Světlo a stíny

• USA Shadow and Bone
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvorcovia:

Eric Heisserer

Predloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (viac)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (6)

Pronikavý výbuch světla (2021) (S01E01)

Ani nepamatuju, kdy naposledy jsem viděl tak kvalitní a obsahově zajímavou uvodní epizodu seriálu. Autorům se v ní povedlo načrtnout neotřelý svět, představit postavy, nastínit oč půjde a především tím vším navnadit diváka na další epizody. Trochu se bojím jak seriál příjmou lidi, kterým bude ten slovanský feeling a názvosloví vadit...zvlášť v dnešní době, kdy rusáci vystrkují růžky. Bylo by škoda, kdyby se tak zajímavý seriál zaříznul kvůli slovům jako gríša, nebo jménům jako Alina. Nejsem si jistý, jestli by se mi líbila kniha, ale jako seriál mne Světlo a stíny vysloveně potěšil. Konečně originální námět, zajímavé postavy, dobré dialogy a kvalitní zpracování. Takhle to má vypadat. ()

Ukaž mi, co jsi zač (2021) (S01E05)

Sice se to překlopilo spíš do lehce naivní pohádky, ale pořád jsou velkou devizou neotřelé prostředí a dobře vybudovaný svět, ve kterém se příběh odehrává. A také slušně napsané i obsazené postavy, solidní režie, kamera a hudba. Asi jediné co mě trochu otrávilo bylo to, že první erotičtější scéna byla...tadá, jak jinak než homosexuální. Naštěstí tam toho není moc, ale je škoda, že zrovna tomu tvůrci věnovali větší pozornost a nepřešli to jen náznaky. Obávám se, že se od této epizody naplno projeví fakt, že autorka je mladá žena, takže přibude patos a příběh o lásce, bla bla, bude mít nad fantasy navrch. Ale snad ne, zatím to bylo příjemně rozložené, neroztahané... . ()

Jediná záchrana jsem já (2023) (S02E01)

Dva roky jsou opravdu hodně a navíc první Shadow and Bone, zase taková pecka nebyla. Tenkrát jsem ho sice hodnotil nadprůměrně, ale po první epizodě mám nepříjemný pocit déjà vu. Vybavil jsem si prvotní dojem, když jsem sedl k třetí řadě His Dark Materials. I tady jsem pátral v paměti, co se vlastně naposledy dělo. A uvědomil jsem si, že mnohem víc jsem si toho zapamatoval třeba z Kola času nebo dokonce první řady Carnival Row, kde byla pauza ještě delší. A zatímco druhou Carnival Row si nemůžu vynachválit, HDM mě spíš zklamalo. A mám nepříjemný pocit, že Shadow and Bone dopadne podobně. Tvůrci se neobtěžovali o nějaký krátký úvod, sebevědomě počítají s tím, že fandové zůstali po skončení první řady sedět v křesle a každý den z těch dvou let, toužebně vyhlíží pokračování. Nu, laťka je od té doby o dost výš...tímto mě Heisserer jen sotva přiměje vysolit víc, než tři hvězdy. Je to uondané, ústřední dvojice moc sympatická není a nebýt skoroústřední vraní trojice, byla by to epizodická břečka, kterou ocení snad jen čtenáři knižní předlohy. ()

Magnetická přitažlivost (2023) (S02E03)

Tak už se rovzpomínám, co se mi na první řadě líbilo a proč jsem byl na druhou zvědavý. Mé obavy po první epizodě se nepotvrdily, slušná úroveň pokračuje. Obě linie fungují dobře, přestože každá těží z něčeho jiného. Sympatické postavy, dynamický děj a jakási syrovost vs klasické fantasy s osudovostí a soubojem dobra proti zlu. Navzájem se to zatím nedoplňuje, ale spíš šikovně střídá. Spokojenost. ()

Sejdeme se na louce (2023) (S02E07)

Díky bitvě grišů to vypadalo jako fantasy x-mani...ale myšleno v dobrém. Tvůrci jsou šikovní a pokud bych měl srovnávat třeba s bitvou čarodějů v Zaklínači, vychází z toho Světlo a stíny lépe. V této epce se navíc protnou cesty Vran a ostatních a že to příběhu pořádně prospělo. Fajnové fantasy skorofinále. ()

Žádný pohřby (2023) (S02E08)

S výjimkou závěrečné scény se naplno projevilo, že autorkou je žena. V některých ohledech to bylo ku prospěchu věci, ale místy to bylo cíleno snad jen pro teanegerky. Mou optikou to občas byla rozbahněná romantika. Opačný extrém nablblé a ploché testosterárny. Navíc se tvůrci rozhodli rozehrát hned několik linií pro pokračování, což dalo velmi rychle zapomenout tomu, co jsme doteď sledovali. Ta odbočka je na můj vkus dost hrrr, ale co už. Nejspíš se na třetí řadu stejně podívám. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (viac)