Pražský policejní inspektor Trachta a jeho nezkušený praktikant Hlaváček pátrají po záhadně zmizelém továrníkovi Bierhanzlovi. Jeho továrna se zabývala výrobou vyhlášené masti pro růst vlasů. Pan továrník však náhle nečekaně zmizel zůstalo po něm jen pár osobních věcí. Při pátrání narážejí Trachta s Hlaváčkem na spoustu paradoxů. Podaří se jim zjistit, že většina mužů, kteří si svoji plešatost u pana továrníka léčili, po úspěchu také zmizela vždy ale poslali pohled, že s novými vlasy začínají nový život někde jinde. Pátrání vrcholí v tajuplném sanatoriu (oficiálny text distribútora)

topi

"Ubožáci. Žár šílenství jim sežehl vlasy." Stovky hlášek v cimrmanovské extratřídě. Tohle je přesně ten tip filmu, kde všechno dokonale funguje a ladí a kde je pět hvězdiček na hodnocení málo. Absolutní kult! ()

K.I.N.G.

Celovečerní film Rozpuštěný a vypuštěný natočil v roce 1984 režisér Ladislav Smoljak podle divadelní hry Vražda v salónním coupé. Osobně si nemyslím, že by to oba představitelé hlavních rolí zahráli tak špatně, jak to na první pohled vypadá, spíše byly jejich postavy napsány dost nelíbivě, ale typologicky se podle mě do svých rolí hodili a své si odvedli. Netřeba zapomínat, že je zde také zastiňují jiná herecká esa té doby ve vedlejších rolích (například Hrušínský, Abrhám, Svěrák, Čepek nebo Vlastimil Brodský). Rozpuštěný a vypuštěný pro mě vždycky byl a asi i zůstane dobrým filmem - tak na ty 3 hvězdy. Solidní děj obohacují občas vtipné momenty, jako nápisy na plakátech, ty pak ale zase střídají ty přestřelené, jako voda v botách a podobně. I přesto, že se jedná o dobře zvládnutý odpočinkový film, jen tak po něm nesáhnu a když si chci pustit českou komedii, zvolím raději jinou. 60% ()

Damiel

85 % - Zfilmovávat hry mistra génia by se zdálo nemožné, ale když se toho chopili oba objevitelé jeho olbřímí pozůstalosti, je z toho zábava téměř stejně geniální jako na prknech divadla. "Kachny, kachny, kachny..." ;-) ()

stration

Komedie plná nezapomenutelných hlášek. Kdo by neznal Zdeňka Srstku a jeho: "Kachny...". Nezapomenutelnou roli zde pro mě vytvořil Rdoulf Hrušínský ml. jako univerzální dědic. ()

type_B

Inspektor Trachta a jeho nezvyklé vyšetřovací metody musí oslovit každého milovníka detektivek. Parodie na žánr detektivních příběhů je velmi povedená a promakaná, klobouk dolů. Zasazení děje do počátku dvacátého století byl taktéž geniální nápad, který se navíc podařilo výborně realizovat. V českém prostředí má časové období kolem počátku století zvláštní příchuť. Rozhodně má silný tematický potenciál, který zůstává z velké části nevyužit. Tedy kromě diskursu Járy Cimrmana. ()

Aiax

Fantastické přepracování cimrmanovské hry Vražda v salonním coupé. V jistém smyslu snad nejlepší divadelní adaptace všech dob :)) Stejně zvláštní, nedefinovatelný, komicko-melancholicko-nostalgický feel jako u Járy Cimrmana, ležícího, spícího, výborný Jiří Zahajský, naprosto skvěle toporný Marek Brodský (někteří to považují za chybu castingu, ovšem znalci vědí své, že? :)) a v neposlední řadě samozřejmě báječný "soundtrack" Petra Skoumala. Zkrátka a dobře další zápis do zlatého fondu české kinematografie pro duo Svěrák+Smoljak. ()

salalala

Proti Cimrmanovým divadelním hrám tato komedie poněkud ztrácí, to je ale asi to jediné, co se jí v zásadě dá vytknout. Duo Ladislav Smoljak Zdeněk Svěrák v ní prokázalo smysl pro inteligentní a zároveň absurdní humor a některé hlášky jsou nezapomenutelné, chytré a přitom leckdy roztomile dvojsmyslné. Parodie na seriózní detektivky je znát z každé scény, rozhodně ale tvůrci žánr nijak nezesměšňují, spíše mu po svém skládají poctu. Zápletku tak pochopitelně nemá smysl rozebírat, protože jde až do absurdna, což tvůrcům slouží k tomu, aby vystříleli zásobu všemožných vtipů a situací, které jsou vtipné tím, jak moc vážně se berou. Výsledku prospívá i atmosféra první republiky a povedená výprava. Jiří Zahajský v hlavní roli je přesně takový, jaký má být a svou seriózností dokáže prodat veškerý humor, který je na tomto kontrastu postavený a Marek Brodský je pravděpodobně zcela záměrně toporný a nevýrazný, o čemž se ale dá vést diskuze. Jak bylo ve své době zvykem, i ty nejmenší role si zahrály tehdejší hvězdy, které nemají moc šancí cokoli zvláštního předvést, jejich účast je ale příjemná. K plnému počtu tak chybí jen nějaký geniální moment, který by výsledek posunul ještě na vyšší úroveň a udělal z něj nezapomenutelnou záležitost. 80 % ()

kajas

Velice nudná první polovina mě málem přinutila hodnotit podprůměrně, když ale Hlaváček začne sám vyšetřovat ("ona mi Vilma vzala tužku"), začala jsem se přece jen docela bavit. ()

Fanucci

Největší problém tohoto filmu je, že pomalé, ospalé tempo a postava Trachty. V Cimrmanovských hrách a podání Svěráka je postava Trachty energická. Film ji ale v podání toporného Zahajského vyobrazuje jako mimořádně nudnou a zpomalenou. Cimrmanovská vtipná postava jeho pomocníka je také úspěšně zprzněna antitalentem Brodským. Film bez zápalu se od začátku do konce vleče a to mne nebavilo. Průměr. ()

honajz2

Fakt jsem nečekal, že by se mi to mohlo líbit až tak. K naprosté dokonalosti k tomu něco pořád chybí, ale jinak jsem dostal přesně to, v co jsem doufal. Nenudil jsem se u toho, má to svoji atmosféru a hodně povedených vtipných scén, taky mi to celé přišlo dobře vymyšlené... Prostě si mě to dost získalo a ačkoli bych měl pár výtek, nakonec ten finální dojem na slabý plný počet kupodivu fakt mám. Určitě si to rád někdy pustím znova. Slabých 5* ()

rakovnik

Další geniální dílo Cimrmanovského dua Smoljak - Svěrák. Velmi silně předělaný námět ze hry "Vražda v salónním coupé", kde vyšetřovatel Trachta a jeho praktikant Hlaváček pátrají po pachateli kriminálního činu a ve svém úsilí se setkají s mnoha věru Cimrmanovskými nástrahami i jejich vskutku Cimrmanovským rozřešením. Skvělé jsou role Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského, Zdeňka Svěráka, roztomilá je postava Veroniky Jeníkové (včetně jejích replik) a předeším Jaroslava Weigela spolu s Jaroslavou Kretschmerovou. Vyvrcholení případu je fantastické. U mě zařazeno ve zlatém fondu :-) ()

Martin741

Rozpusteny a Vypusteny je vyborny oddychovy film dvojice Sverak -- Smoljak. Taketo filmy mi vzdy pozdvihnu naladu a privedu ma na pozitivne myslienky : 89 % ()

roorybacky

Nevím přesně proč, ale ten film mi přijde strašně smutnej (stejně tak jako Kulový blesk). Ani ne tak dějem, jako spíše svou náladou. Zvláštní - ale dobrý. ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než… (viac)