Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

jpacuta

Jednička měla super atmosféru, pocit záhady a výborný twist v podobě Marty. Druhý díl nic z toho nemá. Trvá přes hodinu, než se začne dít něco zajímavého a konec a povinné bezbřehé vysvětlování zase přijde poměrně brzo, bez toho aby si ho divák nějak zasloužil. Pan režisér má rád McGuffiny a dokázal je naroubovat i sem. Škoda. Byl bych mu ty Star Wars po Knives Out už bejval odpustil. ()

SamGee

Ubehli už tri roky, čo režisér Rian Johnson zabodoval filmom Knives Out, v ktorom obrátil  detektívny žáner o 180 stupňov a ponúkol skvelé herecké výkony. Dokázal Johnson vyčarovať rovnaké kúzlo v pokračovaní Glass Onion?    Dej sa odohráva na súkromnom gréckom ostrove, kde technologický miliardár Miles Bron (Edward Norton) pozýva svojich priateľov, vrátane detektíva Benoita Blanca (Daniel Craig), na hru, v ktorej musia vyriešiť jeho „vraždu“. Čo zo začiatku pôsobí ako nevinná zábava, v momente sa to zmení na ozajstný zločin.     Spomínaný zločin nastane až o  hodinu neskôr. Dôvod, prečo režisér uvedie vraždu až v prvej polovici, je bližšie spoznávanie s postavami. Rozumiem režisérovmu zámeru priblížiť motiváciu jednotlivých charakterov, ale bohužiaľ spôsobuje nedočkavosť u divákov, ak nie nudu. Našťastie, druhá polovica príbehu sa nesie v napätí a šokujúcich odhaleniach. Mám však zmiešané pocity zo záveru. Na jednej strane chválim prekvapivú katarziu pre všetky postavy, na druhej to režisér prehnal s teatrálnosťou   Herecké obsadenie nemá chybu. Daniel Craig prednáša monológy a vyšetrovateľskú dedukciu s elánom, Edward Norton solídne maskuje práve úmysly slizkého zbohatlíka a Janelle Monáe perfektne zosobňuje dualitu záhadnej dámy. Vedľajšie postavy stihnú zažiariť. Popri hercoch sú podarené dialógy, ktoré nestrádajú drzosť a nadsázku   Samotná výprava sa poriadne vyšvihla. Hudba od Nathana Johnsona dodáva deju exotickosť aj dramatickosť, kamera upiera pozornosť na grécke scenérie i Milesovo letné sídlo, vizuál s kulisami sú okuľahodiace a strih ide ako divý.    Novinke od Netflixu Glass Onion nejde do karát zápletka a rozuzlenie, ale podmaňuje si obecenstvo  cez rozmanité postavy, štiplavé repliky a opuletnú výpravu. Ak chcete vidieť nevšednú detektívku a hádať počas filmu, kto je potenciálnym páchateľom, potom Glass Onion bude pre vás správnou šálkou kávy.     Príbeh: 7/10, Herci, humor: 9/10, Hudba: 7/10, Vizuál, strih, kamera, kulisy: 8/10, Celkovo: 8/10. ()

Karlosik_4

Navzdory prvnímu dílu jsem nečekal nějaký velký klenot. I tak jsem dostal asi víc, než jsem čekal. Opět velmi psychologický a zajímavě pojmutý případ, se zajímavými postavami a nečekanou zápletkou. Zajímavě určený styl vyprávění ve kterém jsem se, i přes předchozí nejistotu, neztratil a nezůstal v nevědomosti. Na celém filmu mi však vadí jak na úplném konci přejde z vážnějšího drama/krimi žánru do naprosté frašky, která se může napodobit Tarantinovskému šílenství, které tu však nefunguje a film tak  ztrácí původní kouzlo. Příjemná netflixovka na dlouhé večery. ()

PeteBuck

Tak ja neviem. Mne sa ten film celkom páčil. Áno, nie je to tak dobré ako jednotka, ale to nevadí. Zápletka tam je, nejaké vraždy tiež, dejové zvraty, rozuzlenie, záver. Pohoda. Tak som tajne dúfal, že tam dôjde k riadnej vyvražďovačke, ale miesto toho tam máme iba 2 mŕtvoly. Ale stačí. Tentokrát je to dlhšie, bombastickejšie a exotickejšie. Úprimne komorná atmosféra jednotky je fuč, aby tu bola exotika a la James Bond a dej, ktorý sa vlečie, ale celkom príjemne. Dalo sa. Ak si to udrží takúto kvalitu, budem spokojný. Len by to mohli točiť častejšie. Cameo Hugha Granta som nepochopil, pokiaľ som si neprečítal zaujímavosti. Už len čakám kedy urobia gayov aj z Poirota či zo Sherlocka s Watsonom. ()

Kushina

Rozhodně slabší jak první díl, ale na druhou stranu pořád zábavné a dobré. Tahle svým způsobem detektivka je dokonalá v tom, jak se pak vrací v čase a ukaže příběh u jiné perspektivy, to vždy čumím s otevřenou pusou. 70% ()

Ovecka_Saki

Překvapuje mě tak vysoké hodnocení, druhý díl nesahá prvnímu filmu ani po kotníky a velmi zaostává. Člověk uhodne již na začátku, kdo je vrah a není nijak překvapen. Děj noc moc, postavy hloupoučké, skoro až ztráta času. ()

Draconian

Začátkem si jen musím povzdechnout. To fakt musí mít každý film nejméně dvě hodiny? Ale neříkám to jen tak, protože délka a tempo je jedna z věcí, které mi na Glass onion vadí. Film mi trailerem lehce připomněl rozvernou atmošku Kingsmanů, i když se zasazením nepodobá vůbec. Ale jde prostě o komediální krimi s parádním nabouchaným obsazením. Miliardář si pozve pár lidí (které zná a kteří jsou mu z nějakého důvodu vděční) na soukromý ostrov, aby vyřešili...jeho vraždu. Spolu s nimi je pozván i nejlepší detektiv na světě Daniel Craig v podání Benoita Blanca (počkat, opačně hehe). No a nutno říci, že všichni mají nějaký motiv...jenže divné je, že přijedou na ostrov a miliardář normálka žije. Nebudu prozrazovat, ale filmu nechybí různé zvraty a můžete jen tipovat, kdo je zde ten zloduch. Bavil mě humor, herecké výkony (to přehrávání je tady super), nápad a celkově zábavná podívaná...až na tu stopáž. Začátek je pecka, ale až do "velkého" zvratu se tempo filmu zpomalý a zde to docela hapruje. V poslední třetině jste naopak velmi zvědaví jak to celé je. Pokud by měl film o půl hodky méně, hodnotil bych víc. Větší svižnost by nebyla na škodu a některé dialogy jsou zde prostě navíc. Jinak ale příjemná zábavná oddechovka. 70% ()

Birter

Kolik cibulových vrstev si musíme představit, abychom mohli říct, že tenhle film je doslovné Glass Onion tj. působící komplexně, leč mající očividné jádro, aniž to tak Rian Johnson zamýšlel? Krása Knives Out spočívala v tom, že detektivní parodii dokázalo povýšit o další roviny a zároveň zůstalo věrné sofistikovanému christieovskému rozuzlení, které eo ipso bylo o to více zábavné, zatímco u Glass Onion je finále až vulgárně přizpůsobeno profláklé sociálně kritické myšlence přítomné od samého začátku. Většinu dalších aspektů takto podlomených však nelze než pochválit. Herecké výkony, tempo, hudbu, atmosféru, dialogy a koneckonců i řadu kriminálních zápletek. Zůstal-li ve mně ten čtenář detektivek posuďte spíše sami. Ale připravte se na nedořešené nesrovnalosti a dnes obvyklou apelativní mantru. ()

tchempi

Změnilo se místo, sestava i styl vyprávění. Zůstal „jen“ Benoit, ovšem to není málo. Dvojka je sice úplně jiný film, ale pořád chytrý a vtipný film. P.S. Nepochopil jsem kočkopsa v tuzemském názvu - napůl český, napůl anglický. Proč nemohl být celý český, když se v české verzi filmu o Skleněné cibuli neustále mluví. ()

v.indruchova

Dobré herecké obsazení. trošku té akce a jemného humoru. Taky něco na přemýšlení. Taková oddechovka. S odstupem času to vidím jako lepší průměr 3,5 ()

meda2016

No, víte, pozval jsem se na druhý příběh a zatím jen vím, že je škodolibý. Ke svým předlohám či spíše terčům, jako Indy a Jumanji, k postavám, co si v nich lámou hlavy hlavolamy - a taky k postavám jako jejich představitelům. Nutí je chovat se víc typově a podtrhuje to jak výpravou, tak fyzickými přednostmi. Hned od počátku mne tohle bavilo. ... Teď je potřeba uvést, že příběh filmu má vpodstatě čtyři části. Stále kratší až k poslední snad čtyřminutové. ... Druhá je napínavým retrem, třetí uvolněnou emocí a čtvrtá to splachuje do klozetové mísy. .... Jak se Tarantino pomstil dětem květin za vraždu Sharon Tate, tak tady je obnažení génia bezskrupulózního zisku jen pro oko. Bezzubý závěr. ... To všechno jménem Glass Onion je výtvorem české sklárny, českých mistrů. ()

Elisson

Novodobá klasika - biely heterosexuálny muž, ešte k tomu bohatý a chcejúci do sveta priniesť voľnú energiu, musí byť zákonite zlý, veď všetko okrem drahých a škodlivých záležitostí ako je ropa či zemný plyn musí byť hneď bu bu bu nebezpečné..... Potom je tam potetovaný a nablblý bojovník za práva mužov (ale vlastne nejde o práva mužov (a veru taký by sa nám zišli), ale len o právo na sexizmus), ktorý býva s matkou, ktorá ho mláti (čo vysvetľuje jeho postoj k ženám).  Černoch je vedec a černoška strašne morálna hlava firmy, ktorú zlý beloh vyšachoval, keď mu nechcela schváliť to s tou novou energiou :-D. Potom je tam ešte slúžiaca aziatka, dve tupé blondýny, ktoré sa rady vyzliekajú a politická karieristka. Hej a Daniel Craig, ktorý je karikatúrou echm .....všeličoho. A je....teplý, keď býva s Hugh Grantom? Fuuf, no je tam všetko, čo je dnes populárne...i virózka.... a končí to presne tak ako sa dalo predpokladať. ()

ElisR

Daniel Craig mě baví! A bavil mě i zde, kde mezi bandou “tupců” držel své dekorum. Film měl i své komediální části, ale vesměs snímek vybízí k zamyšlení, že je to sice jen film, ale že bohužel takový vlivní lidé s mocí ovládat druhé na tomto světě reálně jsou…Možná je film trochu zbytečně dlouhý, ale neměla jsem pocit, že bych se kdykoliv nudila, takže mi to nakonec nevadilo 🙂 Janelle se role taky zhostila velmi dobře, na její roli se mi dobře koukalo…jen co mě rušilo bylo její bobří podpaží, ale to už je přeci jen o vkusu každého z nás 😃 ()

Grimaldi

Benoit Blanc se vrací a tentokrát na to jde trošku jinak než poprvé. A bohužel trochu hůře. I když oceňuji snahu tvůrců přijít s něčím novým a neotřelým, tohle bylo jiné až moc. Nechci úplně prozrazovat, protože čím míň toho člověk ví, tím lepší divácky zážitek. Jen snad to, že postavu co je za všechno zodpovědná poznáte velice brzy. A následné sledování toho proč a jak už pak díky tomu není tak zábavné. Herci včetně cameo roliček potěšily. S lepším příběhem může trojka znovu zazářit. Snad jí Johnson dopřeje náležitý čas. ()

chamonix

Dvě a čtvrt hodiny vyšetřovat vraždu, to dokážou v Bollywoodu. Jenže tam k tomu i hodinu tancují, zatímco tady se o to bez oné hindu omáčky pokouší osamocený Daniel Craig :-(     Já vím, existují i lidé, kteří si myslí, že umí hrát … To je jako s ženami: je 10 procent mužů, jimž se líbí tlusté, ale ideál krásy to prostě není! Zkrátka tenhle film je nuda, kterou, obávám se, v kině vydrží až do konce málokdo. Já to naštěstí mohl na obrazovce rychle posouvat. ()

Carlito1

Skvělá ukázka hvězdného obsazení hvězdného režiséra, které je opravdu kvalitní jako první díl. Pro mě to však překonalo jedničku! Vtipné, chytré a hlavně vás to udrží u obrazovky od začátku až do konce. ()

Dusty56

Stejně jako jednička tohle bylo taky NĚCO. Tentokrát detektivka je více originální, je tam také trochu otravná snaha zdůraznit, že se jedná o současnost (roušky). A ten příběh je parádně zkonstruován, všechna čest scénáristům a režisérovi. Jediný závěr trochu vypadl z tempa, jinak to byla jízda. V čem je to ovšem o hodně slabší než jednička jsou herecké výkony. Za parádním Craigem a bezchybným Nortonem ostatní zaostávají. Chybí zde někdo další (jako minule Armas nebo Evans). Protože upřímně Hudson mě štvala, Hahn taky, Bautista úplně herec není a ostatní jsou také průměr, do takového top filmu nepatří. Škoda, protože jinak se jedná o parádní film, který si někdy pustím znovu, protože moc lepších moderních detektivek opravdu nenajdete (s výjimkou jedničky samozřejmě). ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů