japonské anime.Opět je to příběh plný dobrodružství a fantasy,mezi dobrem a zlem.Takže vlastně opět klasika.Tentokrát sem ale náš oblíbený tvůrce propašoval pár atributů od konkurence,aby se víc přiblížil rodinnému(tedy trochu víc komerčnímu)publiku.Mě osobně to moc nevadilo,někdo by to tady asi nehledal.Vizuálně film nemá chybu a Zámek je opravdu jedna velká nádhera v plném smyslu slova.Opět se divák seznamuje s novým světem,plným Miyazakiho fantazie,kouzel a nádherně nakreslených lokací.Takže jsem byl spokojen,nějaké ale jsem tentokrát našel.Film je trochu nevyvážený a zatímco první polovina je opět Miyazaki v plné síle,ta druhá vypadá,jako když jí dělal někdo jiný a mistr mu jen asistoval.Má méně nápadů a spousta věcí už byla někde viděná a spadává do jakéhosi barevného a kouzelného stereotypu.Což je malinko škoda,přeci jen od mistra očekáváme mistrnou podívanou(což je velmi svazující,samozřejmě),ale zase to není vůbec nic hrozného.Srovnám-li to s mými nejoblíbenějšími Miyazakiho kousky("Princezna Mononoke","Cesta do fantazie"),dávám pohodových a oblačných 85% a čas je nám opravdu nemilosrdně odpočítáván,ale všem úplně stejně a nedá se to ani uplatit,ani zastavit,tudíž je to vlastně jediná spravedlnost. ()

Cushing

Půvabná bizarerie, které by prospěl sevřenější scénář a méně kýčovitý hrdina. Přesto je dobré opět se po čase přesvědčit, že všude tam, kde se fantazii meze nekladou, může být účinek díla stejně omezený jako bezbřehý. Překvapilo mě, že můj syn u toho vydržel až do konce, proto hodnotím vcelku kladně. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)