Po zkušebním promítání svého posledního filmu se stárnoucí hvězda hororů Byron Orlok (Boris Karloff) rozhodne odejít do ústraní, neboť už na filmovém plátně nikoho neděsí a je přesvědčen, že se ve srovnání s pouličním násilím stal pouhým anachronismem. Mladý režisér Sammy Michaels (Peter Bogdanovich) se ve snaze obsadit Orloka do hlavní role svého nového filmu pokouší herce přesvědčit o opaku. V ten samý okamžik bere průměrný mladý pojišťovák Bobby Thompson (Tim O'Kelly) do rukou svou sbírku zbraní a znenadání zastřelí nejprve vlastní matku, potom manželku a nakonec i poslíčka. Následně vyleze na plynojem a začne ostřelovat motoristy na losangeleské dálnici. A jakoby to nebylo už dost velké nadělení, události naberou ještě tragičtější spád poté, co se Thompsonovy a Orlokovy cesty zkříží - šílený střelec si totiž zvolil za své poslední útočiště místo hercova rozloučení s filmovou kariérou. V rozlehlém autokině tak už vyčkává vrah i se svým arzenálem. (Cinemax)

corpsy

Postava Byrona Orloka vo filme tvrdí, že už nebudí hrôzu, ale že tá pravá hrôza je tam vonku. A rozhodne netuší, akú má pravdu. Rýchlo napredujúci snímok, pri ktorom nemáte čas ani vydýchnuť ( hlavne vďaka dynamickej réžii ), ale predsa len má nejaké tie chybičky ( minimálne záverečné zúčtovanie doslova z rúk pána Orloka ). 90 minútová stopáž, je ale presne to pravé, aby ste nad nimi veľmi nerozmýšľali. ()

liquido26

Byron Orlok (Boris Karloff) versus šílený odstřelovač. Velice zvláštní film, který se mi moc líbil. Na jedné straně tu máme zahořklého a do důchodu odcházejícího herce Orloka (jméno podle hraběte ze snímku Nosferatu) a na straně druhé vyšinutého floutka s hodně nesympatickým ksichtem, který má krásnou ženu a bezproblémový vztah s rodiči a žije v hezkém domě a jednoho dne mu prostě přeskočí a rozhodne se zabít co nejvíc lidí. Scény bez hudby navozovaly opravdu tísnivou atmosféru a celkově bylo jeho vraždící počínání ztvárněno hodně syrově a působivě, i když jenom to nejhorší jsem mu přál od tý chvíle, co se poprvý objevil na plátně. Kromě děje samotného mě bavily taky odkazy na jiné filmy. Musím si sehnat ten Criminal Code a konečně se podívat na Cormanův Terror. ()

Cimr

Jeden z nejděsivějších filmů, co znám. Nevidíme tu příliš krve, žádné vynalézavé druhy mučení, žádné šokující vraždy malých dětí ani nic podobného. Děsivost tkví naopak v čiré jednoduchosti. Bobby je obyčejný kluk ze středostavovské rodiny, který má snad jen příliš rád střelné zbraně. Poté, co vyvraždí svoji rodinu, se vydá do ulic města, střílet do dalších "terčů". Motivy si můžeme jen domýšlet - příliš striktní náboženská výchova? Pocity frustrace, nenaplněného života? Potlačovaný sadismus, homosexualita? Nebo zkrátka jen ten fascinující pocit, že stačí trochu pohnout prstem a na druhé straně padají mrtví lidé? Režisér Bogdanovich tento film dostal jako zakázku od Rogera Cormana, přičemž měl splnit podmínky, že použije záběry ze staršího kostýmního (a ano, tak trochu trapného) hororu a že do filmu angažuje Borise Karloffa. A jak to tak bývá, když člověk pracuje v určitém omezení, podává nejlepší výkony. Chladný příběh zabijáka je díky tomu obohacen o přemítání Karloffa, legendy levných hororů, o povaze strachu. Scéna, kdy se obě linie protnou, a Karloff si jde ve své poslední filmové roli s mladým šílencem osobně vyrovnat účty, je naprosto dokonalá a jakožto milovníkovi klasických hororů mi vehnala slzy do očí. Boris Karloff zemřel o rok později. Texasem otřáslo řádění šíleného střelce Charlese Whitmana. Amerika přešla v 60. letech od viktoriánské podoby děsu k té reálnější, a tento film to výborně popsal. Ano, opravdu jeden z těch nejděsivějších, co znám... ()

Freemind

Může mi někdo vysvětlit, jak se mohlo stát, že jsem se o tomhle skvostu dozvěděl až teď? "Targets" má naprosto všechno, co má mít pořádný thriller - a ještě mnohem víc. Jako kdyby nestačila dokonalá technická stránka, přesné dialogy (není tady opravdu ani slovo navíc), chladně brutální průběh s výbornou gradací a mrazivý závěr - režisér si královsky pohrál se scénářem, který je naplněn popkulturními odkazy a vtipně propojený s realitou. No uznejte sami - Bogdanovich natočil se starým Borisem Karloffem film o staré hvězdě horrorových filmů, které na konci kariéry nabídne jeden mladičký režisér, aby si zahrál roli, která vybočí z jeho dosavadního profilu. Když jsem si nakonec přečetl, že Bogdanovich si své filmové alter ego dokonce sám zahrál, pátá hvězda byla naprostou nutností. P.S. - podle mě byl tento film silnou inspirací pro tak rozdílné filmy, jako byla "Synekdocha - New York" a "Drive". ()

kaylin

Výborný snímek, který ukazuje, že vrahem může být skutečně kdokoli, třeba jen proto, že to chce zkusit. Anebo jen jednou vystřelí. Do toho ještě dostáváte hereckou legendu Karloffa ve filmu o tom, že být hercem není jednoduché, ale ono i být divákem může být v některých případech velmi nebezpečné. Zajímavý scénář, který je veden kupředu zajímavými herci. ()

italka63

Kvalitně natočený snímek o mladém psychopatovi, kterého jeho nutkání dovede k vystřílení rodiny a bude se stupňovat až do tragického finále v letním autokině. Musím uznat, že natočené to bylo skoro až brilantně a film vás i po spoustě let dokáže oslovit. Nikdy jsem netušila, že Boris Kartloff měl tak příjemný hlas... ()

Kangax

Najdôstojnejšie rozlúčenie Borisa Karloffa aké si možno predstaviť. Karloff tu vlastne hrá sám seba a vtipnými replikami skvele komentuje novú situáciu v kinematografii do ktorej už staré viktoriánske postavy a gotické rekvizity nepatria - Kto môže mať strach zo vymysleného starého šlachtica na spustnutom zámku, keď vonku šialený strelci terorizujú nevinných ludí na verejných miestach? V tej dobe už Cormanovské či Hammerovské gotické horory boli dávno z módy - frčali psychotrillery a tvorcovia sa dokázali s týmto obratom vo filme vyrovnať skutočne s nadhľadom. Film navyše reflektuje aj vtedajšiu súčasnú situáciu v USA (zavraždenie Kinga či oboch Kennedyovcov) a je vlastne aj pálčivo aktuálny doteraz ( obrovské množstvo zbraní v súkromných rukách, a ich dostupnosť pre amerických občanov a neustále sa opakujíci scenár s vraždiacim strelcom na uliciach či školách.) Réžia je veľmi zručná, scenár vtipný a fakt že vlastne sledujeme dve nezávislé dejové línie ktoré sa spoja až v samom závere sa mi páčil. Škoda len že šialenstvo strelca prichádza veľmi náhle a jeho pohnútky nie sú vôbec vysvetlené. Nad priemer ale film vyzdvihujú kvalitne spracované "strelecké scény" a už spomínaná nadčasovosť. ()

Fanucci

Velice působivý film, z minima vytěžil Bogdanovich maximum. Udiveným Byronem Orlokem pronesená věta "This is what I was afraid of?" dokonale vypointuje příběh a společně se záběrem na sniperovo auto povedeně film zakončí. Terče jsou bezesporu skvělým debutem nadaného režiséra, kterému se toto dílko podařilo (aspoň podle mého názoru) překonat později filmem The Last Picture Show. ()

roorybacky

Směs nesmírně dlouhých a invenčních záběrů (hlavní plus), které jsou násilně sloučeny v dvou dějových liniích, a mnoha blbostí ve scénáři. Nezvládnutá druhá polovina a hlavně tragickej závěr dost sráží jinak ne nezajímavej film... ()

majo25

Trochu mi unikala pointa prostoduchej zápletky, v ktorej mladík bezdôvodne zabil rodinu a ostreľoval ľudí na ceste či v autokine...sen všetkých šialených sniperov. Nebyť starnúceho herca, ktorý ozbrojeného mladíka niekoľkými fackami zneškodnil (!), zabíjal by asi ďalej. Pripomína mi to nízkorozpočtové filmy, v ktorých tvorcovia zbúchajú scenár za jeden deň. Zbytok bol (skoro až absurdne) vyplnený mysterióznym trilerom Strašenie, ktorý bol neustále vysielaný či už v televízii alebo na plátne. Na druhej strane, film vyslovene nenudil a potešilo aj obsadenie veľkej hviezdy klasických hororov. Vo farbe som Karloffa ešte nemal možnosť zhiadnuť. ()

otík

Velice zajímavý a zvláštní film, který mě přimrazil k židli (vlastně bylo to pohodlné křeslo) zobrazením chování šíleného střelce. Překvapil mě Boris Karloff výborným hereckým výkonem. Vskutku zvlášní a dobrý film. ()

LeoH

Staroušek Karloff je k sežrání, nejen když se leká vlastního odrazu v zrcadle, podání příběhu o tom, kterak posedl amok pana T., je sympaticky strohé, Bogdanovich si hezky hlídá barvičky, střídá rychle stříhané pasáže s dlouhými nepřerušovanými kamerovými choreografiemi a vůbec všelijak dbá na to, aby diváka tu patřičně znepokojil, támhle šokoval a onde oslnil filmařskými ambicemi, odkazy a pocty klasikům vrší o sto šest, takže až tak neruší, když mu sem tam v těžké scéně nevyjde svícení nebo jiná drobnost; vadilo mi ale, že některé nápadné motivy (vytroušené zbraně) a postavy (otec) končí ve vzduchoprázdnu, že propojení obou vyprávěcích rovin je tak chatrné a že moc nevím, co mi (krom vágního kličkování kolem starých a nových strašáků) obě dohromady chtěly říct. ***1/2, vracet se k tomu asi nebudu. ()

lennyd

Stárnoucí hvězda hororů Boris Karloff - Bryan Orlock (nebo naopak?) se chystá odejít do ústraní. Po mnoha odehraných filmech jej už nic nedokáže přinutit, aby v herectví pokračoval. Ještě poslední živé předstaení ... Na druhé straně mladý Bobby, má celý život před sebou - kdyby mu nerupnulo v bedně a nerozhodl se zabít co nejvíc lidí. Nejdřív si jen tak odstřeluje jedoucí auta na dálnici, ale poté se rozhodne zastřílet si v autokině... Kdo ze vzájemného střetnutí vyjde jako vítěz?... Zajímavý námět, škoda že se autoři více věnovali "nudnějšímu" tématu odchodu stárnoucího herce než akčnějšímu šílenci..Ale i tak 35 let po svém vzniku film dokáže zabavit, a vyzdvihl bych perfektního Karloffa, který jako by hrál sám sebe (?)... ()

noriaki

Kupodivu i s handicapem co Peter Bogdanovich dostal, natočil vcelku slušný film. Příběh drží pohromadě, neztrácí tempo a udržuje tísnivou atmosféru, což je téměř zázrak. Bogdanovich se tu předvedl jako výborný režisér, talentovaný scenárista a obstojný herec. Na první pokus to není špatné a třeba takový Woody Allen by byl za podobný debut ze srdce vděčný. ()

Braddy

Film mě skutečně mile překvapil. Je to ten druh filmů u kterého člověk vydrží celou dobu,aniž by se koukal na hodinky,kdy už to skončí. Psychopatický ostřelovač byl dost brutální a hodně mi připomínal Matta Damona. Zejména vzhledem. Jinak i Boris Karloff zde zazářil i jako stárnoucí hororová hvězda. ()

Devadesát Dva

Not bad. Výtečný Boris Karloff na konci kariéry, hrající sám sebe, v thrilleru o střelci, který se prostě rozhodne vystřílet co nejvíc lidí, dokud se příběhové linky obou mužů nesetkají. Krátké, sympaticky provedené. Dlouho jsem okolo toho kroužil. 7/10 ()

Zemřel Peter Bogdanovich

Zemřel Peter Bogdanovich

06.01.2022

V prvních dnech nového roku přichází smutná zpráva pro celý svět filmu. Ve věku 82 let zemřel americký režisér, scenárista, herec, producent, filmový kritik, historik a v prvé řadě cinefil, Peter… (viac)