V sieti 18+

(festivalový názov)
  • Česko V síti 18+

Necenzurovaná verze V síti 18+ divákům velmi věrně zprostředkovává zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu. Zakryté totiž zůstávají pouze tváře predátorů. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých penisů a odkazy na porno. Děti jsou dokonce vystaveny vydírání. Dokumentární film Barbory ChalupovéVíta Klusáka vypráví strhující drama tří hrdinek alias „dvanáctiletých dívek", pro které se účast na experimentu, od castingu až po osobní schůzky s predátory pod dozorem ochranky, stává zásadní životní zkušeností. Predátorské taktiky se postupně obracejí proti svým strůjcům: Z lovců se stávají lovení. (Aerofilms)

bearmeedek

Opravdu záslužné téma. Originální nápad, pečlivě připravená realizace, velmi dobré výkony "mladistvých hereček". Kromě kategorie dokument by tam mohlo klidně být i thriller. ()

JohnZ87

Klusák s Chalupovou tak trochu objevili Ameriku, ale spíš naplno obnažili jedno velké společenské tabu. Že je internet plný socáků, paniců, honičů, úchylů a zoufalců, to není nic nového, přesto ale dokument svou explicitností dokáže šokovat a vyvolat na tvářích méně otrlých diváků znechucené pohledy (viděna verze 18+). Velkou část zachycených predátorů považuji spíše za zoufalce a ubožáky, kteří si tímto způsobem snaží dopřát alespoň nějakou formu uspokojení. Reálně nebezpečných deviantů, kteří se uchylují k podlému vydírání, vyhrožování a byli by schopni reálně někomu fyzicky či psychicky ublížit, je v dokumentu zachyceno méně, než by možná někdo čekal. Klusák se v závěru se štábem vydává osobně konfrontovat jednoho jediného devianta z Ústí, který se vlastně z prezentované sorty pedofilů profiloval jako jeden z těch "slušnějších" a méně nebezpečných, který nikoho nevydíral ani do ničeho vyloženě netlačil. Ten kupodivu štábu dokáže poměrně věcně argumentovat a poukázat na chyby rodičů a určitou "dobrovolnost" dívek. Na to Klusákovi dojdou argumenty a místo využití příležitosti k prohloubení tématu a větší míře edukace směrem k rodičům dětí se zmůže jen na lacinou otázku: "Proč těm dívkám ubližujete?" Tuto otázku pokládá paradoxně pouze jedinému člověku, který vlastně dohromady dívkám ublížil relativně nejméně, zatímco ti nejhorší a nejnebezpečnější devianti, kteří kromě vydírání a vyhrožování dokonce neváhali své výhrůžky splnit (zveřejnění dívčiných intimních fotografií na internetu), tak ti vůbec konfrontováni štábem nebyli. V tomto mě určitá nedotaženost dokumentu trochu zklamala a ani jsme se nedozvěděli, jestli nakonec některý z predátorů skončil reálně v poutech. V každém případě se jedná o velmi odvážný počin, který má potenciál mnohé změnit k lepšímu zejména po stránce osvěty, ale také zcela určitě v mnohých pedofilech vyvolá obavy a budou si teď dávat větší pozor, protože si nebudou moci být jistí, jestli také nakonec neskončí "v síti" dokumentaristů nebo rovnou policie... 80% ()

hamir0

Co k tomu říct. I když se v tomhle dokumentu vlastně člověk nedozví nic moc nového, vidět to na vlastní oči a téměř z první ruky (no pun intended) přesto jednomu otevře oči. Rozhodně doporučuji všem rodičům a v nějaké možná méně explicitní variantě hlavně všem náctiletým. ()

Polcas

Neviem či som niekedy videl väčší hnus. Musím priznať ,že je mi z toho ťažko. Klobúk dole pred tvorcami. S verziou 12+ je nutné robiť osvetu po školách... ()

topi80 odpad!

Další z Klusákových stylizovaných filmů předstírajících, že jde o dokument, a hnaných pompézní reklamou. Vzhledem k tomu, že Klusák ve svých "dokumentech" pracuje s herci a na efekt připravenými situacemi, nelze zde mluvit o vypovídací hodnotě, kromě té, která vypovídá o touze po pozornosti. ()

vitac.

Dobrý dokument, který by mohl pomoci mnoha rodičům otevřít oči a pochopit, že dítě je třeba o pravidlech chování na Internetu důsledně poučit. A že i nadále pak platí - důvěřuj, ale prověřuj (a blokuj:)). Těm ostatním, kterým toto je dávno jasné, alespoň umožnil vidět, jak takové chování úchylů na Internetu v praxi vypadá. Nic víc jsem v něm nenašel a svým způsobem to i kvituji. Paradoxně nejvíc mě šokoval onen tendenční a velmi nebezpečný názor vystupujícího pana právníka, který by zodpovědnost za chování uživatelů služeb přenesl na poskytovatele těchto služeb... to snad tedy opravdu ne. ()

MartinTerran

Po 9 měsících od mé návštěvy kina původní veze (15+), jsem si pustil i tuto verzi a pořád musím uznat, že tento dokument je velmi zdařilý. Tato verze je shodná s tou původní jen zde nejsou zakryty intimní partie predátorů. Takže za mě platí co jsem napsal v komentáři zde a dávám i stejné hodnocení. Hodnocení: 92/100. ()

RigorMortis

Uf. Vedel som, že idem sledovať verziu 18+ ale pri prvom zábere na to ako si jeden z predátorov, chlap v strednom veku, mastí v chate s "dvanástkou" ma takmer naplo. K samotnému dokumentu: Bol potrebný ako soľ, hlavne v dnešnej dobe, kedy sa profil na sociálnej sieti dá vytvoriť za pár minút, ukradnutie fotiek / údajov je otázkou času a cviku a k sociálnym sieťam sa dostávajú už školopovinné deti. V priebehu dokumentu sa vo mne miešali rôzne emócie - zhnusenie (hlavne až príliš detailné fotky nádobíčka predátorov a jedno rozkockované video s detským pornom), ľútosť (ako to len tie herečky zvládli a nezložili sa?), hnev a nejaká tá svetlá chvíľka (scéna s Lukášem - ktorého tvár rozmazali - alebo konfrontácia predátora z Ústí). Odporúčam aj knihu, ktorá vyšla po dokumente a tvorí akýsi objasňujúci "bonusový materiál". Aj keď si mslím, že na problematiku pedofílie sa nedá pozerať čiernobielo (predátori za úchylky nemôžu, majú často pokrivený pohľad na realitu, nedostatočné sociálne schopnosti, neodstatok sebakritiky alebo psychické problémy - čo ale neznamená, že sa ich úchylka má tolerovať), tento dokument by si mal pozrieť každý. ()

mark9th

Totally overrated. Ako mapovanie úchylákov napriec internetom...fajn. Ako dokument? ani náhodou. Ziadne statistiky , ktore by prinutili divaka pocitit hrozu a pritomnost tohoto problemu na dennej baze napriec internetom(par trapnych riadkov na konci je na smiech s ohladom na rozmer tematu) , ale i napriec dnesnou mladezou, chybaju rozhovory s obycajnymi teenagermi nielen hereckami, rozhovory s rodicmi a ich konanie ohladom ochrany svojich deti, jednoducho vytvorit v ludoch potrebu aby sa viac starali o svoje deti a nie skumat preco, "probuh proc se nekdo svlika na internetu pred mladymi divkami ?" . No myslim ze tieto otazky mal Krulis nachat na psychologa a viac ukazat na rozmery problemu nie na jeho nechutnost. Takmer ziadna investigativa, ale co sa tyka povrchneho a nuteneho znechutenia divaka, to sa im "podarilo". Pevne verim ze ak chce clovek vidiet masturbovat dospelych chlapov, ma na to aj ine platformy nez tento "dokument" :). Ale na druhej strane preco nesokovat stare babicky v Cechach a na Slovensku tym ze to dame do statnej TV. Ved sokovat a "zaujat" je v dnesnej dobe viac nez poctivo zistovat minulost, pritomnost a buducnost tohoto problemu, a jeho rozmery. To by ale pan reziser musel delat i neco jineho nez jen koukat na chat 20 rocnych prevlecenych za 12 .Tento novodoby "trend" a choroba napriec internetom si urcite zasluzia viac pozornosti a takisto viac si zasluzia aj obete, ktrore niecim takym presli, nie iba tym prechadzat znova. Kde su realne pripady a realna praca a vysledky policie? postoje a nazory rodicov a deti samotnych? postoj statu a jeho institucii? Skor hanba rezisera a jeho tymu ako ich uspech.... a skor lenivost nez poctivost. Z hladiska dokumentarnej kinematografie velmi slabe. ()

Blazis34

Nepamatuji si, že by ve mě jakýkoliv jiný film vyvolal takovou vnitřní zlost. Zlost na systém (jak je vše jednoduché zprostředkovat), zlost na skupinu sexuálních predátorů (co si dovolí) a zlost na samotnou obranu a ochranu proti tomu. Jsem rád, že něco takového vyšlo, snad to této problematice pomůže a začne se to více řešit a trestat. Skvělý nápad, i když podíváná realisticky krutá a nechutná. Dokumentu dávám 85%, lepší 4 hvězdy. ()

Pecan206

Skvělý nápad toto zrealizovat a veřejnosti otevřít oči, ano na internetu a všude kolem nás je bohužel mnohem více úchylů, než si vůbec můžeme představit. Sexuální predátoři vyhledávající nezletilé oběti by měli být eliminováni s využitím max. úsilí. Po shlédnutí tohoto filmu / dokumentu jsem z toho byl velmi znepokojen a znechucen. Toto by měl vidět opravdu každý! ()

Natalia_Budz

Pokud dokument není skutečně nějakým brakem, negativní hodnocení se mu dává těžko. Tady ale není o čem - skvělý počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Otevírá nám to dnes ještě docela tabuizované téma - Dětská naivita, síla a zvrácenost věci kterou využívá skoro každý člověk dnes a denně - internet. Problematika sexuálního obtěžování nezletilých tu byla i pradávno před vznikem internetu. Výběr hereček a jejich výkony - skvělé. Jen mně trošku zarazil až pobavil výrok Terezy Těžké: ,,Jak potom mají mít nějaký základ do partnerského života", vzhledem k jejímu polyamornímu vztahu. Mám rozporuplné pocity - na jednu stranu jsem snímek viděla, stačilo. Na tu druhou bych si ho přetáčela dokola, protože tomu prostě nedokážu uvěřit - ten pár na konci mně dostal úplně. Začátek dokumentu s pohledem na Svět na displeji se mi také líbil.. Vít Klusák by mohl mít další téma na nějaký počin. Na závěr mám otázku do éteru: Taky jste měli furt takový pocit, jestli tam neobjevíte někoho, koho znáte? Já se ho nemohla zbavit. ()

Nonna

Autoři dokumentu by zasloužili státní prezidentské ocenění - tedy měli - li bychom příčetného prezidenta. Škoda jen, že neexistuje návaznost i právní. Jak tak následně pozoruji, predátoři vyjdou s podmínkami. Sedět by měli a zdarma provozovat těžké veřejně prospěšné práce. Obdivuji tři mladé herečky, že to ustály. Asi bych vybuchla daleko dřív, než v kavárně u limonády. Doufám, že se tento dokument stane povinně vysílaným na základkách. A pustila bych to v této verzi. Jako bývalá učitelka vím, že nic nefunguje u dětí účinněji, než léčba šokem. (Myšleno tak, že psát do žákovské:Mluví vulgárně, je daleko méně efektivní, než když tam učitel napíše: Oslovuje svého spolužáka "Pičo"). ()

MrEdDy

Měl jsem v plánu po skončení říct "fuj to bylo hnusný, no nic, jedem dom, dáme sex.." Ale ta skutečnost je natolik alarmující, že ani můj sarkasmus a černý humor na sebe neměly chuť, abych to vyslovil. Je to opravdu velkej problém, opět bohužel globální a opět jsou na to všichni obyčejní lidé krátký.. ()

Brenda.Ch

Jsou momenty, kdy bych si přála vrátit manýry komunizmu v tom smyslu, že bych plošně nařídila sledování tohoto filmu všem, kdo děti mají nebo si je hodlají pořídit. Vážení rodiče, lidé na síti nemají žádnou odpovědnost, žádné zábrany, postrádají jakoukoliv sociální inteligenci a je jim totálně u zádele, že ničí dětské duše. Dokonce jsou to takoví parchanti, že vinu svalují na systém, který tohle umožňuje, rodiče, kteří si děti nehlídají (mimochodem - jak to chcete uhlídat, myslíte si, že taková dvanáctiletá holka nedokáže utajit chat, i kdyby rodiče, především ti, co nejsou ajťáci, kontrolovali její mobil a PC?) a jako korunu vykřikují, proč se řeší takové "prkotiny" a neřeší se skutečné problémy... ??? Byla jsem vyvalená jak dveře od chlíva. A jako v chlívku jsem se cítila i celý film. Byly tam i velmi povedené humorné chvilky pro odlehčení, takže i přes takové závažné téma se hlediště kina celkem bavilo. A možná některé fóry vyzněly mnohem vtipněji, než ve skutečnosti byly, protože tak prudce kontrastovaly s probíraným tématem (např. "vyhození" králíka z okna, to bylo smíchu v kině...) Já jen doufám, že se jim podařilo hodně těch prasáků dohledat a vyvodí důsledky...na to totiž není žádná omluva, v současné době si může každý chlap najít na netu neskutečné množství zletilých žen, prostitutek, nebo jen sexuchtivých, které se budou o sexu bavit, masturbovat, je k dispozici celá záplava nejrůznějšího porna, tak proboha proč kontaktují děti, proč ničí a křiví nevinné dušičky malých holek a kluků...nevadí jim dokonce ani ta jejich vlastní méněcennost, ohavnost, vtíravost, slizkost, fuj. A proto je to bohužel už jen na těch rodičích a já jim ze srdce přeji, aby se jim dařilo odhalovat, s kým si jejich děti povídají a neustále jim vtloukat do hlavy, jak to může být nebezpečné, zlé a s následky na celý život... A ještě doplním - budujte si s dětmi důvěru a takový vztah, aby se vám nebály říct, když se ocitnou v nějaké té vyděračské pasti, jsou to děti a do maléru se můžou dostat snadno... Dokument naprosto unikátní a dávám mu plný počet hvězd. ()

fafejt001

TVL , tak to je maso . Místy tak nějak nechutné až oplzlé a někdy jako odstrašující příklad pro pubertˇačky a honiče všech věkových skupin . Z těch keců některých honibrků mi bylo až blbě . Bylo mi těch holek až líto . Prostě - hnuuus , velebnosti . ()