Strieborné korčule

• Česko Stříbrné brusle (viac)

Príbeh sa odohráva v roku 1899 vo vianočnom Petrohrade, kde mráz pokryl rieku Nevu a jej kanály ľadom, na ktorom si predajcovia postavili stánky a kde korčuľuje celé mesto. Krátko pred začiatkom nového storočia osud prepojí životy dvoch mladých ľudí, ktorí sa nikdy nemali stretnúť, pretože každý z nich pochádza z iného sveta. 18-ročný Matvej Pojakov (Fjodor Fedotov) je syn chudobného remeselníka, ktorého jediným bohatstvom sú zdedené strieborné korčule. Pracuje ako korčuliarsky kuriér miestnej pekárne, ktorý je známy svojou rýchlosťou. Je najrýchlejší vďaka špeciálnym strieborným korčuliam, ktoré priniesol jeho otec, lampár , pred mnohými rokmi z Amsterdamu v Holandsku. Matvej stratí prácu, ale nájde skutočného priateľa. Jeho nový známy, Alex (Jurij Borisov), skvele korčuľuje ale nie je to len taký hocijaký mladík. Je hlavou skupiny nepolapiteľných vreckárov, ktorí zamrznutých kanáloch okrádajú návštevníkov a obyvateľov Petrohradu. Matveja prijmú medzi seba, zaučia do tajov svojho remesla a naučia ho aj zopár šikovných korčuliarskych trikov. Alisa Vjazemskaja (Sofja Prissová) je dcéra vysokopostaveného úradníka. Mladá ambiciózna šľachtičná sníva o štúdiu chémie. Záujem o vedu a ďalšie koníčky však musí skrývať pred svojím otcom Nikolajom (Alexej Guskov), ministrom, ktorý si rovnako ako mnoho iných ruských šľachticov svojej doby myslí, že žena nepotrebuje vyššie vzdelanie. Stretnutie Matveja a Alisy poznamená celý ich ďalší celý život. Bude však osud ich láske naklonený? (TV JOJ)

JasonV

Ruský Tom Holland korčuluje ako o život v naivnej ruskej rozprávke s perfektným technickým spracovaním a matrixovskými spomalovačkami, celé to okoreňujú reflexie na histiorickú či súčasnú ruskú spoločnosť - práva žien, korupcia, politologické úvahy o feudalizme, kapitalizme a socializme, atď. ()

Gortyna

Ruský pokus o hollywoodský spektákl včetně všech nectností: předlouhá stopáž, sladký konec atd. Netflix. Přeskočil jsem prostředních 40 minut a o nic nepřišel. Ale výprava a kamera byly výborné. ()

oblonskij100

Krásný příběh s zajímavým koncem, emancipace vkládá do příběhu pěknou složku a ten ruský patos je k mému srdci bližší, než Americký. Po dvou letech, 01.03.2023, kdy jsem to viděl podruhé, musím ze sebe setřást, tu hnusnou Putinovskou pachuť, vidím, všude ten ruský hnus. ()

Heywood

Stříbrné brusle jsou hezkou „carskou“ pohádkou zasazenou pro nádherného Petrohradu a ledové Něvy, na které bruslí ti hodní i ti špatní. Nádech blížící se revoluce vidíme, Marxův Kapitál se objeví v rukou šlechty, ale pohádka má šťastný konec. Jenomže reálné konce byly, jak víme, pro šlechtu naprosto smrtelné a pro milióny obyvatel SSSR také, a proto nám ulpí na rtech hořkost. Oceníme výběr herců, skvělé předvedené bruslařské techniky, pohádkové nasvícené město s nepohádkovými zloději, ale nakonec přes nespornou kvalitu záběrů a dotvořených exteriérů i interiérů, film se chvílemi jeví jako vleklý a nudný, postavy jsou příliš čitelné dopředu, stejně tak jako děj, takže překvapení se ve filmu nedočkáme. K pohádkám ze šťastným koncem se obvykle vracíme, u této to pro mě nebude ten případ. Propadák to není, filmová pecka také ne. 65%. ()

petulik

romanticky pribeh, nadherny Petrohrad, pozitivni zlodeji s Marksovymi myslienkami, vsehoruskachut zmixovana do realii roku 1900, zabavné ducharské scenky, upgrade ruskej moralky - z odhaleneho ramena na postelovu scenu ()

PTuranyi

Veľkolepý historicko romantický veľkofilm. Milostný trojuholník plný protikladov zasadený do Petrohradu začiatku 20. storočia. On je obyčajný chlapec z ulice a jeho jedinou zručnosťou je korčuľovanie. Ona je dcéra aristokrata túžiaca po vzdelaní. Jeho sokom je mladý policajný dôstojník. Matvej sa však pridá k bande miestnych zlodejíčkov, ktorí sa živia drobnými krádežami na zamrznutých nevských kanáloch. Produkcia je hollywoodsky veľkolepá, výprava, kostýmy, všetko na najvyššej úrovni. K tomu bezchybné herecké výkony. Škoda len toho prostého priamočiareho príbehu plného pátosu. 70% ()

Sopholojong

Audiovizualne krasne vypracovane ako disneyovska Kraska a zviera alebo Cinderella. Carokrasny, vianocny Sankt Petersburg so vsetkymi trhmi, honosnymi palacmi, obrovskymi zamrznutymi jazerami a riekami, ale i osarpanymi chudobnymi stvrtami. Formalne na divaka dychne take retro, ze ma neklamny pocit ukotvenia priamo v deji o vyse storocie dozadu (zaobera sa to otvorene i posliapavanim prav zien na vzdelanie). K tomu niekolko podarenych (spomalenych) nahanacich scen na korculiach, ale aj vtipnych (kuzelnik), ci emocionalnych (otec uciaci korculovat malickeho chlapca s prechodom na cintorin). Plochost postav je ale zavazny problem. Kdezto hlavny dobrak-zlodej aj s jeho bandou su este v ramci akceptacie, aristokraticke figurky su priehladne az na kost. Princezna, ktora sa chce stat vedatorkou, je schematicka az beda, k tomu asexualna (nohy i prsa ma pekne, ale co ten ksicht) a nevierohodne flirtujuca s buducim bolsevikom/komunistom, ktori ju hypoteticky bude o niekolko rokov vesat pred branou palaca. A vsetci ti takpovediac antagonisti - cari, alebo vojsko s ich soft vystupmi su na smiech (zlodej ma pistol, vojaci obusky alebo sable - common!). Ale sme samozrejme v zanri "rozpravka" na vianocny vecer, takze "leccos" je odpustene. 7/10 za nadherne, oci i usi ocarujuce remeslo, bez neho by som napalil nekompromisnych cca. 2-3/10 ()

Grossing

Byla jsem připravená na červenou knihovnu z Ruska a byla jsem mile překvapená. Citlivě natočené romantické drama s dobrodružstvím tak akorát. Ráda znovu uvidím. ()

Dusty56

Překvapivě kvalitní a zábavný snímek z ruského prostředí. Dokonce i přes jeho docela vysokou minutáž (130 minut) mě ani v průběhu (až na malinkou chvilku ve střední pasáži) nezačal nudit. Nejvíce mě bavily momenty na tržišti, ale vrcholem filmu bylo bezesporu posledních 30 nebo 45 minut. Ve výsledku se jedná o nadstandardní film, který pokud jste ještě neviděli, tak si určitě pusťte. ()

slamic5

Průměrný film, podobný těm, které kvůli ženě shlednu a vesměs mě ani neurazí. Ale nečekal jsem že rusáci cpou jemné propagandistické náznaky i do takových pohádek. A ještě půl hvězdy dolů za to neustále zpomalené záběry. To už jsem se někdy vyloženě smál. 1,5* ()

Stoupik

Netflixácké překvapení. Moc jsem si od toho nesliboval, ale on to byl nakonec milý pohádkový příběh z krásného zimního Petrohradu, za doprovodu velmi kvalitního soundtracku. I přes delší stopáž a předvídatelný vývoj mě to bavilo a klidně pošlu pěkné 4 hvězdy na sever Ruska. ()

MTB

Film jsem sledovala jedním dechem od samého začátku, za mě nemá chybu. Napínavý děj, romantická zápletka, zdařilý scénář, skvělá kamera a to vše podtržené ještě nádhernou hudbou. Film překvapivě neměl typicky ruské zakončení příběhu (nenaplněná láska), které jsem očekávala, takže kapesník zůstal suchý - ne že by mi to vadilo. Víc nebudu prozrazovat, opravdu stojí za shlédnutí (i opakovaně). ()

McGuffin

Jakékoli, nejen Stříbrné brusle, Серебряные коньки, jsou nezbytnou výbavou návštěvníků zamrzlých petrohradských kanálů nadcházejícího dvacátého století, korzujících, obchodníků, zákazníků i zlodějů vynikajících bruslařů, co je přišli obrat, a nakonec i policistů, co zloděje přišli chytit. S bruslemi to ale nejde dívce z aristokratické rodiny, co po sobě s jedním zlodějem hážou okem, zato její nápadník a aristokratický policista na nich exceluje. Voilà, a na bruslařský i milostný souboj je zaděláno. Než na něj dojde, výplní scenárista Roman Kantor jejich volný čas řečmi o revoluci, spravedlnosti a přístojnosti vzdělávání dívek, péčí zloděje o svého nemocného otce a vychytralými intrikami dívčiny nadané matky. Jenže čas na přelomu století nestál ani v Petrohradu, pročež hrdiny zavolá Paříž. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()

supg

Pěkná "ruska" bajka, kde sice hrají autenticti herci, ale hudba, scénář, natura hrdinů už nemá s touto velmocí nic společného. ()

Stenli3

Film se mi líbil, musím říct že Ruské filmy a rovněž i pohádky mají stále své kouzlo . Je to jako ze skutečného příběhu , Mamon vs chudoba a musím přiznat že jsem do poslední chvíle nedoufal že to dobře skončí.  Kdyby to šlo tak 10* ale takto jen 5* . Vřele doporučuji ()