Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiálny text distribútora)

BlackTom

Road movie je môj obľúbený subžáner, a preto starostlivo sledujem, či spĺňa všetky moje predpoklady. A Jízde nemám čo vytknúť. Teda, okrem strašne otravnej Ani Geislerovej, ale ja viem, že to bolo len rolou. Jakub Špalek (len keď si založí slnečné brýle) mi nehorázne pripomína Jaromíra Dulavu. A inak...? Ťažká pohoda, super hudba, úsmevné situácie, šokujúci záver. Malý kult. ()

klukluka

Jana Svěráka mám za suchoprda, proto jsem po pravdě řečeno nevěřil tomu, že by měl být schopen natočit dobrou road movie. Matně jsem si pamatoval, že se mi Jízda před dvaceti lety líbila, ale přičítal jsem to té euforické době a sympatiím k Radkovi Pastrňákovi. Ze začátku jsem se v pochybnostech utvrzoval, s přibývajícím časem jsem ale jen v duchu navyšoval počet hvězdiček. Zastavil jsem se na čtyřech, ale k pěti to nemělo daleko. Snad kdyby to mělo lepší start... Každopádně mi Jan Svěrák dokázal, že je sice možná suchoprd, ale taky vynikající (!) režisér, jehož genialita se projevuje tím, že se dokáže maximálně přizpůsobit žánru, na kterém právě pracuje. Jízdu dokázal zřejmě udělat za hubičku (štáb o devíti lidech), na výsledku se to ale nijak negativně neodrazilo- snad jen s výhradou na adresu horšího zvuku a bambusu, který spadnul asi dvakrát do záběru. Docílil perfektní atmosféry, přitom se ale nepodbízel - kluci nebyli bůhvíjak vtipní ani krásní, příběh se neodvíjel podle zažitých a stokrát opakovaných klišé. O to víc to připomínalo reálný život. Tento dojem umocnil herecký výkon Radka Pastrňáka. Těžko říct, jestli ho Svěrák tak dobře vedl, nebo jestli Radek oplývá (oplýval) tak pronikavým talentem, ale líbil se mi tady moc. O Aně ani nemluvím, ta tady byla sladká jako ta zmrzlina algida, co se jí roztekla v rozkroku. Po dlouhé době jsem se zamiloval do české herečky. Platonicky, pochopitelně... Ale i to se počítá. Díky všem zúčastněným, postarali jste se mi o velepříjemnou letní podívanou. ()

wosho

Letní, skoro beztarostná atmosféra se Jízdou vleče a jen ten pitomý tragický konec to ničí. Uvolněné herecké výkony. Prakticky absence děje. Lehká režie, fajn kamera a pohodova hudba. Co víc si od tohoto druhu filmů přát? ()

cab

Na ceske pomery netypicky snimek ve stylu road movie o dvou mladicich a jedne divcine behem slunnych a parnych letnich dni na okresnich silnicich ceskeho venkova. Zajimave, ale neschopne vtahnout a uplne pohltit divaka. 55% ()

Paity

Klasický snímek poloviny 90. let. Příběhově ale nic extra silného navíc v hlavní rolí s Aňouo Geislerovou, která už hraje stejně dvacet let, bohužel. ()

Mafian

Jan Svěrák mě nikdy extra nebral, ačkoliv cítím obdiv vůči člověku, který pro naši filmovou scénu tolik znamená. Jízda není žádnou výjimkou, její tempo je překvapivě pomalé a hlavní hrdinové nejsou tak výraznými osobnostmi, aby dokázali film táhnout. Měli mě zaujmout dva nihilisté bez cíle, z nichž jeden si nedokáže štrejchnout, zatímco druhý je vázán manželstvím a rodičovstvím, nebo snad podivná psychozrzka v podání Aňy Geislerové? V konečném výsledku slabota... ()

Adramelech

Hlavními hrdiny filmu jsou dva mladí muži spíše prostšího ducha a jedna praštěná a úchylná holka. Přitom je to docela příjemné pokoukání. Řekl bych, že Jan Svěrák zde naťuknul archetyp, vůči němuž je česká duše vnímavá. (Nejblíže se nachází archetyp ztělesněný Švejkem. Jeho budějovická anabáze je také svého druhu „road movie“ a také se odehrává v Jižních Čechách: Tábor – Milevsko – Květov – Vráž – Malčín (Malčice) – Čížová – Sedlec (Sedlice) – Horažďovice – Radomyšl – Putim – Štěkno (Štěkeň) – Strakonice – Volyně – Dub – Vodňany – Protivín – Putim – Písek. A ani Švejk není právě prototypem intelektuála. Švejkova story je ovšem zcela asexuální, zatímco v Jízdě to dost eroticky jiskří.) Nedivím se, že film získal různá ocenění, i mně se líbil, ačkoli bych těžko dokázal specifikovat, co se mi na něm vlastně líbilo – kromě stavebních památek ve stylu jihočeského selského baroka a tehdy ještě mladičké A. Geislerové, samozřejmě. ()

derryl

Miluji Jižní Čechy a jízdy za tužbami, sny a nadějemi, a proto moc děkuji panu Svěrákovi, že za pár babek natočil nádherný film o svobodě v každém z nás. Vše ve filmu Jízda je tak opravdové a všechny složky filmu vyrovnané (tak jak to pan režisér Svěrák umí nejlépe) a herci nehrají jen jsou! Dokonalý film. ()

ClimbVibe

Další důkaz talentu Svěráka (a kameramana Brabce)... Z mála tu tvůrci vytěžili maximum. Rozhodně to není dokonalý film, ale má barvu a vůni (léta). ()

Schuldiner

Nudné! Tedy..pohodově nudné.. A nudně pohodové.. No, prostě, pohoda je tím tak prorostlá až to nudí.. Chvílemi lehce dramatické. Což by mohlo býti plusem. Ale ono je to nudně dramatické.. Mam rád Geislerovou, líbí se mi, ale tohle pro mě ani ona nemohla zachránit. Nechtělo se mi to ani dokoukat... Za ten lehký nádech erotiky, za slibný začátek a za konec dávám dvě hvězdy! Víc nemůžu, film si to nezaslouží. ()

Itar

Přiznávám, že mám pro Jízdu slabost. Dokáže mě rozesmát, dojmout, překvapit a hlavně bavit neotřelým způsobem režie po celou hodinu a půl. Herci příjemně hrají nehrají a Buty v pozadí jenom podtrhují skvělou atmosféru. "Tady umřeš." ()

Dzonysek

V tomto filmu si zahrál i Filip Renč, což je u pozdějších Svěrákových filmů pravidelný jev. Po shlédnutí filmu již celkem chápu, co Renče inspirovalo při režírování kampaně ministerstva dopravy - "Nemyslíš, zaplatíš!". ()

Becca_

Nevím, jestli je to těmi devadesátými léty, skvělou muzikou, nebo nostalgií, ale vždy si to neuvěřitelně užiji a dostaví se ,,těžká pohoda,,. ()

HawkeyeSaw

Mexická jízda ve formátu českých devadesátek v prostředí jižních Čech. Na jednu stranu z toho čiší úžasnej letní zážitek, ale čím víc se blíží konec filmu, tím je film tíživější v očekávání nevyhnutelného konce. ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)