Pocta režiséra Francoisa Truffauta filmárskemu remeslu sleduje režiséra, hercov a štáb, ktorí pracujú na nakrúcaní melodramatického filmu a pri tom zažívajú svoje vlastné, osobné drámy, radosti i starosti. Zamilujú sa a rozchádzajú, jedna z herečiek otehotnie a nakrúcanie preruší automobilová nehoda... (STV)

charge

Přes všechny kvality François Truffauta bylo sledování nezáživných osudů jednoho filmovýho štábu a jejich rodinných nesnází ve 112 minutách poměrně útrpným, ale celkově to vyloženě špatný s kusem Truffautovy originality nebylo. ()

flyboyeda

Sympaticky kouzelna komedie z filmoveho prostredi od velikana francouzskeho filmu. Neni zrovna tolik snimku, ze kterych by tak intenzivne ale zaroven ne pateticky - spise tak nejak elegantne salala laska k filmu/branzi se vsemi souvisejicimi plusy ale i zapory. Uzasna zalezitost, pri jejimz konci me srdce fanouska zaplesalo dojetim. ()

StanislachKo

Je to jeden z tých kusov, ktorý k ničomu nesmeruje, k žiadnemu veľkolepému finále, pretože mu bohate stačí, že je veľkolepý sám od začiatku do konca a iba plynie. Bežní ľudia, čoby členovia filmového štábu, každodenne absolútne oddaní svojej práci kmitajú pred a za kamerami ako mravce. Kvitujem tiež, že film tu vystupuje nie ako umenie (toho už mám dosť), ale ako výsledok poctivej roboty (evidentne občas až chirurgicky presnej). Truffaut si proste natočil "Film o filme pre film..." akoby pre seba samého. A len tak mimochodom tým nadchol aj mňa. Nemálo... ()

vadic

Na tuto ódu na film už bylo taky hodně zapěno, takže s ničím novým nepříjdu. Snad se jen můžu přidat, že i mě si tato sonda do duší všech členů filmového štábu získala. Truffaut prostě natočil skvělý film o tom, jak se točí špatný film, na který se ke všemu snad lepí všechna smůla světa. Nejlepší moment pro mě přichází ve chvíli režisérova monologu o údělu filmařů a rozdílu mezi filmem a reálným životem. Hodně mě také zaujaly dva fakt překrásné prvky. Theme nesoucí se nad sestříhanými záběry z natáčení a Jacqueline Bisset. ()

trojúhelník

"Co to je ten váš film? Co je to za povolání? Všichni spolu spí, tykají si, všichni se podvádějí! Hrozně lžou! No tak co to je?! Je tohle normální? Mně se ten váš film hnusí! Je mi odpornej! Nenávidím ho! Nenávidim, nenávidim! Hnusí se mi, hnusí, hnusí!" ()

LeoH

Láskyplné filmařské vyznání, šarmantní, lehkonohé, zábavné (Léaud snad nikdy neměl tak kouzelně sebeironickou roli), filigránsky vypracované (pomlaskával jsem si třeba nad záběrovými variacemi v opakovaných scénách nebo nad tím, jak se v ději postupně uplatňují na začátku vybrané rekvizity), jen to se mnou uvnitř nijak zvlášť nehnulo; jiné Truffautovy kousky se mi zaryly do paměti podstatně víc a to, že nedosahují popularity Americké noci, přičítám spíš její „lidovosti“ než tomu, že by nad jeho ostatní tvorbou nějak zásadně kvalitativně vyčnívala. ****1/2 ()

HonzaBez

"Co to je ten Váš film? Co to je za povolání? Všichni tu spolu spí, tykají si, všichni se podvádějí a hrozně lžou No tak co to je? Je tohle normální? Mě se ten Váš film hnusí, je mi odpornej, nenávidím ho...." Mě se tento film o filmu tedy rozhodně nehnusil. Chvíli mi sice trvalo, než jsem se naladil na stejnou vlnovou délku, ale čím déle jsem pozoroval všechny ty rozličné peripetie a maléry, které mohou asi vzniknou jen při točení filmu, tím jsem byl spokojenější. Zvláště když do toho všeho mumraje zaznívala krásná jakoby barokní hudba (s fanfárami).Snad ještě kouzelnější pak byl hudební motiv během kostýmové scény se svíčkou. To pak člověk lehce podlehne iluzi, že "filmy jsou harmoničtější než život, ve filmech nejsou hluchý místa ani dopravní zácpy. Filmy se řídí kupředu jako vlaky, jako noční rychlíky" Ale řekněte sami, je toto skutečně jen iluze...? ()

andrii

Lidé, co to rádi na place markýrované. Iluze je jejich realita. Výroba fantazií světa. Osudové mravenčení. Sny, představivosti života. Žíla tvorby. Filmová cukrárna s výstavními kousky. Bonboniéra bytí. Račte si smlsnouti. ()

farmnf

Nebýt spratka Léauda, který mě bezmezně sere ve všech Truffautových filmech, byl by to moc hezký příběh z natáčení. Bissetová je krásná, profesionální a má hezkou roli. Tuffaut tam hraje sám sebe a je neúnavný, laskavý, nadmíru klidný i když se mu to všechno sere pod rukama.(Pane režisére, neidealizujete se? Já bych tu sebranku řezal bičem). Nejhezčí postavu si tam střihl Jean - Pierre Aumont. Až uvidíte co tam ztropil ten blbec Léaud, budete ho stejně nesnášet jako já! ()

gjjm

Omlouvám se, je mi líto, jsem evidentně kulturní barbar, ale mne to nezaujalo. Je to takové making of neexistujícího filmu, v němž chtěl Truffaut vystihnout svůj vztah k filmu a atmosféru jeho vzniku. Téma je i pro mne úžasné a zajímavé, film je excelentní po technické stránce a plný bezchybných scén (mně se nejvíc líbila ta úvodní s přeplněným náměstím a pak scéna "nikdy netočte se zvířaty"). Ovšem tempo Americké noci je tak nesnesitelně pomalé a vlastní dějová linie o problémech při natáčení je vyplněna nezajímavými vsuvkam, soustředí se spíš na vztahy jednotlivých... ehm... crewů (štve mne to, ale po letech čtení IMDB mi vypadl z hlavy český ekvivalent), zejména Julie, než na film jako takový - čímž je (aspoň z mého hlediska) cirka třetina filmu šíleně nudná. Kdyby to bylo kratší o většinu těch "vztahových" scén, asi by to bylo na pět hvězd a oblíbené, ovšem kvůli překombinované vedlejší dějové linii musím hodnocení brutálně snížit. ()

Maki89

videne vramci skolskej projekcie, no nelutujem - pekny film vo filme a zaroven o filme, vyborne rozobrate jednotlive vztahy medzi postavami, medzi hercami a stabom a film zo starej skoly... take sa uz teraz nerobia... 8/10 ()

Madadajo

Jean-Pierre Léuad už je dospělý a je skvělý herec. Motiv filmu ve filmu je odkazem na Novo vlnu, který vynáší a občas zcela obrací její zásady. Režiséra hraje sám Truffaut a věrně odráží symbol režie v dílu, odkrývá nám natáčecí plán do nejmenších detailů, ale hasící pěna místo sněhu nevypadá moc dobře. Škoda smrti jednoho herce, smutný konec je jednou postavou zesměšněn, což do díla nezapadá. Dobrá je režisérova asistentka a ten pomocník ve scéně u řeky ala skočíme na to? Jo! Opravdu?Nu dobrá, ehm ()

sheldonka.

Snad každému správnému filmovému fanouškovi se Americká noc musí líbit. Skvělá podívaná na to, jak to všechno u filmu vlastně probíhá. ()

mcleod

Americká noc... filmařská technika, kdy se za pomocí filtrů točí noční scény ve dne. Truffautova Americká noc... za pomoci režisérovy imaginace je život dramatický a filmové drama obyčejné. Za každým filmem je opravdový život plný neočekávatelných zvratů a překážek, ale divák vidí pouze odfiltrovaný přímočarý příběh filmu, který i v dramatických scénách působí ve srovnání s životem "hraně", a tedy i nudně. Režisér tak ukazuje, že to, co se děje za filmem, je mnohdy zajímavější, než samotný film, který je ovlivňován událostmi v reálném životě, avšak jde o filtrovaný obsah života. ()

Autogram

Film o filme vo filme ako NEdokumentárny film. Takto vstúpiť do pozadia natáčania filmu sa mi ešte nikdy nepodarilo, a hlavným dôvodom je, že som mohol vstúpiť až do hlavy režiséra, jeho myšlienok, nadšenia z filmu a tiež sledovať jeho nočné mory s veľkými blikajúcimi nápismi CINEMA. Či už sú to dokonale premyslené masové scény výstupu z metra alebo milenecké vyznania pri „sviečke“, všetko ma dokonale očarilo. François Truffaut si zahral sám seba, a ak bol taký aj v skutočnosti, tak treba obdivovať jeho schopnosť zachovať si chladnú hlavu v každej situácii, dokonca aj pri neustálom otváraní nesprávnych dverí. –––– Kdo je to režisér? Režisér je člověk, kterému neustále kladou otázky, které se týkají absolutně všeho. Někdy na ně dokáže odpovědět, někdy ne. ()

Mr.KarlAdler

Na druhý pokus definitivně pohlcený přirozeností, nápaditostí i občas vleklou dokumentárností. Ale pro ten dokonalý vhled do natáčení, pro tu odhalenost celého štábu, kdy Traffaut nenechal na mnohdy romantizované filmařině ani nitku suchou, jsem se zamiloval. A díky té hmatatelné atmosféře na place jsem dostal takovou chuť něco vytvořit, až jsem měl potíže udržet zadek na sedačce. Jak asi náročné muselo být natáčení, aby to všechno vypadalo přirozeně? Brilantní propojení reality a filmu. ()

jatamansi

Jestli je tu ještě někdo, kdo to neviděl, tak má nejvyšší čas. Jeden z nejlepších filmů o filmu co znám. Bisset v jedné ze svých nejlepších rolí, tenhle film mohu i opakovaně. A Truffaut před i za kamerou stojí za vidění. Hudba je dílem mého oblíbence Delerua, no comment. Za zmínku stojí zejména hudební pasáž připomínající Vivaldiho, soundtrack už mám 20 let a nepřestává se mi líbit. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (viac)

Maestro di violino

Maestro di violino

10.10.2006

Joseph Fiennes, mladší bratr slavnějšího Ralpha Fiennesa a hvězda oscarového trháku Americká noc), Lena Headey (300) a šušká se i o účasti velkého Gérarda Depardieu, kterému by bílá paruka a volánky… (viac)