Barbaři

Nemecko, (2020–2022), 9 h 28 min (Minutáž: 42–55 min)

Gaetano Aronica, Jeanne Goursaud, Jeremy Miliker, Laurence Rupp, David Schütter, Bernhard Schütz, Eva Verena Müller, Sergej Onopko, Florian Schmidtke (viac)

Osudy tří postav se propojují v bitvě v Teutoburském lese, kde germánští válečníci v roce 9. n. l. zastavili rozpínání Římské říše. (Netflix)

Ellmariachi

Hned z kraje musím říct, že seriál rozhodně není špatný a klidně ho doporučím všem, kteří podobné věci mají rádi. Slyšel jsem porovnání s VIkings. Zde rozhodně nejde srovnávat. Tedy alespoň co se prvních třech řad severských válečníků týče. Hlavní důvody jsou dva. Prvním jsou postavy. Zde jsou totiž vykresleny černobíle. Zlý Říman, hodný Barbar, zlý barbar. Nic mezi tím téměř nenajdete. To bych ještě přežil. Co mě ale strašně vytáčelo byly "Velmi křehké vztahy" mezi hlavními postavami. Ty prostě srazily hvězdu okamžitě. Navíc ještě dost krkolomně řešené. Jinak je to ale fajn. Sem tam nějaký intriky, bitvy a šarvátky jsou slušně natočené. Když má dojít na krev, dojde na ní a zbytečně se nezakrývá. Na velkou bitvu se čekalo zbytečně dlouho, ale za mě byla kvalitní. Pokud se druhá řada zaměří už jen na dospělé publikum, VKV půjdou stranou, může být sakra zajímavá. Takhle jsem na 72 procentech. ()

elizabeth_ba

Pro cheruského prince Hermanna nebo chcete-li Gaia Iulia Arminia mám odjakživa slabost. Takže nebýt nesmyslů typu, že jezdecký meč znamenal povýšení do šlechtického stavu, dala jsem za příběh mladíka uvízlého mezi dvěma světy i pět hvězdiček. Germáni mluví německy, Římané latinsky a byť jsem z mého oblíbeného jazyka ostudně postřehla pouze notoricky profláknutá slova jako semper, genua, hodie a lupus/lupa a sem tam nějaký sloveso jako putavi, dodalo to i tak seriálu lesku a mě touhu zhlédnout to celé naráz. Škoda, že jsme se nedočkali dalších osudů Ariho/Arminia a památné Augustovy věty, když se dozvěděl o porážce římských legií v Teutoburském lese, když už jsme se v jednom z dílů dozvěděli, jak málo stačilo, aby k ní vůbec nedošlo. Tak málo jako u všech ostatních dějinných milníků, např. bitvy u Actia. Ale historickým seriálům z produkce Netflixu hodlám rozhodně i dále věnovat pozornost. ()

Trevor

Seriál bol nakoniec pomerne príjemným prekvapením aj keď v niektorých momentoch až príliš nápadne pripomínal sériu Vikingovia. V každom prípade však mal viac ako dobrú dobovú atmosféru, upútalo aj prostredie ktoré spolu so solídnymi hercami dali zabudnúť na sklamanie zo seriálu Brittania ktorá sa tomuto seriálu ani zďaleka nedokázala vyrovnať aj keď mapovala podobné obdobie dejín a odpor "pohanských" kmeňov voči Rímskej ríši. ()

corona

Seriál sa vezie na súčasnej vlne "návrat ku koreňom", kde sa vezme jedna reálne  historická postava/postavy z dávnych dôb o ktorýchsa vie zopár faktov a okolo nej sa navrství viac-menej nadstavený dej.  Niekedy sa to celkom podarí (Vikingovia) a niekedy vôbec nie (Slovania). Barbari majú dva výborné ťahy  a to latinčinu a herca hrajúceho postavu Vara ako dokonalý archetyp Rimana. Obsadenie Armina sa celkom vydarilo, aj keď v strede seriálu jeho dilema som Riman alebo Barbar už bola trocha otravná. Najväčším kastingovým omylom bol určite herec hrajúci Folkwina, "Šiferka" v úlohe Thusneldy určite potešila oko ale samotná postava bola  mimo svoj rámec doby. Určite mala svoj historický význam, nakoľko sa zachovalo jej meno ale to ako  sama v podstate iniciovala celú bitku a ešte v podprsenke pobila pol légie bolo určite fantasy. Krvou sa nešetrilo, seriál disponuje slušným počtom odrezaných hláv a prerezaných hrdiel, samotná bitka trvala žiaľ krátko a ešte bola do nej pridaná zbytočná a nehistorická "šachovnica". Mne už zostáva len dúfať, že raz sa dočkám seriálov Markomani, Kvádi, Vizigóti a Vercingetorix ()

ilemas

Ani dobré, ani špatné. Chvíli to děsně baví aby to zas trochu nudilo, chtělo by to lepší výpravu. Něco mě prostě na tom nesedí, i když jsem se na každý díl těšil a těším se na druhou řadu. Mám z toho rozporuplné pocity. ()

Luicy

Trailer vypadal fakt skvěle a zajímavě, ale o samotném seriálu se to moc říct nedá. Germáni mi nepřišli moc věrohodní a ani scénář nebyl extra propracovaný. Spousta věcí mi zde nedávala smysl. ()

M.i.k.e

nejsem historik,takže nemůžu hodnotit historickou věrohodnost,nicméně je celkem jasné,že určitě ne všechno sedí.Minimálně by se dalo pochybovat o tom,zda Germáni v té době měli cokoliv co by takhle dobře a intenzivně hořelo,zda by se Římani nechali takhle zmastit na relativně otevřeném prostranství,kde měli dost prostoru pro svoje formace,či zda postižené dítě (které by v té době asi úplně dlouho nepřežilo) dokázalo přivolat déšť v tu správnou chvíli (protože jakože bohové).Z laického pohledu diváka,který od podobného kusu čeká primárně zábavu a ne historický dokument jsem však spokojen.Jasně,že by se tu dalo leccos ubrat,protože i když má seriál jen šest poměrně krátkých dílů,mnohdy se tu zbytečně moc kecá a řeší se vztahové věci na úkor bitvy,která je relativně "odbyta" v druhé polovině posledního dílu.I tak se tu ale najde dost pozitiv (překvapila latina na straně Říma) a celá řada i přes drobné výtky uteče jako voda.Kdyby bylo víc podobných miniséríí,ani bych se nezlobil...70% ()

BarryLyndon

Ten trailer, jak byl z něj každý druhý nadšený, je sestřih jenom posledního dílu. Jinak je to podle mne stejně špatný jako Britania. Škoda, protože herci fajn a výprava na televizi uspokojivá, akorát je to prostě prapodivně ve vákuu, že to působí jak 2 vesnice a jeden římský stan. měli to sestříhat do jednoho filmu, poslední díl už to nezachraňuje. Normálně nejsem historickž hnidopich, ale na začátku nesedí přepočet krav na zrní, tradičně mi vadí namalované Germánky a nechápu jakou čirou tekutinou na konci zapalují obranu, chlast takhle nehoří a nic jiného tehdy neměli. Smutný je, že to samotný Teutoburský les strašně odbije. 4/10 ()

Nach

Seriál, který docela odsýpá a jenž není pouze o střetu v proslulém Teutoburském lese, ale spíše o vykreslení života proslulého německého hrdiny Arminiuse. Plus je zde, že se autoři snaží být v rámci možností historicky věrní (samozřejmě s přimhouřením jednoho vypíchnutého oka). Římané zde mluví římsky a Němci německy. Několik postav je černobílých, ale převážně vykreslení Němců a Římanů nepůsobí tak jednostranně, jak jsem si původně představoval. Možná by tomu spíše slušela polodokumentární, než čistě hraná verze, ale to jest můj subjektivní pohled. Přesto zvedám mírně palec nahoru a očekávám, že do pár let tu bude druhá série, která prohloubí nastolená dramata. Přece jen Arminiusovi zbývá ještě !POZOR MOŽNÝ SPOILER! dlouhých 12 let života. !KONEC SPOILERU! 75% ()

Cheeter

Celkově musím minisérii hodnotit kladně, za mě se určitě povedla. Byť příběh je do velké části fabulace, tak si dovedu představit, že takhle vypadat mohlo. Moc toho o tomto boji nevíme, ale víme kdo tam byl a kdo zařval. Byť mi přijde dost věcí jako nesmysly, tak celkově jsem spokojený, seriál mi příjemně utíkal. Latina byla zajímavá v kontrastu s němčinou. Víc takových počinů. ()

sir-dave

Totální Římsko-Barbarská pecka o bitvě v Teutoburském lese, ideálně na zhltnutí najednou. Všech 6 dílů mělo co říct, aby utvořilo jeden celek o jedné historické události. Skvěle vykreslené postavy, kde Římani vypadají a mluví jako Římani a Germánské kmeny, které nevypadly z žádného klipu od Kissaků, ale působí věrohodně. Dlouho jsem také neviděl tak hezkou Němku:) Jedna událost je pryč, i tak mají Barbaři co říct dál, snad se toho Netflix chytne. ()

WinnJets

Příjemné překvapení, u kterého by se samozřejmě dalo najít mnoho nedostatků, ale jelikož jsem poslední dobou dost tolerantní, spokojím se i s tím, že se z toho nakonec nevyklubala klasická multikulturní sračka ve stylu (Král Artuš: Legenda o meči). Mohlo to být určitě drsnější, temnější a špinavější... nicméně už jen samotný pohled na Jeanne Goursaud, diváka donutí tomuhle seriálu leccos odpustit...:) ()

dr.fish

Naprosto směšná fraška. Vystajlované postavičky běhají po place a pronášejí srdcervoucí projevy. Přes počáteční naději se příběh zcela rozmělní do monologů a dlouhých záběrů. Záverečná bitva jen posílila mé znechucení. Fuj. 40% a nevím za co. V paměti mám jen tu brilantní scénu z Centuriona, kde v lese rozsekali celou legii. Srovnám s tímto a je to jasné. Centurion o parník lepší. ()

Mrkvič

Opravdové, syrové a na evropské poměry i dost velkolepé ve srovnání se zámořskou produkcí. Jak vizuální stránka, tak hlavně hudební se rozhodně nemá zač stydět. Když si pročítám letmé shrnutí historických událostí, je seriál v základních bodech velmi přesný. Snad až na neuvěřitelně otravnou postavu barbarského intrikána, který by musel být zabit vlastními lidmi snad nejpozději při svém druhém prohřešku, byly všechny postavy zajímavé a pro příběh přínosné. Druhá řada je pořád stejně skvělá. Snad z ní mám i větší radost, že tvůrci potvrdili kvality té první. Jen pár logických drobností mi trochu vadilo. A že bude nejspíš třetí řada? Jedině dobře. Opravdu zde němci potvrzují, že "svému" tématu se tvůrci dokáží věnovat s větší chutí a zápalem. Ne jako americké produkce povrchně sledující Evropské a jiné historické etapy. ()

Jaro.Krafcik

Barbari boli takým priemerným seriálom, hlavne aby zaplnili novembrovú ponuku na netflixe. Očividne im to vyšlo, musím pochváliť poslednú epizódu kde bola dobrá hudba aj bitka. Ale inak ostatok priemerné až podpriemerne. Chvalabohu že to malo iba 6 dielov. 3* ()

vyfuk

Mnohdy se snažím najít všechny možná pozitiva. Přeci jen, seriál z Německa, ve kterém Němci mluví německy a v rámci doby i Římané latinsky? To je světový unikát. Historický. Jenže to není vše. O čem vlastně seriál je? O bitvě v Teutoburském lese? No to asi ne. Jinak by se to řešilo úplně jinak ne? O životě Germánů? No to asi taky ne, není to moc autentický nebo podrobný, aby se to tak dalo klasifikovat. No, o Římanech to taky není. Dochází mi nápady. Ono je to totiž těžký. Pokud by to byl seriál o bitvě v Teutoburském lese, tak by se záměr té bitva asi úplně nezmínil deset minut před posledním díle. A abych koukal na nějakou pseudo-love story lehce z doby po Kristu? Ale no tak! Jasně, nějaké to politikaření a pletichy, to už jsme tu taky měli. Jako kdyby se seriál sám nechtěl prodat. Jako kdyby nabízel to samé klišé, přičemž to nejzajímavější, co mělo být předmětem seriálu ukáže jen tak jakoby mimo na konci. Nevím no, nikdy asi moc nekoukal na Vikings protože by ten seriál reflektoval autentické sociální vztahy mezi Vikingy. Sledovali ho, protože jim tvůrci nabídli Ragnara Lothbroka jako nejznámější mýtickou postavu Severu spolu s tím, co nabízela. Jasně, o přesnost tam nikdy nešlo. Ta sice tady byla. Ale ten zbytek je docela dost dutý, vágní a absolutně hluchý vůči zájmu veřejnosti. ()

Sayge

Pokud očekáváte mix Spartacuse a Game of Thrones, tak vás musím zklamat. Tenhle seriál udělal to, co bych ocenil u 90% seriálů, které znám, přeskočil nudné věci a zkrátil to na jen to nejdůležitější, neboť jim bylo jasné proč tu jsme, kvůli Bitvě v Teutoburském lese. Postavy nejsou nijak fantastické nebo skvělé, ale zároveň Vás nebude **** každé jejich rozhodnutí, obzvláště Arminius je velmi sympatická a chytrá postava, kterou si jistě oblíbí většina diváků. Upřímně pro mne bylo zklamáním, že akce nebylo tolik kolik jsem čekal, přesto jsem se rozhodl hodnotit seriál pozitivně, neboť ta akce je prostě a jednoduše PECKA! Příběh je vcelku zajímavý a hlavně plný zvratů, jak to všichni máme rádi. Díly ubíhají jeden za druhým tak rychle, že než si zajdete pro popcorn bude Vám tam hrát už finále, což je za mě taky +. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů