Skutočný seriálový príbeh, ktorý sa veľmi verne drží priebehu vyšetrovania tzv. „ponorkového prípadu“, ktorý riešila dánska polícia v Kodani. Išlo o zmiznutie novinárky Kim Wall, ktorá robila reportáž so známym a populárnym dánskym vedcom v jeho zhotovenej ponorke, na ktorú nastúpila v októbri roku 2017 a odkiaľ sa nikdy viac nevrátila. (RTVS)

kokofek

Ve zprávách si přečtete vždy jen stručnou zprávu o tom co se stalo,kdo to udělal a případně že někoho odsoudili.Ale nikdy by mě nenapadlo,že je až tak těžké a složité někomu dokázat vinu.Demokracie je v severských zemích tak obrovská,že i případnému pachateli trestného činu,který se jeví zcela jasným pachatelem musí policie dokázat vinu na 100 procent.Sledování takové cesty složitého vyšetřování, které jistě stálo nemalé peníze a usílí bylo pro mě velmi zajímavé. ()

hony23

Kriminální příběh natočené dle skutečné události, kdy byla na palubě ponorky zavražděna švédská novinářka. Po 6 dílů sledujeme mravenčí práci dánských policistů, kteří sice mají od prvních chvil pachatele, ale nemají dostatek důkazů o jeho činu. Zajímavé přitom je, že postava pachatele ani oběti se ani na chvíli v seriálu neobjeví. Jedinou drobnou slabinu vidím v pomalejším tempu seriálu, kdy spoustu času trávíme s potápěči na moři hledáním těla oběti. ()

Veber

Neuvěřitelné, že se to opravdu stalo. Možné spoilery. Skutečnost, že se oběť ani vrah vůbec neukáží může být na škodu, ale zároveň to nevadí. Pokud jsme vyzdvihovali Případy prvního oddělení za to, že ukazují realitu vyšetřování, tak tady je to dohnané k dokonalosti. Frustrovaní vyšetřovatelé (kteří to přenáší i na diváka), kteří jsou přesvědčeni o vině obviněného, ale musí mu to dokázat. Mravenčí práce trvající velmi dlouho. Státní zástupce, který chce dostat vraha, ale ví jak to u soudu chodí a co je potřeba a zoufalí rodiče, kteří chtějí trest pro vraha své dcery a hledají útěchu, workoholismus, kdy je práce na prvním místě. Vysoká filmařina se skvělými hereckými výkony, až skoro dokumentární pojetí. Výtka některých komentujících k tomu, že seriál v závěru neukázal oběť a vraha a to, co se stalo - neukázal to proto, že co se přesně stalo ví jen vrah. Jakékoliv zobrazení by byla domněnka scénáristy... ()

Kozlowski8

Seriál, přibližující vyšetřování události ze srpna 2017, kdy zmizela v Dánsku švédská novinářka po tom, co nastoupila do soukromé ponorky dánského vynálezce a po údajné nehodě ponorky se již neobjevila...Velice pomalým, nepoutavým, téměř dokumentárním stylem natočená minisérie, v níž se často dlouhé desítky minut nic neděje. Moc dobře vím, že práci kriminalistů tvoří velice často nezáživná mravenčí práce a tvůrci zde chtěli tuto práci přiblížit co nejvíc autenticky, avšak šikovný scénárista a režisér by měli dokázat podobné dílo - i se zachováním pocitu vysoké míry autenticity a věrohodnosti - přece jen nějak obohatit, zatraktivnit, dát mu větší šmrnc a větší koule. Vše, co se v těch šesti epizodách událo, by hravě pojmul jeden padesátiminutový díl. Pardon, ale mne to vůbec nechytlo. 45 %. ()

werxix

Velice mrazivý, chladný krimi seriál z Dánské produkce. Velice cením koncept, pri kterém nezaznělo jméno vraha a ani zde nebyl nijak vyobrazen. To přidalo celému seriálu na výjmečnosti. ()

Jonypony4CZ

Zajímavý krimiseriál s nevšedním zpracováním. Nikdy nevidíte mrtvolu, nikdy nevidíte vraha. Vše je z pohledu hlavního vyšetřovatele. Mnoho telefonování a napjatého čekání. ()

BarVo

Pomalé až nudné tempo ukazuje aká je reálne práca vyšetrovateľov nezáživná prplačka, aj keď postavy zas až take nudné byť nemuseli. Severské civilné spracovanie mi vyhovuje, ale tú prehľadnú linku s dcérou hlavného vyšetrovateľa si Lindholm mohol odpustiť. Posledná epizóda, kdy přijde i zákon, je za odmenu pre toho kto vydržal. Rovnako ako pri Utoya zdieľam veľké sympatie, že sa tomu "geniálnemu" psychopatovi nedáva žiaden priestor (viď Netflix s nekonečnou sériou o ponorke) ()

doriana.g

Dám 5* a okamžitě tvůrcům za to, že tomu ZMRDOVI nevěnovali ani vteřinu a ani písmeno!!  Úpně ho vidím, jak se těšil, že to bude o něm. Ani hovno, ty úchyle.....  A neuberu, skvělá věc. Dozvíte se, že v Dánsku je skvělá policie, bohužel, jejich soudní systém vám fandí - si zavraždíte, obviní vás, vy si vymyslíte příběh, oni musí prokázat, že lžete - vymyslíte další příběh, oni zase musí, atd, atd - no, jak byl kdysi Sever vzorem, tak už asi nee. ()

Modeman123

Skvělá realizace skutečného příběhu extravagantního "vědce" a jeho libůstek v bdsm praktikách, které vyvrcholily celosvětově známou tragédií. Dvě dějové linky, naprostá čistota dokazování a technicky mimořádně provedený seriál na hranici true crime dokumentu. ()

ABC1

Bohužel mám pocit, že by se to dalo udělat o hodně lépe..pro mě neskutečně zdlouhavé, nudné, popisné, herci hrají trochu jako v Cimrmanovi, jsou podivně prkenní, skoro jako kdyby to byli ochotníci nebo svázáni trémou při divadelní premiéře a ten zvláštní způsob, kdy nevidíte obviněného, mi také nevyhovuje. Možná to časem někdo udělá jinak a zajímavěji... ()

GinaT

Jen další ze serie "Nikdo neumí krimi jako seveřani". Mediálně propíraná kauza z pohledu vyšetřovatelů. Za celou dobu nevidíte vraha ani obět (jejichž reálné tváře na rozdíl od policistů jsou známé z medií), ani mrtvolu a ani kapku krve a přesto to šlape všechno jak hodinky. Hodiny a hodiny nad důkazy a pročesávání moře, aby vám pak ve finále pomohlo jedno slovíčko vystavení obžaloby. Důkaz toho že skvělý seriál se dá natočit i bez americké přehnanosti ve všem. ()

Maud164

Pro mě vynikající studie pocitů detektiva při práci na nevšedním případu. Naprosto jsou potlačeny obvyklé nástroje použité v krimi - výslechy vraha, tělo oběti, akci. Co se stalo na výslechu, je vám podáno tak, že si to policajti vzájemně řeknou. Absencí obvyklých akčních složek se zdůrazní pohled detektiva - jeho váhání, jeho bezmoc, čekání na podnět, na posun. Skandinávsky přesné a strohé. Jemná a chladná studie, která ale fantasticky graduje pomocí dlouhých záběrů, času na přemýšlení a obrazů. Významně v tom cítím i poctu úmorné práci všech, kteří se na odhalení tohoto případu podíleli. ()

BruceTichac

Hodnotím jako lepší průměr. Přiliš mnoho zbytečných dialogů, nesympatický hlavní hrdina, otřesný český dabing. Stačily by čtyři díly. Na telefonní hovory hlavního detektiva s otcem zavražděné asi dlouho nezapomenu, to byla hodně velká krize…. ()

JerryPilsen

Skvěle chronologicky odvyprávěno. Pomalost děje trochu brzdí nadšení z výsledku,ale cíl je zdůraznit zdlouhavost hledání ostatků v moři. Zajímavé bylo, že se ani jednou v záběru neobjevil vrah. ()

vecnevysmata

Mám ráda příběhy natočené podle skutečných událostí (např. Salisbury Poisonings) a tento není výjimkou. Schéma vyprávění, kdy autoři ani jedinkrát neukáží oběť, pachatele či soudní proces a soustředí se skutečně vyloženě na průběh vyšetřování, je originální a funguje, nicméně tempo je většinou příliš pomalé. Dvouhodinový film by tady nejspíš stačil. Některé postavy zavádí klišovitostí, např. hlavní vyšetřovatel je tak zabraný do práce, že se odcizuje vlastní manželce a dceři, vyšetřovatelka-žena je pilná včelička, co dobrovolně sedí nad lejstry do rána... Jinak velmi vydařené. ()

Scott67

Fascinující ! Maximální výtěžnost ! Tím minimalistickým pojetím celého seriálu, kde není vidět ani pachatel, ani čin, ani oběť, ani co z ní zbylo. A naproti tomu totálně poutavý pohled na vyšetřování případu a postupné utahování šroubů, které mají držet pohromadě žalobu. Na křehké balancování mezi spravedlností a vrahy, kteří se jí dnes tak často mohou donekonečna vysmívat. Vše umocňuje neustálý déšť, úplná absence slunce a v neposlední řadě kňouravé vrzání na cello. Perfektní práce ! ()