Kovboj Bebop: Lovec odměn

• Japonsko Cowboy Bebop (viac)
Japonsko, (1998–1999), 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Kamera:

Jóiči Ógami

Hudba:

Jóko Kanno

Kóiči Jamadera, Unšó Išizuka, Megumi Hajašibara, Norio Wakamoto, Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Iššin Čiba, Maaja Sakamoto, Mika Doi, Šigeru Čiba, Šin'ičiró Miki (viac)

Bývalý nájemný vrah, bývalý polda, podvodnice, hacker a datový pes tvoří nesourodou partu lovců odměn, která pročesává vesmír a má věčně hluboko do kapsy. (Netflix)

Recenzie používateľa Arkanoid k tomuto seriálu (27)

Dókeši no requiem (1999) (E20)

Úspešná epizóda v tom, že minimalizovala vesmír a ponúkla viac ľudí a priblížila sa nebezpečenstvám, ktoré môžeme zažiť všetci. Sivá, nočná ponurá atmosféra, ticho striedajúce sa so skľučujúcimi tónmi vhodne zvolenej hudby, tušenie zločinu a POV kamera hlavného záporného hrdinu epizódy Pierrota de Fou, šialeného chlapa oblečeného ako bábková figurína, vyzerá byť pre Spikea dobrým súperom. Prekvapí nás jeho pohyb, kým o ňom ešte nič nevieme. Podľa záberov nabudúce uvidíte v minulej epizóde som si spočiatku myslel, že ide o Pinguina z Batmana, no opak je našťastie pravdou, aj keď možná inšpirácia sa nedá poprieť. Záber na jeho červené vražedné oko je desivý. Z technických záležitostí poteší aj zmatňovanie a zostrenie obrazu pri akčných scénach, ktoré sú vďaka Pierrotovi krvavé. Divák si musí dať pozor, aby nežmurkal, lebo ho to stojí cenné zábery rýchlo nastrihanej akcie. Denné zábery mesta sú tiež výborne nakreslené, no nemajú tú temnú drsnú nočnú atmosféru. Jetov rozhovor s policajtom pri západe slnka skoro celý v červenom je úžasný, poteší aj zvlnenie vzduchu pri pristívaní Spikeovej lode. Zábavný park v noci v skoro absolútnom tichu za zvuku krokov obeti možno ešte nikdy nebol taký strašidelný, desí ružová aj zelená. Už som šiel aj písať aj to, že tento záporný hrdina s experimentálnym originom je dôstojnou konkurenciou Jokerovi a zniesol by aj vlastný film alebo seriál. A potom mi ten dojem domrvil záver, ktorý bol síce fajn, no chcelo to spraviť z tohto záporného hrdinu ozaj väčšieho záporného hrdinu napriek toľkej krvi, čo prelial. Pomohli by tomu aj súboje telo na telo vo väčšom množstve, nie toľko veľa strieľania a výbuchov ako v nejakom blockbusteri. Jedinou ďalšou výčitkou je snáď len náhoda, čo Spikeovi pomohla uniknúť pred týmto nebezpečným súperom. Samozrejme, dojem tradične kazí aj bezpohlavná postava Ed, tu našťastie len v minimálnom množstve. ()

Boogie woogie feng-šuej (1999) (E21)

Poteší animácia epizódy, ktorá začína nečakane, a to Jetovým rozprávaním. V tejto epizóde je on hlavnou postavou. Útek z cintorína pred kriminálnikmi je celkom dobrodružný. Mesto na Marse vyzerá veľmi zaujímavo aj z technologickej stránky. Dozvieme sa mená mytologických zvierat. Ten drevený kompas (luopan), animovaný iným, viac digitálnym spôsobom v kreslených rukách pôsobil úžasne, trocha v ňom šedne zážeh motora lemovaný slnečnými lúčmi skrz víriaci vzduch. Tiene a uličky mesta sa tiež nenechali zahanbiť a ani drink lao chu, ktorý si Jet objedná a jedny z najkrajších obrazov seriálu sú tie pri prechádzke západom slnka na pobreží s odrazom jeho lúčov z hladiny mora, ktoré spravili z postáv obrysy. Fajčiarska tu tiež ešte nebola taká vtipná. Spomenul som si na bondovky, Troch pátračov aj Wasabi so Jeanom Renom. Je preto hodnotenie ovplyvnené nostalgiou? Možno, ale táto epizóda je príjemná oddychovka, ktorá by vedela rozprávať aj len obrazmi, aj keď na Fayiných vzťahových teóriách či Spikeovom hádaní sa tiež dá pobaviť. V závere epizóda ustúpi z mesta na Marse a odohrá svoj part vo vesmíre, v divákovi neprístupných tajomstvách univerza, ktoré nevyzerajú až tak osudovo a nevydoluje toľko emócií, čo by chcela. ()

Kovbojskej funk (1999) (E22)

Začína sa so Spikeom v akcii, kde sa dozvedá meno svojho konkurenta, ktorý je však idiot a nebudí tak divákov rešpekt, napriek jeho znelke. Našťastie poteší akcia pri lapaní bombového útočníka. Záverečný súboj je aspoň animačne dobrý a trochu napínavý. ()

Osvobozená duše (1999) (E23)

Prvýkrát sa seriál venuje téme sektárstva. Začína s televíznou show, ktorá pomrkne na diváka a tak pochopí zámer tvorcov pri vedení príbehu. No je to veľká nuda. Tento príbeh by nakoniec viac vynikol v seriáli Ghost in the Shell. ()

Smolné ženy (1999) (E24)

Na epizóde sú viac zaujímavejšie jednotlivé obrazy, než príbeh, ktorý sa znova snaží byť osudový, no nie je. Hra svetla a tiene pri Fayeinom riadení vesmírnej lode, Fayeinom riadení vesmírnej lode, hybridné vozidlo, čo zvláda súš aj vodu. Jedenie uvarených vajec je ozaj emotívna scéna pri tom songu, ale epizóda, čo sa týka deja, skôr varí z vody. ()

Lidové blues, část první (1999) (E25)

Prichádza ikonický záporný hrdina s červenookou vranou na pleci a kde sa zjaví, záclony končia rozstrieľané na kusy. Animačne poteší aj nočná križovatka mesta, sivé spomienky Spikea s rýchlym strihom prestrelkou, Juliine vanúce vlasy a fáro, ktorým jazdí či rozlievaná krv obete alebo Spikeov odhodlaný výraz pri ústupe zahmleným prostredím. Spike a Jet sa nachádzajú na začiatku buddy movie v bare a ostrieľaní harcovníci sa musia pustiť do ďalších nepriateľov. Fan service je výborný, Spike stíha sklamane komentovať chuť nedopitého drinku po mŕtvom barmanovi pri salve striel automatických zbraní mierenej naňho. Najlepšia scéna dvojice v tejto epizóde je však vyrušenie Spikeovho zadumania Jetom pri prelete nad Marsom s odrazom okolia na skle. Epizóda hviezdi, lebo sa vracia najvážnejšia téma seriálu, a to Spikeova minulosť. Faye prichádza v čase, kedy sa naša obľúbená posádka nachádza na pokraji skazy. Záver je akčný a aj výborne emočný. ()

Lidové blues, část druhá (1999) (E26)

Nemáme tu tradičný začiatok openingom, epizóda začína tam, kde minulá prestala. Cintorín bavil viac v minulej epizóde, no ani teraz sa nedá zahanbiť. Dej je rozdelený na 3 skupiny postáv, Spike; Vicious a syndikát; a Jet s Faye. Každý je zaujímavý. Dočkáme sa prestrelky z normálnych zbraní, čo je divákovi prirodzenejšie ako ostreľovanie sa vesmírnych lodí z minulej epizódy. Spike sa tu skamaráti s brokovnicou, čím vytvára napriek tomu krátkemu priateľstvu jedného z najkultovejších hrdinov s touto zbraňou. Uakzuje sa aj Jetovo priateľstvo. Opäť sa dá rozplakať nad scénou jedenia v Jetovej lodi a príbehu o mačke. Spike perlí nezabudnuteľné hlášky, prebojovávanie sa do najvyššieho poschodia mrakodrapu cez ending song nemá chybu, rovnako ako aj kultový záverečný súboj. Najkratšia epizóda seriálu je možno aj tá najlepšia, jedna z troch best, venovaných najkultovejšej postave seriálu, necháva po záverečnej scéne zneť špeciálny ending song. Prikladám pár hlášok v angličtine. 1. „The food you cook tastes horrible, as usual.“ „For that, you sure are eating a lot.“ 2. „That‘s a good story.“ „I hate that story. I hate cats.“ „That’s what I thought.“ 3. „Look at these eyes. One of them is a fake, because I lost it in a accident. Since then I have been seeing the past in one eye and the present in the other. I had believed that what I saw was not all of reality.“ 4.„I’m not going there to die. I’m going there to see if I realy am alive.“ 5.„Bang.“6.“You 9re gonna carry that weight.“ ()

Kovboj Bebop míří na Netflix

Kovboj Bebop míří na Netflix

29.11.2018

Streamovací gigant Netflix oznámil novou desetidílnou hranou sérii slavné japonské anime ságy Kovboj Bebop. Kultovní vesmírný western bude Netflix produkovat společně s Tomorrow Studios a kreativně… (viac)