Světoznámý český filmař Jan Švankmajer zpracoval ve svém osobitém stylu lidovou pohádku o Otesánkovi. Vyprávění o nenasytném dítěti stvořeném ze dřeva, které postupně spořádá všechno živé kolem sebe, situoval do dnešní doby a do tuctového městského činžáku. Manželé Horákovi tak dlouho touží po dítěti, až ho paní Horáková spatří v pařezu, který jí muž přinesl z parcely. V patřičném okamžiku dřevo obživne. Rodičovská radost však netrvá dlouho. Malý Otík, jak mu tatínek a maminka říkají, potřebuje stálý přísun jídla. Posléze si je začne opatřovat sám. Neunikne mu ani kočka, ani obtloustlá sociální pracovnice. Jen sousedovic přemoudřelá dcerka Alžbětka, která dobře zná pohádku, ví, kam se ztrácejí lidé z okolí. Její snahu zachránit jediného kamaráda v domě může překazit jen stará paní správcová. Jan Švankmajer pojednal svůj film jako groteskní horor, přerůstající v podobenství o zpupné snaze lidí vzdorovat přírodě. Stejně jako ve svých dřívějších celovečerních filmech i tady autor kombinuje hereckou akci s trikovými scénami a s dokonalou animací reálu. (oficiálny text distribútora)

BoPo

Bol som nadmieru spokojný. Žilková a Hartl vytvorili skvelú manželskú dvojicu a Oto Sánek zvládol svoju prvú veľkú rolu výborne. ()

Agatha

Konečně jsem měl tu čest s Janem Švankmajerem, jehož tvorba mě nijak nevábí, ale uznávám jeho osobitý styl. K Otesánkovi můžu napsat jediné, je to taková hororová pohádka pro dospělé. Koukat se na to dá a dokonce jsem to chtěl dokoukat až do konce i přes pokročilou noční hodinu. Svým způsobem to svou absudrností baví a celkové ztvárnění oblíbené pohádky, zasazené do běžného života v jednom činžáku na konci 90. let, působí dost zvláštně a raritně. Takový asi umí být Jan Švankmajer, úplně jiný než ostatní. Nezapadající do žádné škatulky, originál, který to u té velké většiny nikdy nemá lehké. Oceňuji akademii, že se nebála dát Otesánkovi Českého lva. Teď by se to jistě nestalo. ()

curunir

,,TAKOVÁ BLBOST. ŽE NENATOČEJ NĚCO POŘÁDNÍHO, TŘEBA O NÁS, O OBYČEJNÍCH LIDECH..." __Zaujímavý, ale hlavne dosť bizarný a úchylný film. Že toto mohol niekto vymyslieť?! Oceňujem zaujímavú kameru snímajúcu všetky tie zábery jedla alebo úst hercov, potvrdzujúcu, že to hlavné o čo tu ide je pažravosť. Taktiež sa ukazuje, čoho všetkého sú ľudia schopní, ak ide o ich blízkych a je úplne jedno či ide o obyčajný pahýľ - najviac mi bolo ľúto smrti starého pána Žlábka, ktorý na svoje perverzné chúťky dopadol exemplárne. Čo však -inak rozkošne spracovanému - Otesánkovi miestami uberá na pozerateľnosti je okrem typicky svojského Švangmajerovho prístupu (viac mu svedčia kratšie snímky) aj zbytočne natiahnutá dĺžka, navyše z Alžbetkinho čítania rozprávky vieme, ako celý príbeh nakoniec dopadne. Českého leva za najlepší film vôbec nechápem. Na druhej strane som rád, že sa film objavuje v TV skôr sporadicky; dáva mu to punc výnimočnosti, akej sa v poslednej dobe dostáva iba málo dielam. ()

Angerr

Famózní zpracování klasické pohádky. Až u tohoto filmu jsem si uvědomil, jak hrůzná ve skutečnosti je. Tenhle film patří do hororového žánru! Nejen děsivostí původního příběhu, ale také tím, co pohádka zasazená do současnosti symbolizuje. Vymodlené dítě, které se rychle vymyká kontrole svých rodičů, je symbolem moderní civilizace - také vytoužené, rostoucí, hladové a okolí pohlcující. Co s tím dělat, ví někdo jistě. Každý má ale jiný návrh a žádné z nabízených řešení není bezbolestné a každopádně přichází pozdě. Jiní se jen dohadují, co se vlastně děje (sousedovic manželka) nebo rezignovaně sedí před televizí (soused). Konec logicky zůstává otevřený. Ve filmu je dost humoru, ovšem většinou jde o bizarní kousky, u kterých jsem se sám sebe ptal, čemu se to vlastně směju. Milovníkům Monty Pythonů a Gilliamových filmů to jistě kápne do noty. Moc se mi líbil pohled na většinu dění dětskýma očima a prolínání děje se čtenou pohádkou o Otesánkovi. Kromě dětské herečky jsou výborné i výkony ostatních herců, hlavně Veroniky Žilkové v roli matky, která brání své dítě bez ohledu na cokoliv a vlastním tělem. Švankmajer je prý v zahraničí náš nejuznávanější současný filmový tvůrce (podívejte se na Imdb, kolik témat obsahuje jeho diskusní fórum). Jsem vděčný Cinemě, že mě svým článkem v listopadovém čísle 2005 upozornila na tvorbu tohoto umělce. Otesánek je nejlepší český porevoluční film, jaký jsem zatím viděl. 10/10 ()

Karlas

Příběh o populačním dilematu, které naši mysl zasahuje stejně jako tento umělecky hrůzný film. Švankmajer si, jako obvykle, pohrává s detailem, který může představovat krásu i hnus. Příběh o patologickém chování většiny matek, ochraňujících své syny, ať jsou drogovými dealery, či psychopatickými vrahy. Babička však již přichází, aby se postavila tomuto kanibalské krveprolití. "Kam jsi dala mou motyku!!!" :-) ()

Wolodja

Vyborny film. Slysel jsem, ze je to horor, ale ja jsem se u nej hlavne skvele bavil. A to predevsim diky perfektnim hereckym vykonum Jana Hartla, Veroniky Zilkove, Kristiny Adamcove ale i vsech ostatnich zucastnenych. ()

topi

Jan Švankmajer je prostě génius!!! Jeho nenapodobitelný styl z něho dělá obrovského umělce celosvětového měřítka! Musím pochválit i zvuk, který je fakt parádní a v 5.1 jsou slyšet veškeré kroky, zvonění, různé ruchy a podobně, opravdu velice povedená práce. Stejně tak i herci, nemusím moc Veroniku Žilkovou, ale co tady předvedla, tak mě naprosto odrovnala! Parádní je i Jan Hartl, Jarka Kretschmerová, Pavel Nový nebo Kristína Adamcová v roli malé Alžběty. Perfektní byl uchylnej dědek (Zdeněk Kozák st.), kterej si chtěl neustále na Alžbětku sáhnout. Výborná kamera je už klasika, stejně tak i záběry na detaily očí nebo pusy, tohle je prostě jasnej Švankmajerův rukopis. Dále musím pochválit bonusy na dvd, které obsahují upoutávky, fotografie, kreslené leporelo (které je v průběhu filmu skvěle zakomponováno do děje), nepoužité scény a hlavně konkurz na Alžbětu (to jak jí tam vše Jan Švankmajer vysvětluje, co přesně chce a jak má co udělat je luxusní bonus tohoto dvd). Veliká poklona panu Švankmajerovi, tenhle surrealistickej kousek právem získal v roce 2001 Českého lva. ()

PogoJoe

Zezačátku, zhruba první půlhodinu, jsem se skvěle bavil. Hlavně díky skvělému Janu Hartlovi, který měl se svou ženou opravdu svatou trpělivost. Bohužel film začal ztrácet dech a konec už byl přímo rozpačitý. Přesto je to i jako celek velice zajímavý film, jen mu chybí větší spád. ()

easaque

nostalgické 4* Švankmajer je můj oblíbený režisér a mám zhlédnutou jeho celou filmografii a snad žádnému bych nemohl dát pod 3 hvězdičky. Tento patří k jeho průměru. Není tu sice nic nečekaného, co bych od něj neznal, ale převedení klasické pohádky do běžného života se mu povedlo. Takže kdo má rád absurdno a rád se bojí, tak si může dát Otesánka k večeři a třeba se nám všem společně podaří dostat celkové hodnocení do červených čísel :-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Tohle by mohl být celkem slušný horor, ale má to mnoho problémů. Ten hlavní je už jenom v té délce, ten film je, hlavně v první polovině, dost utahaný. Dále tam je spousta zbytečných scén a na scénáři chtělo zamakat. Na Švankmajera mi to přišlo i málo surrealistické a takové "klidné", protože se tu prostě drží předlohy Otesánka a ze sebe toho moc nedává, a když už něco je, klidně recykluje svoji starou tvorbu (je tady naprosto znát jeho kraťas Do pivnice, jak starým mužem s uhlím, tak i malou holkou, co do toho temného sklepa chodí). Jinak to ale špatné není, herci tu hrají dobře, něco do sebe to má a poslední čtvrtina, kdy se z toho vlastně opravdu stane řádný survival, je i napínavá. Každopádně, Švankmajer už rozhodně natočil lepší filmy. 3* ()

Nach

Asi nejslabší Švankmajerův film. To však neznamená, že jde o špatné dílo. Z hlediska tuzemské kinematografie jde stále o nadprůměr ve všech jeho vrstvách. Otesánek je, co se umělecké stránky týče, asi tím nejvšednějším filmem od tohoto tvůrce. Nicméně herecké výkony jsou skvělé naprosto u všech postav. Pár nelogických rozhodnutí se také najde (u Švankmajera to však beru), co ale mi vadilo nejvíce je samotná délka filmu. Těch 125 minut je prostě moc. Na poli 90 minut bych ho hodnotil stejně jako Šílení, ale v této podobě se druhá polovina strašně vleče. A právě díky ní uděluji "jen" 65%. ()

WolfR

Nechápu zdejší hodnocení tohoto filmu, vlastně ani nechápu toho českého lva. Byl to naprosto odporný film. Na to, že to je tradiční příběh, se to hrubě nepovedlo a já jenom znechuceně koukal, 1 hvězda. ()