Ropáci

(študentský film)
  • USA Oil Gobblers

Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Ocenění v roce 1988 - Studentský Oscar Americké filmové akademie. (oficiálny text distribútora)

gjjm

Ironický a docela úspěšný "mockument" s ekologickým poselstvím, dost dobré nejen na studentský film. Je totiž jisté, že stav životního prostředí se bude pro ropáky už jen zlepšovat. ()

Helixus

Velmi originální nápad, docela uvěřitelné zpracování a nakonec nevtíravý námět na zamyšlení...Místní děda je mile komický a spolu se servírováním vědeckých poznatků a domněnek je také nejreálnější...Nakonec i ten ropák samotný (na nepochybně sporé studentské prostředky) vypadá dobře...Je vidět studentská hravost, vynalézavost a novátorství...aneb jak se rodí světoznámí režiséři... ()

pytlik...

Stejně jako vypravěč v závěru filmu také já doufám, že živá příroda kolem nás bude co nejdříve zničena, a pak budeme po celé naší krásné vlasti nalézat otisky roztomilých ropáckých prdýlek! ()

hanagi

Super! Nejkrásnější bylo (následující den po odvysílání v televizi), poslouchat v práci ty "zasvěcené" komentáře. Netušila jsem, jakou sílu má mystifikace a jak jsou lidé důvěřiví. Doposud nepřekonaný Svěrákův počin! ()

shantim

Ve své době naprostá pecka, která vzbudila mnoho diskuzí. Mnoho lidí si totiž myslelo, že ropáci jsou opravdoví. Dodnes ovšem působí snímek stále svěže a humor rorhodně nevyčpěl. Navíc situace v sev. Čechách je stále podobná té před dvaadvaceti lety. 86% hvězdiček ()

sskrblik

V textech Supercroo můžeme najít klenot v podobě rýmu: Svěrák bere herák. Nevím jestli zrovna heroin ovlivnil tvorbu Jana Svěráka, rozhodně ale něco požil (budu věřit, že se jednalo o kvalitního lihovinu). Ropáci mají skvělý nápad, který je podán s osobitým humorem. Samo zvířátko, tedy ropák, působí jakoby mohlo existovat. Mystifikace je přesvědčivá a rozveselý. Nemůžu se ale ubránit pocitům, že konec byl useklý... ()

zdenny

Co napsat o studentském počinu, který dostal Oscara? V úvahu by se mělo brát, že se jedná o studentský film. Jenže já jsem jich moc neviděl, proto nemohu srovnávat. Takže spíš velice hodnotím odvahu, jaké téma tento filmeček otevírá. Nemyslím si, že se jedná o ekologickou agitku. Spíš si myslím, že se jedná o kritiku komunisty zdevastovaného životního prostředí. A oni to nepochopili. PS: Při pročítání si komentářů ostatních jsem mnohokrát narazil na zmínku o „tom dědkovi“. A musím uznat, že ho si nejde fakt nevšimnout. Ten tomu dal fakt grády. Velice civilně a velice nevědomě. ()

Elrond88

93%, úchvatný dokument o poměrně málo známém živočišném druhu Ropák bahenní, který je opravdu vzácný - žije jen v severních Čechách, údajně se poslední dobou objevil také na Ostravsku, ale není to zcela potvrzeno ()

fojty

Krátkometrážní kousek od Svěráka mě vůbec nenadchl a měl jsem problém dodívat se na tento 19 minutový kousek. Jediné co stojí za hvězdičku je nápad, ale provedení by snad věřil jenom 5letý kluk. Nejsem dítě a tak to na mě vyznělo docela trapně. Filmový experiment zajímavý ale za žádnou cenu mě nepřitahující! ()

mcleod

Tento krátký film má dvě stránky, díky kterým si jistě zasloužil ocenění. Jednak je to výborná parodie na některé ne úplně povedené přírodovědné dokumenty a navíc jde o obžalobu lidstva (především toho z Východu) za ničení životního prostředí, které z nás samotných dělá takové ropáky. Škoda jen, že režisérský um Jana Svěráka se postupem času přesunul k mainstreemu a k "hořko-sladkým" komediím. ()

Autogram

Nebol som až tak malý a bol som to práva ja, kto s otvorenými ústami na niekoľko minút uveril v existenciu nového živočíšneho druhu. Možno to bolo tým, že sci-fi som mal vždy rád, tak prečo by niečo tak pekne zdokumentované nemalo existovať? Za to jednoznačne plné hodnotenie. –––– A jsou v prdelííí. ()

zolo23

A PANE NEDBAL,TOHLENC TO SÚ TY ROPÁCI? ..KDE PAK,TO JE NĚJAKEJ ŠMOUCH, TY HAJZLÍKY MÁM TADY :) Už po tomto krátkometrážnom filme muselo byť jasné kam to Jan Svěrák dotiahne. A právom je tam ,kde je. ()

Braddy

Film jsem viděl konečně až teď,ale ani těch několik let mu neubralo na kvalitě. Svěráku ml. se opravdu podařil skvělý kousek. ()

Looser

Super nápad, super realizace......mystifikace non plus ultra, jako kluk jsem chtěl taky jednoho ropáka. Oblíbená hláška ".......a jsou v prdeli.." ()

solskjaer

Jelikož místa, kde se tento dokument natáčel notoricky znám, neboť jsem právě z této oblasti a jelikož vím osobně o čem byla ve snímku řeč, neboť jsem v té době vyrůstal a okolo toho jezdil téměř každý den. A v neposlední řadě protože problematiky životního prostředí studuji již 9 rokem, byl jsem nesmírně potěšen jak krásnou fikci Svěrák vytvořil. Podobenství o skupině badatelů bylo naprosto originální a z každého snímku jsem poznal jak moc se na tento film Svěrák a jeho týmpřipravoval po odborné stránce, možná proto mě překvapila jedna malá chybička. Byli jsme se podívat do rekultivace. I laik to musí slyšet , že jde o blbost , správně je na rekultivace, ale je to jen taková drobnost , a neslyšet to již 9 rokem téměř pořád tak si toho ani nevšimnu. Jinak ve filmu mě opravdu dostalo pár dobrý seků a hlášek například neustále ubreptaný děda přesvědčený o léčivých účincích chininu . Nebo sttování auta u Ropáka, aby se mu lépe dýchalo. Prostě podobenství a fikce je navísost originální a perfektní. Ač jde o nejkratší a jeden z nejranější Svěrákův film tak mám pocit, že jsem viděl od něj to nejlepší co zatím natočil. ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (viac)