Historia Naturae

• Československo Historia Naturae (Suita) (viac)
Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1967, 9 min

Když přírodopisný kabinet ožije. Jeden z prvních animovaných filmů Jana Švankmajera přivádí na scénu rekvizity, které jsou pro tohoto tvůrce v jeho další tvorbě charakteristické: animované muzejní exponáty, peří, kosti či maso apod. To vše ožívá ve strhujícím tanci, jenž se odehrává v osmi krátkých „encyklopedických“ kapitolách. (Česká televize)

ledzepfan

Učebna přírodopisu byla na základce má oblíbená. Byly tam vycpaná zvířata a všemožní divní živočichové(a jejich vnitřnosti)naložení do formaldehydu.....Ale víteco-pořád to byla součást školy :/ ()

JohnMiller

Nemám rád takéto kratučké rozdelenie do random kapitol. Každá z nich sa nazýva po nejakom hudobnom žánri, čo je v pohode, ale v skutočnosti tam nieje žiadna zmena v hudobnom doprovode. Stále tam hrá experimentálna improvizácia flauty od Zděnka Lišky. Snímka svojimi muzeálnymi relikviami neurazí ale ničím neprekvapí, keď si to porovnám z predošlou jeho tvorbou. ()

easaque

+3* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak jsem si dal za úkol okomentovat i jeho dílka. Tahle rozmanitá studie různých živočišných tříd se pod taktovkou Zdeňky Lišky vlní, ožívá a tancuje do rytmu. Docela příjemná podívaná, která patří podle mě k jeho nejlepším ranným experimentálním pracem - takže lepší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 2 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

honajz2

Hodně zajímavý Švankmajerův kraťas, který je navíc povídkový a každý jeho segment jinak zaujme. Dokonce to v sobě má i nějakou myšlenku, a to poměrně chytrou. Sice se dá poměrně jednoduše odhadnout, včetně závěru, ale proč ne. Na 9 minuty to úplně v pohodě vystačí. Silné 4* ()

MarekT

Švankmajerovské nápady jsou sice povedené, nicméně zážitek mi zčásti ničí vegetariánstvím zabarvené poselství (nic proti, je to každého věc, ale mám dojem, že se o tom hovoří více, než je zdrávo). ()

LeoH

První opravdu dotažený Švankmajerův snímek. Výtvarných nápadů už ne plné hrsti, ale celé gejzíry, animace (to slovo používám z nedostatku lepšího výrazu pro celou manipulaci s vizuálnem, která se odehrává na mnohem více rovinách než jen v prostém rozpohybovávání předmětů) opustila kategorii „uznalý obdiv k řemeslu“ (který pro mě sám o sobě nebývá důvodem k vysokému hodnocení), a postoupila na úroveň „nefalšovaná rozkoš“. Typická morbidně drsná ironie korunuje dílo. ()

gjjm

Hudebně komponovaná filmová suita, tentokrát Švankmajer animuje vycpaná a nakreslená zvířata nejrůznějších tříd - od hmyzu po člověka, v pořadí podle přírodní historie. Animace je jako vždy perfektní, film je ale na Švankmajera docela zdlouhavý a mírně nudný, přestože má jen osm minut a zajímavé téma (lidská část s perfektním zakončením je prostě geniální). Zachraňuje ho ale ironický humor a úžasná hudba, na které tu hodně záleží a která je s filmem dost těsně spjata. Video: http://www.youtube.com/watch?v=2R8dwv_vQJk ()

PollyJean

Aquatilia, ham, křup, polk. Hexapoda, ham, křup, polk. Veškerý tanec živočišných druhů je nakonec sežvýkán a polknut druhem Homo Sapiens, člověkem všežravým. Ham, křup, polk i on má (naštěstí) svého přemožitele. Darwinism v kostce? Mimo jiné. ()

Autogram

Darwinova evolučná teória zo Švankmajerovho pohľadu. Alebo z pohľadu sýteho človeka, ktorý nad všetkým tvorstvom panuje. Alebo ho rovno zožerie. ()

miklaras

První film, ve kterém JŠ ukázal svou umanutost muzeálními sbírkami, lebkami a vycpynými zviřátky. A bylo to jak se patří vynikající. ()

B4TM4N

Doporučuji sledovat při jídle. Přijdete na chuť mnoha živočišným druhům a to během pouhých 8 minut. Ale jediná (pro mne ^_-) nejdelá sekce (homo) je nejlepší. ()