EvilPhoEniX

Adam Mckay a politická komediální satira At it´s Best! Lepší timing pro tenhle film být nemohl. Přiznám se, že jsem měl nízká očekávání, nejde úplně o můj šálek čaje a jsem rozhodně v šoku, že se ve výsledku jedná o jeden z nejlepších letošních filmů s nejhvězdnějším hereckým cástingem, který se letos objevil. Film nejvíce těží s atraktivní ( čti aktuální) zápletky, kde dva low level astronomové objeví blížící se kometu, která se řítí přímo k naší planetě a je vtipné, že to vlastně nikoho pořádně nezajímá. Dicaprio tradičně výborný ( scéna, kde mu rupnou nervy jasný herecký highlight), ale nejvíce u mne film táhla Jennifer Lawrence, která si většinu scén rvala pro sebe a dala najevo, že je silným soupeřem k Sandře Bullock v boji o Oscary. Ve filmu skvěle fungují dramatické a vypjaté momenty, kde mi několikrát naskakovala husí kůže. Ten film má tolik úžasných a memorable scén, při kterých jsem si hodněkrát řekl ( Tohle je síla!) a to si u konverzačních filmů rozhodně neříkám často. Humor u mne nebyl nejsilnější stránkou, ale to mi až tak nevadilo. Líbil se mi i koncert Arianny Grande a epické Sci-Fi finále Emmerichových rozměrů s vyloženě Top Notch potitulkovou scénou. Stylové, trefné, úsměvné, znepokojivé, zábavné a velmi mrazivé. Netflix přitopil pod kotlem a opět natočil jeden z filmů roku. Filmařská i herecká lahoda, kterou si s chutí zopakuji. Příběh 5/5, Akce 2/5, Humor 3/5, Násilí 0/5, Zábavnost 5/5 Hudba 4/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 4/5, Herci 5/5. 10/10. ()

tron

„Čo sa to s nami preboha stalo?“ Pôvodne som chcel napísať, že scenár je... jednoduchý? Nie, to nie je to správne slovo, ktoré hľadám. Ale uspokojme sa s ním, pretože tomuto svetu stačí, aby boli veci „len“ adekvátne. O tom ostatne tento film je. O tom, že sme mali všetko, ale nič sme si nevážili a napriek tomu, že sme mali všetko, sme chceli ešte viac, čo je ale matematický (a iný) nezmysel, lebo ak máte všetko, nemôžete mať viac. Môžete mať len menej. O to tvrdší potom zvykne bývať pád. Aby som sa ale vrátil na začiatok: scenár by sme mohli obviniť z „jednoduchosti“. Ale on v skutočnosti nie je jednoduchý („jednoduchý“?). Vychádza z reality, z nášho sveta. Ľudstvo si nezaslúži prežiť. Vlastne sa mi to ani nechce hodnotiť ako „len“ film. Dokonca to (podľa mňa) nie je ani „obyčajná“ satira. Je to komplikovanejšie. Je to o nás. Je to zrkadlo. Je to (asi) niečo viac, než „iba“ film. Sonda? Reflexia? Sebareflexia? ()

B!shop

Pro me docela prijemny prekvapeni. Z ukazek jsem byl lehce rozpacitej a uplne jsem nevedel, co od filmu cekat, ale nakonec je to fakt skvela katastroficka satira. Bal jsem se ty sileny delky, ale film ani na chvili nenudi a vrsi za sebe jednu komickou scenu za druhou, i kdyz misty z ty lidsky demence precijen spis mrazi. Obcas je to sice trochu prehnany a od realisticky vypadajiciho filmu se bud presouvame k sci-fi (zaver), nebo ke cistokrevny komedii (sceny s prezidentkou a jejim synackem), coz je mozna trochu skoda, protoze ten realistickej ton tomu sedi nejvic. No a hlavni podil na zabavnosti filmu maji samozrejme skvely herci, tezko vypichnout nekoho nejlepsiho, vsichni jsou absolutne dokonaly. A jako tresnicka na dortu tu je suprova kamera. Takze za me prijemny prekvapeni a McKay od kokotin s Ferrellem usel fakt kus cesty. Silny 4*. ()

Slasher

Sympaticky hvězdný warning před naší vlastní planetární debilitou a hašteřivou namyšleností, před neschopností a nekompetencí "elit" a médií v době, která se zdá čím dál víc znepokojivá, vykolejená a absurdní. Mohlo být i komičtější, ale ve finále slouží sevřít srdce spíš než pro pobavení, asi by šlo proti síle sdělení. Další povedená práce McKay, dobrý záznam ducha současnosti. ()

monolog

Americký film K zemi hleď! který nastavuje zrcadlo vyšší společnosti, nám představuje dva vědce, kteří se snaží probít přes byrokratickou a idiotickou bariéru mezi slušnými inteligentními lidmi a hloupými zhýralci, pro něž je dollar a moc alfou a omegou života. Dělám u policie 15 let. Tuhle realitu, kde člověk musí překousnout naprosto absurdní věci, které nemají s logikou a rozumem a objektem zájmu nic společného, zdolávám celý svůj profesní život. Výsledek? Je to nezdolné skoro stejně jako rčení: Takhle se to dělalo vždycky, tak na tom nebudeme nic měnit... Ta absurdnost jednání mě dostávala a poznával jsem v tom lidi. Obzvlášť ty, kteří jsou u moci. Za tu dobu, co to dělám jsem poznal tisíce lidí většinou v těch vypjatých okamžicích, kdy se chovají opravdově a prostě my jsme opravdu takoví. Stoprocentně jsem rozuměl na konci DiCapriově postavě, že radši umře doma s rodinou, než aby šel s tou bandou sráčů na cizí planetu. Nejlepší scéna? Když generál v Bílém domě prodá návštěvníkům vodu zdarma. To je lidstvo. Buď jsme lidé, kterým jde o vlastní prospěch za každou cenu a nezajímá nás nic, nebo jsme tu snahu něco změnit už dávno odložili do pozadí. Jak se říká, hlavou zeď neprorazíš. A lidská tupost je jak babylonská zeď. Stará a obrovská. Už aby lidstvo skončilo, vesmíru se rozhodně uleví. Svým dětem nepřeju život v naší společnosti. Ten nekonečný boj je unaví a zničí stejně, jako mě. Tímto emotivním neprofesionálním způsobem končím svůj 1001 komentář zde na ČSFD. Nechť je mým ideálům země lehká. Čest jejich památce. ()

Jara.Cimrman.jr

"Povězte mi, o co jde a pak řekněte, proč mi to říkáte." Optimismus americký prezidentky byl protivnej a  bavil mě. Kometa za půl roku zasáhne zemi a všichni zemřeme? Fajn. Takže nejdřív vyřešíme válku robotů, atak mimozemskejch civilizací a pak přijde na řadu kometa. Hned po volbách. Vždyť co to vlastně znamená, že bude zničená planeta? Zvedne se vlna tsunami, vybuchnou sopky a země exploduje? No a co? Hlavně že McDonald bude mít v akci velký hranolky za cenu středních. Nebude? Jak to? Ale o nic nejde, tak se budeme dívat na oblíbenej seriál, než ta blbost přejde. On nebude ani seriál? Tak já chci nový volby a prezidenta, kterej vlastníma rukama vychýlí kometu z kurzu. Stejně ji vypustili Rusové. Tady se demokracie ohrožovat nebude. Bronteroky na vás. Přeju každýmu, aby se u toho bavil stejně dobře jako já a aby mu neunikaly některý souvislosti, který evidentně unikly mě. ()

Pethushka

V posledních dvou letech si říkám, že dělat satiru musí být dost těžký, když ji realita často i předbíhá. Don't look up se ale velmi vkusně podařilo vysmát se dnešní době, ať už si to aplikujeme na cokoliv ze seznamu toho, co se teď děje. Všem, co si přečetli obsazení, je asi jasný, že herecky to bude při nejmenším v pořádku. DiCapriovu "sucharskou" roli jsem vyloženě potřebovala a ženy kolem něho mi ve většině sedly ještě o něco víc, než obvykle. Pro mě je to jeden z těch filmů, co vám vyloženě zlepší chuť a vy mu s radostí po sérii čtyřek napálíte pětku, protože tam konečně není žádné ALE. ()

H34D

Anotace i herecký ansámbl napoví, že Adam McKay si zase jednou jde pro sošky, avšak společenská satira a z toho plynoucí poučky nejsou nikterak otravné a naopak dokáží decentně pobavit. Závěr se mi velmi líbil a ukazuje se, že i přes téma katastrofy je K zemi hleď! vlastně takový "feel good" film, v němž se divák jednoznačně ztotožní s těmi dobrými a příjemně se baví nad těmi špatnými postavami. Herecká esa taktéž dostávají svému jménu a vdechují život jinak vcelku dvourozměrně napsaným charakterům... Cate Blanchett okamžitě píchat a Jennifer Lawrence žádat o ruku. :) 7/10 ()

xxmartinxx

"They're not even smart enough to be as evil as you're giving them credit for." Pěkný film, i když vykazuje typickou dramaturgickou rozklíženost dramatické tvorby Netflixu, kdy by prostě bylo lepší scénář ještě chvíli brousit a nakonec strávit o pár týdnů víc ve střižně. Ale jinak trefná, i když trochu mechanická a ne zrovna hloubková satira post-faktické doby. Jde spíš po kusých hlodech než systematičtější kritice, takže zaujme spíš kvantita satirovaného obsahu než sofistikovanost (plus je naprosto nezbytné k filmu přistoupit jako k silné nadsázce, na kterou nejde klást v žádném ohledu nároky na faktický, logický, logistický nebo psychologický realizmus, což si nejsem jistý, jestli ten film umí úplně jasně vykomunikovat), ale hej, Netflix stojí 150 Kč měsíčně... Tak asi ok. 3 a 1/2, zatím nahoru. ()

Skejpr

Je krásné sledovat, jak se McKay vrací k motivům a postupům, které mu málem vynesly Oscara za Big Short, ale jako autor za tu dobu obrovsky dozrál a vrací se ke konvenčnějšímu, byť stále rozhodně ne mainstramovému vyprávění. Perfektně vykreslené charaktery (což je impozantní, vzhledem k jejich množství) a do poslední chvíle budované napětí a nejistota společně s jemný a funkční humorem činí z Don't Look Up opravdovou lahůdku. A to jsem ještě vůbec nezmínil celou tu společenskou glosu a satirickou vrstvu, která to všechno posouvá ještě na úplně jinou úroveň. Jsem vděčný za filmy, jako je Don't Look Up. ()

Dadel

Nejmrazivější komedie posledních let, která bude bohužel doceněna až za 50-100 let. Ale na nejvtipnější scénu roku se můžete podívat už teď (nevypínejte titulky hned na začátku). ()

Morien

Příliš skutečné a rovněž příliš neskutečné. Uvidím, co si budu myslet, až se mi to trochu rozleží. Režisérův styl se nyní potvrzuje jako jedninečný a identifikovatelný, ale The Big Short mi připadal víc nenucený, tedy asi lepší? Rozhodně jsem po něm měla mnohem silnější pocit, že se lidstvo řítí do záhuby. Zde bylo příliš momentů "napodobování" reality tak nezajímavých, až jim to skoro ubralo ten satirický význam a byly jen nudné, konkrétně například postavu Ariany Grande mohla ztvárnit nějaká opravdová herečka, není-liž? Nelíbilo se mi ani jak profesionálové jako Meryl, Jonah, Mark nebo Cate pojali své role. (Abych to vyvážila: Jennifer, Leo, Rob, Melanie skvělí, Timothée možná taky, i když se mě zmocňuje pocit, že občas začíná hrávat ve filmech "sám sebe".) Tohle je spíš jako pokračování Idiocracy než cokoliv jiného. Což by samo o sobě teoreticky mohlo stačit, kdyby to byl záměr, ale myslím, že autor se pokoušel o něco sofistikovanějšího. TL;DR: Film jako takový se mi moc nelíbil, ale všechno to frustrované řvaní bylo velmi terapeutické. ()

gudaulin

Budu za heretika, ale k početnému fanklubu snímku se nepřipojím. K tvorbě Adama McKaye mám, řekněme, rezervovaný vztah, nerozumíme si a K zemi hleď není bohužel výjimkou. V mých očích má být satira především chytrá a rafinovaná. Tenhle kousek je ale uhnětený z téhož materiálu, ze kterého si chce střílet. Je to popkulturní komedie pro diváky, kterým k zaujímání postajů stačí málo, chtějí to mít pěkně naservírované a především se touží utvrzovat ve svém vidění světa. Snímek disponuje tak silným obsazením, až jsem si byl téměř jistý, že mu dám alespoň alibistické tři hvězdičky, jenže v poslední třetině už mě film vyloženě štval. Pokud se v komentářích objevuje srovnávání s Vrtěti psem s tím, že K zemi hleď má navrch, vidím to opačně. Vrtěti psem poráží McKayův snímek nikoli o jednu nebo dvě koňské délky, nýbrž minimálně o celý stadion. Celkový dojem: 45 %. ()

choze

Chytrá, vtipná, trefná a tím pádem zábavná i nepříjemná satira na současnou společnost a jeden z filmů roku, za který jsem skoro ochotný odpustit Netflixu sterilitu Red Notice. Trumpové, Zuckebergové, Muskové, socky, infotainment, fakenews a zpochybňování vědeckých faktů. DiCaprio vládne a Hill je skvělej zmrdík. ()

whack

Výstižné nahliadnutie na reakcie rôznych typov ľudí na blížiacu sa pohromu. Dezinformácie, konšpirácie, krátkozrakosť, politický populizmus a ekonomické postoje ako príčiny nečinnosti a popierania dokázateľného nebezpečenstva, sú trefne zobrazené v tejto sarkastickej alegórii na to, ako ľudia berú svetové problémy – meteorit môžeme nahradiť najmä klimatickou krízou a máme rovnaký scenár. Leonardo zaťahal za nitky, vďaka nemu môžeme vidieť veci aj z takejto perspektívy, hoci mnohí pointu prehliadajú a nestarajú sa. Herecké obsadenie sa skvelo hodí, ale keby bol film o pol hodinu kratší, tak by to nevadilo. Toto sci-fi práve reálne prebieha. (doplnenie o deň neskôr: otitulkované videjko, kde hovoria samotní herci, že ako to mysleli... TU) ()

Gilmour93

Soustava parabolických zrcadel nastavená proti zabijácké kometě složené z toxických prvků jako ignorantství, povrchnost, hamižnost či politizace. A za ní fascinující ohon plný falešných proroků a samozvaného mesiášství. Ne ne, na tohle nám Bruce Willis za tónů Aerosmith stačit nebude.. Škoda jen, že to časem krystalizovalo na klasický souboj uvědomělých oslů s tupými slony a že přemrštěnost některých humorných momentů sebrala možnost drtivějšího impactu a já každou vteřinou čekal živý vstup zprávaře Willa Ferrella.. ()

somnar

Podobný problém, jako s druhým Boratem - tváří se to jako "sžíravá satira o světě, v jakém žijeme", přitom to líně střílí do těch neočividnějších terčů. Nevěřím, že by podobné teze o Trumpovi, sociálních sítích, Fox News nebo rozdělené společnosti nedokázal vyseknout průměrně vtipný komentáror jakéhokoliv mainstreamového deníku. McKay bohužel až na úplný závěr pochopí, že z dobré komedie má zatrnout, a proto je scéna večeře, během níž se o apokalypse ostentativně nemluví absolutním vrcholem filmu, i když do něj nepasuje. ()

TeeAge

Čekal jsem algoritmem vyplivnutý schematický kus, který si zaplatil hereckou elitu světa. Dostal jsem ale naopak čistokrevnou satiru, která bez servítek ukazuje svět takovým, jakým momentálně opravdu je. Žádné přikrášlování, žádné emocionální vydírání nebo akční tornádo: jenom nastavené zrcadlo společnosti se všemi hodnotovými pokleslostmi a se vší korporátní chamtivostí napříč zdravému rozumu a volání duše. Naprosto nečekaný úkaz, který je z producentského aspektu odvážný a netypický - jsem nadšen. ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry

29.10.2023

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD