Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film získal Oscara a kostýmy. Mladý írsky shakespearovský herec vo svojom režisérskom debute aktualizoval známu hru - príbeh mladého anglického kráľa, ktorý sa na radu arcibiskupa z Canterbury rozhodne vymáhať svoje dedičské právo na francúzsku korunu (vládne tam vtedy starý kráľ Karol VI.) a o všetkom sa rozhoduje v boji pri Azincourte. Henrichom V. tu zmietajú pochybnosti ešte pri dobývaní cudzích území a trpí pocitom osamelosti, aj keď už je víťazom a preberá francúzsky trón. Popri trochu zdľhavých dialógových scénach zaujmú dynamické a realistické bojové výjavy. Predovšetkým však upúta Kenneth Branagh - herec v "zopsychologizovanej" úlohe Henricha V., ktorého hrá s racionálnou odhodlanosťou a výbušnou citovosťou. Kuriozitou je, že Branagh sa tu predstavuje ako scenárista, debutujúci režisér a hlavný predstaviteľ- teda navlas rovnako ako Laurence Olivier, ktorý hru v r.1944 s veľkým úspechom sfilmoval ako prvý, ibaže s dôrazom na divadelnosť predlohy a ponímajúc bojové scény ako veľké maliarske plátna. (RTVS)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (83)

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Historické filmy nie sú práve mojou parketou, k veľkému Williamovi zhliadam s nekritickou úctou a Kennetha Branagha som si doteraz nevšimol. Preto som pred sledovaním Henricha V. nemal veľké očakávania. Bol som však veľmi príjemne prekvapený majstrovským uchopením predlohy, jej nedivadelným poňatím a najmä realistickou dobovou atmosférou. V historických filmoch ma znechucujú vymydlení herci s vybieleným chrupom a bezchybných kostýmoch, o herečkách ani nehovoriac. V tomto filme som si užil takmer všetko čo mi bolo ponúknuté, od jazyka, cez psychológiu postáv, kráľovskú vznešenosť, bojové scény a úchvatnú hudbu, takže obočie som zdvihol vlastne až niekedy v závere pri komplikovanom dvorení. Nič to však nezmenilo na poctivých štyroch hviezdičkách, ktoré film odo mňa dostal. A pri zmienke o Kennethovi Branaghovi už budem vedieť o koho ide. ()

kamil.i 

všetky recenzie používateľa

Nechápem výrazne pozitívne kritiky (napr. Rottentomatoes: 100%) a komentáre tipu "najlepšia shakespearovská adaptácia" na Henricha V. Mám rád náročnejšie filmy a viem, že niektoré z nich treba istú dobu sledovať, aby im človek prišiel na chuť, no Henrich V. je väčšinu stopáže neúnosná nuda. Dialógy sú príliš zdĺhavé a nezaujímavé, boje sú režisérsky i organizačne odfláknuté. Neprijímam obhajobu, že taký je Shakespeare a tak to má proste byť. Medzi divadlom a filmom je výrazný rozdiel. Film má dávať väčší priestor prostrediu v ktorom sa príbeh odohráva, má inscenovať scény nerealizovateľné v divadle a nie len otrocky prenášať látku na celuloid. Pre mňa len divadelná hra natočená na kameru ako film, namyslená proanglická propagácia divadelného diela, prehnaný patriotizmus (ktorý je vo filmoch prezentovaný pomerne často, no tu pôsobí veľmi trápne) a hlavne premrhaný potenciál. Česť patrí niektorým (určite nie všetkým) hereckým výkonom. ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Shakespearovi na filmovom plátne asi nikdy neprídem na chuť. Povedačky pomaly v básniach a strašne dramatické výrazy patria skôr do divadla. Dal by som prednosť, ak by sa nejaký režisér konečne pokúsil zobrať Shakespearovo dielo a natočiť podľa neho historický výpravný film bez nutnosti tvrdošijne nasledovať originál. Ale zas nezachádzať do extrémov, ako bol Romeo a Júlia s Leonardom Di Capriom. Možno sa raz dočkám. Toto dielo celkom nevyužilo potenciál veľkej filmovej scény na rozdiel od komornej divadelnej. ()

Rozjimatel 

všetky recenzie používateľa

Historická dráma, založená hlavne na konverzácii, a to veľmi príjemnej. Keďže je to predovšetkým verne spracovaná divadelná hra, filmové prostriedky sa tu až tak nevyužívajú a to je asi moja hlavná výhrada. Pozdáva sa mi, ako tu je vykreslený stredovek, špinavý a smradľavý, tak ako sa patrí. Z hercov sa mi veľmi páčili Ian Holm a Emma Thompson v jednej zo svojich prvých rolí. Vyzdvihnúť musím ešte krásnu ústrednú pieseň (Non nobis, Domine), ktorú poznám aj v prevedení Blackmore's Night. Za jej tónov sa odohráva silná scéna po rozhodujúcej bitke, na bojisku plnom mŕtvol. Z ďalších scén sa mi ešte páčila roztomilá scéna dvorenia. Okrem lacného divadelného spracovania som mal najväčší problém s kráľovým bohorovným nárokom na krajinu, keď v mene boha (!!!) likvidoval všetko, čo sa mu postavilo do cesty. Je toto naozaj hrdina, ktorého by sme mali ospevovať? Tu si jednoducho nemôžem pomôcť. ()

DuanBerry 

všetky recenzie používateľa

Shakespearovské adaptace mají oproti historickému standardu nespornou výhodu v jazykové vytříbenosti. Od první pronesené věty cítíte, že monumentální monology stejně jako rozhovory mezi vojáky působí jako balzám na duši. Dostávají také docela jiný rozměr. Řeklo by se, že daleko přirozeněji vyzní zcela lidová mluva, která by odpovídala dobovým reáliím, jenže zaryje se taky tak hluboko do srdce? Působivý hudební doprovod pak dotvoří mozaiku mimořádného filmového zážitku. Na Branagha si budu muset dát pozor :) ()

Galéria (19)

Zaujímavosti (9)

  • Emma Thompson, která ve filmu hraje francouzskou princeznu Kateřinu, se vdala za Branagha v roce 1989, tedy ve stejný rok, kdy měl film premiéru. (StarsFan)
  • Americký krasobruslař Paul Wylie použil hudbu ze soundtracku ve svém programu na Olympijských hrách v roce 1992. Vyhrál stříbrnou medaili. (StarsFan)
  • Film obsahuje dva flashbacky do jiného díla Williama Shakespeara - Jindřicha IV. Jedná se o moment, kde Bardolph (Richard Briers) radí Jindřichu V. (Kenneth Branagh), aby po korunování králem nikdy nevěšel zloděje, a scénu, kde Falstaff (Robbie Coltrane) z legrace princii a pozdějšímu králi Jindřichovi V. říká, že se jako král může zřeknout všech svých přátel krom Falstaffa samotného. (StarsFan)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (viac)

Michael Mann svolává anglické lučištníky

Michael Mann svolává anglické lučištníky

04.05.2013

Potřebuje totiž posily pro jednu z nejslavnějších středověkých bitev. Film s jednoznačným názvem Agincourt bude adaptací stejnojmenného románu Bernarda Cornwella, v současnosti snad nejproslulejšího… (viac)

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

27.10.2010

Mann už zanedlouho rozběhne na HBO osobně režírovaným pilotem seriál z dostihového prostředí Luck (v hlavní roli Dustin Hoffman), ale mezitím se rozhoduje o dalším „velkém“ filmu. V podstatě jsou ve… (viac)

Reklama

Reklama