Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiálny text distribútora)

necisty

Moc krásný a pohodový film s hodně anti-americkým koncem, lépe řečeno - Češi to umí líp. Aňa zahrála vážně šílenou holku, Svěrák dokázal, že patří mezi naše nejlepší režiséry. Každý, kdo má s filmem něco společného, by si přál natočit přesně takový film s tím co tvůrci měli k dispozici a že toho nebylo hodně. Tento snímek dokazuje, že jde natočit dobrý film i bez speciálních efektů a podobných vymožeností. ()

gabin(a)

Viděla jsem až teď v TV. V kině na velkém plátně musel být film určitě ještě hezčí, kamera je tu vážně překrásná v detailech i velkých celcích, měkkoučkých, jako např. v Tornatoreho retro filmech! Bezvadná a skvěle padnoucí hudba. Jenže v kině k tomu nemůžete popíjet vínko...Ani ta Geislerová mi tu tolik nevadila. Ovšem, ten konec! Ten mě opravdu nadzvednul! Jako kdyby tím tomu bezstarostnému a určitě záviděníhodnému toulání se po překrásně nasnímaných jižních Čechách chtěl režisér dát nějaký jiný smysl. To nemohla Aňa kurňa odsvištět do neznáma se svým Honzíkem a hoši odklouzat v kabrioletu do modravých dálav třeba na jižní Moravu? To tam musela být tahle polopatická ťafka? Proboha proč???Připomělo mi to některá ta postarší psychologická dramata o vztazích, ve kterých "se zdánlivě nic neděje, ale pod povrchem atd.", jak vždycky psaly anotace. Taky tam musel někdo umřít, aby to pitvání ve všedním životě dostalo nějaký smysl a divák měl pocit, že viděl teda to drámo a ne peníze utracené na propagaci krásné herečky. Jízda tohleto rozhodně neměla zapotřebí! ()

campix

Naprostá esence mládí a devadesátek. Té nově nabité volnosti. Parádní Svěrákův počin, který tvůrci dělali takzvaně na koleni a vyšlo to náramně. Tady je vidět ta láska k řemeslu a když se všechno dělá pouze s láskou a bez kalkulu, jak to pak může dopadnout. Vynikající film. ()

BoXBe

Taková vstřícná pohoda, která není pro širší publikum a může spolehlivě unudit. Buty já rád a Svěrákův přístup taky. Nemůžu si stěžovat. ()

blitzer

- Mohla bych těď řídit? - Umíš to? - Já neumim ty šlapky šlapat, ale volantem umim. Pohodička volně plující krásnou českou letní krajinou za doprovodu pohodové hudby. Plné hodnocení sráží pouze zbytečně vypjatá scéna na chatě, která mě z tý předchozí pohody násilně vytrhla... možná to ale mělo být předznamenání věcí příštích. EDIT listopad 2014: Zvyšuji na plné hodnocení, protože se mi Jízda napevno usadila v hlavě a často na film vzpomínám. A to se mi stává málokdy. ()

ewi

nemam rada Buty a film o 2 nadrzenych zoufalcich a jedne retardovane-nenapada me slusny vyraz-jak si bezstarostne uzivaji jizdu po poli a jinych ceskych krasach me vazne nedostal...* navic za zaver, nad kterym se mozna i clovek muze zamyslet ()

WolfR

Pohoda českých 90s, snad nejlepší český režisér Jan Svěrák vytvořil pozoruhodné dílko, které je sice laciné ale zatraceně kvalitní! Prostě relax! Skvělá česká road movie! 4 hvězdy. ()

dr.fish

I po letech je v Jízdě síla. Film natočený na zbytkový materiál, s minimálními náklady a štábem. Jen taková legrácka, aby se něco dělo. Vynikající soundtrack. Jen tak dál a více...80% ()

Radiq

Jízda, ve které se Aňa chová trochu jako pizda, ale jinak je to uvolňovák - jako ne že vám to uvolní svěrače, ale tělo. K tomu dobrej podkres od Buty. K tomu solidní jednoduchej děj s několika zážitkama. A obdiv k tomu, za jak krátkou dobu a v jak malém obsazení film vznikl. ()

Mylouch

Posel léta, jehož slabiny se s léty odhalují rychleji než bych čekal. Nestárnoucí písnička v kontextu putování zůstane trvalkou, která převálcuje dojem z vycpávkového užití další Radkovy tvorby i snaživě nastavovaného scénáře. ()

SeanLSD

Je pre mňa nepochopiteľné, ako sa môže film, ktorý tak súzni s mojou povahou, temperamentom a vnímaním tak veľmi míňať s výsledným pôsobením. Dôvody vidím možné dva: 1. - že som JÍZDU na rozdiel od ostatných Svěrákových peciek videl až 20 rokov od vzniku, 2. - že je to jediný jeho film, kde mu otec nepísal či aspoň nepomáhal so scenárom. ()

Decker

Snimek stoji predevsim na perfektnim vykonu Radka Pastrnaka a Jakuba Spalka. Timto filmem proste Honza Sverak zabodoval v ocich mnohych lidi a stvoril odlehceny, misty dramaticky, ale v zasade velmi do pohody zasazeny film, ktery si bere to nejlepsi z jeho rezie a osobiteho stylu. 80% ()

LeoH

Zas jednou trošku osobnější hodnocení – Jízda je totiž zrcadlem porevolučního duševního stavu části generace tzv. Husákových dětí, do které jsem taky patřil. Samotná bolševická éra tu sice probleskne jen v typicky veksláckých postavách autobazarníků, v malebné zanedbanosti jihočeských vesniček (obojí zároveň pojednáno výrazně v tradici nové vlny, na rozdíl od zbytku filmu) a hlavně ve scéně se čtením starých novin, ale všudypřítomný je úžas nad světem, který jsme po dětství a pubertě strávených v pochmurném socialistickém dusnu zažívali při probouzení do dospělosti v náhle svobodné zemi. Život se najednou dal brát jako hra s mnohem otevřenějšími pravidly, než na jaká jsme byli do té doby zvyklí – a přesně to Jízda a postavy v ní dělají, hrají si na roadmovie / na život. Kabriolet není kabriolet, Francouz není Francouz, přepadení spořitelny není přepadení, benzín není benzín, všechno je jenom jako, i ten všudypřítomný sex se odehrává víc v myšlenkách a ve slovech než v realitě. Co ovšem projde v ještě polodětské hře, neprojde v opravdovém životě, to zjistí Svěrákovi hrdinové a my jsme to dřív nebo později zjistili taky. Mimo jiné i na osudu samotné Jízdy, která zůstala osamocenou ukázkou toho, že i celovečerní film lze natočit jako hru, už bez ideologického dozoru strany a ještě bez diktátu peněz. A taky, světe div se, bez mobilních telefonů – teprve pár let nato se začaly objevovat mezi „prostým lidem“, a možná právě tehdy začal být svět už úplně jiný – neříkám, že horší, ale jiný. ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)