Cidade de Deus - Mesto bohov - je jedna z najnebezpečnejších štvrtí v Riu de Janeiro. Buscapé vyrastá obklopený všadeprítomným násilím a vidí svojich priateľov zomierať i zabíjať kvôli obchodu s drogami, alebo len tak, z rozmaru. V priebehu troch desaťročí sa chudobná švrť mení na bojisko, na ktorom v brutálnej vojne gangov zomierajú vinní i nevinní. Film sa aj vďaka svojmu realistickému zobrazeniu pomerov stal jedným z najúspešnejších latinsko-amerických filmov všetkých čias, bol nominovaný na 4 Oscarov a získal viac ako 70 ocenení na rôznych filmových festivaloch. (RTVS)

kishi_SO

pribeh o ciganoch by inak nezaujal, ale je to brazilsky a nie nas problem a navyse medzi moje oblubene patria taketo filmy, kde sa podradna osoba prebojuje a z k svojmu cielu (fotograf, sef gangu). Ku prikladu Goodfellas. Film ukazuje viac stranok tohto predmestia od barbarskej a bezcitnej povahy cloveka (zabijanie deti, atd), az po trosku odlachcenejsu formu (banan a co snim :D). ()

Braga

Město bohů je mistrovské dílo, které se dočká skutečného uznání možná až po několika letech.Brazilská národnost tohoto filmu je z něj cítit doslova v každé vteřině.Tvůrci se oprostili od typického klišovitého příběhu a servírují nám drsnou a až nemilosrdně realistickou jízdu, kde vidíme krutý život v těch nejdrsnějších čtvrtích Ria de Janeira.Formální stránka je dokonalá.Fantastická ruční a až neuvěřitelně živá kamera, brilantní střih a křišťálově čistý zvuk.Tohle všechno jen a jen přispívá na výsledné kvalitě filmu.Herci (pro mě neznámí) hrajou skvěle a režie je ještě lepší.Hudební složka je taky solidní, ale o to tady nejde.Jde o co možná nejopravdovější zachycení reality.A to se tu myslím povedlo.Tvůrci se vyznamenali - forma je úžasná a obsah silný a šoující zároveň.Jedno pokoukání nestačí.4,5" ()

StinkingPooh

Pro mě velké zklamání, viděl jsem zde hodnocení 90%, tak jsem od filmu hodně očekával. Ale nějak jsem se nedočkal. Jasný, život ve slumu je tvrdej a film to hezky popisuje a ukazuje, ale mě prostě vůbec nevtáhl do děje. Nějak mě to zkrátka nebavilo. A navíc filmů, kde je zobrazeno násilí je taková spousta, že to mě málokdy šokuje. ()

ludovit14

Režisérka dvojica Fernando Meirelles a Kátia Lund majú môj najväčší obdiv zo všetkých režisérov,aký tu kedy boli!!!-Za to,že mali odvahu natáčať film MESTO BOHOV priamo vo,,faveli/slum’’-aj keď to mali určite o niečo ľahšie,kedže scenárista Bráulio Mantovani ako aj Fernando Meirelles v takejto diere sveta vyrastali.Ďaľší môj OBDIV majú za- Charaktery hlavných postáv boli prepracované do najmenších detailov(Mesto bohov je plný reálnych charakterov a postáv).Mesto bohov je: Úžasne vystavaný film. Smutne reálny príbeh. Krutá a brutálna realita.,,,Zomierajú gangstri, deti, nevinní aj vinní. Z pohodlia domova nás film,,maximálne’’ šokuje. Príbeh rozpráva o znepokojujúcom mieste, kde deti musia zabíjať, aby samé prežili. Otvára dvere do jedného z najnebezpečnejších miest Ameriky, otvára morálne témy a problémy spoločnosti. Názov filmu je obrazný:odkazuje buď na malých bohov (detskí obyvatelia faveli/slum), alebo na periférnu časť Rio de Janeiro, ktorá sa volá Cidade de Deus (Mesto bohov).Celé to vyvolalo vo mne jeden neskutočný filmový zážitok- Rieka veľkých Brazílských filmov jednoducho stále tečie!napr:( Tropa de Elite). HOD:100%.Treba si uvedomiť s čím vlastne pracoval režisér Meirelles a v akých podmienkach-herci neboli hercami,ale obyčajný gangstri(alebo veľký amatéri).Celé to bolo pre mňa veľmi autentické-kedže som dobre informovaný o,,gangu slums ‘’-a tato téma je vždy a bude pre mňa zaujímavá,,viac a viac’’! PS:Vyzdvihol by som najmä presvedčivé herecké výkony detí, vďaka ktorým sa na túto scénu pozerá najťažšie z celého zoznamu.VIDEL 3 krát-a rozhodne nie posledný,odstupom času sa vždy rád vrátim tomuto úžasnému filmu.Za normálnych podmienok a so skutočnými hercami by film nedosiahol u mňa väčšiu úroveň,ako 80%-Ale,ktosi už dovolí natočiť film priamo vo vojne-alebo s,,komparzistami’’,takéhoto rozmeru?PS: Mesto bohov je špinavé, preplnené, poprepletané provizórnymi domami. Tmavé bludisko nezodpovedných rodičov a detí zabijakov. Mesto bohov je sociálna kritika jedného z najväčších miest Brazílie, kritika na nedomyslenú urbanizáciu a problém sociálnych vrstiev!!!!Každý by sa mal nad filmom zamyslieť a ďakovať bohu za to,že nemusí toto utrpenie zažívať-a prežiť!!! ()

robfi

Francouzi sponzoruji tez jakoukoliv hovadinu .... a nemuseli to tocit v Brazilii, ted se pise rok 2014 a to samy mohli natocit u sebe doma, v Marseille treba. At zije multikulti. Chybel tomu svih, nadsazka, poselstvi .... , vsecko zustalo v prvnim planu a vrazdy deti v roce 2014 uz nikoho nezajimaji ani nedojmou. P.S. ... moc se tam kecá a málo střílí, a moc se tam zveličuje policie. Jsou místa, kam se policajt nikdy nepodívá a pokud jo, tak je to naposled v jeho životě. A ta místa jsou už i v Evropě a je jen otázkou času, kdy to dojde i k nám. Takže , frantíci, tleskejte, mačkejte slzičky a mějte pochopení, vždyť každej grázl má i svoje světlé stránky, určitě se mu ubližovalo v dětství a nepoznal lásku maminky a tatínka, vždyť jsou to vlastně chudinky, které potřebují pomoct...., honem, pát miliónů Euro na dotace a bandu sociálních pracovníků, ať se chudinky mají dobře. A filmeček, ten rozhodně neuškodí a nějakou cenu, honem honem, vždyť jsou to tak dojemné chudinky. A honem, zakážeme ty hnusné zbraně, biatlonistky ať běhají po lese s lukama, nene, to je též zbraň, s plastovýma vidličkama. A na školy nalepíme nálepky, pěkně velké, G U N F R E E Z O N E, aby to ty schizofrenní ženské s nožema měly co nejjednodušší. A když zabijou naše vlastní děcka, tak obviníme doktory, že na ty schizofrenní ženské nedávali pozor. Vždyť jsou to chudinky... Honem dotaci, pár miliónů Euro ... ()

Kkahunaa

Město bohů” neboli “favela”, což brazilsky znamená “slum”, je hlavním dějištěm, ve kterém vyrůstají stovky chlapců, kteří musejí doslova bojovat o život. Jde o boj gang proti policii, gang proti jinému gangu, členové jednoho gangu proti členům v tom samém gangu, jednotlivec proti jednotlivci. Nic není černobílé, vítězí právo silnějšího. V jednom takovém městě se odehrává i film “Město bohů”, který je výbornou sociální sondou do života mladých lidí v Brazílii na pozadí skutečných reálií. ()

blekekeke

Tak jediná vada asi je, že celek si musí do kupy dát divák sám, a nunto podotknout, že to místy dalo hodně zabrat :o) Jinak surovost až neuvěřitelná, ale prostě takhle to na světě někdy je ... věrohodněji už to natočit nešlo ... ()

Tomas_PO

89%, 37. najlepší film, 4 oskarové nominácie...no nepozri si to. Žiaľ 5 hviezdičiek dať nemôžem a teraz analyzujem prečo. Môže za tým stáť skoršie dátum vydania? Možno áno, predsa len od roku 2002 už nejaký ten čas prešiel. No to aj od The Shining a tam po 5/5 len tak zahučalo. Možno to spôsobilo prílišne dobré hodnotenie a veľké očakávanie. Trošku sa mi to motalo aj s iným filmom, na ktorého názov si nespomeniem, ale téma bola identická, len viac z pohľadu polície, ktorá robila v slumoch poriadok. Tiež sa mi trošku motali postavy v úvode, stále nevediac kto je kto. V každom prípade je to veľmi autentický príbeh, našej civilizácie, kde slovo civilizácia tak trošku stráca na svojom význame. ()

Saroman

Dlouho jsem přemýšlel, jestli k tomu napsat komentář. Měl jsem tento film už dýl připravenej ke shlédnutí a odkládal jsem ho, ale jednoho večera kdy nebylo co dělat jsem si ho pustil a přál jsem si, aby neskončil. Svým způsobem jsem film podcenil a pak jsem byl opravdu mile překvapen. Není ani nějak moc známej, ale můžu říct, že kdo váhá, ať neváhá a určitě se na to podívá, protože to stoji za to. Správně tvrdej, výborně udělanej film inspirovaný skutečnou událostí. Takových je málo. / 95% / ()

RMN88

Město bohů film u kterého málo kdo vydrží mít po celý film otevřené oči. Film, který poukazuje kam náš svět spěje. Když se nic nedělo kamera byla bez pohnutí, ale když šlo do přestřelky atd.. Tak se kamera vzala do ruky a jelo se. Skvělé záběry super film. ()

jackalsc

S hodnocením jsem velice v rozpacích. Jedná se o velice netradiční dílo. Film působí extrémně realisticky. Po svých stránkách je velice surový, vadí mi zde jakési rozpolcení celého filmu a časté odtržení od vypravěče. Dozvídáme se zde mnoho věcí o hodně lidech a celkově tu nefunguje zaměření do hloubky. Některé pasáže jsou velice smutné, v jiných si zas přejete aby to posrané děcko chcíplo. Pak si vlastně uvědomíte pravou podstatu proč to bylo natočeno a jste velice rádi, že jste tuto doslova válečnou zónu nikdy nezažili. Rozhodně doporučuji vidět lidem, kteří tvrdí, že Rio je krásné a tak podobně. Film má veliký potenciál v zanechání nějaké té jizvy. ()

r007

Nedbala jsem upozornění golfisty,že je to pro silné povahy... moje chyba. Tak drsné prostředí jsem opravdu nečekala. Je vůbec možné, že toto všechno se stalo ? Prostě hrůzostrašné, ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu na některé scény, obzvláště pak na děti držící v rukou pistole. Hodně silný film, ale určitě si ho už nikdy nepustím. ()

Franki69

Hodně syrový snímek. O vyrůstání v místech, kde se nevyplatí s nikým kamarádit, protože ho stejně zastřelej pozítří na ulici a kde děti uměj střílet dřív, než se naučí číst. Neskutečné tempo, záměrně často natáčený jakoby „z ruky“, dokumentárně, záměrně s posunutým chromatickým spektrem do chladných odstínů nevýrazných barev. Film ve své době posbíral řadu cen, včetně Oscarů, a více než 15 let (v roce 2019) od jeho uvedení mu na jeho naléhavosti neubralo. V ghetech v Rio De Janeiru to asi ani dnes žádná selanka nebude…Bylo to sakra dobrý, dávám 90%. ()

lister_dave

Po více jak 10 letech jsem na na film musel znovu podívat a stále je TOP. Silný námět v kombinaci s osobním a často velmi intimním pohledem hlavního hrdiny prostě funguje. ()

Hlavonozec

Nejsem schopen vyjmenovat všechny pozitiva tohoto filmu, aniž bych strávil hodinu nad rozepisování eseje, kde bych se zaobíral veškerými detaily. Už jen styl vyprávění hlavního hrdiny nás do děje vtáhne, jako bychom byli součástí nějakého spletitého dramatického románu. Charaktery jsou geniálně napsané a není možnost jim nic vytýkat. Lil Zé je podle mě učebnicový příklad toho, jak napsat do filmu geniálního maniaka. Je agresivní, nevyzpytatelný, když se objeví na scéně, bere si všechnu pozornost pro sebe a nikdy nevíme, co přesně od něj můžeme čekat. Jediné s čím můžeme počítat je chaos. Zároveň se dostáváme do situací, kdy ho vidíme dělat věci, které nám tak nějak napovídají, že Zé je maniak neštítící se absolutně ničeho (jako když osobně jde zatočit s dětskými zloději ze své čtvrti tak, že dvěma dětem prostřelí nohy a třetímu dá do ruky pistoli a donutí ho, aby jednoho z nich zabil). Zároveň si film pohrává s geniálním rozpracováním příběhů vedlejších postav, jako Gangstera Bennyho, který tam fungoval jako úplný protiklad Lil Zé, přesto, že to byli přátelé a spravovali svou část města spolu. Nebo například příběh postavy bývalého vojáka Maného, jednoho z mála poctivců ve Městě bohů, který je krutou přízní osudu zapleten do války proti Lil Zé. Tam zároveň vidíme Maného proměnu z člověka, který si chtěl pouze vyřešit svou osobní mstu a nechtěl si zbytečně zašpinit ruce, v chladnokrevného cynického vraha, kterým se během krutých bojů ve Městě bohů stal. Už jen tak silné příběhy postav dokazuje, proč je tento film absolutním skvostem ve světě filmu. Zároveň tomu ale také napomáhá prohnilost samotného prostředí, kdy vidíme, jak je hlavní postava na hraně propasti mezi poctivostí a zločinem, protože osud ho stále fackuje a dává mu najevo, že s poctivostí nikam nedojde a my tak sledujeme tento vnitřní boj hlavního hrdiny. Nebo absolutně silné momenty, kdy vidíme děti, které nadobro ztratily svou dětskou nevinnost, protože je vidíme vyrůstat v prostředí, kde již od útlého věku jsou nuceni dělat věci jako krádeže a vraždy, aby samy přežily. ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)