Margrete - kráľovná severu

• Česko Margrete - královna severu (viac)

Píše sa rok 1402. Margrete sa podarilo to, čo žiadnemu mužovi pred ňou. Spojila Dánsko, Nórsko a Švédsko do mierovo orientovanej únie, ktorej sama vládne prostredníctvom svojho mladého adoptívneho syna Erika. Únia je však obkľúčená nepriateľmi, a tak Margrete plánuje manželstvo medzi Erikom a anglickou princeznou. Spojenectvo s Anglickom by únii zaručilo status vznikajúcej európskej veľmoci, ale hroziace sprisahanie môže zničiť Margrete a všetko, čomu verila. (Film Europe)

Mlle

Kalmarská unie. Pro mě poněkud méně probádaná část historie, takže jsem si ráda rozšířila obzory o příběh falešného krále Olafa i to, co mu předcházelo. Ve skutečnosti to byl saský selský synek a jeho matka se prý také jmenovala Margareta, královna to ale nebyla ;) Nevím už ani, kolik je to let, co jsem viděla takto kvalitně natočený historický snímek. A nevím také, co bych tu pochválila víc. Zda uhrančivě střízlivou výpravu, která se neutápí v jalových efektech, náhražkách a maskování nedostatků nedotaženou AI, nebo důraz na naprosto fenomenální a brilantní herectví všech, ovšem v čele samozřejmě s neuvěřitelně silným výrazem Trine Dyrholm. Díky bohu nejde o žádnou fantasy, ale pouze o alternativní historii drobného časového úseku v době vlády jedné šikovné, mocné a především zcela skutečné panovnice, vsazenou do historických reálií. V dějové linii ožívá bezútěšná Sofiina volba konfrontovaná se zájmy celku i reálnými možnostmi světa. Kulisy životního prostoru aktérů jsou netradičně realistické, což prohlubuje dojem uvěřitelnosti a do příběhu silně vtahuje. ()

Majkak

Drama silné královny bojující mezi citem k ztracenému a možná znovunalezenému synu Olafovi a rozumem, velícím na prvním místě zachovat nedávno zrozenou těžce vyjednanou unii tří zemí. Rozhodování jí neulehčují ani nevyzrálý Erik, který je formálně králem, a za něhož Margrete zatím drží fakticky vládu, dokud adoptovaný syn nedozraje, ale ani příchozí Olaf. Až už je to, kdo je to, vsadit se na něj také zrovna nedá a Margrete tuší, že by jeho plnou podporou ztratila možná víc než s Erikem. Skvělá Trine Dyrholm v hlavní roli velmi přesvědčivě zvládá roli vnitřně silné vládkyně, pro kterou je důležitý mír a prosperita všech tří zemí, stejně jako poctivost před Bohem. A to je obklopena hafem hráčů s vlastními zájmy, které musí vyvážit a ustát. Dobře pojaté drama vnitřně složitého rozhodování, kde se těžko rozhoduje, které řešení bude nejméně škodlivé. ()

brumbrum

Dost uveritelne zahrane, kopu detailov z historie, aj ked v style 'ved je to len fikcia', aby sa nik neurazil, no ale kedze sa princ naozaj v dejepise stratil a nik nevie, preco sa s nim podeli prec i veskere dokumenty s nim suvisiace, tak toto vysvetlenie je sice dost desive, ale hodne pravdepodobne. 4* ()

Trixinka

Celkem zajímavé historické téma natočené k mému velkému rozčarování velice nudně, až sterilně. Dějově se celých 120 minut patláme v jednom a tom samém problému - je to Olaf, není to Olaf. Nakonec z Margrete udělají matku, která s ledovým klidem nechá upálit svého syna ve prospěch unie. Ano, byla to fikce, ale přeci jen mě to poněkud rozčarovalo. Co se prostředí týče, taky bohužel žádná sláva - když jsme se v ději vrátili po x té do té samé místnosti, tak už jsem žalostně vzdychla a koukala, kdy že bude konec. Bohužel musím konstatovat, že jde o průměrný film, maximálně vhodný na kouknutí v TV na některém kanále, pokud ho budou dávat. ()

Solverino

Je vidět, že to natočila ženská, nejsou tam žádný akční scény, rádoby "bojovníci" jsou jako spolek holek. Většinou se jenom kecá okolo, silácký kecy a prd se děje. Škoda... (ne das auto!). ()

blondboss

Margrete je typickým historickým eposom, v ktorom nechýbajú emócie, láska, zrada a najmä túžba po moci. Celkovo tento snímok vyznel oproti ostatným podobným chladnejšie a je tu cítiť značnú dávku severskej reality. Kulisy a kostýmy skvelé a hudba doslova podmanivá. Škoda len, že dejovo sa to zbytočne tiahlo a bolo tu minimum akcie. Inak ale celkom slušný snímok. 65 % ()

Detektiv-2

Skvěle rozvinutá severská legenda, která přes svoje barvité zpracování, působí skutečně a dramaticky, ačkoliv se nemá o co pořádně opřít. T. Dyrholm je excelentní jako v každé své roli. Zde však svým uhrančivým výkonem hodnotně vyzdvihla celý film. Líbí se mi originální styl, že nejde o žádný velký krvák a divák je ušetřen o stereotypní válečné bitvy. Naopak podtrhuje královskou myšlenku - držet unii v klidu a míru. Divák si pak může vychutnat dramatické a vzrušující tahání za nitky, které je dotaženo zcela dokonalou hudbou, ze které budete mít husí kůži. ()

muti

Game of thrones bez drakov s ústrednou dilemou pravého resp falošného nástupcu trónu. Kde je pravda, kto s kým ťahá, kto profituje a kto sa bude musieť napokon rozhodnúť? Napinak do posledného momentu ()

Plaque

Tak správne sa vlečúca stredoveká dráma, kde celý čas čakám, že Margrete sa posadí na koňa, zamáva mečom nad hlavou a pošle vikingov odkusnúť hlavy nemeckým templárom. A nakoniec, keď sú všetky moje nevypočuté očakávania spálené na hranici, vypínam s pocitom, že aj tak dobré a hutné. Takže za mňa, áno, palec hore. ()

Paserak

Velmi zajímavá středověká historka. I iluze středověku je dobrá. A víte proč? Protože se tam na rozdíl od jiných středověkých fláků nebrodí hromadami slámy, nemají obličeje pomazané blátem a nelítají tam v roztrhaných hadrech.  Pozn. Verbale, tentokrát jsi byl k filmu dost krutý :-) ()

Crust

Asi nejlepší severský středověký velkofilm, minimálně za posledních několik let. Tvůrci zůstávají převážně věrni historickým faktům a do tvůrčí fikce/polemiky/variace se pouštějí jen v poměrně úzkém prostoru nezdokumentovaných okolností, které přes 600 let starý příběh může nabídnout, alespoň z toho, co jsem si dokázal v rychlosti nastudovat. Zpracování mi přijde sympaticky věrné dobovým reáliím, žádná snaha o hraní na efekt, který by hraničil se světem fantasy a pohádek, film je i přes svou nákladnost v podstatě poměrně komorní, s ohledem na dějovou zápletku. Minimálně tisícihlavé armády a profláklé epické bitvy tu opravdu nečekejte. Potěší i výrazná česká produkční stopa. Původně jsem dal 5 hvězd, druhý den se ale dojem trochu usadil - jediné, co mi vadilo, byl až do konce nevyjasněný vztah královny ke klíčové vedlejší postavě, čímž si tvůrci tak trochu účelově vytvořili prostor pro závěrečný dějový twist a aha efekt. Divákům, alespoň těm přemýšlivějším, to sice na konci asi docvakne, ale jakýsi pocit zmatenosti a ne úplně šikovně pojatého zakončení přetrvává. Film by se mohl líbit zejména fanouškům Posledního krále (Birkebeinerne) a také Posledního souboje od Ridleyho Scotta, který měl premiéru ve stejném roce. ()

DrifterSoul

Tak tohle byl historický film, tak jak má být. Navíc podmalovaný nádherným soundtrackem. Opíral se o fakta a dokonale naservíroval atmosféru a reálie té dávné doby. Tvůrci se soustředili na úsporné drama politického rozhodování a psychologii postavy moudré a rozvážné královny, nesoucí tíhu odpovědnosti za svou zemi a vznikající Severskou unii. Naopak, drsné sequence jsou zde omezeny na minimum. To jistě nepotěší oko diváka, lačnícího výhradně po násilí, efektech a krvavé akci. Takovým ostatně film není ani určen. A jak vyplývá ze závěrečných titulků, záhada, zda onen neznámý muž byl opravdu Margretin syn Olaf, nebo někdo zcela jiný, nebyla historiky nikdy rozluštěna.   (BTW: Tělo Margaret I Dánské je dodnes uloženo  v hrobce uvnitř nádherné cihelné katedrály v Roskilde na ostrově Sjælland.) ()

futislav

Jelikož jsem film nedokoukal, ani ho nehodnotím. Exteriéry krásné, interiéry a kostýmy dobové, ale tím skoro všechna plus končí. Po hodině jsem to musel vypnout, protože až na pár okamžiků je to čistá konverzačka, která je zajímavá snad pro milovníky historie, ale po dějové stránce je zajímavější pozorovat, jakým fofrem se přesunují kontinentální desky, či roste krápník. ()

lineker

Poutavě odvyprávěné story z patnáctého století, kde na nedalekém severu panoval nečekaný smír. Byla za tím, žena. Film začíná v době, kdy se rozpoutají snahy tento mír narušit. Velká panovnice se pozná, když na misky vah dokáže položit to nejcennější. Nepředstavitelné. ()