Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. Magneto (Ian McKellen) chce pomocou špeciálneho žiarenia zmeniť na mutantov mocných tohto sveta, ktorí sa zídu na zasadnutí OSN. On i Xavier majú suitu bojujúcich mutantov, ktorí medzi sebou bojujú. Cieľom Xaviera a jeho pomocníkov (X-Men) je zabrániť katastrofe a zachrániť mladú mutantku Rouge (Anna Paquinová), ktorá má proti svojej vôli poslúžiť Magnetovým cieľom... (TV JOJ)

daEmoNickY

Proklikával jsem to na hrátky s X-menskými schopnostmi (některé se vzájemně vynulovávají, jiné se přebíjí atd...) a poznámky Rosomáka (Wolverine). Zbytek, jak by řekl Bender, bůhůhů. ()

Nivenx

První díl komiksové adaptace o mutantech, který je velice zdařilý a baví od začátku do konce. Parádní herci, dobrý námět a hlavně propracovanost mutantů a jejich chování. 85% ()

StanislachKo

Už po prvom absolvovaní ma obišiel chlad voči tomuto filmu. Príčiny mi boli nejasné, pretože (mne vtedy) neznáme, ale úderné herecké obsadenie v sci-fíčku, ktoré navyše má snahu o malú sociolgickú imagináciu by sa mi malo páčiť stopercentne, ale niekde nastal problém... Nespočetnými reprízami v TV a všade okolo sa mi však vytvoril akýsi materinský popud voči tomuto snímku (asi najmä preto, lebo potom boli "tie ostatné..."). Nedalo mi to a pozrel som si X-menov v plnom kľude, plnej paráde a asi som nadobudol zatrateniahodný názor, že tento pilot je ďaleko najslabším z celej série... Kľudne hádžte kameňmi, ale niektoré scény (logické pochody neriešim) sú až parodické - spracovaním. Neviem či je 13 rokov dosť dlhá doba, aby boli niektoré veci stráviteľné... Možno filmu len krivdím... Ale porovnávanie s ostatnými odignorovať nedokážem. ()

panMartin

X-Meny fakt můžu. Jedna z nejlepsich komiksovych adaptaci. Paráda, takhle si představuju pořádnej sci-fi film, nejenže to má výbornou akci, ale dokonce i dobrej a originální příběh a to je u podobných filmů docela vzácnost. Dalším velkým kladem tohoto filmu je perfektní výber herců, ne že by tam předváděli nějaký famozní herecký výkony, ale dokonale padnou do svý role. Hugh Jackman je jako Wolverine dokonalý! Ian McKellen jako hlavní záporák je více než skvělý! Skvěle udělané efekty. Dobrá akce. Tohle se Singerovi fakt povedlo. ()

Decker

Hodnotim zpetne v zavislosti na druhem dile nebot nemohu dat stejne hodnoceni jako druhemu dilu nebot ten je pro me v mych ocich natolik povedenejsi a lepsi ze mi nezbyva ubrat z maximalniho hodnoceni. To je vsak pouze moje jakasi formalni skutecnost, ktera kvalitu prvnimu dilu nikterak neubira. Stale se jedna o uzasnou komixovou adaptaci v rychlem tempu a skvelem strihu. Brian Singer ma dobry rezisersky zaber coz potvrdil druhym dilem. Samozrejme jsem nezminil herecke obsazeni, ktere tvori skvelou atmoferu a celkovy filmovy naboj. Hlavne vsak Hugh Jackman. ()

fantoci

Já bych teda nechtěl bejt X-man. Teda aspoň bych nechtěl mít v rokou zarostlá železa nebo tak něco podobného. ale umět třeba zmrazit vodu nebo vyčarovat na ruce oheň? No to spíš tak na okraj. Docela fajn film i když bych určitě pár drobností, které by se daly zlepšit, našel, tak to radši neudělám. Nerad bych aby měj třeba takovej Wolverin navštívil dneska v noci a nechal svá želízka v mém bříšku:) Doufám, že toho o čem tenhle film je se nikdy nedočkáme protože mi to trochu nahání hrůzu. Mutanti. Fuj. ()

Hafran

Vrchol komixového žánru. Příběh, kamera a hlavně atmosféra jsou výborné a i když je tohle poslední dobrý film s X-meny, tak se Wolverin stal jedním z mých nejoblíbenějších existeniálních hrdinů. Tento film dokazuje, že nápadité prostředí nemusí být samoúčelné a nemusí být znásilňováno, ale jenom zužitkováno aby pomohlo dotvářit vynikající atmosféru, stejně jako třeba u nejlepších Sci-fi (Blade runner, Vesmírná odyssea) ()

drexik

Poprvé jsem asi nebyl v nejlepším rozpoložení a x-meny jsem zaškatulkoval mezi nudné komiksy. Po druhé se asi stal zázrak nebo si to můj vkus rozmyslel a hodnocení šlo víc nahoru. *WOLVERINE* ()

hans500

Bryan Singer nezklamal a natočil vynikající comixový film, obsadil výborné herce a nechyběl mu kvalitní scénář. Velmi dobře propracovaná psychologie postav, akční scény jsou na dobré úrovní. ()

Triple H

Zo všetkých doteraz piatich X-Menov (teda vrátane First Class) môj sentimentálne najobľúbenejší. V dvojke mi vyložene chýbal dramatický náboj - bolo to len premostenie a príprava pôdy pre veľké finále. To, bohužiaľ, dostal do ruky Ratner a vyšiel síce výpravný a na zábavu výživný diel, ale chýbala mu akákoľvek hĺbka. Najkompaktnejší je preto IMHO diel prvý. Jasne a funkčne definované postavy a ich vzájomné vzťahy. Do toho bezchybne obsadený a hrajúci Jackman a v podstate rovnako adekvátny Ian McKellen a Patrick Stewart. Zároveň tu nachádzam ja osobne najsilnejší emotívny moment série - a to záver na soche slobody keď sa Logan snaží prebrať Rogue. Z dvojky si napríklad nepamätám skoro žiadnu scénu, všetko len prešumí, z trojky síce vizuálna dosť, ale emočne nula bodov. ()

filmmovier

Velmi pěkná komiksová sci - fárna, která oplývá výbornými hereckými výkony třeba Hugha Jackmana, Halle Berry nebo kapitána Picarda stewarta. Ze všecho nejvíc mě ale bavil Ian McKellen alias Eric alias Magneto. je tu dost pěkné akce i dramatu, finále je vážně skvělé a první polovina filmu, která nás seznamuje s mutanty, mě taky dost bavila. Singer je dost dobrý režisér a tenhle film zvládl na výbornou. ()

chelseaman22

Velké rozčarování nad tímto mizerným komixovým počinem! Úvodní natěšenost je brzděna tempem, jež odpovídá spíše cestě Karkulky za babčou. Osobně v tomto počinu nevidím nic kvalitního: Rosomák hraje amatérsky, jeho obdivovatelka by si s ním přála uskutečnit první zásun a finální (a zároveň první pořádná) akce filmu je infantilní až kýčovitá. Srovnat MUTANTY 1 s První třídou (2011) či počiny od Marvela prostě nejde. Jediný bídný Green Lantern (2011) MUTANTŮM 1 zdatně sekunduje! 55% Celosvětový výdělek k 15. 2. 2013: $296,339,527, což je 3,95 násobek budgetu..........295. nejvýdělečnější snímek historie ()

Motinski

Asi som čakal viac akcie, možno rýchlejší spád, no nemôžem povedať že by som bol nespokojný. Prvý X-meni fungujú ako predstavenie sveta mutantov. Majú komornejšiu atmosféru a to najlepšie si nechávajú do ďalšej časti. Hugh Jackman ako Wolverine bol od začiatku najvýraznejšia postava. Okolo jeho osoby sa vynorilo množstvo otázok na ktoré chce divák poznať odpoveď a zaujmú aj výkony McKellena a Stewarta. Trochu mi vadil jednoduchší príbeh a tuctové finále, no kvitujem temnejšiu atmosféru. Ako začiatok jednej z najlepších komiksových sérii film uspel. No a pamätám si že v tých rokoch ma bavil viac ako ..konkurenčný´´ Spider-man. ()

Magneto

V kine som bol sokovany,aky ton filmu nasadil Singer...Bolo to temne,chladne,ani naznak po komiksovej kriklavosti.Chybala len nejaka uchylacina bolo by to nieco ako Batman od Burtona ()

LordSnape

Rozhodně jsem čekal víc. Triky ušly, Magneto je pěknej zloduch a Wolverine to možná trochu přehání s těmi svými rádoby drsnými ksichtíky... = Singer mě stále více a více přesvědčuje, že mi jeho filmy prostě nesedí. Že jo, Supermane. ()

JimmyII

Úplně lehounce nadprůměrná komiksová adaptace, spíš díky zbabraninám jako Daredevil vyčuhuje. Poměrně solidní scénář sráží málo lákavé akce a nepříliš zajímavý herci ve vedlejších rolích, které ale spolehlivě vykompenzuje trio Stewart, Jackman a McKellen. Už se těším, až si dám dvojku, snad bude ještě o trochu lepší! ()

Wall-E

Z X-Men se stala jedna z nejzásadnějších komiksových adaptací a hlad fanoušků po těchto filmech vzrostl o 100%. Do té doby byl úspěšný možná tak Donner a jeho Superman... Burton a jeho Batman. Devadesátá léta a TV adaptace komiksy prakticky zabily. Tehdy ještě komornímu režisérovi se podařilo něco nečekaného. Kde by dnes byl Spider-man? Hellboy? Nolanův Batman a další bez prvních X-Menů?.... Bryan Singer je komiksový bůh. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

07.06.2023

Třetí Deadpool zůstane sprostý

Třetí Deadpool zůstane sprostý

05.06.2022

Scenáristé Rhett Reese a Paul Wernick (Deadpool, 6 Underground, Zombieland) se čerstvě vyjádřili na téma třetího Deadpoola, který poprvé vznikne pod hlavičkou studia Disney, a dvojice nyní chtěla… (viac)