Výheň

• Austrália The Furnace

Western z období zlaté horečky se odehrává v 90. letech 19. století. Jeho dějištěm je divoká příroda Austrálie a hlavními aktéry smíšená společnost velbloudí karavany, kterou tvoří převážně muslimští a sikhští muži z Indie, Afghánistánu a Persie. Film osvětluje zapomenutou historii australských jezdců na velbloudech “Ghan”, kteří prošli rozlehlým pouštním vnitrozemím a vytvořili si jedinečná pouta s domorodým aborigénským obyvatelstvem. Mladý Afghánec Hanif se spřátelí s domorodým lovcem Woorakem, když hledá nelegální pec, ve které by mohl roztavit dvě zlaté cihly. Dostal se k nim náhodně, když mu cestu zkřížil Mal, jenž jako jediný přežil masakr. Oba muži musí dělat kompromisy, aby přežili cestu australským vnitrozemím a vyhnuli se vojákům Zlaté čety. (JOJ Cinema)

Big Bear

Děkuji příteli gogovi76, že mne na tohle upozornil. I mně to uteklo a já jsem na tyhle australácký věci prostě vysazenej. Austrálie té doby byla skutečně mixem všech národností a etnik. Co tam nenatahali Angličané loděmi do trestaneckých kolonií, přijelo samo hledat štěstí v nové zemi když vznikaly první osady a města. Buš ale dál patřila původním domorodým Austrálcům, byť podobně i oni jako Indiáni v Severní Americe se postupně stali ohroženým druhem a dnes jsou na tom vlastně úplně stejně. žijí v rezervacích, pomalu zapomínají domorodé zvyky a způsoby života, berou drogy, jsou to alkoholici, těžko shánějí práci a žijí z podpory... Skvěle o tom pojednává úžasný film Charlieho země. A stejně jako Amerika v té době v Austrálii panovaly divoké zákony. Nekonečné vzdálenosti moc neumožňovaly armádě nebo polici někoho stíhat, přesto se o to vždy pokoušela. Opět skvělá tentokráte Novozélandská záležitost záležitost film Tracker. I tady jsem obdivoval vojáky, kteří s neskutečnou vůlí stopovali zločince. Ve filmu se parádně podařilo zachytit tu tehdejší dobu i ten chaos a násilí, které ji provázelo. Závěr filmu je úžasný a já za něj dávám tu pátou hvězdu. Díky gogo, pošmákl jsem si ! * * * * * ()

janesX

Myslím, že ani nebudem musieť prižmúrovať oko, aby som tomu dal štyri. Nie je to zase až tak strhujúce, ako sa píše v obsahu, zato to má vyšší zmysel a je pravda, že hlavná postava po prejdení si tohto príbehu a po stratení a nájdení svojich hodnôt už nikdy nebude tým, čím bola predtým - veselým a bezstarostným chlapcom. Pre mňa jednoduchá, drsná  oddychovka, rozprávka s historickým pozadím a s trochu naivným (ale zmyselným) ukončením. ()

Aljak

Podľa popisu to znie extrémne zaujímavo a pozoruhodne. Bohužiaľ, potenciál zostal v úzadí a to ospalé, pomalé tempo s nevýraznou zápletkou rozhodne nenaplnilo očakávania. A to je podľa mňa dosť škoda, keďže taký zaujímavý námet s pestrým osadenstvom postáv, ešte k tomu v exotickom prostredí pustej Austrálie - to bolo samo o sebe rozohrané na kvalitný filmový zážitok. No napokon sa senzácia nekonala a The Funrnace nedosiahla u mňa ani len hranice priemeru. ()

ostravak30

První film Rodericka MacKaye popisuje dějiny Austrálie z trochu jiného pohledu. Není to moc známý úsek dějin pro zbytek světa a hlavně sem australské filmy moc nechodí. Tím spíš musím pořádnou australskou výheň plnou zajímavého prostředí, složek obyvatel i strastiplného putování ocenit. Film mě bavil, nenudil jsem se a líbily se mi herecké výkony. O zlatých horečkých v USA či na Aljašce už slyšel leckdo, ale Austrálie je pro nás Evropany neznámou nejen z hlediska filmu, ale i historie. ()

gogo76

Nechápem ako mi tento austrálsky western mohol uniknúť z radaru. Trafil sa mi presne do vkusu. Pomalé tempo, krásne exteriéry a čo nebýva pravidlom - dobrý príbeh. Kde ide o zlato, ide o život...Každá i menšia postava tu má svoje miesto. Nemáme tu herecké hviezdy, ale aj títo menej známi herci odvádzajú výborné výkony. Film je pomerne drsný a nepredvídateľný, tak ako bol drsný i život v tej dobe. Dostal som nielen kvalitný film, ale aj trocha lekcie z histórie. Netušil som, že spoločnosť v Austrálii bola takto premiešaná ľuďmi z Číny, Indie či Afganistanu...Obdobie zlatej horúčky sa asi nedá porovnať s tou na Aljaške, ale bola aj tu. Na film som náhodou natrafil na joj cinema v českom dabingu, ktorý nie je zlý, ale dávam prednosť titulkom a originálnej verzii, s ktorou by som bol určite ešte spokojnejší. 80%. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v štáte Západná Austrália. (MikaelSVK)