Major Haluška zvaný Terazky, kapitán Ořech, poručíci Hamáček a Troník, nadporučík Mazurek, kapitáni Honec a Hořec. Kto by ich nepoznal? Sú takí absurdní a predsa takí skutoční. Každý, kto bol na vojne, niektorého z nich stretol, ale skutočne nesmrteľnými sa stali vďaka slávnej rovnomennej knihe Miloslava Švandrlíka. Rovnako tak slobodník Halík, uvedomelý Dušan Jasánek, kulak Vata, zlodej Ciml, vojak s modrou krvou Šternberk, maliar Vločka alebo buržoázny živel JUDr. Macháček. Tí všetci sú svojráznymi figúrkami Švandrlíkovej knihy, rozprávajúcej s humorným nadhľadom o neveselých, často tragických osudoch príslušníkov Pomocných technických práporov (PTP), svojráznej zložky našej ľudovej armády v päťdesiatych rokoch. Príbeh, ktorý je mozaikou tých najneuveriteľnejších príhod, sa začína vo chvíli, keď k 66. pomocnému technickému práporu v Zelenej Hore nastupujú nováčikovia a medzi nimi asistent réžie Roman Kefalín, ktorý sa stáva pozorovateľom absurdného diania, organizátorom verejnej estrády s recitáciou pokrokových básní, chovateľom erárnych prasiat, zbehom a nakoniec nepriamo tiež príčinou katastrofy v podobe generálskych previerok. (TV JOJ)

Raaavenek odpad!

Kniha Černí baroni patří mezi má nejoblíbenější díla. A to, že byla naprosto překopána, upravena a znehodnocena, je naprosto neomluvitelné. Film nesahá knize ani po kotníky. ()

Besyn

"Boha moj,zase jebu !".Jedna z nejlepších českých komedií 90.let,v nichž celá řada hlášek je kultovní.A Landovský,Donutil,Landa,Schmitzer a další nemají chybu. ()

salamandrr

Klasika, která nám názorně ukazuje prudkou demnci vysoce postavených armádních gum...oni zase jebů!...Kontrolní otázka, co udělá samopal AK-49 na dešti?Zrezne.Ano správně, ale co hlavně?No KORODUJE vy pitomci!!! ()

patroklos

Myslím, že jsme to viděli všichni - Vojín Kefalín a jeho skvělé historky... díky panu Švandrlíkovi za super příběh a hercům za výkony... tady nejde jinak než ***** ()

Biopler

Ďalšia studňa hlášok českého filmu, tentoraz z vojenského prostredia. "Kefalín, zemeguľu budete rypákom ryť ako červená myš. Kefalín, prisambohu, prisamvačku, ako červená myš. Keby toto videl súdruh minister Čepička, boli by sme všetci v rici." Slovenský major Haluška alias Pavel Landovský, mieša rôzne slovenské nárečia a pletie do toho aj češtinu, no sila. Ja som pukal od smiechu. Strašná sranda je aj z chudučkého Jasánka (Javorský), neskutočný podivín. "- Soudruzi, ja... ale nesouložil. - Mlčte Jasánek. Já vás dám zavřít až sčernáte. Protože vy jste souložil kdy? Vy jste souložil v pracovní době." "To co jste proved, to je jako kdyby jste souložil za útoku. Za to bych vás měl nechat okamžite zastřelit." Milujem vojenské filmy keď sú poňaté satiricky. Milujem ich atmosféru. Toto se skutečně povedlo. ()

Tryman

V první řadě bych chtěl pochválit herecké výkony většiny herců za to, že dokázali postavy ztvárnit téměř tak, jak si je pamatuji z knihy. Film rozhodně nebyl špatný, ale podle mě dost nepřehledný a zmatený. Chápu, že knihu nemůžete vzít a udělat z ní věrnou filmovou kopii - to ani nikdo nechce. Ale tohle bylo, jako by autoři vzali z každé kapitoly jednu povedenou větu, napsali je na jednotlivé papírky, hodili do pytle, pořádně zamíchali a potom to všechno natočili. Prostě mám pocit, že kdo nečetl knihu, neuvidí ve filmu téměř žádný souvislý děj nebo nedejbože příběh. Ale i tak se u Černých baronů rozhodně nebude nudit. U tak skvělých Švandrlíkových hlášek to ani dost dobře nejde. ()

Dr.Cilka

..co som sa o tom filme napocuval, legendarne hlasky a kultove postavicky.. No ked som si konecne k tomu sadol, dostalo sa mi skaredych obrazkov socializmu pri ktorych som sa vacsinu casu nudil. Skutocny humor minimalny a este aj ten Donutil na mna posobil ako klaun z estrady za 5,- Kcs :) Asi preto, ze som tu dobu velmi nezazil.. co uz no.. ()

DAPDO

Knížka skvělá, film taky. Nezapomenutelné hlášky, které znám nazpamět'. Viděl jsem to snad dvacetkrát, ale nikdy to neomrzí. ()

Sgt.Cliffer

Možná je to tím, že jsem nejdříve četl knížku, ale film nic moc. Chápu že se do filmu prostě všechno nevejde, ale třeba Terazkyho Vánoční prohlídka byla v knížce jeden z nejvtipnějších momentů. To mohli trošku víc rozvést. Nebo záchrana vína z havarovaného vlaku a následný mejdan ve filmu vůbec nebyly a to je škoda. I další vtipné momenty prostě jen vyšuměli. Po přečtení knížky jsem se hrozně těšil na film. Ale čo bolo, to bolo, těrzaky som zklamán. ()

JBMAVERICK

Vím, že se nemá srovnávat film s knihou, ale baroni jsou slabý sami o sobě a vysoká kvalita knížky to ještě co? Vysoká kvalita knížky to ještě umocňuje. Na filmu mě bavila snad jen role Jana Krause, naopak o Kefalínovi se dozvídáme pramálo a jeho roli co? A jeho roli nezachránil ani Ondřej Vetchý. Nějak nevim co o tom víc napsat. Kultovní knížku tenhle film neposvětil. .. "Dobrý večer slečno, smím prosit?" "S vrahama netancuju." "Tak si polib prdel krávo pitomá." ()

P. J. D.

Dobře natočené, dobře zahrané. Skvělé kostýmy, obstojná hudba, úctyhodná režie. Jenom ten scénář není perfektní. Vím, že Miloslav Švandrlík musel pracovat s limitovanou sumou peněz a uzpůsobit řadu věcí potřebám filmu. Přesto se ale neubráním dojmu, že v tom má nepořádek. Člověk, který nečetl román to nepozná, avšak mnohé pasáže ve filmu jsou skákavé, někdy podané jinak, vypuštěné, či nahrazené. Třeba známá věta "vežahorí" od Taraskiho tu není vůbec, přestože je naprosto skvělá a určitě ne nijak náročná na natočení. Proto za mne 4/5. ()

Ozzy2

"Neznáme se odněkud?" "To těžko,pane generále,jedině,že bysme spolu seděli na Pankráci!"Film skvělej,dá se vidět desetkrát a pořád je to sranda.Jen škoda toho obsazení hlavních rolí.Zvláště Kefalín v podání Ondřeje Vetchého je místy hodně trapný.Kefalín(Švandrlík) byl tlusťoch,pane režisére.JInak se ho musím zastat.Když ses sejdou chlapi v putyce a přijde téma vojna, tak lidé, co tam nikdy nebyli musí mít pocit, že to byla největší sranda v životě.Je jedno,k zda u PTP, tankánů, nebo bigošů.A přitom opak byl pravdou. ()

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký

08.05.2019

Ve věku 75 let zemřel po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Postránecký se vyučil zámečníkem, většinu života ale strávil buď před kamerou, nebo v divadle. Účinkoval ve Slováckém divadle, později… (viac)

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

12.01.2017

Na prvního Anděla Páně vyrazilo do kin 188 138 diváků, takže Jiří Strach rozhodně nečekal, že jeho pokračování rychle zaútočí na milion. Právě tahle cifra ale padla v šestém týdnu promítání, čímž se… (viac)

Pavel Landovský 1936 - 2014

Pavel Landovský 1936 - 2014

11.10.2014

Ve věku 78 let zemřel ve včerejších večerních hodinách herec a dramatik Pavel Landovský. Syn zemědělského inženýra a učitelky a bývalý manžel dramatičky Heleny Albertové vystudoval Vyšší průmyslovou… (viac)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Po vleklých zdravotních problémech dnes zemřel ve věku 72 let herec Bronislav Poloczek. Pocházel sice z hornické rodiny, ale vzhledem k otcovým problémům s účastí ve 2. světové válce pod britskou… (viac)