Deadwood

• Česko Deadwood (viac)
USA, (2004–2006), 31 h 38 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvorcovia:

David Milch

Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker, Brad Dourif, W. Earl Brown, John Hawkes, Paula Malcomson, Leon Rippy, William Sanderson, Robin Weigert (viac)

Ještě nedávno byl Seth Bullock jako velitel policie v Montaně mužem zákona. Teď však přijíždí do Deadwoodu, malého městečka kdesi v Jižní Dakotě, jako obyčejný, řadový občan, aby se tu pokusil začít nový, minulostí nezatížený život. Jeho plán je prostý: otevře si tu obchod a jako mnoho jiných se pokusí vytěžit pro sebe maximum ze zlaté horečky, která nedávno tenhle kraj zachvátila. Ani on ani jeho společník Sol Star však netuší, že Deadwood není obyčejné venkovské městečko, jakých jsou po celých Státech stovky. Zdejší pozemky převedla před časem vláda Spojených států smluvně Siouxům. Jenomže před dvěma týdny Siouxové zmasakrovali generála Custera u Little Big Hornu a Deadwood teď oficiálně leží na území nikoho. Není tu žádná vláda, neplatí tu žádný zákon, jen právo silnějšího. A tím nejsilnějším zde je mimo vší pochybu Al Swearengen, majitel místního saloonu. Člověk bez skrupulí, bez morálky, bez zásad, kromě jedné jediné: dobré je všechno, co prospívá mně. Člověk, který dokáže s kýmkoliv popíjet, aby jej vzápětí nechal svými nohsledy oddělat, usoudí-li, že to pro něj bude výhodné. Ve městě, do něhož zlatá horečka přilákala tu nejhorší sebranku z celých Států, kde vzkvétá prostituce, kořalka teče proudem a většina chlapů rozumí jen řeči pistolí, musí být takovýhle člověk nekorunovaným, o to však absolutnějším pánem. I díky němu se Deadwood stal peklem na zemi. A Seth Bullock se o tom brzy bude mít možnost přesvědčit na vlastní kůži... Deadwood, tento nejdrsnější ze všech westernů, vychází - ač je to možná k neuvěření - ze skutečnosti. Jeho předobrazem je skutečný Deadwood, ležící na indiánském území v Jižní Dakotě, město, v němž za zlaté horečky našly svůj dočasný domov - kromě dobrodruhů z celých států - i mnohé legendy Západu, jakým byl například Divoký Bill Hickok nebo Calamity Jane. Reálný základ mají ale i ostatní postavy: Al Swearengen skutečně vlastnil místní saloon a nemálo tu zbohatl z drog, kořalky a prostituce, Seth Bullock se stal prvním místním šerifem...
Roli Deadwoodu v žánru westernu přirovnávají mnozí k roli Sopranových v žánru mafiánských příběhů. I on vnáší do tohoto léty již poněkud unaveného a opotřebovaného žánru nový, čerstvý - pravda pro někoho možná až příliš ostrý - vzduch. Svým navýsost realistickým, až naturalistickým pohledem na historickou skutečnost, svou drsnou mluvou - tím vším je na hony vzdálen klasické představě o westernu jako dobrodružném příběhu, kde nakonec po řadě protivenství vítězí spravedlnost. Deadwood zkrátka ukazuje americký Západ takový, jaký tehdy, na konci 19. století, skutečně byl: drsný, krutý, nemilosrdný. Svět, v němž vítězí ti, kdo mají peníze a moc - bez ohledu na to, jakým způsobem se k nim dostali. Ti, kdo jsou schopni a ochotni se v zájmu svých zisků a výhod občas dohodnout i s nepřítelem a konkurentem. Zkrátka ti, kteří stáli u zrodu naší dnešní, moderní společnosti. (oficiálny text distribútora)

Lavinia

Shlédnuty 2 sezony, po 3. zas tak moc netoužím. Poctivá práce, velmi dobré kulisy a kostýmy, místy drobet moc současná mluva, v každé sezoně se v druhé polovině tak 3 díly přešlapuje na místě, než se pohne závěr, který tak nějak moc neukončuje, ale poukazuje na další sezonu. Doba vylíčena celkem věrně, pouze Calamity Jane brnká na mé nervy, nechápu, k čemu tam slouží. Děj samotný je život, jak plyne se stále stejnými problémy všech dob. Doporučuji. ()

boo-boo

Ja proste nemám žiadne dojmy, snáď až nato, že Ian McShane je najsympatickejší zmrd histórie. To je tak všetko, čo som si zo sledovania po dvoch sériách (plus nejaký ten diel) odniesol, vážne. Olyphant neurazil, ale rozhodne neoslnil a zvyšok obsadenia sa topil v nikam nevedúcich vedľajších linkách, ktoré by ma možno zaujímali, keby som mal aspoň niekoho z nich rád. Robin Weigert a.k.a. Calamity Jane som s tým hulákaním, huhlavým prízvukom a umelohmotným alkoholizmom regulérne neznášal. Z mojej strany snaha bola - nenechal som sa odradiť nulovým tempom prvých piatich dielov, celkom som začal mestečku fandiť a uprostred druhej série ma Deadwood skutočne bavil. No potom ma to celé pozvoľna prestávalo zaujímať (neviem prečo) a niekde uprostred tretieho dielu poslednej série som s ním definitívne skončil. Nie preto, žeby bol zlý, ale jednoducho preto, že som nevidel dôvod ho ďalej pozerať. ()

Unka

Absolutně strhující seriál, který mě phltil tak, jako snad pouze Twin Peaks. Ano, prvních třicet minut se rozjíždelo pomalu - musím se přiznat, že jsem se tedy na první díl dívala dvakrát, protože poprvé jsem po těch 30 minutách skončila. Závěr pilotu se ovšem začne rozjíždět, a ta jízda, která přijde v následujícíh dílech, je přímo fantastická! Opravdu lahůdkově napsané postavy - takový vývoj charakteru jako u Al Swarengena jsem fakticky už dlouho neviděla a musím uznat, že mne právě tahle postava přímo dostala do kolen. Jako vždy, skvělé výkony jsou podpořeny vynikajícím dabingem a jestliže máte rádi westernu z amerického západu, natož zlatokopecké příběhy, Deadwood se vám díky své skvělé atmosféřě podpořené fascinující výpravou nemůže nelíbit. Pro mě skutečně zjevení několika posledních let. Jásám jásám, protože na podzim půjde dvojka! ()

mikhail

Prvých 12 častí paráda za 5*. Nesledujúcich 12 častí na kvalite jemne kleslo, ale udržuje si vysoký štandard. Posledných 12 častí už len šedý priemer 3*. Celkové hodnotenie 4*. ()

Queendom

Donucena okolnostmi (mám doma nenapravitelného fanouška westernu) jsem s nepředstíranou nechutí a jedním okem sledovala první díl. Plán byl, že předvedu snahu, ta se přeci počítá a budu mít klid. Jenže Al „Svedžn“ a celá ta parta kolem si mě tak získala, že jsem, tentokrát už s nepředstíraným zájmem, vyžadovala každej večer alespoň jeden díl místo večerníčku. Jasně, má to svý mouchy, z nichž suverénně největší masařkou je Montana, resp. Timothy Olyphant, kterej kurzy herectví neviděl ani z rychlíku a chůzi ho učil Elton John nebo Jirka Hromada, což by v Ordinaci v růžové zahradě zas tak nevadilo, ale na divokym západě to působí víc než směšně. Pak mi pila krev ta ušmudlaná, večně uřvaná, alkoholická babochlapka, který nemůžu ani přijít na jméno. Tak tý jsem od prvního dílu přála strašlivou smrt. Kulisy byly víc než výborný, ale nemůžu si pomoct - ten cvrkot venku v osadě mi přišel trochu přehnanej. Tolik lidí na pár metrech čtverečních působilo nevěrohodně. Druhou sérii už jsme měli bez dabingu a musím se přiznat, že českej dabing byl po dlouhý době lepší, než originál. ()

ACDCKL

Velmi dobrý seriál z dob "Divokého západu" ze středozápadu. Nečekejte žádné indiány, jen politiku jednoho zapadákova z teritoria Dakota, kde exceluje svým výkonem mistr Ian McShane, který za tuto roli dostal i zasloužené ocenění. Hezké je, že se v seriálu objevují skutečné postavy, které opravdu existovali, jen se smířit s tím, že zde to končí a jejich děj je odlišný od skutečného života. Seriál je plný politiky, zákeřností, špíny, bahna, hrozné mluvy. První sérii bych označil za rozjezd, kdy se člověk seznamuje s postavami, druhá už hezky jede a třetí je vyvrcholení. Bohužel seriál má jednu vadu a to, že se občas táhne linkami, které příběhu nijak neprospívají a děj se občas táhne. 4*. ()

Santek

Westernových seriálů moc není a tak se každá snaha cení. Seriál je to velmi osobitý .Co se ztvárnění a postav týče jsou zajímavé a pestré. Bohužel ten děj je takový všelijaký tak nepůsobí jako lákadlo ke sledování. Ono se tam totiž v podstatě nic moc neděje. Viděl jsem to do půlky druhé serie a už mně to přestává bavit sledovat. Nové epizody nic moc nového nepřináší jen více a donekonečna rozmazávají předchozí děj. Chce to lepší scénář. Nejlepší na seriálu je asi úvodní znělka. Co jsem slyšel tak seriál "Na Západ" je asi lepší. ()

pebe73

Bohužel nemohu dát víc jak 2 hvězdičky. Kde jsou ty časy "pravých" drsných mužů západu. Tenhle příběh mohli pánové z Hollywoodu natočit v moderních kulisách jako součastný akční seriál a nic by se nezměnilo. Chybí mi tu jakási poetika západu, silná dějová linka, prostě to pro mě nemá šmrnc té doby. A ani skvělé herecké výkony to nedohnaly. ()

shaacul

Perfektní. Dvě vítky by se našli. Za prvé, proč hraje jeden herec ve dvou sezónách dva různé záporáky, to je v Americe málo herců? A druhá, u vedlejších postav se do úpravy zevnějšku zapojil i dentista, aka mají hnusné zuby, proč mají všechny hlavní postavy a to včetně třeba notorických alkoholiků, dokonalý chrup? ()

gresa

hodnotím po dvou sériích. parádní, skvělý, úžasný a dokonalý seriál z divokého západu :-) fakt mě dostal, takhle nějak si divoký západ představuju ()

Judhisthira

Příjemně sprosté, špinavé westernové dobrodružství, kde se více mluví(kurvuje) než střílí. I přes občasnou nudu a zbytečné problémy některých postav, z nichž je několik opravdu nezajímavých a do počtu(Calamity Jane, napravená kurva, divadelník), jsem si tento seriál docela oblíbil. Podobných věcí se moc netočí a proto si seriálu docela cením, i když si říkám, že se z podobného tématu dalo bezesporu vytřískat více. Chtělo to silnější zápletky, více tlačit na pilu a trochu rychlejší tempo, na jehož pomalosti si seriál vyloženě zakládá. Objektivně na 3 hvězdy, ale když to tak vezmu, na ten seriál se mi dobře dívalo, takže 4 kousky a to hlavně za Ala, Bullocka a Hearstovu náturu. Repete ale nehrozí. ()

John Dunbar

Tvrdý , nicméně velmi přesný a hodnotný popis života z dob dobývání Divokého západu. Nehledejte zde žádného umytého vyškatulkovaného Johna Waynea či ďábelsky rychlé a přesné spaghetti střelce. Některé prvky z této drsně pravdivé reality malého městečka Deadwoodu lze úspěšně naroubovat i na fungování současného světa, kde rovněž platí pouze právo silnějšího. ()

esmoke

Dramatický seriál z produkce HBO ukazuje příběhy z Divokého západu. Nejbohatší naleziště zlata, nenasytné drancování a boj o moc. ▐1. série (12 dílů) *** ▐2. série (12 dílů) ***▐ 3. série (12 dílů) ***▐ Seriál stál víc peněz, než se očekávalo, publikum bylo věrné, ale ne zrovna velké. Deadwood skončil po třech sezónách a jeho příběh se nestihl uzavřít. Fanoušci čekají, zatím marně. ()

kockodan

Absolutně herecky otřesný Olifant - 1 hvězda dolů. Neustále pikle kující bordelpapá Al - další hvězda dolů. Při třetí epizodě už vám dojde, že celý seriál bude jen o neřádstvech a šméčkách toho psychopatického kokota a co komu zas provede, koho zavraždí a úlisně si u toho bude kroutit knírem jako správný záporák s divokýma očima  neustále zlostným pohledem psychopata! Taky už jen čekáte kdo ho z lidí, kterým ublížil konečně odkrágluje a jakým způsobem. Jinou dějovou líni tento jinak dobře realisticky vyrobený seriál nemá, a po chvíli sledování modusu oprerandi bordelpapá Ala vás jeho intrikaření jaksi přestane bavit... 70% ()

jakes

Dalsi MAX z nevycerpatelnej dielne HBO. Menej sexu ako v ROME (skoda:((((, menej brutality :(((((, ale taka bola doba :) lenze potom prisiel Al Swaerengen a vsetkych postavil do pozoru. Jeho superenie s Bullockom (bozsky Oplyphant) je chrbtova kost celeho serialu a vibracie medzi tymito dvoma exotmi robia z Deadwoodu dalsi bezkonkurencny skvost. Plynie to pomaly, nikam sa to neponahla, ale fajnsmekri krochkaju blahom. ()

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (viac)

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

Kouzelník a herec Ricky Jay zemřel

25.11.2018

Známý pro svoji kariéru profesionálního kouzelníka a herce z filmů a seriálů jako např. Hříšné noci nebo Deadwood, muž mnoha talentů Ricky Jay zemřel ve věku 70 let. Detaily úmrtí zatím nebyly… (viac)

Filmový Deadwood má zelenou

Filmový Deadwood má zelenou

26.07.2018

Po letech slibů a několika měsících spekulací dalo HBO filmovému Deadwoodu konečně oficiálně zelenou. Potvrdil to šéf programu Casey Bloys, který zároveň udal i premiéru, která se nyní chystá na jaro… (viac)