Howlův kráčející hrad

• Česko Zámek v oblacích (viac)

Abes

Nevyhledávám šikmooké filmy a těm animovaným se podvědomě vyhýbám. Ovšem Miyazakiho profil plný červených čtverečků mě již podruhé přesvědčil. Viděl jsem něco originálního, něco co na západě nemá obdobu. Nejde ani tak o animaci nebo volbu ústředních hrdinů. Netradiční je především jejich povaha. Malý chlapec ve svém obydlí po ránu najde cizí bábu, ale vůbec se nad tím nepozastavuje. Pozdraví ji a jde posnídat. Hlavní hrdinka je prokleta starou čarodějnicí ale nedává na sobě znát, že by ji to měla za zlé. Jakoby přijala její roli. Je to čarodějnice, podobné excesy jsou pro ni přirozené tak proč se na ni zlobit. V příběhu obecně není žádná zášť, tedy pokud odhlédnu od válečného pozadí, tady je ale negativní obraz směřován především na vládce, běžný civil se vznáší v pohodou napuštěném éteru a spokojený divák jakbysmet. ()

Nach

Chrochtám blahem nad Hajao Mijazakiho fantazií i animací. Jeho příběhy jsou nejen úchvatné, ale též promyšlené s vydatnou dávkou surrealismu. Hlavní postavu jsem si zamiloval hned na počátku a sdílel s ní strasti i krásy mladého / stařeckého života v magickém světě. Rozhodně jeden z těch nejlepších 2D animáků určený nejen pro děti, ale i pro starší jedince. Zámek v oblacích si určitě ani v době budoucí nenechám znovu ujít. 85% ()

exitak

Asi se Miyazakiho budu muset přestat dívat abych si ho alespoň trochu pamatoval jako výborného tvůrce Mononoke a Laputa a neriskoval další zklamání jako například toto, Totoro nebo Cesta do fantazie... Nicméně co dodat přímo k Zámku v oblacích? Snad jen, to že ač sem se urputně snažil nepochopil sem to. Přišlo mi to jako vystřižený kus něčeho většího, jak když nás Miyazaki hodí doprostřed rozběhlého příběhu s tím, že známe všechny souvislosti a pojračujeme dál... Na konci něco velkého skončí a každý krom diváka v příběhu ví proč :o Absurdity jako, že zlá čarodějka zakleje holčičku a ta jí přesto pomáhá a snaží se ji chránit, no nevim :) ()

DruidKarel

809. hodnocený film: Doposud snad nejlepší film od Miyazakiho, který jsem kdy viděl. Po Princezně Mononoke a Cestě do fantazie, jsem se rozhodl shlédnout poslední z nadabovaných filmů od tohoto japonského velikána. Naprosto dokonalá grafika, společně s krásnou grafikou, která snad chytne každého. Nádherný příběh, který není jenom tak pro děti, ale je zapotřebí nejen se dívat, ale i poslouchat. 5* je proto zcela na místě. 5* ()

tomtomtoma

S každým dalším filmem od Mijazakiho, pociťuji k tomuto tvůrci stále větší úctu a obdiv. Za jeho hravost. Za jeho fantazii. Probouzí ve mě svět, který se povětšinou zdá již ztracený. Ale jenž občas ožívá a vrhává mě zpět do dobrodružství. Do neznámé krajiny, kde snad i květiny ožívají a ukazují mi své barevné okvětní lístky v tanečním reji plavovlasých lesních divoženek. Zámek v oblacích, chodící palác, různé druhy světů, několik životů a úkolů. Nic není černobílé, hranice mezi dobrem a zlem je křehká, ale stále patrná. Boj o život, o budoucnost, o lásku. Kdo by netoužil kouzlit? Kdo by nechtěl létat? Kdo by nechtěl zachraňovat svět a životy lidí? Kdo by nechtěl bojovat se zlem? Kdo by nechtěl ve své náruči držet krásnou dívku, nebo pohledného mládence? Je tolik možností, je tolik východisek, je tolik otázek. Jen jedna cesta je správná. Vrací se to, co se ztratilo a na co se zapomnělo. Ale nikdy neumřelo a povstalo, aby hladilo a konejšilo. Hravé a s posláním. ()

C0r0ner

Studio Ghibli se totálně míjí s mým filmovým vkusem ať už příběhy, nebo zpracováním. Jediná Mononoke ve mně zanechala aspoň nějaký dojem, protože se jednalo o dost drsnou fantasy. Zbytek je buď průměrný, nebo vyloženě špatný, přesně jako Zámek v oblacích. Chápu, že je problém ve mně, ale ta rákosnická animace mi fakt vadí a ty scénáře mě dost netrefují. 25% ()

PEEPA

Videl jsem to sice bohuzel na dvakrat (prvni pulku v patek, druhou pulku v nedeli), ale presto musim rict, ze se mi to celkem libilo. Nekdy bych si pral mit takovou fantazii, jako ma Myiazaki. Tech napadu, co narve do dvouhodinoveho filmu je tolik. ze z toho proste nechapu. Pribehy ma uzasne, svety taky... proste tohoto cloveka musim obdivovat. A i kdyz je Howls Moving Castle slabsi nez Mononoke, Sen to Chihiro nebo Nausicaa, tak presto mne to nemalo zaujalo... ()

Laputa

A další paráda Miyazaki má asi kulomet na skvělé filmy, ktetým třílí do diváku a ti jsou zasaženi kulkou úžasu. Skvěle bizardní zámek. Svěží babička Sophie a sotva se hýbající čarodějnice. Fešák Hawl a ohýnek Calcifer. Hudba jako vždy skvělá. 119min. pohody. ()

zette

Jako snad kazdy film Miyazakiho, nadchne svym vytvarnym zpracovanim. Po dejove strance se mi ale Zamek v oblacich moc nelibil. Tvurci to asi museli delat pod vlivem chemie:-). ()

Pajky3

Opět pěkná pohádka od Miyazakiho. Tentokrát o čaroději Howlovi a Sophii. Trošku mi na tom vadilo to, že jsem nevědel, proč je občas Sophii mladá, občas stará, občas něco mezitim. Taky jsem nechápal proč k sobě vzali tu zlou čarodějnici. Ale jinak mě to bavilo, dobrej byl Tuřín a ještě lepší byl Calcifer v češtině s hlasem Cartmana. Hlavně ze začátku kde byl protivnej to nádherně sedělo. Takže jsem spokojenej, ale určitě to mohlo být lepší a možná srozumintelnější. ()

campix

Zámek v oblacích je klasický Miyazaki, který ovládá filmové žebříčky na všemožných serverech. Sice je Zámek v oblacích trošičku slabší než třeba Cesta do fantazie nebo Princezna Mononoke, ale stále je to ten samý velmi kvalitní lišák Miyazaki, který prostě ví jak na mě.Pěkná animace spojená se zajímavým, velmi nápaditým a hravým dějem přesně o to tady jde. A v těchto ohledech Miyazaki předvádí svůj standart. Do top to sice podle mě není, ale jinak super filmek. ()

pakobylka

Čarokrásný příběh s přesahem a hloubkou, kterou neprohlédnete ... příběh, který mrazí i hřeje zároveň. Silné protiválečné poselství, které je neoddělitelné od romantické pohádkové linie ... nanejvýš pozoruhodný zámek, který ani v nejmenším nesplňuje běžné parametry zámků či naše zažité představy o nich ... zdánlivě obyčejné dveře, které vás mohou zavést na různá, od sebe navzájem i ode dveří vzdálená místa ... nepřístupně vyhlížející zlo, které není absolutní, ale chybující - zrovna tak jako dobro ... a zcela nepředvídatelná zápletka s mnoha zákruty, která vede své hrdiny cestou necestou - v oblacích i pod oblaky ... neobyčejně opojný výlet do krajin fantazie, z něhož se nebudete chtít vrátit zpátky - do všední, přízemní reality. ()

mortak

Tato pohádka není pro sledování s odstupem. Musíte se do ní ponořit a nechat se unášet rychlým proudem děje. A po posledním záběru si přiznáte, že nemůžete moc logicky vysvětlit celý ten paralelní svět, úlohu čarodějů v něm, či příčiny války, a že můžete jen přinášet nespočet interpretací. ()

Maty85

Tendle Miyazakiho fantasy animák mi sice až tolik k srdci nepřirostl tak jako ty předešlé, ale i tak Miyazakiho styl a vkus bych poznal na míle daleko při shlédnutí jedinného záběru a že se jedná o styl opravdu jedinečnej! ()

BoXBe

Zámek v oblacích si nezadá s Princeznou Mononoke ani Cestou do fantazie. Jeho příběh je sice trochu širší a méně mě uchvátil, ale poetické atmosféry, kteoru Miyazaki tak umí, tam je na rozdávání. ()

forsythia

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek vůbec. Animovaný svět, který mi přirostl k srdci, stejně jako celý příběh úžasně statečné Sophie a její těžce zkoušené lásky. A ten Howlův zámek, tam bych zkrátka chtěla žít. Možná se mu můj skutečný dům bude jednou trochu podobat. Rozhodně se v něm zatím taky najdou steampunkové prvky. Ba dokonce mě inspirovalo i Howlovo povlečení. Vážně. Jedno podobné jsem ušila :) ()

KajusaK

Moc japonské animáky nemusím. Jen Jacka a fazolku :D). Podle mě podprůměrná pohádka, přidávám jen za pěkně namalované postavy. Kde se to hrabe na Shreka ap. ()

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

Festival Malé oči zve na Mijazakiho i Zemana

06.11.2023

V sobotu 11. listopadu začne 10. ročník festivalu Malé oči. Malí diváci a jejich rodiče se mohou o víkendu vydat na podivuhodná dobrodružství v pražských kinech Aero a Bio Oko. Během listopadu a… (viac)