Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

Pitryx odpad!

Po Faunově labyrintu velké zklamání. Tady se hodně kecá. Navíc nezaujala ani válka, ani herci ani nic. Fauna jsem zhltnul skoro doslova, toto jsem jel snad asi na desetkrát. Scény s duchem u mne nevyvolaly vůbec nic, protože už jsem dávno koukal jinam a šíleně se nudil. ()

mac000

Horor, který nebuduje svou atmosféru na laciných tricích (jako např. předchozí del Torův Mimic), ale na postupně narůstajícím strachu a stísňěnosti v pocitech dětslého hrdiny příběhu. První ze série del Torových atmosféricky skvělých hororů ()

adamix

Herci filmu dávajú maximum, predovšetkým sympatický mladý hrdina Carlos a ako celok film vyhráva na postavách, než na príbehu a hororovej stránke. V tomto ma Del Toro veľmi sklamal, aj keď išlo o jeden z jeho prvých kúskov. Atmosféra nanič, príbeh trpký a celkovo by som tomu do hororu nenadával. Je to prvotná, nedokonalá verzia perfektného Faunovho labyrintu, pri ktorej som zíval nudou a modlil sa, aby sa niečo zaujímavé stalo alebo rovno už skončilo. Chápem, že toto môže považovať niekto za dobrý a desivý film, ale ten niekto musí mať veľmi nízke nároky. Škoda. ()

Blazkowicz

Byla to hororová nuda. To jo, ale jinak nic. Nějací malí spratci žijí v sirotčinci uprostřed pouště a jednoho dne jim díky nějakému psychopatovi, který hledá zlato, vybuchne a mají po baráku. Všechno na káry, tak si aspoň udělají ostrá kopí ze dřeva a toho maníka ubodají a pak utopí k smrti. 2* ()

Předseda

Je to skutečně dvoužánrový film. Drama na pozadí občanské války ve Španělsu a přímočará duchařinka. Víc by se mi líbila výměna duchařinky za detektivku. 70% ()

Bilky

Velmi solídne budovaná atmosféra "detského" thrilleru, so skvelou prácou kamery. Minimum krvi ale napätie sa dalo krájať... tak to mám rád :) 80% ()

Deathproof

Priznávam, je to moja vina, ale od tohto filmu som čakal niečo viac. Aj keď som mal iné očakávania, iba tri hviezdičky sú kvôli nudnému rozuzleniu. Celá vec s prízrakom sa mi totižto zdala nevyužitá. Film mal určite potenciál na veľkolepý záver. Čo sa však spracovania týka, tak štáb urobil veľa dobrej práce. Ani jedna scéna vo filme nebola zbytočná. Del Torro sa tu dobre nacvičil na neskorší skvost v podobe Faunovho Labyrintu. ()

mangui

Moc dobrej filmek... Nejvíce mě zaráží, kolik má film v češtině názvů... Ďáblova páteř, Princ bez království a Devil... Ten poslední mi příjde absolutně mimo... ()

moviepill

Brilantný film. Ani čisto horor, ani čistá dráma, od všetkého trochu. Guillermo del Toro odviedol obrovský kus práce, vytvoril majstrštyk. Keď som počul - Mexiko, Španielsko, ...a horor? No bol som skeptický. Ale výsledkom je filmová bomba. Ten úvod s dychberúcim textom o podstate ducha je originálny. Prekvapili ma aj herecké výkony detských protagonistov. Nepoznám presné mená, ale od toho najmenšieho okatého (ktorý mal na Španiela pomerne svetlé vlasy) až po ústrednú postavu, Carlosa, všetci zahrali bravúrne. Ten film má akurátne napätú atmosféru, žiadne prehnané krvavé orgie, ani trápne ducháriny a zvuky. Celému príbehu som uveril. A ten záver... čerešnička najsladšia! Takže súhrnom, El Espinazo del Diablo je veľký film veľkého režiséra, zanecháva vo mne trvalý dojem a určite sa k nemu ešte vrátim. (čo sa mi u iných hororovo ladených filmov, thrillerov ak chcete..., nestáva.) Kam sa hrabe Nezvratný osud 2, 3, 4, ...a podobné americké krváky... PS: vidieť na STV2 v originálnom znení pridáva na intenzite zážitku... ()

ali-n

Možno to ohľafom hodnotenia nie je konečné rozhodnutie. Veľmi zručne natočená ducharina, meno režiséra je dnes takmer zárukou. Interiéry pre tento žáner ako stvorené, najpôsobivejšia však bola hlavná neživá postava ... skutočne, tak ako napovedá veľmi poeticky "niečí" hlas na začiatku, bytosť zachytená v okamihu smrti. Jednoduchý príbeh v podaní majstra obrazového rozprávania. ()

B3R

Začínám se pana del Tora čím dál více oblibovat, podobně jako Fanův Labirint.. film bez výrazných hvězd, ale jde vidět že to jde.. Pochmurná atmosféra, inteligentně podané... ***** ()

natalie15

Pri mene Guillermo del Torro, po videní Faunovho labyrintu, ostávam v pozore, takže som sa rozhodla že si pozriem aj tento jeho "kúsok". Spravila som dobre, pretože Espinazo del Diablo je veľmi dobrý film. Keby som ho však mala porovnávať s Faunovým labyrintom, je pre mňa o dosť horší: čím to teda je? Obidva filmy sú o vojne, v obidvoch dominuje detská postava, obidva končia svojím spôsobom nešťastne. Možno to bude tým, že Faunov labyrint mal akúsi tú nevinnú pozitívnosť - vyžarovala z Fauna a úloh ktoré poskytovali nádej, z Mercedes a aj zo samotnej Ofélie. Faunov labyrint nám ponúkol dva konce, bol viac fantazijný a mysteriózny a aj plný nádeje: aj keď mylnej, ale bol. Toto je pochmúrne, temné a nájsť tam pozitívnu vec, tak to by chcelo poriadneho optimistu. Ale to neuberá filmu na svojom čare. Je to film ktorý sníma vzťahy ľudí v sirotinci v roku 1930, a stvárňuje ich veľmi dobre. Guillermova predstavivosť v podobe bomby v strede dvora v sirotinci, alebo osud Santiho sú úžasné a príbeh tiež. Mne sa tento nezvyčajný horor poprepletaný cez drámu páčil dostatočne, ale určite nie na plný počet hviezd. 78%. ()

yatan

Tak vobec nerozumiem niektorym komentom na csfd, ze El Espinazo del Diablo je ovela originalnejsi a lepsi film ako El laberinto del Fauno. Myslim ze je tam rozdiel dvoch tried. Guillermo ma sice celkom dobry smer, reziu zvlada vyborne pretoze tento film mohol aj dopadnut ako maximalny prepadak, ale ide tu o napadne slabucky scenar. Tento film hodnotim ako lepsi priemer s nezaujmavymi a casto krat zle zahranymi postavami, s milou pointou, slabym soundtrackom, ale je to prvy uspesny krok Tora, za neskor dokonalym El laberintom del Faunom, kde sa uz mohol vyhrat ako s postavami, tak aj so scenarom, efektami a stratit sa tak maximalne vo svojom svete rozpravkovej fantazie. El Espinazo del Diablo bol obmedzeny ako fantaziou, tak aj potencialom. 7/10 ()

CrazymanM

Není to vyloženě horor,ale velice zajímavé,tajuplné drama s chvílemi mrazivou atmosférou,dobrými výkony,zkrátka parádička ze španělských luhů a hájů! ()

Ltblue

del Toro to mal velmi pekne zorganizované,je pravda že americké remaky sú čim dalej tím horšie.Európania to zas dokázali a vedeli ma presvedčiť že horor môže byť aj dokonalý ()

djbarrel

Řekl bych, že se jedná o rozporuplný film. Z pohledu drama film skvěle funguje, ale jako horor moc ne, ne, že by tedy některý okamžiky nebyly hororový, to ne, ale celkově to horor a bohužel ani thriller moc není. Jakýs takýs pokus o duchařinu bohužel moc nefunguje, protože duch ve filmu nemá skoro žádný význam pro děj. 60 % ()

elanista1

Decká v hororoch, to naozaj zabera, scenar neni nejako prepracovany, ale vidime ze aj s tym malom sa da kvalitne pracovat. Staci zopar duchov, psychopat-skolnik a nejake deti. Po polhodine som trocha stratil uvodne nadsenie, ale myslim, ze tempo sa udrzalo az do konca, preto nie je velmi co kritizovat. ()