Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Rozjimatel

"We've been kicking other people's asses for so long, I figured it's time we got ours kicked."    Nesmierne sugestívna vojnová dráma, jedna z najslávnejších vôbec, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Obdivujem odvahu Olivera Stonea nekompromisne sa vrhať do tém, ktoré sú v Amerike veľmi citlivé (JFK (1991)). Jeho filmársky štýl  mi síce nesedí úplne dokonale, ale toto jeho vrcholné životné dielo sa mu naozaj podarilo skvelo nakrútiť (a pritom ide o jeho prvý významnejší film). Film exceluje vo viacerých ohľadoch: nadmieru autentickým stvárnením vojnových hrôz, výbornou kamerou (Robert Richardson), výbornou hudbou (krásne, do snímky sa hodiace "Adagio pre sláčiky" od Samuela Barbera), či výbornými hereckými výkonmi, hlavne skvelého, charizmatického Willema Dafoea (Sgt. Elias) a poriadne drsného Toma Berengera (Sgt. Barnes). Vidieť Charlieho Sheena (Chris Taylor) vo vážnej polohe je dosť nezvyčajné a hoci sa tej hlavnej role nezhostil zle, trochu som s ním musel bojovať (občas mi aj pripadal trochu komický). Okrem záverečnej apokalypsy je pre mňa najsilnejšou scénou tá vo vietnamskej dedine, ktorá názorne ukazuje, aké zverstvá sa páchali na civilistoch (totálna neúcta k ľudským životom) a akého beštiálneho šialenca spraví z človeka vojnové besnenie. Pôsobivá je i scéna poslednej Eliasovej akcie, akurát som pri nej nie celkom chápal, aký malo zmysel pustiť sa do nej osamote, ako nejaký Rambo.     "I think now, looking back, we did not fight the enemy, we fought ourselves. And the enemy was in us." ()

Skalda

Ten film se zdá být delší než 2 hodiny. Ale možná to je můj osobní pocit. Bohužel nechápu proč Berenger a Dafoe a vůbec i Cheen netočili po tomhle "opusu" něco kvalitnějšího než to co je bohužel potkalo. Z herecké pětky hl. představitelů se snad může smát jen F. Whitaker... ()

Yoss

Ja fakt neviem, čo je na tomto filme také výnimočné... Ak si chcem vychutnať príbeh Vietnamu, vždy siahnem na Kubricka a jeho bezkonkurenčný Full Metal Jacket! ()

Delaney

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl... S naprosto úžasnou hudbou... Kvalitou se vyrovnává bezchybné Apokalypse... 99,9% ()

Oyer

Pro mne obrovské zklamání. Na děj celkem chudé... Brutální přestřelka béčkového filmu. Film spíše o mezilidských vztazích. Výborné herecké obsazení, ale nic extra zajímavého. Opravdu chudý děj. Mimochodem: doprovodná hudba, která se zde objevuje zazněla například i ve filmu Sloní muž. Později byla zremixována světově proslulým Dj Tiestem (jako jeho největší hit) - Dj Tiesto: Adagio for string. ()

Mikeel

Neobyčejně silný snímek, neobyčejně dobře natočený a ještě lépe zahraný. Charlie Sheen mě docela překvapil, že dovede hrát a ne jen se blbě předvádět. Při některých scénách mě doslova mrazilo v zádech, protože ty ohavnosti, co se při válce ve Vietnamu děly a byly autenticky přeneseny do tohoto filmu, k tomu naprosto vybízely. A v momentě, když se na pár sekund objeví Johnny Depp jsem jen koukal, jestli vidím dobře a musel si záběr znovu pustit, abych se ujistil, že to byl doopravdy on. (To nemá tedy se samotným filmem, co dělat, ale musel jsem to napsat). Nelze napsat už nic víc, než to, že válka je strašná a přes takto kvalitní filmy, jako je Četa, se o tom můžeme přesvědčit i my, obyčejní lidé, a prožít nepatrný zlomek utrpení, který prožívali a prožívají i dnes ti, kteří za nás pokládají své životy, abychom mohli být svobodní! ()

Ollie235

Četa je filmem, který dokázal zachytit obraz války ve Vietnamu přibližně tak, jak si ji představuji já. Krutá, drsná, sprostá, špinavá, s prostorem pro svině i hrdiny. Navíc velmi sympatizuji s tím jak to Stone podal a jaké myšlenky zahrnul. Vyprávění z pohledu jednoho mladého vojáka je ověřenou jistotou a funguje i tady. O působivé scény rozhodně není nouze a nuda zde své místo nemá ani chvíli. Něco mi ale přece jen nesedělo, částečně to byli herci (kromě Toma Berengera, který byl perfektní), částečně nějaká ta drobnost, kterou musí pětihvězdičkový film mít. ()

Movie Gourmet

Jeden z nejlepších válečných filmů o kterém toho bylo již mnoho řečeno a napsáno. Kvalitní a nezapomenutelná filmová hudba resp. skladba ADAGIO FOR STRINGS (napsána Samuel(em) Barber(em) a složena Georges(em) Delerue(em)) a atmosféra, která ve filmu panuje. Pro mě nezapomenutelní Tom Berenger a Willem Dafoe. Verdikt: 5* a 90 %. ()

Garch

Charlie Sheen ve stejné válce, jako jeho otec v Apokalypse. Tím podobnost končí. Willem Dafoe vs Tom Berenger - zápas humanity s brutalitou, který je pro mě hlavním mementem filmu. ()

laepus

Jeden z vůbec nejlepších válečných filmů. Tolik nezapomenutelných scén... Barberovo Adagio... Willem Dafoe v kladné roli... Nechutný Tom Berenger... Vynikající bojové scény... A ta závěrečná řeč... ()

ArthasKarfa

Na světě je jen hodně málo filmů jako je Četa, patří k nim Apokalypsa a podobné, jsou to filmy, které ve vás dlouho po shlédnutí nechají silný zážitek války a atmosféry místa a postav. Četa je dokonalý film o vietnamské válce, kde nehledáte nesrovnalosti ve výzbroji a technice, vše je dokonalá souhra příběhu, atmosféry, herců a děje. Náročný a těžký příběh dvou jiných seržantů a mezi nimi kotel zloby, utrpení a krutosti, ve kterém se jako v bubnu pračky točí celá "četa" jejich vojáků. Nikdy nezapomenu, když jsem film viděl poprvé a jaký dojem ve mě nechá vždy, když film vidím znovu. ()

Emo-haunter

Existenciální režisérova výpověď o tom, že war is a hell. My jsme nebojovali proti nepříteli, ale bojovali jsme sami se sebou, a nepřítel byl v nás. Na filmu se mi líbila různorost charakterů a jejich osudy, Dafoeovi a Sheenovi jsem fandil nejvíce. Hodně silná myšlenka, která bude aktuální až do té doby, než lidstvo vyhyne. A myslím si, že vyhyne válkou... ()

jilda

Válečný film jak má být, silné osobnosti dvou odlišných velitelů a peklo vietnamské džungle cítíte i doma v křesle.Jasných 5* ()

no2

10/10 - Velký film o "Vietnamu", spolu s Lovcem jelenů jej mám nejraději. Četa není jen protiválečným filmem o vietnamské válce a o rozporech uvnitř americké jednotky, které přerostou v občanskou válku uvnitř této čety, kdy nenávist jednoho ze seržantů k druhému vyvrcholí (i ve válečném prostředí plném zabíjení, znásilňování, poprav vesničanů apod.) zvlášť zavrženíhodnou vraždou... Četa je skvostné umělecké dílo, nezapomenutelná ´filmová symfonie´ - a zde bych i díky závěrečnému ztotožnění s hlavním hrdinou mluvil i o přesahu, ačkoliv toto slovo v souvislosti s filmovým uměním tak nerad používám. Jen bych chtěl ještě upřesnit, že správné jméno autora úchvatné Adagio for Strings (použité i v jiných filmech; myslím však, že nikam jinam se nehodilo dosud lépe než sem) není Samuel Barbar, nýbrž Barber. ()

WinstonS

První Stoneův zářez na pažbě. Sugestivní drama ze zprofanovaného, leč divácky atraktivního Vietnamu přitom paradoxně málem nebylo natočeno. Soudobý Hollywood byl unešen Coppolovým APOCALYPSE a Stone musel s realizací ČETY čekat pár let. Výsledek však je uchvacující. Snad v žádném jiném filmu není atmosféra vienamského pekla tak strhující, skličující, depresivní, dusivá, temná, mrazivá, nervydrásající... Čítankový příběh správňáckého Willema Dafoa proti zlému Toma Berengera, nováček Charlie Sheen jako Stoneovo vlastní vypořádání se s vietnamským traumatem, absence zbytečného patosu a hektolitry krve, po nichž zůstává hořká pachuť z nesmyslnosti válečného běsnění - tím vším je ČETA. ()