Cidade de Deus - Mesto bohov - je jedna z najnebezpečnejších štvrtí v Riu de Janeiro. Buscapé vyrastá obklopený všadeprítomným násilím a vidí svojich priateľov zomierať i zabíjať kvôli obchodu s drogami, alebo len tak, z rozmaru. V priebehu troch desaťročí sa chudobná švrť mení na bojisko, na ktorom v brutálnej vojne gangov zomierajú vinní i nevinní. Film sa aj vďaka svojmu realistickému zobrazeniu pomerov stal jedným z najúspešnejších latinsko-amerických filmov všetkých čias, bol nominovaný na 4 Oscarov a získal viac ako 70 ocenení na rôznych filmových festivaloch. (RTVS)

swater137

Krásný, krásný, krásný. Kamera, režie, výběr herců vše na jedničku. Přiběh je tak dobrej, že jdu shánět knihu. Celou tu bezvýchodnou situaci místa a společnosti, které se člověk může jen podřídit ale nikdy ji nemůže ovládnout bych přirovnal ke Sto rokům samoty. Fakt dost dobrý. Není to na oskara je to totiž na Nobelovku. Snad jen hláška: můžeš fotit z dálky tu máš stopětatřicítku mě trochu zaskočila, ale to asi patří k vykreslení statečnosti ústředního hrdiny. Já bych tam s ničím pod 200 nešel. Taky se ale koupu v teplý vodě. ()

Kosir

"Brazilské" manýry k nám ještě nedorazily. Jak to bude dlouho trvat? Lidí je čím dál tím víc (na světě) a chudých bude přibývat.. ()

hanzikk

Celkem respekt z tohoto filmu si odnáším. Příběh odehrávající se za vyprávění mladíka o tom jak to chodí v "reálném" životě je velice příjemně drsný. Zde není místo pro rukavičky a milé úsměvy. Tvrdý život chlapců kteří jsou již takřka od narození nucení žít životem který si třeba ani nechtějí vybrat, jenže nemají na výběr je zde na pozadí dramatických scén hezky vykreslen. Samotní herci až vypadají, že byli skutečně pochytání filmovým štábem uprostřed slumů a vhozeni před kameru se slovy: "na nic si nehraj, prostě žij jako každý den". Tento film je svým způsobem skoro až dokumentární. Vynikající zážitek, doporučuji. ()

stuj

Ze začátku o tom, jak se týpek, co zabíjí na potkání, dostane k moci v brazilskym slumu. Rozdělí ho na rajóny a vesele prodává drogy. Jenže šéf jednoho rajónu mu furt leží v žaludku a když zemře chlapík, co je držel od sebe, nastane mezi nimi dlouhá válka... Vypravěč popisuje vývoj pěkně od svého dětství a divák vidí, jak drsně to tam chodí a že zabíjí kde kdo. ()

skraby

Film, pro nás ze vzdáleného prostředí, ale když si člověk uvědomí, že je to inspirováno skutečností jde mu až mráz po zádech, co všechno je kde možné. Film je natočený opravdu skvěle a mohu jen doporučit. Je síla, že děti, které z těží chodí do druhé třídy (tedy alespoň u nás) už mají na kontě několik vloupaček či životů. ()

borboleta

Po všech stránkách hodně drsný a hodně dobrý film. Není to jen řazení násilných scén jedné za druhou, skrz hlavní postavu nám sděluje, že bez ohledu na prostředí záleží hlavně na nás, jakou cestu si chceme zvolit, a že vymanit se z tohoto prostředí není nemožné. Zážitek je o to silnější, že závěrečné titulky jsou doplněny skutečným televizním záznamem jedné z postav, který je totožný s tím, co jsme viděli ve filmu. Pro mě osobně měl film ještě další dimenzi, jelikož týden před jeho shlédnutím jsem osobně byla na návštěvě jedné favely v Riu, mluvila jsem s místními, a taky jsem tam viděla ve zdi skutečné díry po kulkách. ()

Bránolog

tenhle film má všechno - je to krimi, gangsterka, sociální drama a místama je tam i (hodně drsnej) humor. Za mě absolutní spokojenost. ()

Bruce0659

Ako sa nestať kriminálnikom v oblasti, kde sa zabíja, kradne, fetuje? Je to takmer nemožné. No jednému sa to vďaka svedomiu, dobrosrdečnosti, ľudskosti a zhode náhod podarilo. Jeho cesta mala opačný smer ako cesta väčšiny, radšej bol chudobným rybárom ako vrahom. Príbeh o ňom a osudoch ľudí s ktorými vyrastal bol veľmi kvalitne prenesený na plátno. 85% ()

NatyR

Je veliká škoda, že jsem o tomto filmu ještě neslyšela! Narazila jsem na něj náhodou a musím přiznat, že mi velmi překvapil. Vtáhne Vás do děje. Jenom jsem chvílemi netušila o kom vlastně film je. ()

burg

Jedna černá tlama za bílýho dne / černý noci odpráskne druhou černou tlamu. No není ten život v tomhle městě boží? ()

NagatoPein

Život, skutočný život. Vyrozprávaný až mrazivý príbeh z prostredia slumov v Riu. Keď toto človek vidí, tak si prosto musí klásť otázky. Aká je cena ľudského života? Scény, kde, deti zabíjajú deti s úsmevom na tváry sú až neuveriteľné. Človek by si povedal, že každý má voľbu, ale je to skutočne tak? Čo si môže zvoliť to dieťa, ktoré nič iné nepozná? Veľmi silná vec a stále aktuálna, kedže slumy nie sú len v Riu ale aj v Mumbaii, Lagose a xy ďalších miestach na Zemi. Úprimne ľutujem ľudí, ktorý sa narodia do takéhoto prostredia musia žiť. ()

mdf

Atmosféra je velmi drsná, syrově poddaná. Organizovaný zločin,drogy, krádeže a vraždy v nejnebezpečnějším slumu Ria de Janeiru,kde v i dětských rukách zbraň nezná slitování.Hodně dobře natočená realita,určitě na dovču to tam opravdu není... ()

lineker

Bohužel jsem viděl s dabingem a ten byl příšerný. Dál však už pouze superlativy. Neobyčejně technicky vymazlený kousek o životě na lidské skládce v srdci Ria de Janeira, kde lidský život nedisponuje žádnou hodnotou. Denní boj o přežití na který je však každý obyvatel Cidade de Deus od mala připravován. Vraždy, drogy, násilí, korupce to vše je nám předkládáno s mrazící samozřejmostí. Autentické a vnitřně šokující. Někdy se člověk nedokázal ani nadechnout. ()

Milonak

Ale ano, má to atmosféru díky prostředí , kde se celý děj filmu odehrává. Na druhou stranu je děj trochu monotónní a také nemá žádný extra spád. Celé je to o "hnusném" životě v chudinském městě, kde vládnou násilí a drogy. Je to něco mezi 3 a 4 *, dávám 4 a to za prostředí, v němž byl fim natočen. ()

PavelPros

V každém případě má film děj, má spád, nemusí se u něj moc přemýšlet atd. ... Dalo by se říct, že se jedná o typ oddechovky po težkém dnu. Tedy pokud někomu nevadí, že zde střílí a že se zde střílí pořád nebo se zde střílí dětí a střílí děti... ()

Ajbell

Žiaden veľkofilm ako by mohlo hodnotenie nepovedať, iba besné vraždenie. Besnotu dostal asi aj kameraman, lebo na ten nepokojný pohyb oka kamery do všetkých smerov sa nedá pozorne pozerať. V jednoduchosti- väčšina prestreliek s dejom takým roztiahnutým, že by z toho mohol byť 10 minútový príbeh a na zvyšných dvoch hodinách by nič nestratil. ()

cidla99

Naprosto geniální snímek, u kterého jste celou dobu napjatí a čekáte, co vše se ještě může odehrát. Jedná se o drsný a pro někoho brutální film, což z něj činí podívanou, která rozhodně není pro každého. Nejlepší vlastností filmu je vývoj jeho hlavního antagonisty, Kostičky. Jeho ctižádostivost smíchaná s obří dávkou agrese ho dostanou na pozici krále Města bohů, svou pozici si ovšem musí utvrdit jak zvenčí (bojem proti Mrkvákovi), tak zevnitř svého města (scéna s kluky a pistolí). Celý příběh je ještě silnější o fakt, že ho komentuje člověk zevnitř, který je ale od svých vrstevníků velmi odlišný. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)