Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

merigieren

Řekněme že film nezapadá do mých představ o nacistických racionálních masových vrazích :-) Neboť tu grilovanou kočku autoři trochu přestřelili, nikdo rozumný by si nechtěl zničit troubu, o té kočce nevím, vy lidi jste zvláštní. Také je celkem pěkně znázorněn fascinující smysl pro spravedlnost i za cenu, že lovci loví kořist která dříve bývala lovcem a je otázkou zda se novodobí lovci nestanou kořistí lovců s jinou ideologií. Jinak řečeno lidi se zabíjeli, zabíjejí a zabíjet budou, nevidím důvod proč z toho dělat vědu. Nijak významně sem se nebavil, ale jedna myšlenka ve filmu skutečně je, pokud se nenaučíte odpouštět a zapomínat, zůstane vám jen štvaní se za historií a neustálé připomínání může mít i opačný výsledek... ()

mala_kea

Příjemné překvapení v podobě lehce zastrčeného filmu je to nejlepší, co vás může potkat. Nadaný žák má skvělý scénář (a celkově i prvotní nápad), úctyhodné herecké výkony a hlavně přesně vykreslené jednotlivé postavy, které se chovají naprosto logicky, jak by se takoví lidé chovali ve skutečnosti. Něco málo tomu ovšem do plného hodnocení chybí. Je to více příhod a příběhů pana Kurta.. ()

Rockerman

Fascinaci fašistickým Německem rozumím, protože já sám jsem tímto fenoménem fascinován, ikdyž samozřejmě ne takovým obdivným způsobem, jako hrdina tohoto filmu. Spíše si neustále kladu otázku: " Jak je možné, že tak kulturní národ, jakým Němci jsou mohli propadnout takové zhoubné ideologii a mohli vykonávat taková zvěrstva"? Odpověď na tuto otázku zřejmě nikdy nenaleznu, ikdyž jsem o tomto tématu přečetl "x" knih a viděl "x" filmů. Nadaný žák patří určitě k těm lepším, které jsem viděl. Velké mrazení v zádech přichází, když si Todd uvědomí tu moc nad válečným zločincem a ví, že si sním může dělat co chce, protože jej má v hrsti. Chvíli jsem uvažoval i o pěti hvězdách, ale k dokonalosti přece jen ještě něco chybělo. ()

Iwiiik

Jednou větou: Stephen jak ho máme rádi. Narozdíl od Darabonta či Kubricka, nesnažili se Boyce se Singerem vymáčknout z knihy víc, než do ní Král vepsal, výsledkam čehož je dost autentická adaptace (autentická samozřejmě s rezervami), podepřená výtečným Ianem McKellenem. Singer když chce, umí a v tomto vydařeném, náckovském thrilleru chtěl. Nicméně....při věrohodném zpracovávání knižní předlohy, je třeba vybírat pětihvězdičkovou knihu, pokud tvůrci chtějí vyprodukovat pětihvězdičkový film. Kingův Apt Pupil však není první liga ani omylem. 75%. ()

Doomedx

Kingovi predlohy mam rad, Singera mam rad jeste vic, takze jsem od snimku ocekaval mnohem vic a prave to pro me bylo osudnym -> slabsi 4*, cekal jsem asi vetsi psycho, knizku jsem bohuzel necetl, ale udajne filmove zpracovani neni zase tak kruté jak to knizni, takze pocitam ze by se mi knizka libila urcite vice. Fajn thriller, ktery mi asi zustane v hlave velice dlouho, ale celkove mi prislo, ze tam bylo relativne dost nelogičností a film na me nezapusobil zase tolik jak bych cekal, ovsem Magneto byl excelentni - 70%. ()

burton

Většina sociopatů a psychopatů má nadprůměrné IQ. Kolik rodičů si myslí, že mají zranitelné, jemné, chytré děti. A kolik náctiletých si myslí, že mají TU MOC. No, tenhle hajzlík ji přerodil v čistokrevné zlo, které po něm chmátlo. A jemu se zalíbila ta pařáta a on ji přijal. ()

Filipus Muff

První třetinu jsem si užíval film až neuvěřitelnym způsobem, bohužel pak už šlo mé nadšení pouze dolů. Kdo viděl určitě pochopí proč. Film má pár naprosto skvělejch atmosferickejch scén, bohužel je jich k poměru délce filmu málo. Už tědka vim že se na tento film asi znova nepodívám, ale zas ztracenej čas to nebyl. // 55% ()

Hapretor

Ten smrad měl za ušima, to se musí nechat. Ale takovej spratek, aby mi vyhrožoval? No, to by si zkusil jen jednou ... kryplíček jeden rozmazlenej. Fakt dobré. Zabavilo výsostně. Ne nadarmo je McKellen držetel ceny akademie. Je to pan herec. A že tu hrál i "náš" Jan Tříska - to mi spadla čelist. Jemu čest. ()

BOURQUE

S. King je fantastický spisovateľ, tou už dávno vieme. Jeho ďalšie dielo „Nadaný žiak“ taktiež nemohol utiecť svojmu osudu a bol sfilmovaný. Poviedku som nečítal, takže neviem, že aké sú rozdiely. Každopádne si však myslím, že jak herci tak aj režisér sa dokázali naladiť na spoločnú frekvenciu. B. Synger celkom slušne zachytáva premenu „nevinnej“ osobnosti na „človeka“, ktorý nebude mať problémy robiť zlé veci. I. McKellen hrá opäť vo veľkom štýle. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Deratizer

Takže opět smazaný koment k tomuto filmu nějakým kriploidním zakomplexovaným adminem, kterej si patrně léčí mindráky vinou malého ptáka. Takže znovu. Výborný film o bývalém nacistickém dozorci, jenž v koncentračním táboře za války prováděl holocaust. Film je ze současnosti, kdy dotyčného zločince pod jnou identitou náhodou odhalí mladý kluk v USA. Fïlm vyniká hereckým výkonem, kdy herec Ian McKellen v roli bývalého nacisty je opravdu excelentní. Okamžiky ve filmu, kdy kluk v nacistovi myšlenkově probudí a oživí jeho bývalou profesi, patří k vrcholu tohoto filmu. ()

MickeyStuma

Kterak mladík Todd Bowden odhalí v americkém městečku německého nacistického válečného zločince, kterého kupodivu nenahlásí, ale vydíráním od něj vyžaduje vyprávění o holocaustu, kterým je fascinován. Poněkud zvláštní charakter mladého jedince studentského věku. Jelikož se jeho chování od způsobů nacistů ničím nevymaňuje, po divácké stránce se honí myšlenka, o co mu jde ve skutečnosti. Několik počátečních minut začátku příběhu lze ještě smírčivě brát, ale jakmile se Todd změní v nebojácného drsňáka a stařec začne skákat jak on si pískne, to okamžitě celé padá do neskutečného kýče. Snímek je natočen na základě novely Stephena Kinga ´Apt Pupil´ vydaného v roce 1982 a jedná se o podprahově psychologický thriller, který však obsahuje zcela jiný druh děsivosti, než na jaký jsme zvyklí. Ona děsivost tkví v čirém realismu, právě v oblasti faktů a popisech týkající se holocaustu. Stavem šílenství obou postav, do kterého celková atmosféra děje sestupuje na základě jejich vzájemných etud, je snímek v plném pochopení oné hrůzné jedinečnosti vcelku těžko uchopitelný. Na první pohled je to film jako každý jiný. Prostě student odhalí válečného zločince, vydíráním si vymaní podrobnosti o holocaustu a oba dva postupně z toho čím dál tím víc cvokatí. Avšak kdo z těch dvou je větší sadista? Neskrývají takhle náhodou oba zarputilou tohu po moci? Opravdu je tento generační střet tak zdánlivě neúčelový? Buď jak buď. O hororový příběh se skutečně jedná, ale ne o takový, jak si mnohý představuje. Nakonec, hrůza kombinující realismus v temné vypravěčské sféře vždy budila určité rozpaky a nejinak je to i u tohoto snímku. Emocionální spojení s posedlostí fascinace zla zůstává nevysvětlené, což v rámci myšlenkových pochodů obzvlášť zanechává nedobrý pocit z následujícího vývoje. Jako artový film by možná vynikl více. Snaha tlačit na pilu v daných aspektech vyjádřit problematiku do psychologického stavu spíše výsledku uškodilo. A jedna menší zajímavost na konec. Snímek na konci překvapí českou stopou v podobě českého herce Jana Třísky. Něco takového vždy potěší. ()

fr0sty

Povedena adaptace. Atmosfera nekterych scen je uzasna a mraziva (scena s kockou, sklep). Navic potesi videt v Hollywoodskem filmu pana Trisku, rikal jsem si, jakou roli asi bude hrat ... :) Doporucuju ovsem precist si i knizku, ktera ma rozdilne, a dle meho nazoru lepsi a temnejsi, zakonceni (a vlastne i ten prubeh). ()

Ygnor

Jsem trošilinku zklamán vůči knižní předloze. Scénaristé si film upravili po svém, kdy dostává jiné vyznění. Tak jak přidali na Kingově "Vykoupení..." , že nechali zastřelit korunního svědka, tady pro změnu ubrali a neudělali z Nadaného žáka pravou bestii. K hereckému výkonu Iana McKellena není třeba dodávat ani gram písmen. Přirozeně jedna z nejlepších adaptací barda temných příběhů. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder