Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Ceberus

Zajímavý nevlastenecký americký válečný film, přinášející na obrazovku mizérii válečného prostředí. Trochu jsem se sice ztrácel v postavách - resp. jejich jménech a hodnostech - ale důležitý byl jejich výkon (btw Johnnyho Deppa jsem ve filmu vůbec nezaregistroval). Přesto se mi zdá, že v hodnocení ostatních opět působí ono magické "žůžo, je to podle skutečné události, tak musím přidat aspoň hvězdičku navíc". Ohlédnu-li od toho, že válka ve Vietnamu skutečně proběhla, jeví se mi to celé "jen" jako nadprůměrný filozofičtější válečný snímek. Záporák ve vlastních řadách a utrpení obyvatelstva nepřátelského subjektu totiž není v kinematografii úplná novinka. A stejně jako jsem viděl Žhavé výstřely před Top Gunem, tak jsem viděl i Stillerovu Tropickou bouři před Četou. Možná bych neměl tak diskriminovat původní díla. :-P ()

FireTight

"Kurva viděli jste, jak se ta hlava rozlítla? Takhle jsem mozek ještě neviděl!" Nikdy by mne ani nenapadlo, že je Charlie Sheen schopen zahrát také nějakou vážnou roli, znám ho pouze z komedií a tak jsem tak nějak nevěděl, co od něj mohu očekávat. Ovšem své role se stejně jako ostatní herci zhostili na jedničku a Četa je tak filmem, který rozhodně netrpí nekvalitními hereckými výkony. Čím však rozhodně podle mého názoru trpí, je určitá příběhová prázdnost. Ano, díky "zkušenostem" režiséra a scénáristy v jedné osobě ukazuje, že i Američani byli vlastně svině a dělali pořádná zvěrstva, ale co dál? Co víc? Mezi tím vlastně není vůbec nic, buď se střílí, chodí nebo hulí a člověk tak nějak čeká, kdy na něho vybafne něco závažného. Něco, u čeho by si mohl říci: "Tohle bylo strašné, válku už nikdy víc.". Stejně tak by neškodila větší provázanost postav s divákem, kromě hlavního hrdiny a dvou seržantů jsou ti ostatní jen tak nějak do počtu a vlastně si ani chvíli po dokoukání nepamatuju všechny jejich jména. I tak je však Četa snímkem, který stojí za vidění, minimálně díky reálnosti většiny scén. ()

Colour

Realistický snímok o hrôzach vietnamskej vojny. Stone Američanov nešetril, nezobrazil ich ako dokonalých hrdinov, skôr naopak. Zobrazoval ich ako ľudí ťažko poznačených vojnov, ľudí nabitých adrenalínom, ktorí sa neštítia urobiť čokoľvek. Vo filme je dobré, že sú tam zobrazení rovnako tí, ktorí bojujú za oslobodenie zeme a snažia sa zamedziť zbytočným mŕtvym, sú tam aj takí, ktorí vraždia rad za radom všetkých, ktorí im prídu do cesty. Vo filme mi vadila jednotvárnosť vojakov - všetci boli buď dobrí, alebo zlí a nič medzi. V určitých úsekoch boli charaktery príliš zjednodušené, naopak na niektorých miestach (hlavne v boji) to bola ukážka charakterov. Po tomto filme má každý silmý zážitok na dlho. 89% ()

RajAthen

Pro mě hlavní "výukový" film spolu s Apokalypsou o tom, co to znamená válečné šílenství. Nejsem dvakrát velký fanda moderních válečných filmů, jelikož zkrátka v době, kdy přišlo na scénu plošné užití střelných zbraní a kdejaký holobrádek odkrouhne četu veteránů, se něco z bojišť vytratilo. Zde mě však fascinovala typologie hlavních dvou důstojníků. Kým se na konci stal hlavní protagonista?... ()

Casador

Čatu som prvýkrát videl pred desiatimi rokmi vo vojenskom kine ako vojak základnej služby. Po dlhej dobe sa mi film opäť dostal do rúk a musím sa priznať, že jeho sledovanie vo mne vyvolalo rovnaké pozitívne emócie ako pred rokmi. Čas nedokázal zmazať nič na jeho výpovednej hodnote o brutalite, násilí a krutosti vojny vo Vietname, ktorá mala drvivý dopad tak na životy vojakov ako aj na životy obyčajných ľudí. ()

m_a_c_a

Surová atmosféra vietnamské války se skvělými hereckými výkony (především Dafoe) okořeněná trochou osobních pocitů z prožitých hrůz.. Válečná klasika. 90%. ()

BDMarty007

Četa je pro mě jeden z nejlepších filmů. Absolutní peklo. Takhle to tam muselo vypadat. A uprostřed toho pekla ve vzájemném kofliktu pár chlapíků reprezentujících různé životní postoje. Všichni už dávno ztratili iluze, ale stejně jsou jejich postoje nekonečně vzdálené. Konfrontace těchto charakterů ve Vietnamské džungli uprostřed nepřátelské ofenzivy má extrémní podobu. Nezapomenutelná, byť možná až kýčovitá scéna kdy Elias padá na kolena a zvedá ruce k nebi… Někteří lidé tento film kritizují jako moralitku a příliš černobílé rozlišování dobra a zla uprostřed války. Já myslím, že právě za těchto okolností to nakonec většinou černobílé prostě je. Buď si člověk nějakou elementární lidskost uchová, a nebo zbývá jen vraždící mašina. Je to trochu moralitka, a je to tak dobře. Četa je pro mě jeden z 10 nejlepších filmů. ()

matt85

Perfektní čtyřhvězdičková záležitost, kterou ovšem do maxima posunuje hlavně neuvěřitelná hudba, Dafoe a celková syrovost, tudíž i originální atmoséra. Je super, že Stone ví o čem píše. ()

danny_21

Patrně jeden z těch nejlépe podaných snímků věnující se Vietnamskému peklu. V Ćetě z pohledu každodenního života v malé jednotce, ve které se každý snaží pochopit a vyrovnat se stavem věcí ve kterým se ocitli, od vojína po seržanty. Stone to dokázal podat bez zbytečného idealismu, zlehčování a syrově. Vynikající výkon Willema podpořila stylová hudba, jo řekl bych, tak nějak to tam mohlo vypadat - 90 %. ()

lakart

Syrová a drsná podoba Vietnamské války v podání skvělého režiséra. Nejvíce mě překvapil herecký výkon Charlieho Sheena, u kterého jsem nebyl nikdy přesvědčen o hereckých kvalitách. Rozhodně se však nejedná o nejlepší ztvárnění války, jaké jsem viděl, ale o velmi kvalitní válečný film. Nejvíce mě zaujaly momenty, které zobrazují, jak jednoduché je ve válce zemřít. Nikdo vás na to neupozorní, může to přijít v jakýkoliv okamžik. Velice silný moment nastal při vypalování vietnamské vesnice. Skvělý a jedinečný výkon Dafoea a Berengera - měl jsem pocit, jako kdyby si tou válkou skutečně prošli. Lepší 4 hvězdy - 90% ()

Armin82

Oliver Stone je vynikající řežisér, který ke svým schopnostem přidal i vlastní zážitky z vietnamské války a máme tu parádní podívanou. Jak by se mohlo na první pohled zdát, tak nám převyprávěl příběh, který paradoxně není o dvou proti sobě bojujících táborech, ale hned o třech. Ano píšu správně. Vietkongové versus američtí vojáci, kteří se ale dělili do dalších dvou táborů...jedni schvalovali neprofesionální, ujeté, sadistické a nefér chování sgt. Barnese a ti druzí pro změnu nepostrádali lidskost či kterým nepřišlo nijak fér, zabíjet každýho vietnamce beze zbraně, matky od rodin nebo znásilňovat jejich dcery. Ať už to takhle bylo nebo ne, docela bych tomu i věřil. Charlie Sheen si Platoonem otevřel dveře do Holywoodu, Willem Dafoe podal vynikající výkon a tu zlatou sošku si domů odnést měl a Tom Berenger taky výbornej. Velmi poutavý a emotivní válečný snímek, kterému v pozadí sekunduje moje oblíbená skladba od Samuela Barbera Adagio for Strings, která se o pár let později stala jednou z nejslavnějších tanečních pecek moderní hudby ---->100% ()

kratina

Takže si to shrňme. Komunisti byli svině (to jsou pořád), rákosníci taky (tedy ti z jihu ne, ti byli „naši“), no a Američani už tenkrát lezli, kam neměli. Plus to, že vojáci občas zblbnou a válka jim nehezky vleze na mozek. Sgt. Bob Barnes by mohl vyprávět. Tohle všechno je stará vesta (ale ne Olověná, ta je o rok mladší). Člověk by řekl, že takových čet a takových válečných filmů tu už bylo... Nu, nebylo. Oliver Stone je Bůh! A který konkrétně? No přece bůh války Mars. ()

Mouchal

Velmi realistické a drsné ztvárnění války ve Vietnamu s velmi dobrým hereckým obsazením (toho Sheena tam zrovna nemyslím) - to je Četa. Bohužel k tomu už toho moc navíc nepřidá. Sledujeme sice (pro někoho) velmi atraktivní prostředí vietnamských pralesů ve válečné době, kdy se to "rákosníky" jen hemží a sem tam člověk zakopne i o jejich skryté doupě či "vyčůraný" (myslím jako vychytralý ne jako... no to je jedno) tunel, ale příběhově nás nikterak neuchvátí. Ono vlastně ani co se týče příběhu nemůže. Jde tu jen o rozčlenění jedné čety na dva "nepřátelské" tábory, které utvoří vojáci podle morálky a osobních preferencí (ve zkratce jeden podporuje Green Goblina a druhý Pana Jizvu). Sem tam se tu najde nějaká hluboká myšlenka či silně emotivní moment, který ale pro mě většinou vyzněl tak nějak do ztracena. Jo, ono je jako fajn dělat film o amerických vojácích realisticky, ale komu má pak člověk fandit, když tam tito "hrdinové" jen hulí travku, vypalují vesnice nevinných Nguyenů a znásilňují dcerku pantáty Čonga Kilimandžára. Na druhou stranu nemůžu filmu jen křivdit. Zpracování je opravdu bezchybné a atmosféricky na velmi dobré úrovní a k tomu ta hudba! Celý film jsem měl očko připraveno na Johnnyho Deppa a za celý film jsem ho viděl tak 20 vteřin (včetně závěrečných titulků). Holt bez té jeho pirátské garderoby je to jen obyčejný koumák s mlíkem na bradě (v téhle době samozřejmě...). Rozhodně se dá v dnešní době najít hned několik lepších válečných filmů, než je právě tato slavná Četa. 75% ()

GTS_PUNK

"I think now, looking back, we did not fight the enemy; we fought ourselves." Mnohými cenami ovenčený pohľad režiséra Olivera Stona na hrôzy vietnamskej vojny bližšie približuje "turnus" nováčika Chrisa Taylora (Charlie Sheen) po tom, čo dobrovoľne narukoval bojovať za svoju krajinu. Skončil s vysokou školou, aby si uctil starého otca a otca, ktorí takisto bojovali vo vojnách, ale čoskoro zisťuje, že niet horšieho pekla na Zemi, než je vietnamská džungla. Chris sám na sebe vidí, že sa mení, mení ho vojna a mení všetkých okolo neho. Málokto v sebe dokáže nájsť ešte kúsok ľudskosti a v čate dochádza k malej občianskej vojne. K malej občianskej vojne v jednej obrovskej vojne, ktorú sledoval celý svet a Oliver Stone, aj vďaka tomu, že v nej sám bojoval, mohol preniesť jej horkú príchuť na filmové plátno. A veruže sa mu to aj darí. Zatiaľ, čo na celkovom námete príbehu sa pomerne šetrí a divák sleduje celý film kvázi "len" presun čaty džungľou, pod jeho povrchom možno vidieť skutočnú kvalitu tohto filmu. Tá sa odráža najmä v dvoch veciach. Tou prvou je takmer neustále prítomná ťaživá atmosféra vietnamskej džungle, žiadna možnosť úteku z nej a všade možná prítomnosť členov Vietcongu. Divák má miestami pocit, ako keby sa spoločne s čatou v tomto pekle nachádzal. Našťastie, všetko možno sledovať len na obrazovke a vychutnávať si druhý dominantný filmový faktor, ktorým sú v tomto prípade vynikajúco napísané postavy. Plejáda ešte pomerne mladých, ale za to hviezdnych hercov, je len špičkou ľadovca celého hereckého "ansáblu". Postavy sa jedna od druhej výrazne odlišujú, každá z nich vidí vojnu inak a podľa toho sa aj správa. Nielen voči nepriateľovi, ale aj voči ostatným členom čaty či civilnému obyvateľstvu. Najlepšie sa charaktery jednotlivých postáv vykryštalizujú v scéne, keď čata vtrhne do malej dedinky. Postavy Toma Berengera či Kevina Dillona sú čistí vojnoví psychopati, zatiaľ čo Charlie Sheen či Willem Dafoe v sebe ešte dokážu nájsť kúsky ľudskosti, aj keď aj pre nich je to veľmi ťažké. Nielen táto, ale aj viaceré ďalšie scény sú pomerne silnou a drastickou záležitosťou, ktorá sa divákovi dostane poriadne pod kožu. Platoon sa celkovo vie dostať pod kožu a keď sa tak stane, filmový zážitok je zaručený. Protivojnový film očami jedného vojaka na hrôzy vietnamskej vojny. Nesie v sebe posolstvo, odkaz a predáva ho formou skvele napísaným postáv, odrážajúc charaktery jednotlivých vojakov a toho, ako sa k sebe ľudia dokážu zachovať. Najťažšie chvíle odhaľujú charakter. Nad vietnamskou džungľou sa zatiahlo a zvuk vynikajúceho "Adagio for Strings" pripomína hrôzy vojny zobrazenej v tomto skvelom filme. ()

mirra66

Člověk a filozofická otázka, zda existuje dobro a zlo samo o sobě a stojí tak v protikladu, nebo je zlo jen prostor, který v danou chvíli není vyplněn dobrem. Tato otázka přímo čiší ze Stoneova filmu, a to zejména z postavy Chrise Taylora, idealisty, dobrovolníka, vzdělaného mladíka, který vstoupil do prostředí, kde jsou lidé jiní, jsou to mnohdy lidé s nimž by doma kontakt nikdy nenavázal (jak sám říká, sůl země). Charlie Sheen zde hraje člověka, který má své slabiny i silné stránky, který se bojí a je zároveň hrdinou, člověka, který chce chránit slabší a zároveň je vrahem. Postavy protikladů představených v rolích seržanta Barnese a Eliase jsou také nosnými díly příběhu, je to klasický boj, nebo přetahovaná, zla s dobrem, usilující o lidskou duši. Zajímavé jsou ale samozřejmě i další postavy, mladý psychopat Bunny, seržant O'Neill - drsně se tvářící slaboch, nezkušený poručík Wolfe, jež se nedokáže přes svoji hodnost dostat nad Barnese, který je opravdovým dravcem a mnoho dalších postav. Osobně se mi tento film velice líbí, je vhledem do války mezi lidmi i do války, která se odehrává uvnitř v každém z nás (největší boje se odehrávají právě v nejvypjatějších situacích). Některé momenty filmu jsou nezapomenutelné a některé jsou přímo fascinujícím obrazem situace na místě. Obraz vesnické vraždy a totální "psycho" situace nebo chvíle, kdy přijíždí nějaká zabezpečovací rota likvidovat po bitvě mrtvá těla, na jejich transportéru vlaje vlajka s hákovým křížem a vojáci si berou od mrtvých suvenýry, jako např. uši, je mrazící. Podle mého názoru se již v tomto filmu Oliver Stone projevil jako progresivní režisér, který kriticky ukázal na část americké historie, a to část jež není právě nejsvětlejší. Takový kritický pohled na společnost potvrzuje i jeho pozdější tvorba, zejména dokumentární. Když se člověk na tento film dívá, má pocit, že to Američané ve Vietnamu opravdu nemohli vyhrát (jak v závěru říká Taylor při odletu, bojovali hlavně sami se sebou). Silný zážitek a silně i hodnotím, 86%. ()

Demonic189

To PEPO: najlepši STONE = nie, najlepši Vietnam = nie, jeden z najlepších filmov = UŽ VOBEC NIE! Pri smrti seržanta (spoileruješ!!!) ani najmenšie známky po revaní a určite nie DOKONALY film :-) Toľko k Čate, dakujem. ()