Cesta na západ

USA, 2005, 9 h (Minutáž: 90 min)

Hudba:

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher (viac)

Roku 2005 se na obrazovkách amerických televizí objevila šestidílná minisérie Into the West (Na Západ), na které se jako vedoucí výroby (producent) podílel slavný Steven Spielberg. Epizody seriálu jsou dlouhé zhruba 90 minut a velmi věrně mapují historii amerického západu v letech 1820-1890. Na pozadí příběhu dvou hlavních hrdinů- jižanského koláře Jacoba Wheelera a lakotského šamana Milovaný Bizony, se velmi důvěrně seznámíme s reáliemi té doby i hlavními historickými postavami. Znalci mohou ocenit dobové oděvy, prostředí a nesmírně citlivě zpracované téma lakotských obřadů, kde se vystřídala plejáda snad všech nejlepších indiánských herců v rolích legendárních náčelníků té doby. (tuwanakha)

misterz

Nad týmto seriálom budú slintať všetci tí, ktorí milujú dobrodružstvo, históriu, drámu, romantiku a všetko to, čo robí film dobrým. Je tu z každého rožka troška a tak správne namixované. Prvé diely sú vôbec najlepšie, pravé zálesácke a jedno veľké dobrodružstvo, v ktorom sa nezabudlo ani na nečakané situácie, romantiku, napätie, zvraty a ani na smutné udalosti. Zároveň máme možnosť na pozadí jednej veľkej rodinnej ságy v rozpätí rokov 1825-1890 sledovať aj históriu dobývania amerického západu, samozrejme hlavne vo vzťahu na pôvodnú americkú populáciu - indiánov a ich postupné hubenie. Niektoré scény a bitky ma teda riadne chytili za srdce. Vlastne si tu v špirále známych historických udalostí divák prejde všetkým tým najdôležitejším, čo utváralo americké dejiny. Posledné dve časti a hlavne tá posledná už však čo sa mňa týka stratili to kúzlo dobrodružstva z predchádzajúcich častí, všetko sa tu točí už len okolo smutnej indiánskej agónie. Síce emotívne, no zbytočne natiahnuté. Inak, chcel by som prežiť život Jacoba Wheelera, tomu poviem využitý čas. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Philoun1

Krásný seriál mapující události téměř celého 19.století, tedy století s nejvíce nepokoji, s nejvíce útisku indiánů bělochy a nejvíce masovám vyvraž'dováním rudých. Seriál vám přiroste k srdci nejen postavami, ale i hudbou a dokonalým vykreslením atmosféry divokého západu. Nevím jestli všechny události byli pravdivé(některé samozřejmě ano jako třeba porážka Custera u Little big hornu a vůbec celé utlačování indiánů), ale v tomto skvělém podání na tom zas tak nezáleží. Spielberg je prostě záruka. Nejvíce se mi líbili asi první dva díly a potom určitě závěr. ()

JohnCZ

Příběh o tom, jak dobrodružné objevování a obsazování amerického kontinentu a chamtivá honba za bohatstvím dovedla celý národ k masové genocidě. To už je sám o sobě velice silný příběh hodný kvalitního seriálového zpracování a je to hlavně příběh, který je potřeba vyprávět. Vlastně až teď jsem si uvědomil, jak moc se, navzdory rozdílným okolnostem i důvodům, příběh původních obyvatel Severní Ameriky podobá příběhu židů během 2. světové války. Nebo mi alespoň přišlo, že se seriál snaží tenhle dojem vyvolat. Zpracováním je to pochopitelně dost tendenční a seriál přeskakuje mezi realistickým a romantizujícím pojetím divokého západu s příklonem spíše k tomu druhému. Další věcí, a s tím mám osobně trochu problém, je to, že Into the West nemá vlastně žádný ucelený příběh, ale megalomansky mapuje zhruba 70-letou historii. Je to spíše sled různých scén, motivů a osobních příběhů. Celou minisérii rámcuje vypravěč, který popisuje, vysvětluje a hlavně občas prostě kecá víc, než by se mi líbilo. Tvůrci si tím bohužel často ulehčují práci a místo dějových scén jsem často sledoval generické záběry na krajinu, různé indiánské tance, zatímco vypravěč popisoval věci a události, které bych býval raději viděl přímo zahrané nebo alespoň vyplynuvší z dialogů. Kvůli této formě vyprávění se to občas fakt neúměrně táhne. Výprava je sice televizně úsporná, ale zároveň hodně poctivá, s minimem digitálních triků a neměl jsem pocit, že by se tvůrci nějak okatě krotili. Herecky je to nadupané a prakticky v každé epizodě je kotel známých seriálových tváří. Osobně jsem nicméně měl problém s častým přeobsazováním s tím, jak postavy stárly. Občas v tom byl fakt solidní bordel... No, když to shrnu: obsah tu vítězí nad celkovou formou a proto za mě spíše střízlivější hodnocení. ()

italka63

Krásné a velmi, velmi smutné a tragické....o téhle části amerických dějin by se dalo dlouze vyprávět, ale mnoho lidí to bohužel nezajímá....samozřejmě by se daly minisérii vytknout nějaké chybičky, ale proč? Pro mě svůj úkol splnila beze zbytku a v závěru posledního dílu mě bylo celkově nad lidskou rasou nedobře, hlavně nad tou bílou...velice mě mrzí nízký počet shlédnutí, velká škoda.....a ještě - hudba, ta byla nádherná..... ()

Morholt

Rozsáhlá rodinná sága o klanu Wheelerů, jejichž osud je úzce spjat s Indiány z kmene Lakotů. Nicméně ta jen zastřešuje příběh Severní Ameriky a její proměny, kterou prodělala běham necelého století. Místy to člověka nutí k slzám i k vzteku z toho, jak se osadníci k původnímu obyvatelstvu chovali a současný americký export demokracie pak působí velmi cynicky. Kor když spousta Indiánů dosud žije v rezervacích. Režijně povedené, byť se některé díly místy táhnou, a herecky obstojné, přičemž prim hrají především televizní herci, ale sem tam se mihnou známější tváře jako třeba Josh Brolin, Lance Henriksen nebo Keri Russell. Jeden z těch projektů, kdy je člověku za bílou rasu stydno. 85% ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (viac)