Slavná americká mini série o osudech anglického námořníka, který v 17. století ztroskotal u břehů Japonska a významně zasáhl do války o moc. Počátkem 17. století ztroskotala u břehů Japonska holandská obchodní loď Erasmus. Většina posádky se sice zachrání, ale je zajata a uvězněna v pobřežní vesnici Andžiro, jejíž velitel Jabu vyžaduje absolutní poslušnost a prostřednictvím svého hlavního samuraje Omiho dokazuje, že je pánem nad jejich životy. Mezi zajatými je také hrdý anglický lodivod John Blackthorne, který ponižování ze strany Japonců nese velmi těžce. Se zapřením se podrobí až po neobyčejně kruté smrti jednoho z námořníků. Nedlouho poté se ve vesnici objeví galeona kapitána Vasca Rodriguese, který má Johna odvézt na ósacký hrad ke knížeti Toronagovi, jenž patří mezi nejmocnější muže země. Japonsko je sice spravováno radou regentů o skutečnou moc se však Toronaga dělí se svým protivníkem Išidou. Ani jeden z nich se ale o moc nechce dělit, a proto se snaží pro sebe získat titul šoguna. Toranaga nevěří tlumočení portugalského jezuity Alvita a nechá výslech anglického lodivoda tlumočit svou hezkou snachou Mariko. Než se však stačí dozvědět něco důležitého a John důvod svého výslechu, je rozhovor přerušen příchodem Išida. John je odveden do vězení, kde se setká s mnichem Domingem, jenž nenávidí jezuity a Portugalce a prozradí Johnovi tajemství černého korábu, který každý rok odváží z Japonska obrovské bohatství do Evropy. O několik dnů později je znovu předveden před knížete Toronagu. Ten chce vědět všechno o Evropě, zejména pak všechno o zbraních, které se v Evropě používají a o metodách války. Tím se však stává pro Portugalce nebezpečným a ti se ho pokusí zabít. Toronaga proto rozhodne, aby John, doprovázený Mariko a jejím manželem Buntarem, odjel do bezpečí do Jeda. Toronaga sám musí zůstat, protože nesmí opustit hrad bez souhlasu Išida. John si všimne, že do nosítek Toronagovy manželky tajně nastoupí v přestrojení sám kníže a duchapřítomně ho zachrání před prozrazením, když na sebe strhne pozornost stráží bláznivým výstupem. Později pomůže v přístavu hlídaném Išidovými vojáky získat lstí loď. Toronaga je mu zavázán a na důkaz vděčnosti daruje Johnovi jeden ze svých mečů. Na Toronagův příkaz se vrátí do vesnice Andžiro, kde se má s pomocí Mariko a vesničanů naučit jejich řeč. Pokud se ji plynule nenaučí do šesti měsíců, bude vesnice vypálena a její obyvatelé popraveni. To však John nechce, jeho žádost, aby byla vesnice ušetřena je však odmítnuta. Teprve, když pohrozí sebevraždou, dosáhne slibu, že bude vesnice ušetřena. Pilně se učí a stále více se sbližuje s laskavou Mariko, do které se zamiloval. Také ona podlehne citům a stráví s Johnem noc, ačkoli tvrdí, že k němu poslal svou komornou. Trestem za cizoložství je totiž v Japonsku smrt. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží válka mezi Toronagou a Išidem. John znovu zachrání Toronagovi život, když ho při zemětřesení vytáhne z trhliny v zemi. Je zato jmenován samurajem. To sebou nese nejen značná práva, ale také povinnosti. Vzápětí díky svým sluhům unikne dalšímu pokusu o atentát, když se ho pokusí zabít kapitán Rodrigues. K nelibosti jezuitů si John stále upevňuje svou pozici u Toronagy a netají se svou nedůvěrou a nepřátelským postojem k jezuitům. Rozhodující okamžik dlouho trvajícího napětí přijde ve chvíli, kdy Toronaga dostane příkaz Rady regentů, aby se dostavil do Ósaky, kde je držena jako rukojmí jeho manželka Kiri. Nemá na vybranou, ale nejprve vyšle Marikó a Johna, aby se paní Kiri pokusili odvést. Podaří se jim získat souhlas Išidy, ale v noci jsou napadeni zabijáky. Ti jsou sice odraženi, ovšem za cenu, která je pro Johna příliš veliká. Americký historicko dobrodružný miniseriál o lásce, odvaze a střetu dvou odlišných kultur, vznikl v roce 1980 na motivy rozsáhlého stejnojmenného románu anglického spisovatele Jamese Clavella. Podle scénáře Erica Bercovici ji natočil režisér Jerry London a podle odborné kritiky i ohlasů diváků, patří k mistrovským dílům televizní tvorby osmdesátých let. Natáčelo se v autentických japonských exteriérech a v hlavní roli anglického lodivoda Johna Blackthorna vytvořil jednu ze svých životních rolí slavný herec Richard Chamberlain, kterého jste mohli vidět ve filmech jako Agent beze jména, Hrabě Monte Christo, Muž se železnou maskou, Tři mušketýři, Skleněné peklo nebo v televizní mini sérii Ptáci v trní. Roli knížete Toronagy skvělým způsobem ztvárnil Toshiro Mifune, jeden z nejslavnějších japonských herců, známý u nás z filmů Rašomon, Sedm samurajů. Krvavý trůn, Rudé slunce, Bitva o Midway aj. V dalších rolích se představí Yoko Shimada (Freeman - plačící drak, Štvanice) jako Mariko, Frankie Sakai (Mothra, 47 samurajů) jako Jabu, Alan Badel (Dotek medůzy, Oddíl 10 z Navarone, Den pro Šakala) jako otec Dell'Aqua, Damien Thomas (Piráti, Sindibád a Tygří oko) jako otec Alvito, John Rhys-Davies (Dobyvatelé ztracené archy, Pán prstenů) jako Vasco Rodrigues, Vladek Sheybal (Rudý úsvit, Casino Royale) jako kapitán Ferriera, Yuki Meguro jako Omi, Hideo Takamatsu (Poslední císař) jako Buntaro, Nobuo Kaneko jako Išida, Hiromi Senno jako Fujiko, Michael Hordern coby páter Domingo a další. Filmový sestřih byl v osmdesátých letech uveden v našich kinech pod názvem Zajatec japonských ostrovů. (oficiálny text distribútora)

mecano

Jeden z nejlepsich prepisu knihy do audiovizualni podoby, verna adaptace romanu. Vubec nejde o nejakou akci ci homosexualitu toho ktereho herce, jde o pribeh. Tato miniserie ve sve dobe prekvapila na televizi nevidanou vypravou, bezela kazdy den od pondeli do patku v USA pet dni a ve vysilaci cas se tam temer zastavil cas - takovy to byl fenomen. (Steven Spielberg se dival taky a Rodrigues se mu tak libil, ze si ho vybral do Dobyvatelu jako Sallaha). Takove urovne vernosti romanove predloze a kvality doslahlo pak jen malo del - napada me Klic k Rebece, Posledni dny Pompeji nebo Hrabe Monte-Christo 1980 (nikoli onen moderni serial s prasatkem Depardieu). Tento serial je pro milovniky romanove predlohy a pro ty, kteri maji radi pribeh. Kdo ma rad vybuchy kazdych pet minut a klipovou akci, ten se bude nudit. Jinak sestrihana verze Zajatec japonskych ostrovu je takovy omyl, ktery si zaslouzi zapomenout :-) ()

Drozdo57

Majstrovské dielo, ktoré poodhalí komplikovanú Japonskú mentalitu a kultúru lepšie než drvivá väčšina takzvaných dokumentov. Natočené v dobe, kedy nebolo potrebné byť politicky korektný a kontrast medzi anglickou a japonskou kultúrou mohol byť zobrazený v plnej kráse. ()

martins

Viděno ve všech možných verzích, simultavním překladu, pak s dabingem  Novy, pak zkrácenou verzi ČST a nakonec v angličtině. Zrady, vnitřní rozbroje, využívání cizinců a nakonec vítězství Toronagy(Tokugaway) nad svými rivaly a dobrovolná izolace Japonska na 250 let. Střet evropské a japonské kultury nemohlo být více rozdílné. Třeba jen základy hygieny a pozdravů. ()

HakuSaku

Priznam sa, ze nikdy som kniznu predlohu necital a ani som tento serial v minulosti nevidel a pozrel som si ho az teraz na DVD. Aj na dnesnu dobu putavy pribeh o strete dvoch odlisnych kultur a mentalit. Pribeh namornika Blackthorna a jeho posadky sa odohrava okolo roku 1600 v obdobi neutichajucich bojov vo feudalnom japonsku. Je vidno, ze ku koncu sa autor (zrejme aj knihy) znacne inspiroval nastupom shoguna Ieyasua Tokugawy a v poslednych scenach z bitky u Sekigahary. Reziser a scenarista sa snazili o co najvernejsie stvarnenie kolizie roznych kultur a mentalit a to prave zamerane len na pohlad z oci (a usi) Blackthorna, kde zamerne nieje japoncina prekladana a vnimame ju rovnako ako hlavny hrdina Blackthorn co posoby velmi realisticky a putavo. Cislo 1 v uspesnosti serialov NBC a jeden z dovodov velkeho rozmachu sushi barov v USA zaciatkom 80tich rokov :))) ()

p.a.douch

Tak tohle se mi velmi, velmi líbilo. Už ani nevim, jak je to dlouho, co jsem tenhle seriál viděl. Četl jsem i Clavellovu knihu, a musím uznat, že až na pár odchylek se tvůrci seriálu doopravdy snažili. Herecké výkony velmi dobré, výprava parádní, kostýmy taky. Tenhle seriál by podle mě zaujal i dnes (30 let od svého vzniku) a strčil by většinu dnešních seriálů v našich televizích do kapsy. Jdu se přihlásit do fanklubu. Tak doplňuji 27.11.2011 - beží to teď na JOJ+, a stále velmi dobré!! 95 %. ()

BoKo_CzT

Skvelý seriál, v ktorom sa dá pútavou formou zoznámiť s dobovým Japonskom. Odporúčam všetkým, ktorí tiež milujú históriu a chcú spoznať dobové reálie Japonska. Seriál je zvládnutý aj po remeselnej stránke a Chamberlain síce neprekvapí, no nie je mu ani čo vytknúť. Ako rodič by som seriál neváhal pustiť ani väčším deťom. ()

GzL

Tenhle seriál není jednoduché hodnotit. Nejsem znalcem asijské kultury, ale dalo mi někdy, (dost často), práci uvěřit některým zápletkám a jejich vyústění. Trikové záběry a bojové scény působí spíše jako nepodařený pokus o komedii a hlavní hrdina také není vždycky zrovna moc věrohodný. Ale... ALE... dávám pět! Ten příběh stojí za to! ()

Nerdvana

V jednoduchosti je krása. Žádné trapné přehrávání, perfektní kostýmy, za které by vám dnešní japanofilové utrhli ruce až u ramene a skvělí herci. ()

Dacsus

No, pozrel som si to teraz po mnohých rokoch znovu, ale sakra, veď tieto staré seriály, nech boli v tej dobe akokoľvek dobré, ak ich porovnám s tými dnešnými (napr. Marco Polo od Netflix - ten starý M.P. mu výpravou nesiahá po členky - ono naozaj tých 9 mega na každú časť vidno), vyzerajú neskutočne smiešne - a to nielen čo sa trikov týka, ale aj dialógov, kamery, exteriérov, hereckých (častokrát skôr "hereckých") výkonov, ovšem najmä výpravy a súbojov. Ovšem, stále to ostáva jedným z tých diel, ktoré u mňa už ako u sopliaka vzbudili záujem o rôzne kultúry. ()

Scaevola

Celou dobu jsem se těšil na politickou linku a vojenské šarvátky, ne-li bitvy samurajů, až mi příběh utekl a mně došlo, že se vlastně jedná o milostný příběh cizince a domorodé ženy obohacený o poznávání japonské kultury a něco málo nindžů. To však nic nemění na celkové kvalitě počinu, jeho výpravě, hudebním doprovodu, hereckých výkonech a dnes už neviděné práci se střídáním jazyků a jejich překladem. Zmrzí pouze zbytečně uspěchaný závěr, ale na finálním dojmu ze seriálu už to nic nezmění. ()

Nobunaga

Snad nejlepší televizní seriál. Skvělá výprava, hudba i celková atmosféra. Šogun stál u zrodu mého zájmu o feudální Japonsko. Překvapuje mne jen, že se na DVD dostala chyba v úvodní sekvenci, kdy kameraman natočil při přeletu nad lodí stín helikoptéry. Ale to je jen jediná vada na kráse.... ()

Agnostik

Vynikající seriál který ve mě zanechal hluboký dojem v dětství,a svým způsobem také i po letech při jeho opětovném shlédnutí kdy jsem k němu již přistupoval z jistou dávkou odměřenosti bytˇ musím podotknout že zcela zbytečně.I po těch letech od mého dospívání má seriál stále co říci charismatem který kouzlem doby svého vzniku stále hluboce osloví a dnes je z něj již naprostá legenda!5* hvězdiček-90%! ()

tulen

Až na dost neumělé "námořní" scény výborný seriál, který se hodně věrně drží předlohy (aspoň tak, jak je to možné, samozřejmě, že tam není vše jako v knize, kde je navíc daleko víc prostoru a možností pro hlubší vyjádření). Velmi dobré jsou herecké výkony a i dabing se povedl. Dneska by se to natočilo uplně jinak - s CGI mořem a loděmi, s explicitním násilím a krví, víc akční - takže jsem velmi rád, že tenhle starý seriál existuje a je i po technické stránce ještě přijatelný (je mnoho výborných starých seriálů, které z důvodů nedostatečné technické kvality definitivně zmizí ...) ()

Gerry.S

Nádherný seriál. Nejvíc mne u něj ovšem dostalo vyprávění R. Chamberleina na bonusovém DVD, kde vzpomínal na natáčení s Mifunem. Když přišel na natáčecí den, prostě přišel usměvavý, zdvořilý Japonec. Ovšem v okamžiku, když si oblékl kostým Toronagy, měl R.Ch. chuť sebou seknout na zem a poklepat o ni čelem, jaká autorita najednou z Mifuneho sálala. Ačkoliv se jeho přátelské chování nijak nezměnilo, najednou to BYL Toronaga, neomezený vládce nad životem a smrtí ..... ()

Luluk

Samozřejmě,že tomuto výbornému seriálu musím dát plný počet,i když knižní předloha Jamese Clavella bude mít navrch. V době,kdy jsem to za totality viděl,mě tento svět samurajů a špinávého evropana zcela uchvátil a snad spolu se Šogunovými nindži si mě asijská kultura a filozofie asi nadobro získala.Skvělý Mifune je jen další plus. Takže: Anjin-san.Domo. ()

FX oživí Šóguna

FX oživí Šóguna

05.08.2018

Kabelovka FX (Fargo, Atlanta) hodlá oživit slavnou knihu Jamese Clavella Šógun v podobě desetidílné série. Prezident společnosti John Landgraf sdělil, že se jedná o jejich zatím nejambicióznější… (viac)