Príbeh divadla, ktoré má síce úspech u publika, ale musí čeliť aj ťažkostiam zo strany nadriadených orgánov a sťahovaniu do nových priestorov periférneho kultúrneho domu. Veľký priestor dostávajú ukážky z repertoáru Divadla Járy Cimrmana ako Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, či Vizionář. (RTVS)

burg

Vyptávání, sledování, schvalování, šeptání... Až se divím, že celou tu dobu Cimrmani přežili a mohli vůbec jakž-takž fungovat. Smrtka v podání pana Svěráka mi přijde o krapet lepší, než z DVD v podobě pana Smoljaka. Zvlášť povedené jsou scény za oponou - "Já nemám kladivo!" ()

McIron

Komorní, pravdivé, odvážné. Poslední ryze filmová spolupráce dua Smoljak-Svěrák (nepočítám Smoljakovy herecké role ve Svěrákových pozdějších scénářích), jako tandem zde na filmu spolupracovali naposledy. A velmi důstojně. ()

Smells

Krásné nahlédnutí pod pokličku Járy Cimrmana. Tento humor je prostě geniální a v dnešní době se mu bohužel nikdo nevyrovná. ()

Ferguson

Konečně v roce 1987 mohli Cimrmani zaútočit na režim jako na celek a ne pouze na jednotlivé typické postavičky (Vrchní prchni, Mareček apod.) a hned je z toho jeden z nejzajímavějších filmu 80.let. ()

luuvhaat

Vysoce kvalitně zpracovaný výřez dějin nejrůznějších peripetií, kterými procházeli členové souboru DJC. Jediné, co mi vždycky kazilo dojem je násilné rozdělení úloh dvou hlavních představitelů. V článku, který Ladislav Smoljak uveřejnil o zhruba dvacet let později, píše že metody laskavý-přísný užili, aby děj víc plynul (a mj. že se vnitřně stále nesrovnal s tím, že ten los padl na něj). Podle mě to bylo zbytečné, protože nepřízní, se kterými se museli potýkat, bylo až až. ()

HouseCZ

Tětiva, ne titěva! Stačilo by, kdyby tenhle film vznikl o dva tři roky dřív, a šup s ním do trezoru. Ale rok 1987 už zřejmě přál i dílům, která svojí otevřeností překvapila. Skvělý, unikátní kus o unikátním divadle, které by mělo být naší národní insignií spíš než pivo nebo semtex. Ve filmu, který má i velkou dokumentární hodnotu, byla širšímu publiku zpřístupněna celá hra Vizionář, jasná ironie znárodňování a výsměch kolektivizmu. Ironií je i to, že v roli výhružně mlčenlivého kulturního inkvizitora se objevil režisér několika trezorových filmů Karel Kachyňa. I na tom je krásně vidět, jak tehdejší skuteční inkvizitoři byli už úplně tumpachoví. ()

pupidup

na tohle můžu koukat odnevidim donevidim....co slovo, to perla. Já tenhle "film" miluji. Je takový...normální, životní, smutnoveselý, ......je geniální! Jako Smoljak se Svěrákem a ostatními...někteří se nám již smějí z filmového nebe.... ()

Valleyman

Přes všechny cimrmanovské vtipy a scény jde o hodně hořký film, velice smutné, co se tehdy dělo a zcela jistě se děje i teď... Tak ... nashledanou... ()

kamic

Tento film je vlastně takový "dokument" pro všechny, kteří mají rádi Cimrmanovské hry a zajímá je, jak vznikaly. Protože bych se vsadil, že děj filmu je vlastně pravdivý popis z historie souboru než jen pár scének pro pobavení diváka. ()

Izi

Je zajímavé vidět okolnosti vzniku těch, pro mě nejlepších, divadelních představení. Bohužel jsem na tolik mlád, že mnohému nerozumím, protože jsem to jednoduše nazeažil. Každopádně si myslím, že je tu skvostně a zábavně se satirou vylíčen názor a pohled členů DJC. Prostě jde vidět, že i když kolem sebe tito pánové smích rozdávali, sami dost často důvod k radosti neměli. ()

Widlicka4

Jak umně naroubovat nejlepší scénky z Cimrmana do celovečerního filmu, přidat k tomu něco z historie divadla a pod čarou se vysmát bolševikům... Ale je vidět, že cenzura už v roce ´87 opravdu lehce spala, pár let předtím by to těžko prošlo. Důležitý film. ()

Sadova302b50

Takhle nějak to vypadalo... aneb když se z hrnce výtečného humoru musí nabírat zatraceně hořkou forneflou. Přesto (právě proto) můj velice oblínený film. ()

ptady

Chvílemi jsem se docela nudil. Z dílny Smoljak- Svěrák nejslabší film. Spíš to na mě púsobí jako divadelní hra, na film je to málo, nemá to spád. Jen pro fanoušky Cimrmanského divadla. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

19.07.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou… (viac)