Proč?

Réžia:

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Jiří Langmajer, Jan Potměšil, Martin Sobotka, Daniel Větrovský, Pavel Zvarič, Daniel Landa, Pavlína Mourková, Markéta Zmožková-Zahradníková (viac)

Film z roku 1987 inšpirovaný skutočnou udalosťou. Český spoločensko-psychologický film vznikol na základe skutočnej udalosti. V roku 1985 zdemolovali vlajkonosiči Sparty Praha cestou do Banskej Bystrice na rozhodujúci zápas o titul majstra republiky niekoľko vagónov. Film sa pokúša vystopovať korene agresivity, vandalizmu a deštrukcie morálnych hodnôt. Na osudoch niekoľkých "hrdinov" chce poukázať na príčiny a dôsledky zvráteného chovania niektorých skupín mládeže. Tvorcovia zvolili metódu "fiktívneho umeleckého dokumentu", v ktorom sa prelínajú rôzne dejové a časové vrstvy, čím sa sleduje dramatičnosť filmového rozprávania a zároveň poskytujú divákovi čo najviac informácií, aby si mohol utvoriť svoj vlastný názor alebo prijať názor tvorcov filmu. (RTVS)

Čaroděj.Ponny

Film sledující řádění fanoušků Sparty během jedné cesty vlakem a následky. Výborně vystavené postavy, postupné odkrývání jejich života a rodinného zázemí, což nám postupně skládá odpovědi na dané PROČ. Příčiny jsou z mého pohledu uvěřitelné, reálné a dodnes aktuální. Je poměrně zábavné dnes sledovat mladého Langmajera, Dejdara, Potměšila, Krause, atd. Co se herectví týče, tak bych vyzdvihl hlavně protagonistu Petra. Film asi není pro slabší povahy, ale jeho surovost (či děsivost) je určena už jen pouhým faktem, že je nám jako divákům jasné, že situace zobrazované ve filmu se mohly a stále můžou stát. Výstižný název. ()

Rathalos

Futbalovi chuligani boli,su a budu,nikdy sa nikomu na svete nepodari to vyriesit tak,aby sa taketo veci nestavali,to by museli zrusit futbal ako sport,ale moze sa to aspon redukovat na minimum,v tomto pripade sa to mohlo skoncit uplne inak,keby sa skor zakrocilo,no nikto nekonal,vsetci sa tvarili,ze nic nevidia,tito akoze fanusikovia maju IQ pod bodom mrazu a vobec im nejde o samotny sport,jedinym zamerom je nasilie a nicenie majetku,nic viac,nic menej,ale co cakat od tychto mladych ludi,ked ich rodicia su este viac sprosti a nemaju o nich zaujem,vobec nic,ho*no,nula bodov,totalne zlyhanie na celej ciare,ale zbytocne to rozoberat,samotny film je nadpriemerny na tu dobu,vyborne natoceny,herci boli tiez snazivi i presvedcivi,urcite sa jedna o vynikajucu dramu,ktoru povazujem za nadcasovu,klobuk dole...:-) ()

Besyn

Tak tohle si vždycky opravdu vychutnám !!! Sestava Landa,Langmajer,Dejdar,Kraus,Potměšil a jiní dělají takový bordel, až z toho jde hlava kolem. Snad nejideálnější "chlastačkový" film co znám. ()

salamandrr

jestliže se vyhnu morálnímu hledisku a budu hodnotit pouze film,pak msím rozhodně říct,že je nadčasový,výborně obsazený výborně zahraný a velmi realistický.Je to sonda do Hooligans a připadá mi jako by to ani nehráli.super film ()

dalziel

Nechutna propaganda EU. ...Brusel,Brusel :-D Presne kvôli takýmto zmrdom so zanevrel na akékoľvek fandenie futbalu priamo na štadiónoch ()

Pekisan

Co je? Co je?Coje? Coje? Coje?!!!!Hovno, debilove. Presne ako sa hovori vo filme: luseri co nic nevedia, poriadne skolu nedokoncili, do prace nechodia ani konicky nemaju len fandia pretoze na nic ine nemaju cas. A kluby ich nenapadne podporovali, lebo ved robia skvelu atmosferu. Hlavne, ze normalny clovek sa bal chodit na fotbal. Ja len dufam, ze od tej doby sa situacia na tribunach aj mimo nich zlepsila, aby sa futbalove odpoludnie mohlo stat rodinnou zalezitostou. V samotnom filme mi trosku prekazala forma striedania radoby spomienok s pritomnostou pri vypocuvani alebo samotnom procese. Nez film mi to skor pripomina investigativnu reportaz roztiahnutu na hodinu a pol s k tomu prislusnymi hereckymi vykonmi. Napriek tomu je to skvela drama. ()

DAPDO

"Váš občanský průkaz !" - " SPARTAAAA !!! "Natočeno podle skutečné události z roku 1985, kdy fandové spartičky jeli podpořit svůj klub do Bystrice. Podobné věci se prostě stávali, byla dřív taková kultura fandění. Nejenom rozbíjení vlaků nebo jiných zařízení, ale třeba rabování benzínek atd. Karel Smyczek to vystihl celkem dobře, výborné herecké obsazení, působí to realisticky. “Se Slávií jdi do prdele, dědku !!” ()

1Legend1

Musím jít do pěti hvězd, protože ten film natočený takovým způsobem až mrazí. Ta atmosféra je psycho...a po celou dobu filmu. 90% ()

Stíba

Výborná psychologická studie fotbalového raubířství umocněná vztažením do našich tuzemských podmínek. Skvěle natočené s prostřihy do procesu, syrové a velmi autentické. Mnozí si pak bohužel myslí, že toto je to jediné "fandění", kterého jsou fanoušci schopni. ()

Ozzy2

Jedna hvězda za Dana Landu,druhá za to,že ukázali sparťany jako bandu vymaštěných primitivů.Jinak je to odpad,vše se odehrálo úplně jinak,nejvíc mi hnula žlučí ta průvodčí,která v kupé společně s "fanoušky" chlastala,tady byla vykreslena jako příkladná soudružka.nebo "počkej,až se táta vrátí z kriminálu, ten ti zmaluje prdel", to je takový trpaný pokus ve zkratce vylíčit, z jakého prostředí dcerunka pochází.Takových píčovin je tam moře, všichni jsou z nefunkčních rodin.... ()

Koprska

Surový popis věcí, o kterých asi spořádanější část obyvatelstva nechce ani slyšet, natož něco vidět. Smutný je, že i člověk, co se toho účastnil vypověděl, že je to zhruba pravda... ,,Film je danej tak, že tam je vzaná zhruba pravda. Jsou tam kecy, hlášky, ale tutam i věci, který tam vůbec nebyly. Třeba průvodčí nikdo nevyhazoval z okna. O tom vzniklo mnoho fám. Cestou jsme byli nabuzený jak belgický turisti. Brusel se stal 14 dní před tím a taky to byl nejčastější pokřik ve vlaku." http://www.hooligans.cz/interviews/1240-rozhovor-s-realnym-“surym”-podle-ktereho-vznikla-postava-ve-filmu-proc ()

Whitebeard

Přišlo mi jako dobrej nápad si vzhledem k současným událostem kouknout na tenhle film. A víte co? Před 30ti lety to bylo prakticky stejný. Nic se nezměnilo. A ani to nevypadá, že by to dneska bylo nějak agresivnější. Prašť jako uhoď. ()

misbos

Smyczek je génius. Rytmizovat Langmajerovy přírazy s demoličním bušením činelama do zářivek... v socialistickým filmu... PARÁDA! Frajeři Ti vodrazej ledvinu, a nemůžeš ani do háku.... ()

mardun

Tenhle film udelal velke Halo! v CS spolecnosti na konci 80tych let. Byl to sok tenkrat v Ceskoslovensku. Kazdy vedl dlouhe debaty o tomto filmu a chodilo se na nej ze zvedavosti a zdeseni ze je to mozne u nas, aby se takove veci deli. ()

tranquill

"Ať se to dozví! Já jsem na to náhodou hrdej, že jsem sparťan!" No teď bych na to hrdej nebyl... Každopádně i tento film je důvodem, proč nemám chuť chodit do fotbalových nebo hokejových ochozů, ač jsem velkým fanouškem fotbalu i hokeje. ()

Razzor_82

"Nám musíš nalejt, my jsme sparťani." Velmi odvážný snímek plný brutality a vandalství. Jako dospívajícímu mi běhal mráz po zádech. Dan Landa je neskutečně herecky přesvědšivý. 8/10 ()

Lenka0064

Filmu dokáži odpustit herecké výkony, které rozhodně na Oskara nebyly - i když Langmajer a Dejdar opravdu překvapili. (Zbytek v té době začínajících herců ani tolik ne - Landa předvedl obvyklý standart). Už jen to, že byl film natočen podle skutečné události, zanechá v divákovi silný dojem. Patří mezi filmy, které by měl rozhodně každý vidět. ()

MELODY

Na svou dobu poměrně realistický pohled na nakažlivost davového šílenství. Ale. Ne vždy zcela vhodně zvolení herci (rádoby realistická anketa na ulici, kde dobrá polovina účastníků vypadá, jako by svůj text viděla poprvé a četla naživo rovnou ze scénáře, neoficiální vyjádření soudce, které v této poloze působí podobně ploše a hloupě, o některých protagonistech hlavních rolí nemluvě). Navíc mě celkem zvedá ze židle ta vysoká koncentracë bezbřehé lidské stupidity. Netvrdím, že by film byl úplně zbytečný, ale nelíbil se mi kdysi...a nelíbí se ani teď. ()