V české filmové komedii z roku 1988 se můžete přesvědčit o tom, že vojna sice nebyla kojná, ale jinak to byla náramná legrace. Svobodník Kouba sloužící u výsadkářů má slabost na ženy. Jeho nadřízený ho nemá rád. V době vojenského cvičení na cestě do kasáren však Kouba ukáže opravdový charakter, když zachrání život malému chlapci, usvědčí zloděje a najde si partnerku na celý život sestru velitele. (oficiálny text distribútora)

Darth Kedr

Svižná a nenáročná komedie z vojnového prostředí, která v pohodě pobaví, místy i více, než byste čekali. Skvělé hlavní role pro mladého Jirku Langmajera a Karla Rodena. Vždy se rád podívám znovu. ()

honzic

Opravdu povedený film se skvělou hudbou a dějem, který nenudí. Ještě trochu zlepšit i další herecké výkony mimo vynikajícího Rodena, Jandáka a Langmajera a bylo by to lepší hodnocení. Hodnocení: 70 % ()

swinevenca

No idealizovaný to asi je, ale o to tady podle mě ani nejde, jinak by se do roka a do dne nevrhli na natáčení totální propagandistický sračky jako je seriál Chlapci a chlapi. Úvodní část věnovaná "bojovce" musí bavit každýho chlapa, to bych si dal hned, ikdyž mě život u paragánů jinak neláká. Druhá linie je už trapnější se značným podílem hodně divný Gajerový, která působí strašně amatérsky ve společnosti výbornýho Langoše a Rodena, ale co se dá dělat. A hudba paráda, člověku zůstane v hlavě dlouho po filmu, tak to má bejt. ()

Raphaell

Tenhle film jsem měl nahraný na VHSce a pokaždé, když jsem byl nemocný, jsem si ho dokola pouštěl. Zejména tu část, kdy vojáci prchají esembákům. Při tom jsem se těšil na letní prázdniny u babičky v Krkonoších a plánoval, že bychom mohli s kamarády podniknout něco podobného. Zároveň jsem strašně chtěl do armády a být mi tehdy 18, asi ihned narukuju k paragánům. O několik let později jsem ale poznal, že to v armádě ale není tak idylický, dlouho se stojí na buzerplace, neustále se čistí zbraně a problémy začínaj už tím, že se ráno špatně oholíte. Což, ale nic nemění na tom, že tenhle film miluju a pokaždé, když ho v televizi uvidím, budu snít, že jednou prožiju něco podobného jako svobodník Kouba :) ()

Gig

"Cože, on pořád plave?! - Pořád, pořád..." Výborný film, skvělé hlášky, výborný Roden a Langmajer. "Kouba!! :)" ()

Marty_cz

Tenhle film jsem ještě jako malý pívo nehorázně miloval a mohl jsem se na něj koukat pořád. Ještě teď mám v živé paměti, jak sedím před televizní obrazovkou a koukám na ten film, jak péro z gauče. A když, tak zavzpomínám, tak si uvědomím, že v pokročilejším věku jsem tenhle film už neviděl, tak se z něho pokusím popsat tehdejší pocity a nadšení. Tento film je skvělí, vtipný a můžu ho vidět od rána do večera. I přesto, že je tak úžasný a krátký mi večer připadá, když ho dávají až ve 20:00 je nehorázně dlouhý i přes to, že skončí před 23:00. Je to nejlepší a můj nejvíc nejoblíbenější film. Takhle nějak by vypadal můj komentář cca před 12 lety. PS: V té době jsem neznal moc filmů a už vůbec si nevzpomenu na vícero filmů, který by mě uchvěly v paměti s takovou dávkou pozitivizmu. ()

koza3

Můj oblíbený film o českých vojácích z mého oblíbeného období :-) No to je pět hvězd jak vyšitých. I když po nedávném shlédnutí se usmívám nad jednoduchostí příběhu, stále se jedná o perlu klasickou. ()

harycek

Na vojně jsem nebyl , ale podle tohodle filmu by to měla být děsná sranda , no kamarádi mě vyvedli z omylu ! Jinak tento film byla legrace!! ()

guma

Málo známá zajímavost: film se měl původně jmenovat Copak je to za ču.ráka... Ale po zásahu vedení komunistické strany (kdy se mylně mělo za to, že je to životopisný film o Leninovy), film nakonec přejmenován. Bohužel, kromě pár minut, je to opruz. 10% ()

J.Mayen

To je asi jedinej fim kde si me Langmaier ziskal, socialisticky film,ale tak neuveritelny dobry, jeden z mala ceskych filmu, kterej stoji za to videt a to i nekolikrat. ()

carl.oesch

Prostě komedie. Jako dodnes hrané a oceňované komedie z ještě horší doby - z období Protektorátu. Vykládat, že to není obraz vojny za komunistů? Není. Je snad Polní maršálek obrazem císařské armády? Není. Svobodník Langmajer, misantrop kapitán Roden, typická guma major Jandák (úplně stejně si komunistického oficíra vysmahl ve skvělé tragedii Tichá bolest) a na druhou stranu skutečně zábavné scény (zejména onen pohyb vysazených výsadkářů na "cizím" území a hon, který na ně uspořádali esenbáci a hlavně pupkatí milicionáři. A taky Veronika Gajerová v nejlepších letech i dnes už nežijící Vlasta Meszárošová. Obraz doby (nechtěný, jako v řadě jiných filmů z let 1948 až 1989) to sice není, ale baví královsky. A jen tak na okraj - ona scéna u bazénu se odehráva ne někde v příhraníčí, kde je útvar umístěn, ale v obrovském areálu Slavie u bazénu v rámci venkovní části plovárny. Chodil jsme tam dřív velmi často a tahle scéna z filmu se mi vybavila vždycky. ()