Paralelné matky

• Česko Paralelní matky (viac)

Dve ženy, Janis a Ana, sa ocitnú v rovnaký čas v nemocničnej izbe, kde čakajú na pôrod. Obe sú slobodné a nečakane otehotneli. Janis, je v strednom veku, neľutuje, že je tehotná a teší sa. Druhá, dospievajúca Ana, je vystrašená, kajúcna a traumatizovaná. Janis sa ju snaží povzbudiť, zatiaľ čo sa pohybujú ako námesačné po nemocničných chodbách. Niekoľko slov, ktoré si v týchto hodinách vymenia, vytvorí medzi nimi veľmi úzke prepojenie, ktoré sa rozvinie a skomplikuje tak, že im zásadným spôsobom zmení ich životy. (Magic Box)

bonovox

Pedro vie točiť filmy v ktorých hrajú hlavnú úlohu ženy a hlavne matky a aj v tomto prípade potvrdil svoje kvality. Penelope opäť žiari v hlavnej úlohe. 70% ()

Kozlowski8

Příjemná oddychovka s dopředu čitelným dějem, trochu zbytečnou druhou dějovou linií, ale solidní atmosféra, příjemná hudba a dvě výborné herečky z filmu činí více než průměrnou podívanou. Mám to na hraně tří a čtyř hvězdiček. 65 %. ()

PoprockCZ

Tak tohle byla dobrá blbost! Viděno v originále ve španělském kině. Definice komerčního Netflix filmu: zářivé barvičky bez narativní koncepce, vše v detailech, hlavní je pouze herecká akce (nějaké atmosféry nečekejte), střih je místy tak mimo, že diváka vyruší, svícení totálně ploché jak z reklamy a ten počet komerčních značek je tak závratný, že v titulcích zabere PP skoro 4 stránky. Příběh sám o sobě je bizár. Už od 10. minuty jsem si říkala, že tuším kam to směřuje, ale to se snad nemůže stát, a ono fakt! Bizár všech bizárů. Tak hlavně, že si ve filmu můžeme odškrtnout všechny normativní prvky (i když do příběhu vůbec nesedí). A některé wtf repliky herců snad ani komentovat nebudu... ()

Sopholojong

Pedro si zase vylieva svoje "zenske srdce". Televiznym vizualom (staticka kamera), zakomponovanim postmoderny (dekoracie) a dialogmi dlhsimi, nez moze i trpezlivy divak uniest... ALE hra mu v tom jedna z najmilovanejsich uz "milfiek" stareho kontinentu, v ulohe "podvedenej" matky na dvoch miskach vah (tato linia o zamene novorodeniat ma bavila, len keby bola podana inak ako almodovarovsky). Jej oscarovu nominaciu za svojsku maminu uplne chapem, ale tu Iglesiasovu za priemernu hudobnu kompoziciu vobec nie. Cervena farba, ako je u Pedra zvykom, opat hra prim a lesbenie tych dvoch ma vzrusilo. Silne tri. ()

rakosabasta

Styl výpovědi Almodóvara je tak moc jeho, že i kdyby nebyl v titulkách, je jasné, že jde o jeho film. Koukáte se na něco, z čeho se vyklube něco jiného. Hra s neurčitostí pohlaví a sexualitou. Ostré skoky v “příběhu” - proč se zabývat zbytečným mezi?! - a naopak prostřihy s niterným dialogem “jakoby vedlejší postavy”… prostě Almodóvar se nezapře. Za hvězdičky samozřejmě může i krásně znějící španělština… ()

hanca.uh

No začalo to celkem zajímavě, na Penelope se jako vždy hezky kouká, ale ten děj......nějak jsem nevěřila těm postavám a hlavně jejich chování v tak zásadních věcech, ke mně ty emoce tedy vůbec nedošly:-), k závěru filmu to bylo chvilkama až nuda. Pro shlédnutí v televizi je film naprosto ok, ale kdybych na to šla do kina na velké plátno (jak jsem původně měla v ůmyslu), tak bych byla asi zklamaná. Slabší 3 mínus:-) ()

katakomb

První Almodóvarův film, který si nenechám ve filmotéce. Na mě to bohužel nepůsobilo nijak přesvědčivě ani realisticky. Jako by se rekvizity ještě příliš leskly novotou, každá z hereček měla příliš dokonalý make-up a ulice byly příliš čisté… Příběh vcelku jednoduchý a nijak světoborný, ale ztvárnění mi přišlo na Almodóvara až nestandardně standardní a vlastně nezáživné, předvídatelné, trochu jako vyšperkovaná glamour telenovela - která i přes dokonalou čistotu výpravy ale pořád zůstává jen telenovelou. ()

quokam

Kukačky po španělsku. Myslím, ze se autorum nepodarilo tematicky sjednotit linku z minulosti a soucasnosti. Na mne to působilo to nesourodně, při čemž uznávám, že publikum španělské, kterému je film určen primárně, by zde bylo více emočně zainteresováno. Souhlasim s Vydumnicou, že lesbicky vztah tam byl navíc, na druhou stranu ukazal nevyzralost postavy Any. Autorům tentokrat vyčítám příliš otevřeny závěr a nedořešený vztah mezi oběma hlavními hrdinkami. Na druhou stranu divák osobně prožívá hlavní morální dilema Janis. 7/10. ()

Pignon

Umírněny, v atributech typický Almodovar. Zpravoval pro nás těžko pochopitelné téma vyrovnalní s občanskou válkou a jasně se postavil proti novému zákonu španělské vlády. Je to tedy nejvíce angažovaný snímek od něj, který jsem viděl. ()

nudnik

Lehké zklamání, zřejmě očekávání byla moc velká. Penelope Cruz opět výtečná, ale nic co by překračovalo ještě víc její projev, dobrá je skoro vždycky, cenu za herecký výkon si v Benátkách zasloužila. Překvapením Milena Smit, velmi přesně obsazená i hrající. Děj trochu předvídatelný, občas i vtipný, kombinace se španělskou historickou zkušeností mi přišla trochu neuměle našroubovaná na příběh mateřství, zajímalo by mě, jestli to španělský divák vidí jinak. ()

Lucar

Za mě velké zklamání. Na každý Almodóvarův film se těším, nic nezjišťuji, prostě jdu, ale tentokrát jsem z kina odcházela nespokojená. Práce s klasickými motivy - žena a rodina je fajn, k tomu ale na sebe dvě dost násilně našroubované dějové linky, ve kterých jsem neviděla vůbec žádnou souvislost. Předvídatelný děj by mi nevadil, za mě netřeba mít v každém snímku šokující twist, co mi ale hodně vadilo byla kamera, která působila lacině a hudba, která měla vibe venezuelské telenovely.   Takže cením akorát Penélope, která je krásná a velmi uvěřitelná. ()

vecnevysmata

Na Almodóvara velmi, velmi slabé. Nevyvolalo to ve mně žádné silnější emoce ani hlubší zájem o osud postav. Zápletka je brzy jasná, žádné velké drama se nekoná, postavy jsou schematické. Almodóvarovi na pár výjimek víc seděly komedie než snahy o drama. ()

lineker

Je pravdou, že jsem od Pedra viděl i větší emocionální nálož. Přitom základní premisa k tomu přímo vybízela. Možné je ovsem i to že tenhle film je určen primárně pro ženy, protože ztvárněné má pro ně hlubší dopad. Já viděl kvalitně natočené drama, o ženách, mateřství, jeho síle a dopadech na ženskou psychiku. Ne moc jsem pochopil vedlejší linku o válečných zveřstvech. Možná je to tím, že nejsem Španěl. ()

Generi

Dávám jenom 2*, jelikož jsem byla zklamaná. Příběh měl daleko větší potenciál, ale tady bohužel hlavní hrdinka ve mně nevzbudila vůbec žádné emoce, jelikož její "mateřství" spočívalo v tom, kam odložit dítě, aby se mohla naplno věnovat práci. Nevěřila jsem tam nikomu a hlavně mi přišlo, že film o mateřství by měl točit někdo, kdo o něm i něco ví a nejen o něm slyšel od kolegyň v práci. Druhá dějová linie byla jako pěst naoko, úplně mimo mísy... ()

ravo2

Dokonalý střih, ani sekunda nuda. 2 témata, nechápu, proč to tady tolika recenzentům vadí, mně to vůbec nevadilo, a to, které tu tolik lidí označilo za zbytečné, mně nakonec i přivedlo k slzám. Krásné barvy, dobrá hudba, i závěrečné titulky zajímavě udělané. ()

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (viac)