Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Alister

Válka ve Vietnamu-zelené peklo. Reziser Oliver Stone strili ostrými do vlastních řad a prinasi tak divaku zajimavý a pravdepodobně mnohem realistictejsi pohled nez ostatni filmari zabyvajici se stejným tematem. Nestavi film do role "hodných" američanů bojujicich proti zákeřným pololidem, tak jako mnozí před ním i po něm( Zachrante vojina Ryana, kde jsou osklivý nelidští Němci proti lidem-Američanum), ale zameřuje se na konflikt uvnitř Amerického tábora-konkretne jedné bojové čety, ve které dochází ke konfliktu o vůdčí roli. Ke konfliktu dvou rozdílých mužů, z nichž jeden válčí s lidskou tváří a ten druhý ji naopak postrádá. V gradaci děje dochází k několika válečným zločinům( právě zde nastavuje Oliver Stone kritické zrcadlo "svým" řadám). Toto vše sleduje nově příchozí rekrut Chris Taylor(Martin Scheen), který se snaží zachovat zdravý rozum před šílenostmi války. Vcelku se mu to daří. Musí však být na konci filmu připraven vykonat mstu na vrahovi svého ideálu a tím si definitivně zachovat lidskou tvář. ()

quimi

Další z řady filmů Olivera Stone s tématikou zaměřenou na americké trauma jménem Vietnam. Willema Dafoea jsem do shlédnutí tohoto filmu moc nemusel, ale od jeho shlédnutí patří mezi mé oblíbené herce - jeho ztvárnění seržanta Eliase, který si i v době, kdy člověk bojuje i se sebou samým, dokáže zachovat základní ideály lidskosti, člověka nutí přemýšlet, jakou cenu má lidský život. Proti němu stojí seržant Tom Berenger coby seržant Barnes, který by pro vítězství udělal cokoliv - občas by pro něj šel až za hrob. Mezi nima je pak Charlie Sheen coby Taylor hledájící své místo ve válce i v četě. Myslím si, že nám všem Četa ukázala, že v každém z nás je Barnes i Elias a je jenom na nás, kterého si vybereme... Za zmínku ještě stojí tehdy ještě víceméně neznámý Johnny Depp v jedné z vedlejších rolí a hlavně slavná scéna umírajícího Eliase, zvedajícího ruce k nebesům. ()

Cubah

Když jsem tenhle film viděl poprvé, došlo mi, že už si nikdy nebudu hrát na vojáky. Až díky tomuhle filmu jsem pochopil o čem jsou války - nejsou v první řadě o hrdinech, ale o bolesti a utrpení. Mistrovské dílo Olivera Stonea, myslím, že už nikdy nic tak skvělého nenatočil. Byť ty pocity z prvního shlédnutí už postupně vyčpěly... ()

Mik3sh

Výborný film, který skvěle vystihuje paradox mezi bojováním za ideály nebo snažit se vyjít z války aspoň s trochou cti. ()

pavont

Velkovypravna ukazka vietnamskeho pekla sa nam zuzila na one man show Charlieho Sheena. V podstate tu vidime cely cas jeho boj s vnutornymi demonmi. Oliver Stone je velky rozpravac ale vo filme tohto typu by som cakal nieco viac. Nakoniec ostatni herci ani velmi nedostavaju priestor a samotne boje su pojate len okrajovo a nejak nenechavaju vacsi dojem. Takze aj ked je to kvalitny snimok spicka daneho zanru to urcite nieje a dalo sa tu vytazit rozhodne viac. ()

Slouby

Jediné co na tomto filmu budu kritizovat je Charlie....já ho mám prostě zafixovaného jako komika a do téhle role se mi prostě nehodí ()

Africanus1

Stone dobře ukázal, jak se ve válce z člověka snadno stává nehumánní tvor, který v konečné fázi své transformace v bestii zabíjí ne proto, aby nebyl zabit nebo aby zabránil katastrofě, ale jen kvůli primitivní touze po krvi. ()

le poulet

Naposledy jsem brečela u Na samotě u lesa, když mi bylo sedm. Teď jsem o pár let starší a brečela jsem ještě víc, když to seržant Elias Grodin zabalil. Ten film spadá do stejné kategorie jako " vojín Ryan" - ukazuje válku takovou, jaká je.Tolik můj názor, na to se nic víc říct nedá. Nedokázala jsem se na to podívat podruhé. ()

naytsirk

Jak už jsem někde psal, tak válečný filmy, teda hlavně válečná dramata moc nemusím a když jsem viděl Četu poprvé (je to dávno), tak jsem si říkal, co tam sakra ten Rambo dělá?? No ale pak jsem to viděl znovu a znovu a musím uznat, že je to krásný plus nádherná hudba. Vždycky se tak naštvu když chudáka Defoeho sejme... ()

genSilver

Charlie Sheen opravdu není herec pro vážné role. Navíc jsem za celou dobu ( i kdyz 2hodinová stopáž je jasné + ), nepochopil myšlenku ( pokud nějaká je). Vlastně jsem se ani nestačil zoorientovat v postavách. Z mého pohledu hodně přeceňovaný snímek. ()

Big Daddy

Za filmem je vidět obrovské úsilý natočit věrohodný snímek se smyslem pro detail, což se povedlo na výtečnou. I další a další generace tak mají možnost nasát atmosféru tohoto nesmyslného konfliktu. I ti, kteří ovšem film pojmou jako čistě válečnou/akční podívanou, budou spokojeni. ()

LOVE VOLE

Takové filmy, i když nezbytná moralizace tam je, se postarají o to, aby si člověk uvědomil, jak to tam opravdu vypadalo. Věřím tomu, že to věrně vykresluje Vietnam. Na ten film musí mít člověk náladu, ale klidně na něj koukne opakovaně. ()

egones

Vietnam! Film, ktorý perfektne vyobrazuje pocity vojakov a to ako každý indviduálne vníma vojnu ako takú. Až keď sa vojna zmení na jatky, tak vtedy si aj tí najväčší pacifisti uvedomia zbytočnosť tohto masakru. ()

Lukkyn

Co je hlavním trumfem tohoto snímku? Realita - ano právě realita a vzpomínky přenesené na plátno je to co dělá z tohohle filmu klenot a dívákovi dokáže přiblížit jak to ve válce chodí. Líbí se mi , že tu nejsou vojáci bráni jako hrdinové ale spíše jako špinavý psy - z některých to udělala válka a ti druzí jsou prostě takový a válečné bojiště se pro ně stalo domovem. Charlie Sheen byl v tomhle kousku ještě ucho, ale zahrál to na výbornou no a Dafoe tam není potřeba komentářů!Tohle by měli pouštět každý den americkému prezidentovi aby už další podobnou sračku nedopustil! ()

DVCAM

Výtečný válečný film. Rozohněná protiválečná agitka, která má své místo i opodstatnění. Myslím, že pro většinu z nás tady na ČSFD je "vietnamské peklo" a "trauma z Vietnamu" dost vzdálená věc, ale díky Četě to vnímáme, jakoby tam byli naši vlastní tátové. ()