Vianočná hviezda

(TV film)
  • Česko O vánoční hvězdě (viac)
TV spot

Hviezdu Svitušku, ktorá tvorí pár s obdivovaným Síriusom, jedného dňa zrazí žiarlivá hviezda Proxima na zem. Svituška spadne do dediny, kde žije učiteľ Václav, ktorý ju nájde a postará sa o ňu. Svituška má len pár dní na to, aby sa dostala späť na oblohu, inak vyhasne. Spolieha sa na Síriusa, že ju príde zachrániť, ale ten kvôli intrigám Proximy neprichádza. Václav sa chodí každý večer pozerať na princeznú, ktorá sa korčuľuje na zamrznutom jazere a do ktorej je tajne zamilovaný. Keď raz ide Svituška s ním a objaví sa princezná, Svituška, ktorá stráca na sile sa zase rozžiari. To spôsobila sila Václavovej čistej lásky k princeznej. Za jej pomoci bude Václav udržovať Svitušku pri živote, kým sa nevráti na oblohu. (RTVS)

Marek.Skalka

Dooce dobré. To by to vlastně bylo na tři hvězdičky, jenže musím přidat. A to tu jsem jinak docela kritický. K téhle pohádce je třeba však přistupovat jako k filmu, který se nesmí srovnávat s jinými. To by moc neobstál. Jenže ani by to nebylo fér. Byť tedy v porovnání s pohádkami z minulých let ano, jenže to je spíše otázka, proč vůbec vznikly. Jak tu již bylo napsáno, na téhle pohádce není nic, z čeho vznikne hláška, kterou si lidé zapamatují. Tedy šlo by více zapracovat na scénáři. Herci někdy jen odříkávali text, ale tvářili se zcela nezúčastněně. A tím nemyslím roli princezny. Ta byla předabována docela dobře. Byť tedy ten hlas se k ní moc nehodil. Má jiný hlas. Jenže to je jen detail. Sokol mi přijde jako Arnold Schwarzenegger - herec dvou výrazů, které střídá. Jenže i ten Arnold je v tom lepší, patří to k němu. Také vysloveně protivná byla Geislerová. Nechci hodnotit to, jaká je herečka, ale prostě je všude. A je to moc. To by se i to nejlepší znechutilo. Natož ona. Naopak byly velmi povedené exteriéry. Hromady sněhu, zámek, příroda.... Takže čtyři hvězdy. Ta jedna přece na začátku filmu spadne, ne?! ;-) ()

BStone

Musím napsat že letos to vyšlo. Hezká pohádka se vším všudy. Pěkný příběh ala Stardust který dokáže pobavit a na sváteční večer se hodí. 65% ()

Ziral

Je to marné, z dnešních snaživců nemá nikdo šanci klasiku překonat, ani za pomoci ohromujících scén a různých triků. ()

Lucy39

a já kritiku nesdílím ! krásný námět i výprava, super narážky na hvězdné soustavy aspol. (třeba záběr na klíče od Malého vozu a Velkého vozu vtipné :-).. překvapivě krásné pojetí "nebes".. Kotek holt lamač srdcí úplně není a princeznu by člověk radši viděl českou, ale v tomhle ústupek koprodukci chápu a hlas "Bibi z Ordinace" :-D k ní náhodou sedl jak zadel na hrnec.. Sokol, Aňa i Tereza mne bavili moc a celkově na českou pohádku příjemné překvapení po všech kýčovitých čertech, vodnících a troškovinách :-) 4/5 ()

Bat24

Pokud jde o mě, pohádka mě mile překvapila. Srovnávat to s Hvězdným prachem nechci, každé má svou pointu. Vezmu-li v potaz některé novodobé pohádky, tak tohle byla ta lepší z nich. Měla o proti jiným pohádkám neotřepanou tématiku a i své kouzlo. Hanit něco jen pro to, že to není jako již zmíněný Hvězdný prach mi přijde na hlavu. Kdo si v tom chce najít kritiku, tak si jí vždy najde. Já osobně se na ní kdykoliv rád podívám. ()

darius1706

Tak vzhledem k tomu, že chceme mít každý rok nutně novou pohádku, ta se nedají čekat zázraky, na to jsme si už asi zvykli. Přesto se mi nechce tento počin úplně zhejtovat, protože bylo po nějaké době vidět, že tu všichni chtěli. Dneska to vezmu od toho, co se nepovedlo, aby ten závěr vyzněl pozitivně. Tak napřed herci - je velká škoda, že do jedné z hlavní rolí - princezny - byla vybrána cizinka. Úplně mi trhal oči ten dabing a navíc slečna nebo paní měla celý film bohužel jeden výraz. Vždy se vedou diskuse na téma krásy princezny, z toho jsem už vyrostl, tak se omezím jen na fakt, že můj šálek to nebyl, ale průšvih také ne. Další věc, co mě spíš mrzela, byla do očí bijící inspirace (řekl bych až vykradení) Harryho Pottera. Dobře, se jmény hvězd se asi moc vymyslet nedalo, ale třeba maska a projev Siriuse byl kříženec starého Malfoye se Zlatoslavem. Chybějící logika ve scénáři se dá prominout, jedná se o pohádku, co mi ale vadilo hodně byl fakt, že po nějaké půlhodině si scénáristé přestali vědět rady a nacpali tam fůru vaty, možná to chtělo více odvahy, jako na začátku. Kritizovat paní Gieslerovou už nebudu, omezím se jen na to, že je to pořád stejné. A už jen na závěr spíše drobnosti, které byly spíše úsměvné, jako třeba chybějící sníh na střechách zámeckých budov, když všude kolem je strašný mráz a závěje a opravdu, ale opravdu skromné provedení zásnubního plesu. Tady je škoda, že prostě nevyšlo pár drobných na komparz. Ale tolik, i když asi hodně podrobně, k tomu, co se nepovedlo. Naopak velmi oceňuji kostýmy, na to bylo radost pohledět a dle hodnocení dámské části našeho domácího divactva tomu tak bylo i v případě šatů dam. Moc pěkné byly i kulisy a vůbec vizuální stránka věci byla velmi povedená, na naše poměry nadprůměrně. Líbila se mi i kamera, střih a vlastně i triky. Líbila se mi i cca první čtvrtina a i celkový ten námět, bylo to něco jiného a nepřišlo mi to z pohádkového pohledu debilní. Moc se mi líbili bratři Hádkové, Tereza Ramba, nebyl špatný Ondřej Sokol, ale u jeho postavy, která se přímo nabízela na to, aby se tam naprosto vyřádil, je škoda, že to neudělal, ať už proto, že nechtěl nebo že to nešlo. Vždycky si vzpomenu na Karla Heřmánka v S čerty nejsou žerty a jeho Lucifera, kde tehdy zaskočil i pana Bočana, ale ten mu ten prostor dal. Kdyby to tady pořádně rozjel, možná by to přebilo i ta hluchá místa a hodnocení bych dal vyšší. Škoda, přeškoda. Závěrem - z toho, co každý rok vypadne za pohádku, to patří rozhodně k tomu lepšímu, sice se to asi nezařadí mezi legendární pohádky, ale rozhodně to nebyla ostuda, to v žádném případě. Jen je prostě téma vyčerpáno a diváci přesyceni, jinak by bylo hodnocení určitě vyšší. PS: rozleželo se mi to, dávám ještě jednu hvězdu navíc, byť platí vše, co jsem psal. Jsou to lehce horší 4 hvězdy, ale mám radost z každé práce, na které je vidět, že lidi fakt chtěli. ()

Ragnarok11

Výborný filmový počin režiséra Janáka, parádní námět, výborné obsazení. Tereza Rambo snad nejlepší její role a Sokol taktéž nezaostává, za mě dobrý, vesměs si to vše sedlo a rád se na ni podívám znovu ()

rejzak

Jako vánoční televizní pohádka se mi moc líbila. Krásné prostředí, pokus o fantasy a jednoduchý příběh. Jen od druhé půlky bylo vidět, že si najednou tvůrci nevěděli rady s dějem a tak to bylo trochu dějově zoufalé jen, abychom se nějak (jakkoliv) dostali k nějakému konci. Ale v pohádkách posledních let je tato pohádka za mě určitě ta povedenější. ()

DžejPý

Tereza Ramba (co takhle umělecký pseudonym Voříšková?) hrající naivku a Vojta Kotek hrající učitele jsou nebesky skvělí, Aňa Geislerová, Ondřej Sokol a Kryštof Hádek (pro mě teprve v třetí uvěřitelné roli) velmi dobří, výborně zvolená hudba, krásné prostředí, zvlášť skanzen pod Roháči je nádherný = pohodové pokoukání, zvlášť v dnešní době. Ano, šlo by najít chyby a udělat nějaká vylepšení, ale to můžete vždy a podle rozdílných vkusů sledujících by to byl nekončící proces... Dávám s klidným svědomím plnou palbu ;) ()

benden

Tak po Princezně a půl království opět docela povedená pohádka. Leonii Brill role princezny sedla. Je opravdu nádherná žena. Hvězda Denička je roztomile potrhlá, nic víc, nic míň, role ji taky sedla, jen nevím, proč kritika píše, že zastínila i princeznu? Princezna byla krásná, milá, vznešená, tak jak mají princezny být, Denička byla roztomilá a trochu zbrklá, tak jak se od hvězdy spadlé na zem čekalo :-) Dávám 5* za Deničku, za princeznu i za učitele a samozřejmě za vynikající Proximu - Geislerová prostě skvěle zlá. ()

dalia

Příjemná vánoční pohádka, docela originální námět s tím hvězdným panteonem. Zimní atmosféra z toho dělá pěkný film na Štědrý večer. ()

Hanecek

Mám pohádky rád. A toto byla bezva česká pohádka. Kdy jsem to mohl, páni Svěráci, říci naposledy. Za tuto děkuji! A Geislerovou si takto představuji i v jejím životě. ()

izmi

Po letech opět pohádka, na kterou se dá koukat. Sympatická kamera, skvělý nápad s hvězdami a výborně zakomponovaný a vtipný hvězdný slovník. Příběh je dobře vystavěný a napínavý. Kromě Siria mě osobně bavila i Proxima, tahle poloha jí šla .-) Je vidět, že léty prověřená česko-německá koprodukce prostě funguje. ()

Vaclav.Krali

Hezký moc.... vtipný i dojemný.... pár much se tam najít dalo, ale jinak na vánoce moc fajn... Aňa mi tam moc neseděla- málo pohádková. Sokola nemusím ale dejme tomu.... ()

Tucne.prasa

Konečne rozprávka, kde je nápad, emócia a sympatickí hrdinovia. Chybičky by sa dali nájsť, ale v záplave braku, ktorý sa v poslednych desaťročiach produkuje, je táto žiarivá ako hviezda. Vianočná. ()