Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

Étienne

Singer sa zhostil tejto atraktívno-nebezpečnej látky veľmi dobre a ukázal pravú mieru nebezpečenstva fanatickej vášne. Nadčasová novela od Kinga zožala zaslúžený úspech a obdiv, v ktorej na typizovanej postave ukázal možnosť degenerácie myslenia. Samozrejme, film pracuje s inými prostriedkami ako literatúra a tým pádom by sme ich ani nemali porovnávať, no vyhnúť sa tomu nie je možné. Povestná atmosféra z predlohy je však silno prítomná v každom momente snímky, najmä strhujúca scéna spoznania v nemocnici. Už tradične sú závery "kingoviek" trochu odlišné. To, čo je v novele explicitne vysvetlené (pohnútky, expanzia i finálnodeštrukčné prvky), je vo filme iba naznačené, čo považujem za veľké plus pre fantáziu diváka a jeho možnosti interpretácie. Výkony hercov sú adekvátne spracovávanej látke, vyzdvihol by som nadľudsky dobrého (nadčloveka?) Iana McKellena, Brada Renfroa a veľmi ma potešil Jan Tříska v jednej z vedľajších, avšak zásadných rolí. ()

GIK

Filmu, který má atmosféru podle mých představ pouze asi minutu a půl (fanatické pochodování nacistického oficíra), nemohu dát více. Mám pocit, že se tvůrci této skvělé scény zalekli a zbytek filmu raději vyplnili dost nudnou vatou. Dobrý výkon Renfra. ()

Blaogranas

Myslím, že o čem tenhle film je, naprosto věrně popisuje zde uvedený obsah. Za sebe musím dodat, že jsem cítil odpor k oběma hlavním postavám a také neskonalý obdiv k Ianu McKellenovi. Brad Renfro naopak ukazuje, jak jej, v jeho očích nevinný prvotní záměr, změní ve vraha s chladným myšlením svého nacistického učitele. ... "Dej si pozor chlapče, hraješ si s ohněm." ()

Yuriko

Už téma filmu je děsivé - mladík co se zajímá o koncentrační tábory - a atmosféra, která je ve filmu vytvořená to jen podtrhuje. Po srovnání s knižní předlohou je film méně násilný a mladík až do konce nepůsobí jako úplný šílenec. Scéna, kdy si Ian McKellen oblékne nacistickou uniformu je tak věrohodná, že se člověk bojí, aby to nebyla pravda. ()

HappyDeath

Je to tu opět a zas... Absolutně mi dochází slova, dech se mi tajil po celou dobu filmu a tep opomínal svou stálou hodnotu. Přímo úžasné herecké výkony, výborný Kingův námět = Apt Pupil. ()

Skleni

Film tak posadený na dramatičnosti a psychologuickej zápletke, by podla mňa mohol mať lepší scenár a omnoho silnejšiu gradáciu. Toto bolo také lážo-plážo. 70% ()

Biopler

Určite veľmi zaujímavá dráma, ktorá sa javí ako super reálna, až mi nakoniec príde úplne ujetá. Ináč McKellen dokonale stvárnil fašistickú sviňu. Singer po Usual Suspects opäť potvrdzuje svoje kvality výborným stvárnením Kingovej knihy. Avšak záver mi akosi unikol... ()

siloalampa

Skutočne vynikajúci originálny námet. Musím priznať, že ma to bavilo, aj keď na plný počet ešte ten skutočne chytrý chlapec nedorástol. Možno preto, že bol nadaný až viac ako by bolo treba... ()

RobLord

Snad nejpůsobivější příběh Stephena Kinga, který pod povrchem skrývá okultní realitu o průniku klifotických sil do života těch, kteří je svým nevšedním zájmem přitahují. ()

Mayaku

Nadaný žák je rozhodně jedním z nejkvalitněji zpracovaných děl Stephena Kinga, o tom není pochyb. Bez znalosti knižní předlohy bych nejspíše hodnotila film ještě výše, ale takto bohužel ne. Je jasné, že film nemůže obsáhnout tolik, co kniha, ale i tak se nemohu ubránit jistému zklamání. Film ubral na brutalitě a je sice perfektně natočený, ale ani tak nedokáže působit stejně tísnivým dojmem jako předloha. Brad Renfro se na roli Todda Bowdena skvěle hodí a z jeho hereckého výkonu úplně mrazí, a to i když není zobrazen až tak zrůdně jako v předloze. Ian McKellen jako Kurt Dussander mě osobně v této roli nenadchne ani neurazí. Ale čí výkon bych vyzvedla – David Schwimmer je v roli Gumáka Eda opravdu výborný. Suma sumárum 80%. ()

LojZza

Je zajimavosti, ze ackoliv Kingovy knihy povazuji za nudny a nezazivny odpad (a uz jsem to tu urcite nekolikrat zminil), tak jeho filmove adaptace jsou to nejlepsi na co se da koukat. Dokonale mrazivy a hruzu nahanejici Nadany Zak mi tohle pravidlo potvrzuje. ()

denisavary

Pro mě to byl nepříjemný film....postavy mi nebyly sympatické, ani jedna...Ten kluk byl hroznej hajzlík, nechápala jsem jeho chování...hlavně bych mu dala pár facek, když rozkazoval a křičel...Chápu, že zrovna se chovat hodně na nacistický prase by asi nebylo přirozený,ale jsem slušně vychovaná, takže ke starším osobám by měl mít člověk nějaký respekt....popravdě nevím co si myslet o tom filmu. Každopádně zajímavý to rozhodně bylo... ()

miawallacova

konečně se někomu povedlo natočit film podle Kingovky... Sice jsem měla knižní předlohu stále před očima, ale i tak jsem si film skvěle užila! ()

goni

Ako fanusik Stephena Kinga som sa na film tesil, ale nakoniec som bol trosku sklamany. Namet je velmi zaujimavy a originalny a zaciatok aj koniec ma celkom dobry spad. Ale inak sa to cely cas tak nejak vlieklo a chvilami som sa dost nudil a pozeral na zostavajuci cas [27/2013]. ()

tranquill

Lze zlo pochopit, aniž bychom mu sami nepropadli? Strhující příběh starce a mladíka, kteří svádí psychologický souboj s, bohužel, nevyhnutelným rozuzlením. Bohužel proto, že mé subjektivní pocity si přály jiné... ()

JBMAVERICK

Silnej film, kterej donutí člověka přemejšlet o hrůzách v továrnách na smrt a hlavně o zvrácené postavě "nadaného žáka" Todda Bowdena. Knížní předlohu jsem nečet, ale hned po zhlédnutí filmu jsem ji zařadil na seznam knížek, který si musim přečíst. Velký plus za malé role Davida Schwimmera a Jana Třísky. ()

Kingjiri

Vzhledem k tématu jsem čekal větší psycho. Ian McKellen však vládne a postava bývalýho nacisty je skvěle napsaná. Brad Renfro tolik nezaujme i díky tomu, že o jeho postavě středoškoláka scénář moc neprozradí (ani to, co ho na nacistech tolik fascinuje). Ale líbilo se mi, jak se postupně vyměnili role "vyděrač vs. oběť" aneb se starym nacistou si neni radno zahrávat. Zaujal mě taky závěr naznačující nedostatečný "zúčtování" s nacistama (a v dnešní době i s komunistama). Docela dobrý drama na jednu projekci, ale zároveň nejslabší "Singerovka". PS: Velký plus za Třískovu vedlejší roli :) ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder