Pinocchio

• USA Pinocchio

Hrané CGI prerozprávanie obľúbeného príbehu o drevenej bábke, ktorá sa vydáva na napínavé dobrodružstvo, aby sa stala skutočným chlapcom. Ďalšími postavami sú rezbár Geppetto, ktorý Pinocchia vytvoril a správa sa k nemu ako k svojmu skutočnému synovi: Jiminy Cricket, ktorý slúži ako Pinocchiov sprievodca a zároveň ako jeho "svedomie"; Modrá víla; "Poctivý" John; čajka Sofia a kočiš. (Disney+)

iXtr3m3

Obsahovo nekonzistentné, pre deti niekedy až príliš drsné a hlavne náročné, ale po technickej stránke naozaj bravúrny zárez od Disney+, absolútne niet poznať, že ide o VOD tvorbu. ()

Janega

Úvod filmu ma veľmi emočný náboj, kde dáva príbeh jasne a zároveň diskrétne najavo vedieť, čo stojí za želaním oživiť Pinocchia. Keď si starý muž hračkou kompenzuje mŕtveho syna, je to až smutná dráma. Akonáhle sa však Pinocchio vydá na cestu, ide už o jazdu jeho dobrodružstiev, kde sa nezastaví a scény, ktoré by mohli tiež dojímavé, sú po tejto stránke dosť odbyté. Najviac to však schytal záver filmu, ktorý je fakt odfláknutý. V podstate v tomto filme ide viac o vizuál. A naozaj vizuálna stránka je najsilnejší aspekt filmu, no nestačí to. ()

filipvrbik

Docela dobré, mnohem lepší než předchozí zpracování, jak díky Tomu Hanksovi, tak díky krásné animaci Pinocchia... Je to místy lehce bizarní, ale jako celek je to celkem v pohodě... Ale ze všeho nejlepší byl cvrček Jémine! Dám slabší tři hvězdy...50% ()

Vampyre

Možno by si to zaslúžilo aj 2 hviezdy, ale scéna kde taliansky hovoriaca černoška vedie na lane rad bielych detí mi asi poškodila krehkú detskú psychiku a moje hodnotenie o jednu hviezdičku kleslo :))) ()

HydraCZ

Tohle se nepovedlo. Film je sice v základu typická Disneyovka na odpoledne, která nikoho neurazí, ale pokud jste aspoň jednou viděli původní verzi Pinocchia, dojde vám, že tady je něco špatně. A nemám na mysli jen nezajímavé postavy, zvláštní přechody do lokací nebo absurdní nápady tvůrců (viz. finále). Můj největší problém tkví v samotné pointě příběhu, kdy Pinocchio při své cestě stát se skutečným chlapcem nedosáhne žádného opravdového vykoupení. Disney nám tedy nadělil jakýsi "bad ending" původního příběhu o dřevěném chlapci a pro mě to jako remake selhalo. ()

Wiluna

Bola som hlavne zvedavá na výkon Toma Hanksa a jeho stvárnenie Geppetta – pravda, rola mu k veku pekne pristala. Uznávam tiež, že maskéri urobili dobrú prácu. Je to síce digitálne prepiate, ale pre detského diváka určite čačaná pastva pre oči. Tým to končí. Animovaná verzia pôsobí pre mňa paradoxne viac realisticky. Zároveň sa zamýšľam, kam až by musela Európa vo filmovaní zájsť, aby Amerika konečne pochopila, že toto (Čierna „Modrá víla“) sa fakt nerobí. Zbytočne tým zdvihli vlnu pohoršenia medzi ľuďmi či  negatívne komenty na adresu herečky Cynthie Erivo a jej inakosti, pretože sa tam preukrutne nehodila. Ale tak, vedela do čoho sa púšťa dievča.🤷‍♀️......no a potom prichádza čoskoro......Malá morská víla Ariel 😁 ()

MiniMinion

S hranými předělávkami klasických kreslených pohádek od Disneyho se v posledních letech roztrhl pytel, a nejnověji se o jednu z nich pokusil Robert Zemeckis - tento slavný režisér, který má na kontě ikonické filmy jako Forrest Gump, Polární Expres či trilogie Návrat do budoucnosti se zhostil nového filmu o Pinocchiovi. Zemeckis si na spolupráci přivolal několik svých starých známých, takže se zde dočkáme hudby od Alana Silvestriho či Toma Hankse v roli Geppetta. Jenže právě tento jeho nový výtvor se bohužel mezi jeho zlaté hřeby rozhodně nezařadí. Film má problémů opravdu mnoho, ale celkově by se to vše dalo přisoudit zmatenému scénáři a slabé režii. Film se totiž nemůže rozhodnout, jakým směrem se má vydat - zda pohádku zmodernizovat a přizpůsobit ji současnému publiku, nebo se držet  animované předlohy a pouze ji převést do hrané podoby. A tak nakonec dělá od obojího trochu a ve výsledku se tyto dvě metody navzájem tlučou a vzniká nejednotný produkt. Na jednu stranu máme scény, které jsou prakticky záběr po záběru okopírovány z původního animáku, leckdy dokonce i dialogy jsou identické, což by se mohlo zdát jako líná volba a známka nedostatku originality, ale paradoxně jsou právě tyto části filmu jeho nejlepšími momenty a vy si přejete, aby jich tu bylo více. Příběh si totiž prošel několika změnami, a až na několik příjemných výjimek jsou téměř všechny jen k horšímu. První do očí bijící změna jsou například Geppettovy hodiny. Původní hodiny vyobrazující výjevy z vesnického života jsou zde nahrazeny odkazy a easter eggy na jiné Disneyovské pohádky či na Zemeckisovy filmy, oběví se zde dokonce kovboj Woody, kterého Tom Hanks slavně daboval v sérii Toy Story. Toto naprosto zbytečně okaté zboření čtvrté zdi diváka z děje bolestivě vytáhne a bezpečně zbaví jakékoliv pohádkové iluze, kterou si do té doby možná udržel. Postavy, hlavně pak Jiminy Cricket dabovaný Josephem Gordon-Levittem zde mají zvláštní přehled o moderní době a popkultuře, takže se tu od nich dočkáme vtipů o influencerech, daňových podvodech či o Chrisi Pineovi. Další zvláštní změnou je Modrá víla. Když najmete tak talentovanou herečku, jako je Cynthia Erivo, proč její roli ještě zmenšovat na úplné minimum a navrch ji ještě obalit zvláštním, zastaralým CGI, které vypadá jako z roku 2012? Alespoň ji ale nechali něco zazpívat. Několik písní však bylo zcela vystřiženo a nahrazeno několika novými, které bohužel nejsou zdaleka tak povedené a ani nijak skvěle zazpívané. Snad nejrazantnější změnou je ale samotný konec filmu, který zde nechci nijak vyzrazovat - jen řeknu, že působí, jako by tvůrce přestalo bavit psát scénář a prostě to za pět minut tak nějak zpatlali dohromady. Tím ovšem jeden z nejkouzelnějších momentů a motivů původního příběhu zcela zmizel a byl nahrazen... vlastně ničím, jen uspěchaným závěrem bez špetky emocí. Pozitivní změnou bývala mohla být nová postava Fabiana, která pracuje u Stromboli cirkusu, jenže se dočkáme pouze náznaku jejího příběhu a záhy ji opustíme, a více méně její příběh nikam pořádně nevede a ani pro Pinocchiův vývoj nemá žádný význam. Pohonič, kterého zde ztvárňuje Luke Evans, dostal o něco více prostoru, než původně v předloze měl, a každou scénu ve které je si jednoznačně krade pro sebe, ale bohužel ani trochu nestačí na záchranu celého filmu. Podobných pokusů a náznaků je ve filmu celá řada, všechny ale spojuje to samé - nikam nevedou, protože Zemeckis se očividně bojí více do filmu promítnout svoji vizi (pokud vůbec nějakou měl) a své původní nápady neumí dotáhnout do konce. U Zemeckise ještě zůstaňme - ačkoliv je jakožto režisér bezesporu talentovaný, tady se stala nějaká velká chyba. Film je totiž sice „hraný“, ovšem do toho je tu přiznaně nereálně animovaný Pinocchio který vypadá jako vytržený z Příběhu hraček, a pak postavy jako Honest John a Gideon, na který byla použitý více realisticky vypadající styl animace s prokreslenými detaily à la Kniha džunglí z roku 2016 („realisticky“ alespoň v rámci možností, přeci jen je to mluvící liška v obleku chodící po dvou). Tyto tři styly spolu ale vůbec nefungují, a Pinocchio tak působí, že do svého vlastního filmu absolutně nepatří. Nevyplňuje prostor, funguje jinak než svět okolo něho, a dokonce i dialogy s ním nepůsobí ani trochu přirozeně a iluze tím padá. Zemeckis přitom kombinovat animaci a live action umí, viz jeho Falešná hra s králíkem Rogerem. Když už se člověk rozhodne zadaptovat látku takhle komplikovanou, musí se rozhodnou, co od toho vlastně chce. Jestliže chce mít film živý, tak ať Pinocchio vypadá jako dřevěná loutka vizuálně ze stejného světa jako John a Gideon, a ne jako počítačová postavička. Ale jestli chce pro vzhled Pinocchia zvolit takový styl jako právě zde, proč tomu nepodřídit celý film a místo živých herců nezvolit 3D animaci jako v Polárním expresu? Takhle to kombinovat dohromady, to prostě nefunguje. A pak je tu problém jménem CGI. to by se v podstatě dalo shrnout jediným slovem - příšerné. Honest John a Gideon ještě tak nějak obstojí, ale zbytek působí bolestivě nedodělaně a levně. Domy, voda, Monstro, Lampwickova proměna, ba dokonce i pivo (mimochodem zde nahrazené nealkoholickou limonádou, čímž Pleasure Island přichází o veškerý svůj naučný význam) - to vše zde vypadá uměle a bije to do očí. Neznám přesný rozpočet filmu, ale nějakých pár milionů navíc by mu rozhodně neškodilo. Ve výsledku tedy nový Pinocchio vůbec nic nového nepřináší, ponaučení, která si děti mají z původního filmu odnést, jsou nahrazena levnými narážkami na dnešní dobu, které však za deset let dávnou pozbydou relevantnosti, a ani z filmařského hlediska nejde o žádný zázrak. Pochválit mohu snad Toma Hankse, ačkoliv o jeho nejlepší výkon se zdaleka nejedná, a Luka Evanse, který se snažil, seč mu síly stačily. To je tak všechno. 50%. () (menej) (viac)

Wargoo

Tento film má toľko negatív, až sa bojím vymenovať aspoň časť z nich, ale ja si trúfnem. Na začiatok treba povedať, že originál som videl, a najmä čítal, niekoľkokrát v detstve, a knihu som miloval. Tak a teraz pekne po poriadku. Víla tmavej pleti?! Absolútne zabili jej ducha, nielen farbou pleti, ale celkovou prezentáciou. Ako prišla, tak aj odišla, Na 105 minút v tomto filme jej tvorcovia venovali ozaj krátky nič neznamenajúci okamih,  kdežto na 88 minút v originále jej stačilo tiež kratučký pobyt na obrazovke, ale dala nám oveľa viac. Kam sa podelo mravné ponaučenie z "Pleasure Island" ? Ja som dospelý, pozeral som to so svojou 5a pol ročnou dcérkou, ale ja sám som mal problém porozumieť, prečo sa deti menia na somáre. Kvôli hraniu biliardu ?? WTF. CGI za každú cenu ?! Cmon... Mám pocit, že Hanks ani nevyšiel z green miestnosti, umelé bolo naozaj všetko. A bolo to nevhodne nekvalitné. Od kocúra, cez tú limonádu čo deti pili (nechápem do teraz, to bol problém im tam naozaj niečo naliať?) po... vlastne mám pocit, že na plátne nebolo live naozaj nič. Pre mňa jedno veľké sklamanie, ale nie až tak príliš, nakoľko som od Zemeckisa ani nič iné nečakal. Robert Zemeckis s umelým Hanksom zabil Pinocchia !!! Neudeľujem ani jednu hviezdu, a idem si požičať pôvodnú knihu do knižnice, a dcérke prečítam, ako to naozaj bolo ! 0* = ODPAD, a symbolické 1% ()

BOURQUE

Rutinná práca od Zemeckisa, ktorý efektívne využíva svoje skúsenosti s tvorbu „motion capture“. Výsledok je omnoho prijateľnejší, ako to bolo napríklad v prípade (relatívne) nedávneho The Lion King. Vizuálne solídna vec, herecky, najmä vďaka milému a zo srdca hrajúceho Toma Hanksa. Ale nič navyše. P.S.: Menšie či väčšie odlišnosti od originálneho príbehu ignorujte. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Rathalos

Uz pri pohlade na to,ze tento film reziruje Robert Zemeckis a v hlavnej ulohe sa objavi Tom Hanks mi bolo jasne,ze to bude na kvalitnej urovni a aj sa stalo,velmi pekna verzia Pinocchia,ktora je skor pre detske publikum,ale aj ja zboznujem rozpravky,takze ma to potesilo...:⁠-⁠) ()

panvasik

Co se týče Pinocchia, tak jsem nikdy s ním nic neviděl. Viděl jsem ho jenom ve Shrekovi, kde nehrál žádnou zajímavou roli... Když jsem si to pustil, tak jsem si na začátek řekl, že mi je jasné, že nebudu cílovka a taky jsem to bral v potaz, ale jelikož se snažím nakoukat všechno, co jsem letos nestihl, bylo mi jasné, že tohle mě taky nemine. Ale nebylo to tak strašné, bylo to koukatelné a ani jsem neměl chuť si vyškrábat oči, protože to nebylo ani tak trapné jak jsem si myslel, že to bude. Jako rodinná podívaná je to v pohodě :) možná je to až hřích napsat, protože i nefanoušci Pinocchia zuří 4,5/10 ()

Wallis3

Až moc dětské podání, které vynechává Pinocchiovu naivitu, změnu chování a proměnu oslíka a jiné věci, které prostě dělaly Pinocchia Pinocchiem. Dokonce i ten rostoucí nos při lhaní byl tak strašně opomíjen a využit jen jakoby ku prospěchu. On vlastně tím dobráčkem je od začátku. A modrá víla byla k pozvracení. ()

Razzor_82

"Živá loutka, která chodí bez provázků." Tak tímhle chce myšák Mickey krmit novodobé děti? Toporné jako kus dřeva. Moc se divím, že se Zemeckis na stará kolena zaprodal takovému bizáru. Nejsem rasista ale víla tmavé pleti co vypadá jak mužatka je vážně peklo. Otravné jsou zpívající pasáže, není to muzikál. Jako dítě jsem miloval tuhle knížku ale tahle šílená sdaptace je snad zlý sen. Jedna hvězda za Hankse, i když ten místy taky už teatrálně přehrával. Nezachrání to ani pěkný vizuál. 2/10 ()

Pichloza

Takovou ránu bych zrovna od Zemeckiseho nečekal. Tohle opravdu bolí že zrovna on přišel s zatím nejhorším remakem disneyho klasik. ()

Trixinka

Pohádka o dřevěné loutce Pinocchio, která se v některých verzích stane chlapcem, mě nikdy dvakrát nebavila a neoslovila. Ale na předělávky klasických Disney animáků na hrané verze jsem vždycky zvědavá, takže i Pinocchio dostal šanci. Filmu se dá pochválit krásný vizuál (Geppettovy hodiny), Jiminy Cricket a scény s velrybou. Bohužel na opačné straně stojí až děsivě přehrávající Hanks, holohlavá víla (rasu nekomentuji) a až moc odkazů a rádoby gagů na moderní dobu. Příběh je hodně uspěchaný, jeho hlavní myšlenky podané tak nějak odbytě, takže nevyzní jak by asi měly. ()

ANTYCHRYST

Takovej pohádkovej bizarek:) ale ono to bylo nakonec dobré..skvělá hudba, animace, výprava..Hanks jako starostlivy Gepetto byl dobrej..černošska víla trošku úlet:) rodinnej film na nedělní odpoledne pro malé i velké. 75% Celou dobu jsem čekal až bude lhát:) abych viděl jak mu poroste nos:) ()

RAFT

Režisér Zemeckis a Hanks po čtvrté spolu natočili film .Zase předělávka Disney asi si budeme muset zvyknout.Hanks dobrý ,ale chtělo by to s režisérem už nějaký lepší trhák na jaký jsme zvyklí.Od filmu muž na laně to jde s režisérem zkopce,poslední jeho tvorba nic moc.60% ()

Del Toro chystá další animák

Del Toro chystá další animák

30.01.2023

Pinocchio Guillerma del Tora porazil v přímém souboji dvou adaptací stejné klasiky verzi od studia Disney na plné čáře, oceňovaný režisér tak znovu potvrdil, že je v poslední letech nejen ve skvělé… (viac)

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny